Rok 1989. Mój czas tamtejszy

Ostatni czas, w którym wszyscy wspominają swoje doznania i przeżycia  AD. 1989  sprowadził i na mnie potrzebę dokonania jakichś podsumowań. W audycjach radiowych i telewizyjnych, których zwykle słucham, co rusz natrafiam na gadające głowy odpowiadające na pytania dziennikarzy o tamten czas przełomu. Nie udało mi się wyłączyć natłoku własnych wspomnień, chociaż nikt mnie o nie nie pyta.Tekst napisany z okazji 25-lecia odzyskania wolności jest w sam raz na wspominanie tamtego okresu z okazji obchodzonej teraz XXX tej rocznicy. Zapraszam…

Wczoraj, miałem wyznaczoną kontrolną wizytę u lekarza. Wybrałem się rankiem, aby zdążyć przed rozpoczęciem rejestracji i otrzymać korzystny numerek. Niestety, wszyscy myśleli podobnie i tłumek przy pomieszczeniu był owszem, spory. Zaraz przy wejściu natknąłem się na panią Irenę, która była kiedyś zastępcą głównego księgowego „mojej” spółdzielni.

 • Dzień dobry pani Ireno – Widzę, że pani podobnie jak ja nie mogła dziś rano spać i dlatego tu się spotykamy – powitałem ją grzecznie. Czy pani wie, że ostatnio wiele wspomnień z panią w tle nasunęło mi się w związku z obchodami 25 – lecia wolności? W lutym minęło 25 lat jak odszedłem z waszej spółdzielni, a to przez panią wdepnąłem w tę przygodę
 • E tam, takie wspomnienia pana naszły, niech pan lepiej powie jak zdrówko? – Świetnie, tylko coraz więcej części zamiennych by się przydało. Wczoraj u lekarza, dzisiaj u innego lekarza, ale za to jakoś się łazi i mam nadzieję, że do następnych  wizyt się dotrzyma – odpowiadam obserwując kątem oka zainteresowanie tą sceną ze strony oczekujących. Teraz pędzę za swoimi sprawami, a później być może znajdzie się czas dogodny na to, aby się tu gdzieś spotkać i pogadać…

 – Tak, tak, zanosi się na dłuższe czekanie więc może być tak, jak pan mówi…odpowiedziała.

