Średnia jest niedostępna dla średniego średniaka

ŚredniaJak żyjesz? – pytają nas spotkani przypadkiem znajomi. Cóż im odpowiedzieć? Nie będziemy przecież wchodzić w szczegóły, bo to ani miejsce, ani czas na takie wynurzenia. Mówimy więc coś w tym stylu:
– Ot, tak średnio, co się polepszy, to cię zaraz popieprzy.
Prawdę mówimy, bo nigdzie nie ma tak, że jest tylko dobrze, bo jak jest dobrze to niedobrze, musi być różnie. Mamy zatem w użyciu narzędzie pomiaru pod nazwą średniej. Ciocia Wiki nam podpowie, że średnią arytmetyczna  to iloraz sumy n liczb i n (gdzie n to liczba sumowanych liczb).

Objaśniając to uczniom w szkole posługiwałem się żartem mówiącym właśnie o średniej i o rzetelności statystyki. Przypomnę;
– Ja mam sto złotych, a ty nie masz nic – mówiłem do wybranego ucznia. Powiedz ile średnio przypada na każdego z nas?
– No to… średnio mamy po 50 złotych – odpowiadał.
– Tak jest, a skoro tak, to możesz i dać swoje 50 złotych?
Zwykle witano to salwą śmiechu, bo takich odniesień do średniej jest całkiem sporo.
Gdy przed kilkoma dniami zobaczyłem na Facebooku mema odnoszącego się do średniej … płacy tym razem, to przyszło mi na myśl, że autor ma chyba problemy ze zrozumieniem mechanizmu działania średniej skoro w usta modlącej się osoby i to w imieniu przeciętnego Polaka wkłada tę właśnie prośbę (zdjęcie). Co by się stało, gdyby została wysłuchana, bo pewne jest, że większość z nas marzy o takiej perspektywie ?Udostępniłem go u siebie z dopiskiem: Jeżeli zostanie wysłuchana, to ta średnia poszybuje wysoko, a wtedy treść modlitwy będzie nadal aktualna. Przystąpmy do apelu!!! Nie osiągnąłem wielkiego sukcesu, gdyż nadaremno czekałem na dyskusję.
Przeglądając w Google to, co w temacie naszych zarobków można znaleźć wynotowałem że:…10 procent pracujących Polaków zarabia nie więcej niż pensję minimalną. Jedynie 20 procent może pochwalić się zarobkami wyższymi niż 3550 złotych netto. Więcej niż 19 000 złotych co miesiąc wpływa na konta jedynie ok. 16 tysięcy ludzi w Polsce.
Wynagrodzenia Polaków zawsze wywołują dużo emocji. Przeciętne wynagrodzenie w listopadzie br. wyniosło 4004 zł brutto, czyli ok. 2800 zł netto. Niejeden Polak przeciera oczy ze zdumienia na te rewelacje, bo aż 2/3 obywateli zarabia mniej. http://www.bankier.pl/wiadomosc/4-5-Polakow-zarabia-mniej-niz-3549-zl-netto-7228674.html
W innym miejscu znalazłem równie ciekawy artykuł:
Ile naprawdę zarabiają Polacy :  TU
Przy okazji dodam jeszcze parę informacji w temacie:  Przeciętne wynagrodzenie – to średnia płaca (w danym kraju, sektorze gospodarki, przedsiębiorstwie). Przeciętne wynagrodzenie oblicza się, dzieląc wynagrodzenia naliczone za okres sprawozdawczy przez liczbę pracowników, z wyłączeniem osób przebywających na urlopie macierzyńskim. (Wiki)
  Jak oblicza się średnią krajową?  Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Polsce obliczane przez GUS jest przybliżoną stawką zarabianą przez Polaków. Przy jej interpretacji trzeba jednak zdawać sobie sprawę z następujących rzeczy:

a) Średnia krajowa liczona jest tylko wśród firm zatrudniających więcej niż 9 osób
b) Dane dot. wynagrodzenia dotyczą ok. 40 % pracujących Polaków (pozostali pracują w firmach poniżej 9 osób)
c) Uśrednione zarobki Polaków są z reguły zawyżone za sprawą osób, które zarabiają najwięcej. Przykładowo 1 osoba zarabiająca 50 000 zł zawyża zarobki 50 innym, zarabiającym poniżej średniej krajowej.

