My, demokraci…

Sporo dzieje się ostatnio na szczytach naszej władzy. Naczelny opozycjonista kraju, gdy tylko poczuł siłę społecznego poparcia wynoszącego na sam szczyt sondaży, to od razu podwoił wysiłki niezbędne do tego, aby nie tylko wygrać najbliższe batalie wyborcze, ale rządzić samodzielnie i niepodzielnie. Tylko taki układ sił go interesuje. Jest demokratą, tak jak i jego otoczenie. O demokracje walczył i do dzisiaj nie porzucił woli dalszej walki, bo uważa, że wciąż jest z kim i o co walczyć. Walka jaką niezmiennie już od lat prowadzi jest wciąż taka sama, tylko używa się coraz ostrzejszych metod służących osłabianiu przeciwnika. Przecież mamy demokrację. Wszystko zatem można mówić. Wszystkiemu można zaprzeczyć, wszelkie niecne zamiary można przeciwnikowi przypisać. Zawsze coś do przeciwnika przylgnie. To „coś” poszerzy strefę wpływów i poprawi wskaźniki poparcia.

Tuż pod bokiem, niby w sojuszu z naczelnym opozycjonistą wyrastają nowe podmioty stosujące takie same, bo sprawdzone przez pokolenia poprzedników i to w całym świecie metody walki. Stanowią póki co niby jeden front walki, ale to wcale nie oznacza, że po ewentualnym zwycięstwie nadal będą razem i razem podzielą tort. Tej okoliczności nie mogą pomijać stratedzy planujący każdy następny ruch, a nawet – jak to czyni dobry szachista – kilka ruchów do przodu.

Na dzisiejszym etapie walki wydaje się koniecznym przypomnienie dwóch sentencji tyczących demokracji. Są zupełnie odmienne w spojrzeniu na sprawę demokracji i tak różne, jak różne były obozy, z których pochodzą autorzy tych sentencji. Odmienność ta nie oznacza jednak, że nie ma w nich dość złowrogo wyglądającej ( dla nas wszystkich) prognozy. Oto one:
Stwierdzono, że demokracja jest najgorszą formą rządów, jeśli nie liczyć wszystkich innych form, których próbowano od czasu do czasu. W. Churchill
Na to, by w danym kraju zapanował socjalizm, wystarczy wprowadzić w nim demokrację. Karol Marks
Pytanie, dość retoryczne tym razem, brzmi następująco:
Czy to, co nam proponuje Naczelny Opozycjonista Kraju, Oburzeni, Przewodniczący Duda i wielu, wielu innych, to nie jest właśnie socjalizm?

9 uwag do wpisu “My, demokraci…

 1. A ja tam „demokratom” nie wierzę; zarówno od lewa, jak i do prawa. Każdy dużo gada; obiecuje i na cudotwórcę się kreuje;
  jest takie powiedzenie; „przygania graca gracy, a oba jednacy”.
  jak obserwuję ucieczkę ludzi młodych, jakże często wysoce „szkolonych” z kraju, to ogarnia mnie przerażenie; „co z nami będzie…”?

  Polubienie

 2. Witaj Basiu, nie tylko jednacy, ale i stosujacy takie same metody pozyskiwania wyborców. Sztaby ludzi dla nich pracują i potrafią robuć nam wodę z mózgu. A my?
  Wciąż pozwalamy się prowadzić i jak dzieci we mgle ufnie podążamy za nimi. My przeżyliśmy już socjalizm i powinniśmy wiedzieć jak „dobry” był to system, a jednak prawie połowa z Polaków wzdycha do tamtych czasów i popiera hasla typowo socjalistyczne, dotyczące np. służby zdrowia, emerytur i innych form zabezpieczenia społecznego, nacjonalizacja gospodarki, pracy dla wszystkich, mieszkań dla młodych itd. nie baczac na to skad wziąć na to pieniadze.
  Kampania się nasila, a my…jesteśmy coraz bardziej zniechęceni

  Polubienie

  • Tatulu ; „Wciąż pozwalamy się prowadzić i jak dzieci we mgle ufnie podążamy za nimi…” a mamy inne wyjście? głową muru nie przebijesz, więc cieszysz się, że w ogóle żyjesz. Czy pójdziesz na wybory czy nie pójdziesz to i tak na jedno wychodzi, bo każdy nas zwodzi byle dostać się do koryta.
   Oj, bardzo jestem zniechęcona. pozdrawiam

   Polubienie

 3. Oczywiście, że socjalizm Tatulu. Wszystkim po równo, zabrać bogatym, dać biednym, darmowa służba zdrowia i szkoła. Praca dla wszystkich. To nie tylko socjalizm, to utopia. Jeśli zmieni się władza, to będzie mówić, że ona chciałaby tylko błędy poprzedników na to nie pozwalają. Serdeczności.

  Polubienie

 4. Jakże się cieszę Hanno z Twojego powrotu do komentowania, no i z powrotu do pisania bloga.
  Masz rację nazywając utopią to, co pretendenci do władzy kreślą przez zdezorientowanymi Polakami.
  Cóż na to poradzić?
  Pozdrawiam weekendowo

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.