Pobiegłem. Trochę musiałem poczekać na swoją kolejkę, ale po pół godzinie już szedłem zobaczyć sytuację przed gabinetem, a tam? Pani Irena siedzi sobie pośród kilku osób oczekujących i nawet krzesło obok jest puste. Siadam, zaciągam języka w sprawie kto jest przede mną i widzę, że tak na oko, to 3 godziny mamy na swoje sprawy.
– Pan popatrzy jak to się dzieje, znowu się spotykamy – Pani Irena wita mnie z uśmiechem. Powiedział pan, że przeze mnie został pan prezesem naszej spółdzielni, to już jest pan drugim, który tak mówi.
– A kto jest pierwszy – pytam. A mniejsza z tym. Pytali nas, pracowników niekiedy o opinię i my chcąc dobrze dla firmy, no i dla siebie przy okazji taką opinię wypowiadaliśmy i tak się to zdarzyło również i w pana przypadku – odpowiedziała.
– Bo ze mną pani Irenko było tak – rozpocząłem. Po pięciu latach niesamowitej mordęgi w moim GS- sie podjąłem decyzję, że zdrowie ważniejsze niż ambicje, aby zbudować tam „szklane domy”. Niemal przez cały ten czas musiałem walczyć z sekretarzem komitetu, który zawsze wiedział lepiej i we wszystko się wtrącał. On, nauczyciel historii z zawodu, znał się na ekonomii, na zarządzaniu, na wszystkim. Do tego ten koszmarny czas upadku PRL-u, który przypadał na ten sam okres o jakim mówię. Były to lata 1976 – 81. Wszystkiego brakowało – kartki, awantury o węgiel, o materiały budowlane, o wszystko. Budynki się waliły, dachy przeciekały, nie było czym i kim tego remontować, bo zakazy, limity, sankcje. Ostatni pojazd się rozkraczył i nie było czym wozić do wiejskich sklepów chleba. Piekarnię zamknął sanepid w same żniwa, a ja musiałem zaopatrzyć wiejskie sklepy w chleb nie mając chleba i transportu, aby go po tych sklepach rozwieść. Załoga taka, że nie było kim podmienić wykruszających się ludzi, a zatrudnienie nowych ludzi było niemożliwe bez pozwolenia Urzędu Wojewódzkiego. Zresztą wynagrodzenie jakie mogliśmy zaproponować sięgało może połowy tego, jakie proponowała „Siarka”, czy elektrownia. To wszystko się jednak nie liczyło, bo akcyjność pracy miejscowego komitetu wymagała super sprawności. To nie system kapitulował zdaniem „mojego” sekretarza, tylko my ich zdaniem nie umieliśmy zarządzać tym, co było w coraz mniejszych przydziałach, albo nie chciało się nam ruszyć tyłków, aby pozyskać dodatkowe towary poza rozdzielnikami. Szkoda gadać. Wytrzymałem tam 5 lat, aby wreszcie w 1981 roku wyzwolić się z tego zaszczytu, w jaki sam się zresztą wpakowałem.
Tak byli zainteresowani moim odejściem, że nawet załatwili mi przeniesienie służbowe do gminnej służby rolnej. Straciłem sporo na pensji, ale zyskałem na spokoju ducha i chyba na zdrowiu. Po zrzuceniu z siebie ciężaru odpowiedzialności i tego bezsensownego, a nieustannego użerania się z władzami i podpuszczanymi przez tę władzę klientami. Później była praca w terenie jako doradca rolny, co trwało na szczęście niezbyt długo. W 1982 znalazłem nagle pracę w szkole, bo ktoś tam nagle odszedł i nikt nie chciał się podjąć nauki ciężkiego przedmiotu jakim była rachunkowość rolna. Ja się podjąłem. Musiałem jednak uczyć się sam, jako że rachunkowość rolna, to zupełnie inna dziedzina niż znana mi rachunkowość handlowa. To było kolejne ciężkie doświadczenie ale lubiłem pracę z młodzieżą.
W 1984 udało mi się otrzymać wizę do USA, aby zarobić, jak to czynili coraz liczniejsi krajanie. Tam też nie było lekko, bo przez pół roku z 3 miesięcznej wizy szukałem jakiejkolwiek pracy, a jak ją wreszcie znalazłem, to trwała parę tygodni. Co odłożyłem parę groszy, to w czasie bezrobocia trzeba było z tego jakoś przeżyć. Tak wytrzymałem, a właściwie wytrzymaliśmy z żoną przez dwa i pół roku. Gdy wreszcie wróciłem na Wielkanoc 1987 roku, to przy tamtych relacjach, przy kursie czarnorynkowym dolara czułem się jak panisko, które zastanawiało się nad tym jaką by sobie pracę poszukać, aby mieć zajęcie, ubezpieczenie i spokojnie sobie żyć. Tak sobie rozmyślałem przez ponad dwa miesiące zajmując się domem, aż tu wreszcie ...dryń. Telefon z Komitetu Powiatowego PZPR. Okazuje się, że dawny kolega mojego brata jest sekretarzem i szuka człowieka na stanowisko prezesa, bo poprzednik poszedł w prywatny biznes.
– Ty wróciłeś – powiada – z hameryki i łazisz koło domu. Pora zająć się czymś konkretnym. Mam dla ciebie propozycję nie do odrzucenia…Tu wyłuszczył co i jak oraz prosił o osobiste spotkanie. Mimo wielkich sprzeciwów żony uznałem, że pogadać nie zaszkodzi. Pojechałem. Wysłuchałem propozycji, pogadaliśmy o zmianach jakie w kraju niosła ogłoszona i podobno realizowana przez przewodnią siłę reforma ekonomiczna. Ponieważ się opierałem, żądałem czasu na przemyślenie i obgadanie decyzji z bliskimi, to sekretarz użył sposobu na zmiękczenie moich oporów zapraszając…