   Dwie trzecie Polaków zarabia mniej niż średnią krajową. Dlatego tak ich rozsierdza mówienie o średniej pensji. Prawdziwą informację o rozkładzie płac daje nam dopiero mediana, ta wynosi 3291,6 zł.
W październiku średnia pensja wynosiła 4111 zł brutto… Read more: TU
W dyskusji nad tymi danymi ktoś napisał: mundurówka jak i cała budżetówka, nie jest liczona do średniej krajowej. Nie jest też niestety liczona cała masa ludzi pracujących w firmach i firemkach do 9 osób. Dlatego średnia to absolutna fikcja.
Modląc się też trzeba prosić o to, co możliwe do spełnienia, aby nie sprowadzić nieszczęścia na siebie jak i tych, w imieniu których wznosimy te modły.
Hiperinflacja to nieszczęście, zwłaszcza dla tych najniżej zarabiających. Już to przerabialiśmy, a skończyło się utratą wartości pieniądza i denominacją w skali 1: 10000 starych złotych.

9 uwag do wpisu “Średnia jest niedostępna dla średniego średniaka

 1. Tylko trochę narzekam, oby tylko zdrowie było. Nie tylko rekinem, nawet płotką finansową już nie będę. Choć mówią, że idzie lepiej. Może kolejne pokolenie tego doczeka? Emigrować? To nie te lata!. Życzę kolego pełnego portfela, podobno o parę złotych podniosą. Pozdrawiam. 🙂

  Polubienie

 2. Przypomina mi to obliczanie stopy bezrobocia w Stanach. Owa stopa liczona jest bazując na ilości osób pobierających zasiłek. Ci, którym zasiłek się skończył w cudowny sposob giną gdzieś w przestrzeni i nie są brani pod uwagę. I tak oto bezrobocie spada.

  Polubienie

 3. Te wszystkie średnie i statystyki to jakaś porażka, bo tak jak piszesz nie są rzetelnie prowadzone. Nie wszyscy biorą udział w badaniach, a i kwoty te są liczone głównie od wynagrodzeń brutto, co daje nam zafałszowany wynik. Brutto może być całkiem niezłe, ale liczy się głównie to co dostajemy na rękę, bo to właśnie za to musimy potem żyć w raz z rodziną przez cały miesiąc. Moja renta inwalidzka brutto to około 1100 zł, a dostaję 880 zł i ta kwota zdecydowanie nie wystarcza mi na lekarstwa, więc liczy się to co mamy, a nie to co wykazane na papierku czy w raportach statystycznych.

  Polubienie

  • Gabuniu, współczuję, to faktycznie są małe pieniądze.
   Szukałem informacji na temat średniej renty i znalazłem taki materiał:
   Wysokość średniej renty to 1545 zł brutto (dane z czerwca 2015). ZUS ustalił też minimalną wysokość renty.

   I tak:

   * najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi 844,45 zł;

   * najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy – 648,13 zł;

   * najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową – 1013,34 zł;

   * najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową – 777,76 zł.

   Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,97654,16684333,Renta_wyzsza_od_emerytury_.html#ixzz3wpojty8S

   Polubienie

 4. No i właśnie, te średnie już są dużo niższe, a jest to też poniekąd nasza pensja, pensja ludzi chorych, za którą powinniśmy jakoś przeżyć, a jak widać szanse są marne żeby nie powiedzieć niemożliwe.
  Ja jestem osobą częściowo niezdolną do pracy w związku z tym startowałam właśnie z pułapu 648,13 zł i tak po około 20 latach corocznej waloryzacji osiągnęłam pułap 880 zł. Śmiechu warte, no ale lepszy rydz niż nic 🙂
  Pozdrawiam wszystkich rencistów i emerytów

  Polubienie

 5. Wielu Polaków po 30, 40 latach pracy nie zarabia nawet 2000 zł na rękę, a 3000 na miesiąc to marzenie, które nigdy się nie spełni.
  Najgorzej mają emeryci. Widzę to swoich klientach. Jeśli emeryt ma 2000 na rękę, to uważa się za bogacza. Większość emerytów ma na rękę ok. 1500 zł, a są i tacy, którzy mają 800..
  Pozdrawiam:)

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.