Vivat Academia, vivant Professores…

Uwaga nadchodzi…
1 października, to dzień inauguracji nowego roku akademickiego. Nie wiem, czy to wydarzenie jest przez kogoś z braci studenckiej szczególnie oczekiwane, ale przynajmniej dla studentów I roku jest to z pewnością duże wydarzenie.
Nowe środowisko, nowe wyzwania, dorosłość…Przypominam sobie z czasów pracy w szkołach średnich uknute przez studentów chyba porównanie studiowania z nauką w liceum. Wskazywało na wyższość studiowania, nad nauką bo… Studniówki są tam urządzane co weekend, a maturę to mają co semestr... Młodzi już wkrótce to zweryfikują.
Spotkałem na Fb pierwsze przejawy ruchu w interesie. Co niektórzy się pakują do wyjazdów. Na pytanie dlaczego tak wcześnie? Znalazłem odpowiedź:
 Co tak wcześnie ? Mało ci szkoły?? Już się stęskniłaś za szkołą?
Zapytał ktoś:
– Nie no studia czekają ;p, trzeba by się wyprowadzić ;p
Tu postanowiłem się włączyć.
– Ucz się tekstu Iza:
Gaudeamus igitur,
Iuvenes dum sumus;
Post iucundam iuventutem,
Post molestam senectutem
Nos habebit humus,
Nos habebit humus.
I dalej załączyłem cały tekst po łacinie… Iza wykazała zainteresowanie pytając:
– Czyżby przysięga?
Viwat akademia, Viwat profesores będziesz śpiewać na inauguracji – wyjaśniłem.
o ile trafie na inauguracje Panie Profesorze.; – odpowiedziała grzecznie.
Tu przerwałem nękanie młodej adeptki ratownictwa medycznego, a sam wszedłem w smugę własnych wspomnień z czasów kiedy to ja byłem w jej sytuacji. Otrzymaliśmy na początku studiowania tekst tego wspaniałego hymnu Gaudeamus w celu przyswojenia i wspólnego śpiewania w czasie inauguracji. Ja się uczyłem i pamiętam do dzisiaj pierwsza zwrotkę i fragmenty następnych. https://www.youtube.com/watch?v=lKjYNaNCMYQ Teraz zapewne już nie morduje się nowych jakimiś tekstami, po łacinie zwłaszcza, a sprawę odfajkuje jakiś profesjonalny chór i też będzie uroczyście.
Tak więc inauguracje to jedno święto przypadające na dzień 1 października, o którym chciałem wspomnieć życząc wszystkim studentom spokojnego i owocnego studiowania, a później ciekawej pracy i należnego miejsca w życiu.
Drugim świętem jest obdarzony biegunowo odległy od studentów świat ludzi starych. 1 października obchodzony jest również Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. W Internecie napotkałem na ten temat taką oto informację:

Ponieważ liczne społeczeństwa się starzeją, coraz większa rzesza ludzi starszych stanowi nową „siłę społeczną”. Ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ święto ma przypominać, że jesień życia może być pięknym, aktywnym, satysfakcjonującym okresem w życiu człowieka (…) Według danych ONZ, w 2009 roku na świecie żyło około 737 milionów osób w wieku powyżej 60 lat. Prawie dwie trzecie z nich mieszkało w krajach rozwijających się. Ich liczba wzrośnie do dwóch miliardów w roku 2050, co oznacza, że w tym czasie ilość osób starszych będzie przewyższała liczbę dzieci (w wieku od 0 do 14 lat).Wpływu zmian demograficznych jest uznawany za jedno z najważniejszych wyzwań, jakim instytucje zabezpieczenia społecznego będą musiały stawić czoła w przyszłości. W Polsce żyje obecnie ponad 6 milionów osób starszych…
...Międzynarodowy Dzień Osób Starszych został ustanowiony po to, by zwrócić uwagę świata na kwestie związane ze starzeniem się społeczeństw i zachęcać do postrzegania wieku seniorskiego jako czasu nowych możliwości...