Pamięta pani tamto spotkanie pani Ireno? Postawiono nam kawusię, opowiedzieliście jak fajną firmą jest wasza spółdzielnia, jakie ma perspektywy rozwoju, jak miła i przyjazna jest tam sytuacja i jak miło nam będzie zważywszy na naszą wieloletnią już znajomość.
Wszystko przebiegało w tak miłej atmosferze, że zanim się obejrzałem już się zgodziłem. Gdy zawiozłem tę nowinę do domu, to żona się rozpłakała i pytała z wyrzutem: – Już zapomniałeś jak było poprzednim razem? Niczego cię życie nie nauczyło?

… Pani Irena słuchała dopytując od czasu do czasu o jakieś szczegóły lub potwierdzając własne doświadczenia w sprawach, o których mówiłem. Potwierdziła, że pamięta tamten czas, a jeśli w życiu wyszło czasem inaczej, to przecież nie z winy pracowników, bo nastawienie do mojej kandydatury było naprawdę przychylne. Porozmawialiśmy jeszcze o narastającej wtedy radykalizacji nastrojów pracowników, którzy za wzorem ogólnopolskiej i powszechnej fali roszczeniowych postaw żądali od nas podwyżek i grozili strajkiem.
Pamiętam jak zaraz po tym zjawił się w moim gabinecie smutny pan z miejscowej SB, aby ode mnie wysondować opinię o nastrojach wśród załogi. Miałem obawy o to, co mogę mu powiedzieć jako oficjalnemu opiekunowi mojej spółdzielni, aby to jakoś współbrzmiało z opiniami jakie bez mojego udziału zbierał wśród swoich informatorów.
Bałem się również tego, czy nie zechce ze mnie zrobić jakiegoś OZI – jak się to później nazywało. Ponieważ broniłem interesów spółdzielni rozliczającej się przecież na zasadach pełnego wewnętrznego rozrachunku przed skutkami takich podwyżek, to i znaleźli się tacy, którzy przyjęli wrogą postawę i próbowali mnie wyeliminować przy pomocy anonimów i różnych paszkwili, które ściągały na nas kontrole i psuły krew.

Opowiedziałem swojej rozmówczyni jakie koszmarne sceny przeżyłem kiedy wyraziłem zgodę na sprzedaż dla nowego internatu miejscowego technikum kolorowego telewizora „z najbliższej dostawy, jak to określiłem w zleceniu”. Odwiedziło mnie wtedy kilka pań z oskarżeniami o to, że kombinuję coś dla zysku, bo jakim prawem sprzedano ten telewizor internatowi skoro jedna z nich wystała sobie  w społecznej kolejce prawo zakupu telewizora  z tej właśnie dostawy. Wyzywała, straszyła sprowadzeniem telewizji, pójściem na skargę do władz itd.

Mogłem ją udobruchać i przywrócić spokój w biurze jedynie wypisując kolejne zlecenie, tym razem dla niej „Z najbliższej dostawy” – czego uczynić nie mogłem, bo zaraz miałbym następną skrzywdzoną. Takich scen, awantur i sporów było mnóstwo, a przecież wciąż trwała walka o bieżące sprawy i o rozwój spółdzielni zatrudniającej podówczas blisko 300 osób.

 • Czy pani wie – zapytałem, że godząc się przyjąć obowiązki prezesa największej w powiecie spółdzielni miałem również najwyższe zarobki i dodatek funkcyjny? Moja miesięczna pensja równała się wtedy mojej tygodniówce w ostatniej pracy jaką wykonywałem jako carpentner w Chicago, po przeliczeniu na złote? Zarabiałem tam 7,50 USD na godzinę, a taka była wtedy stawka minimalna.
  Prawda, że zrobiłem karierę? – zapytałem znowu.
  Pani Irenka kiwała tylko głową. Szukałem pieniędzy dla spółdzielni podejmując różne watki jak choćby sprowadzenie do miasta sklepu Pewex, co jak się okazało nastąpiło już zbyt późno, bo w sferze schyłkowej dla tego typu biznesu. Uwolnienie kursu dolara w 1989 roku nastąpiło już po moim odejściu, a to rozłożyło na łopatki ten biznesik. Tak to było, pani Irenko. Jak tylko pojawiło się wolne stanowisko w szkole, gdzie pracowałem przed wyjazdem do USA, to natychmiast złożyłem tam podanie i w pierwszym możliwym terminie, gdy Rada Nadzorcza wyraziła zgodę odszedłem, aby zająć się tym, co lubiłem i do czego poczułem powołanie w tym pierwszym okresie belfrowania. Tam też nie było łatwo, gdyż musiałem się od nowa uczyć nowego dla mnie przedmiotu, aby móc jak najlepiej uczyć swoich słuchaczy. O tym jednak opowiem przy następnym naszym spotkaniu, dobrze?

Dobrze. Miło się gadało – odpowiedziała wchodząc do gabinetu. Ja wchodziłem  zaraz po niej.

16 uwag do wpisu “Rok 1989. Mój czas tamtejszy

 1. ~MariaR pisze:

  No i dobrze zrobiłeś Tatulu, żeś do tej szkoły poszedł. Człowiek powinien być w zgodzie ze swoimi pragnieniami, a skoro Ci tak w duszy zagrało? Pieniędzy może mniej było, ale pieniądze to nie wszystko, przynajmniej od jakiegoś poziomu. 🙂
  Może jakie młode dusze na dobrą drogę wyprowadziłeś, sam młodego ducha zachowałeś, no i warsztat pisarski udoskonaliłeś, z czego i my tutaj, na Twoim blogu, dzisiaj korzystamy. 🙂
  A jak byś na tym stołku prezesowskim tkwił, to by Cię może jaka ekstrema na taczkach wozić chciała, a z drugiej strony w jakie afery próbowano wplątywać czy lojalki podpisywać kazano.

  Tak więc czekamy na zapowiedziane, dalsze wspomnienia z tamtejszych czasów.
  Pozdrawiam

  Polubienie

  • tatul pisze:

   Jak to miło MarioR przeczytć po latach, że te moje wybory życiowe nie były jednak zupełnie bez sensu. Ucieszyłem się tym komentarzem. Rozważę, czy warto ciągnąć wątek wspomnień, bo to i długie, i nie dla wszystkich już zrozumiałe czasy. Poczekam na opinię innych naszych gości, dobrze?

   Polubienie

   • ~Basia pisze:

    Oj, znane są mi tamte czasy,bardzo dobrze znane. Tylko wspominać mi się nie chce. Czy pomyślałeś jaką cenę przyjdzie nam zapłacić za ową teraźniejszą wolność – zajrzyj proszę – jaki mamy DŁUG PUBLICZNY. A tu jeszcze niepokojące artykuły typu:”Wzrasta nienawiść [dodam… i zawiść] w Polsce a będzie jeszcze gorzej”;
    http://wiadomosci.onet.pl/kraj/metro-coraz-wiecej-nienawisci/qwd1e
    Rośnie lawina anonimów i liczba „życzliwych”[uprzejmie donoszę];
    do lekarza specjalisty trzeba się zapisywać; a u nas np. limit do okulisty został wyczerpany w styczniu przez kolejkę jednej nocy. Prywatna wizyta to 100,-zł za wypisanie recepty na okulary [konieczne badanie aby określić stopień wady i rozstaw ];
    poprosiłam lekarza o skierowanie do sanatorium gdyż potrzebne nam [mnie i mężowi] zabiegi rehabilitacyjne; do tej pory wykupywaliśmy prywatnie; lekarz odpowiedział, że naturalnie kwalifikujemy się do sanatorium ale on musi się skoncentrować na leczeniu a pod gabinetem długa kolejka pacjentów.
    Co tam wspomnienia, kiedy moja przeszłość to pasmo udręk;;przez nią nabawiałam się nerwicy, popadłam w depresję, ale było minęło i lepiej mi nie wspominać; bardziej martwię się o przyszłość, a dla mnie ona nie rysuje się optymistycznie; jak napisałeś- coraz więcej części do wymiany; a na to potrzebna „mamona”; pozdrawiam