Teraz pora zestawić ze sobą te dwa światy. Jeden jest na starcie i w obecnej sytuacji bardzo potrzebuje wszelakiego wsparcia ze strony rodziny, bo inaczej nie da sobie rady z samodzielnym utrzymaniem się na studiach, a ten drugi???
Ten drugi w osobach rodziców i dziadków pozostaje w swoich wioseczkach,  miasteczkach i całkiem dużych miastach w poczuciu osamotnienia. Coś się w ich życiu skończyło. Coś trudnego przed nimi. Jeszcze nie wiedzą co to jest syndrom opuszczonego gniazda, bo może to pierwsze z dzieci wyfrunęło, lub jeszcze ktoś pozostał w domu, ale przecież przyjdzie ten czas kiedy już dosłownie sami pozostaną w opuszczonych gniazdach. Świat porwie młodych, tak jak to czyni od wieków, a wtedy co oni ze sobą poczną? Już teraz mogą o tym pomyśleć zdobywając jakieś umiejętności, czy rozwijając zainteresowania czyniące ich codzienność nadal ciekawą, mimo że przeżywaną w zupełnie odmienny sposób. Czy jednak mają w sobie zdolność do takiego konstruktywnego podejścia ? Może wypadałoby w ramach rodziny udzielić takiej pomocy   i wsparcia?
Wszyscy chcemy być szczęśliwymi ludźmi i każdy ma do tego prawo, prawda?
Droga do szczęścia nie jest łatwa i krótka. Wręcz przeciwnie. Jednak szczęście, z czego ludzie nie zdają sobie sprawy, jak każdą inną umiejętność można rozwijać, ćwiczyć, po prostu szczęścia można się nauczyć. Jedną z pierwszych działań w tej nauce jest nauczenie się bycia wdzięcznym”. (…) (podkreślenie moje) -czytam w artykule reklamującym książkę „Nauka szczęścia” pani Ewy Nowińskiej. Niedługo po tym pierwszym artykule napotkałem w Fb na inny artykuł: http://www.deon.pl/inteligentne-zycie/ona-i-on/art,239,nie-umiemy-byc-wdzieczni-za-rodzine.html

Czytam, czytam i… Coś zaczyna mi się układać w jedną całość. Wpierw jednak przeczytajmy sami te fragmenty:
Czy jednak zawsze umiemy okazywać wdzięczność naszym rodzicom, babciom i dziadkom? Czy chętnie i z… wdziękiem to robimy? Jaką postawę przyjmujemy częściej: Wdzięcznego zauważania otrzymanego dobra, czy roszczenia sobie tylko prawa do otrzymywania go? Każda rodzina jest dobrym polem obserwacji wielu mechanizmów z tym związanych. Zmieniają się czasy i obyczaje, a kiedy bliżej przyjrzelibyśmy się panującym wzorom, to z niepokojem trzeba by stwierdzić, że bolączką współczesności jest brak szacunku dla tego, co w człowieku jest dojrzałe, oraz do tego, co odchodzi w przeszłość. Istnieje jednak wiele cennych dóbr, które powinniśmy umieć zawdzięczać bliskim. (…)
Wszechobecny kult młodości i przesadna wiara  we własną sprawność i wiedzę zamieniają niektórych młodych ludzi w bezduszne, zarozumiałe roboty. Bardzo często zdarza się, że nie mają oni gotowości do podtrzymywania więzi rodzinnych. Odcinając się od przeszłości, burząc jej spuściznę, sprawiamy, że nasze korzenie ulegają zanikowi. A bez tych korzeni stajemy się niczym piórka, które goni wiatr. Pamiętajmy o tym, bo jak mawiała ulubiona postać literacka: „Jest milion razy lepiej być Anią z Zielonego Wzgórza niż Anią znikąd”…
Być wdzięcznym rodzicom za dar życia, dziadkom za dar wsparcia w wychowaniu , rodzeństwu za wspólnie spędzony czas i wspólne życie to nie jakaś górnolotna, ale podstawowa zasada życia. Wyrazić to można najprościej: uśmiechem, uściskiem dłoni, podtrzymaniem na duchu w chwili smutku lub filiżanką herbaty po męczącym dniu. Czasami wystarczy zauważyć starania i je odwzajemnić lub odwzajemnić się miłym  słowem. Obecność kogoś bliskiego i gotowość wysłuchania czy okazana troska dają kojące uczucie…
…Dzieci czasem nie radzą sobie z okazywaniem wdzięczności starszemu pokoleniu. Najprościej nauczyć mogą się tego, obserwując zachowania dorosłych w codziennych, domowych sytuacjach. Utrzymując kontakty z dziadkami czy kuzynami i okazując im szacunek, przekazujemy dobre wzory dzieciom. Dzięki temu tworzymy solidne i trwałe więzi rodzinne, które są szansą na nasze szczęśliwe życie…
Tu postanowiłem pozostawić Państwa swoim rozmyślaniom. Aby jednak moja klamra się spięła w jedną całość przytoczę tłumaczenie tej pieśni zamieszczonej w tytule:
Vivat academia.
vivant professores,
vivat membrum quodlibet,
vivant membra quaelibet,
semper sint in flore!
(Niech żyje akademia,
niech żyją profesorowie,
niech żyje każdy,
niech żyją wszyscy z osobna,
niechaj kwitną zawsze!)

Wspomnijmy jeszcze tych profesores, dzięki którym jesteśmy tacy mądrzy, rozważni, przewidujący, błyskotliwi, inteligentni . Są nimi nasi rodzice i  rodzice naszych rodziców. To im zaśpiewajmy Vivat academia, vivant profesores i pamiętając o wdzięczności za ten dar róbmy to, co do nas należy.