    Polubienie

   • tatul pisze:

    Przykro mi Basiu, bo nie było moim zamiarem budzenie złych wspomnień. Podobno starość zaczyna się wtedy, gdy nasze marzenia zastępują wspomnienia, ale sprowokowało mnie to porywające hasło: 25 lat WOLNIOŚCI i powędrowałem w tamto miejsce. Znam Twoje niepokoje,bo sam mam podobne. Sójrz jednak na sprawę inaczej.
    Znana nam Siostrza Małgorzata Chmielewska otrzymała wysokie odznaczenie nadane ludziom 25 lecia . W artykule informującym o tym wydarzeniu, a sygnowanym przez prezydenta znajduję taki oto tekst:
    Manifest Tadeusza Mazowieckiego napisany z wnuczką Martą pt. „Narzekanie na wszystko jest zakazane”:

    Napisałem sobie, przy udziale mojej wnuczki Marty, taki rodzaj manifestu listopadowego. Trochę dla żartu, ale i na serio. Oto on:

    1. Karierowicze do zoo. Z łapówkarzami się nie rozmawia.
    2. Wprowadza się roczny post telewizyjny. Telewizja nadaje tylko dziennik i jeden dobry program.
    3. Każdy obywatel przedstawia urzędowi skarbowemu streszczenie jednej książki, którą przeczytał w roku podatkowym.
    4. Kandydaci do parlamentu przechodzą obowiązkowe badania psychorozpoznawcze; nienawiść traktowana jest jako choroba.
    5. Parlament obraduje według reguł konklawe.
    6. W urzędach państwowych i samorządowych wprowadza się specjalne wykrywacze uczciwości i uprzejmości.
    7. Lekarze i personel medyczny pracują tak jak w serialu „Na dobre i na złe”.
    8. Wprowadza się obowiązek zlikwidowania opóźnień w sądach do sylwestra 2003.
    9. Rodzice zapewniają dzieciom, a dzieci rodzicom więcej czasu i uśmiechu. Uśmiech na ulicy, w szkole lub urzędzie nagradzany jest specjalnym bonem obywatelskim.
    10. Narzekanie na wszystko jest zakazane.

    Może przyjdzie czas na wprowadzenie tego Manifestu w życie???
    Pozdrawiam i życzę zdrowia i ciuńkę optymizmu…
    My z żoną obchodziliśmy wczoraj 43 rocznicę ślubu i mamy świeże przemyslenia na temat tego jak było i tego jak jest, chociaż najważniejsze pozostanie to… jak będzie?
    Podobno 90 proc. tego co nam się przydarza zależy od nas samych?

    Polubienie

   • ~Basia pisze:

    Tatulu – życzenia dla JUBILATÓW;
    „43 lata minęło od tej pięknej chwili,
    gdyście w kościele przysięgę sobie złożyli.
    Ksiądz stułą związał wasze młode dłonie,
    Na dobre i na złe – dawne to chwile;
    Dziś w uroczystą rocznicę tego święta,
    Niech każdy z Was pamięta;
    ” co Bóg złączył- człowiek niech nie rozdziela…”. a „bez Boga ani do proga, zaś dla Boga z bliźnimi zgoda; ”
    WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO;

    Polubienie

   • ~Basia pisze:

    Tatulu- osobiście teraz nie mam powodu do narzekania, bowiem dzięki Bogu i opiece Matki Bożej udało się nam odbić od dna biedy, ale… kto raz głodu zakosztował, to potem na czarną godzinę skibkę chleba chował.
    nie zgodzę się z twierdzeniem, że 90% zależy od nas; co winne dzieci które rodzą się w patologicznych rodzinach bądź rodzinach bezrobotnych? albo przyszło im żyć w czasie wojny etc…etc…nie zawsze kowalem swego logu każdy bywa sam; czasami wiecznie wiatr w oczy albo wciąż pod górkę; jak miał Hiob;

    Polubienie

 2. ~grzechol pisze:

  Dla mnie, wychowanego już w czasach wolności i demokracji, kolejka społeczna po telewizor to coś tak absurdalnego, że aż nie do wyobrażenia. Dzisiaj każdy się pcha, żeby mi ten telewizor sprzedać, większy, nowocześniejszy, smart, HD, na raty 0%, w promocji, w zestawie, i na sto innych sposobów. Jak się zepsuje – wyrzucić i kupić nowy, bo naprawiać się nie opłaca. Jak się nie zepsuje – też wyrzucić i kupić nowy, bo na rynku jest już nowszy model, przecież MUSZĘ go mieć, jest aż tak bardzo lepszy od mojego, archaicznego, kupionego dla lata temu…

  Z jednej strony produkuje się dzisiaj sprzęt, którego nikt naprawiać nie umie, a naprawa w serwisie producenta po gwarancji kosztuje fortunę. Z drugiej – wpadliśmy w pułapkę konsumpcjonizmu, chyba trochę wskutek zauroczenia tym pięknym, kolorowym i bogatym Zachodem, który cały czas tak bardzo chcemy dogonić.

  Kiedy byłem mały, zupełnie nie mogłem zrozumieć o co chodzi rodzicom mówiącym, że kiedyś wszystko było na kartki. Myślałem, że nie było wtedy pieniędzy 🙂 Dlatego uważam, że wątek wspomnień jak najbardziej warto ciągnąć – dla mnie na pewno będzie to interesujące, nie tylko w kontekście czasów, które znam jedynie z filmów i książek, ale również Twojego życiowego doświadczenia – wyglądającego na przebogate.

  I na koniec dowcip z epoki. Rzecz się dzieje w FSO.

  – Gratuluję, wylosował pan możliwość zakupu malucha. Odbiór za 20 lat.
  – Ale rano czy po południu?
  – Zwariował pan? Odbiór za 20 lat, a pan się pyta o porę dnia? Jakie to ma znaczenie?
  – A właśnie, że ma znaczenie – po południu zakładają mi telefon!

  Polubienie

  • ~Basia pisze:

   ~grzechol> nawiążę do Twego żartu;
   mieliśmy przedpłatę na malucha ; odbiór – kolejka od świtu; na halę zaczęto wpuszczać według listy [alfabetycznie]; ja na końcu; pozostały mi więc resztki; zanim dobiegłam do końca hali, to już inni swymi „autami” wyjechali; z braku laku dobry kit, więc musiałam zadowolić się resztkami; przy kasie u mnie dopłata; zaś innym jeszcze zwracali nadpłatę a wszyscy mieli taką samą; nikt nie potrafił mi udzielić odpowiedzi na pytanie -dlaczego ja muszę dopłacać; dopiero stróż nas oświecił, że musi być jakieś udoskonalenie, skoro był to najdroższy w tym rzucie; faktycznie- jedyny maluch w tej serii, który miał rozkładane siedzenia. Co cwańszy, za łapówkę załatwili sobie możliwość zwrotu auta i na zmianie popołudniowej testowali dostawę , szukając tego rozwiązania; nie wiem czy znaleźli, bo nie czekaliśmy. Widzisz jaki to był luksus tamtych czasów; siedzenia rozkładane; a teraz jakie są bajery w samochodach? głowa boli; zarówno tych, którzy je konstruują, jak i tych co je nabyć nie mogą; a wielu jest takich, co nawet pomarzyć o tym nie może?

   Polubienie

   • ~grzechol pisze:

    Siedzenia rozkładane… Ech, teraz są podgrzewane i regulowane elektrycznie. Niedawno miałem okazję przejechać się Fordem, który za pomocą kamery rozpoznawał znaki drogowe i wyświetlał je na specjalnym wyświetlaczu. Jechałem też Peugeotem, który potrafi sam zaparkować równolegle – kierowca puszcza kierownicę i patrzy, jak automat nią obraca. Ponoć w Mercedesach montują kamery termowizyjne, które po zmroku są w stanie wykryć niewidoczne gołym okiem zwierzę, i automatycznie zahamować samochód aby uniknąć zderzenia.

    To prawda, że wielu nie może pomarzyć o kupnie nowego samochodu, ale z drugiej strony… Czy kiedykolwiek w historii było lepiej? Wydaje mi się, że obecnie nierówności społeczne są dużo mniejsze niż w minionych wiekach. Pomyśl o chłopach pańszczyźnianych. Prawda też, że na Zachodzie samochody są kilkanaście procent droższe, a zarobki – kilkukrotnie wyższe. Jednak trzeba spojrzeć na przyczyny tych nierówności. Francja, Holandia czy Hiszpania nie miały 50 lat wyniszczającego gospodarczo komunizmu. Ponadto, te kraje bardzo wzbogaciły się na kolonializmie, czyli na wyzysku, ucisku i niewolnictwie innych nacji.

    Pamiętaj też, że każdy określa poziom satysfakcji z sytuacji materialnej przez porównanie z innymi. Niemiec czy Belg jest tak samo niezadowolony, że nie stać go na samochód za 50,000 euro, a sąsiada stać…

    Polubienie

   • ~Marek Jan pisze:

    @grzechol

    Mimo tego wszystkiego o czym wyżej napisałeś, dość spora część polskiego społeczeństwa twierdzi, że tak źle jak jest obecnie, to jeszcze nigdy w Polsce nie było.

    Czyli innymi słowy – komuno wróć!!! ( wszak nawet za komuny lepiej bywało niż obecnie).

    Po tym właśnie widać, jak głębokie są mentalne korzenie tzw. homo sovieticus, o którym pisał nieoceniony ks. prof. Józef Tischner.

    Polubienie

   • ~grzechol pisze:

    @Marek Jan

    Ano właśnie, za komuny nierówności społeczne były mniejsze – wszyscy byli biedni 🙂 Kto nie chciał pracować – przemęczać się nie musiał, no bo czy się stoi, czy się leży…

    Niestety zmiana mentalności będzie się zapewne dokonywała jeszcze przez kilka pokoleń.

    Polubienie

 3. Grzechol, dziękuję za tę zachętę do kontynuowania wspomnień. Jeśli młody czytelnik tak twiedzi, to musi być ciekawe. To działa jak system zakładek w komputerze. Każde nowe miejsce pracy i nowe srodowisko to ogromne wyzwanie . Ambicja, aby sprostać oczekiwaniom sporo dobrego może przynieść dla sumy doświadczeń życiowych, byle nie podążać na skróty i zachować zasady.
  Pomyślimy.
  Pozdrawiam

  Polubienie

 4. Reblogged this on Tatulowe opowieści i skomentował(a):

  XXX – lecie WOLNOŚCI. To wielkie święto wszystkich Polaków. Nawet otwarci wrogowie poprzedniego systemu przyznają, że był to jednak konsensus. Wypracowana z ogromnym poświęceniem społeczna zgoda na ustępstwa i podzielenie się władzą.
  Ja też miałem swoje małe przeżycia, którymi podzieliłem się z czytelnikami bloga z okazji XXV- lecia wolnych wyborów. Zapraszam do wspomnień

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.