16 uwag do wpisu “Vivat Academia, vivant Professores…

 1. Dobry wieczór!
  Na mojej uczelni uroczysta inauguracja ma miejsce podczas drugiego zjazdu, czyli około połowy października. Studencką pieśnią raczyła nas pani profesor od łaciny w liceum – niestety do dzisiaj utwór nie kojarzy mi się uroczyście tylko strasznie.
  Jeśli zaś odnieść się do drugiej części Pańskiego tekstu – przykład prawie zawsze idzie z góry i jeśli młode pokolenie nie zobaczy szacunku ze strony swoich rodziców wobec dziadków, to marne szanse na szacunek od kolejnych generacji. Młodzi ludzie wychowani w kulcie pieniądza i pędzie do posiadania nie wyznają wartości ponadczasowych, takich jak rodzina, miłość, szacunek, czy wdzięczność. Materialne dobra dzisiaj są, jutro ich nie ma. A rodzina, jaka by nie była, będzie zawsze i tego nie zmienimy w żaden sposób.
  Pozdrawiam!

  Polubienie

  • tatul pisze:

   Witaj Parafko,
   „Słowa uczą, a przykłady pociągają” i tego trzeba się trzymać, bo to jest kanon edukacji. We wklejonych tekstach o wdzięczności jest on zresztą reprezentowany.
   To właśnie wychowanie w kulcie pieniadza jest błędem, który będzie się mścił już na dzisiejszych rodzicach, a później stanie się normą.
   Cóż na to poradzić?
   Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

 2. Aż łza zakręciła się w oku na wspomnienie rozpoczęcia studiów. A działo się, działo. Jedyna dziewczyna na roku i 30 chłopców. Piękne wspomnienia.
  Co do teraźniejszości, to już nie jest tak kolorowo Tatulu. Z trudem przyjmuję fakt, że w rodzinach jest tak jak jest. Serdeczności.

  Polubione przez 1 osoba

 3. — akurat inauguracji roku akademickiego nie przeżywam //oczywiście jako matka// , jedne ,, dziecka ” pokończyły, a przed drugimi jeszcze troszeczkę… ale przez kilka lat zawsze było zamieszanie związane z przeprowadzką do wielkiego miasta , i obawy jak się dziecko odnajdzie w tym studenckim światku , tu przyznam , były wzloty i upadki, choć niegroźne., ale ; było z czego wnioski wyciągać na przyszłość…
  … chyba teraz już coraz bardziej jestem w kierunku drugiej części wpisu i coraz częściej zadaję sobie takie pytanie; jak to będzie…. czy mamo usiądź odpocznij , poczytaj, lub porozmawiamy , czy też…. matka, jak się piwo schłodziło to mi podaj…. wiesz Tatulu, dobrze , ze jest taki dzień, bo może wtedy choć ktoś o nas pomyśli… nikt nie wie co życie nam jeszcze zgotuje….
  — pozdrawiam….

  Polubione przez 1 osoba

 4. Z przeczytaniem tej notki celowo wstrzymałam się do czasu napisania własnej, żeby się nie zmodelować.
  Poruszyłeś wiele ciekawych wątków, nie sposób do wszystkich się odnieść. Napiszę więc tylko tyle, że na etapie w którym jestem moim największym pragnieniem jest, by moje dzieci były nie tyle wdzięczne, ile szczęśliwe, wtedy i ja będę spokojna, bo najbardziej potrzeba mi dziś spokoju. A może tylko tak mi się zdaje, bo czuję się przeciążona ich problemami?
  Połączenie, być może przypadkowe, rozpoczęcia roku akademickiego z Dniem Seniora jest bardzo symboliczne, nawet mistyczne 🙂 I zawsze jest się dla kogoś profesorem – kiedyś dla dzieci, dziś dla wnuków.

  Na rozpoczęciu roku akademickiego nie byłam, bo nie zmieściłam się w auli :)))) Jakoś nie żałuję. Nie lubię pompy.

  Polubione przez 1 osoba

 5. Reblogged this on Tatulowe opowieści i skomentował(a):

  Doczekaliśmy dnia 1 października, w którym splatają się dwie ważne uroczystości.
  – Inauguracja nowego roku akademickiego, a więc startu po nowe…
  – Światowy Dzień ludzi Starszych odprowadzonych na boczny, rzadko używany tor życia>
  To okazja do przemyśleń dla młodych jak i dla ich rodziców, dziadków…
  Zapraszam

  Polubienie

 6. Zupełnie nie pamiętam tego swojego komentarza z 2013 roku. W pierwszej chwili pomyślałam, że ktoś mi ukradł blogowego nicka 🙂 Ale nie, wszystko się zgadza. Nie odpowiedziałeś wtedy na komentarz…Pewnie poczułam się intruzem i więcej Cie nie odwiedzałam.

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.