24 zbiórka na rzecz Pana Jurka…

WOŚP 10.01.

Przyszedł czas na kolejny XXIV już Finał WOŚP, co jakby ostatecznie zamykało okres świąt i naszej związanej z tym dobroczynności.  Przed świętami Ksiądz Stryczek odnotował kolejny sukces wymyślonej przez siebie Świątecznej Paczki, przeprowadzona akcja zbiórki żywności dla Banków Żywności zapełniła i tak pełne magazyny trwałymi produktami żywnościowymi, z których nie mogą skorzystać bezdomni, bo co im przyjdzie z wręczonej torebki ryżu, kaszy, czy butelki oleju? Tego nie da się zjeść na sucho…
Caritas – jak co roku rozprowadził Świece wigilijne, a wreszcie przyszła kolej na ostatnie ogniwo świątecznej pomocy. Jak w piosence… A na końcu defilady mały brzdąc, krzyczy wciąż, skacze wciąż…
Klimat mu zgotowano mało przyjazny, bo poseł Pięta ostrzegł wszystkich o skutkach ewentualnego wspierania tej inicjatywy, a że tak dużo się ostatnio dzieje rzeczy groźnie wyglądających, to i tu mogły powstać poważne obawy: – Pomagać, wspierać, czy wręcz przeciwnie…
Przyglądałem się przygotowaniom. Słuchałem też tego co pan Owsiak mówił w PR i TVP i wydawało mi się, że ze wszech miar słuszny kierunek akcji promocyjnej sobie wyznaczył: – Jeśli nie chcecie pomagać ? Dobra!  Nie pomagajcie, wasza wola , ale przynajmniej nie przeszkadzajcie! Dalej już jak co roku wskazywał na to, co zrobiono i co zamierza zrobić w bieżącym roku.
Nadeszła wreszcie godzina zero. Wystartowali. W mojej maleńkiej Bogoryjce każda taka akcja skupiała się wokół kościoła. Tak było i tym razem. Po wyjściu ze mszy podszedłem do dwóch grup dzieciaków z puszkami i zasiliłem ich urobek. Zrobiłem im też zdjęcia, po sprowokowaniu ich do uśmiechu, bo zmarznięte i już trochę namoknięte deszczem dziewczęta nie miały radosnych min. Po przyjściu do domu zamieściłem zdjęcia wolontariuszy WOŚP na Facebooku z komentarzem jak w tytule:
24 zbiórka na rzecz Pana Jurka przebiega w mało przyjaznej atmosferze. Wolontariusze jednak są uśmiechnięci i pełni nadziei na pełne puszki.
Pod zdjęciami przedstawiającymi tegorocznych wolontariuszy, a z upływem dnia również  wydobytych z archiwum i z niepamięci ludzkiej uczestników zbiórek z lat 2010 do 2014 pojawiły się liczne polubienia i komentarze:
– Krzysztof – Za tą „mało przyjazną atmosferę” podziękujmy kościołowi katolickiemu i jego politykom. Mamy stan absurdalny. Jedyna taka akcja w kraju, a będący u władzy mali ludzie próbują coś ugrać dla siebie kosztem szpitali i dzieci.
– Joanna –  A ja popieram pana Jurka i cała orkiestrę!!!*)On nie woła konkretnych kwot jak księża …tylko jak ktoś chce i myśli rozsądnie to i da do puszki!!!  A zbierającym życzę wytrwałości no i pełnych puszek!!!*)
– Agnieszka – Ja też popieram Pana Jurka Owsiaka i co roku wspieram cała akcje i jestem z tego Dumna
– Elżbieta – Ja nie daję
– Czesław – Podejrzewałem to i dałem za dwoje
– Elżbieta – Miło, ale nie trzeba było
– Basia – No pewnie że się uda
Przebieg dyskusji odzwierciedla zakres opinii i poglądów na sprawę jaka stanowiła treść corocznych  dyskusji na temat P. Owsiaka i jego przedsięwzięcia. Przeglądając wszystko co w temacie WOŚP umieszczano w ciągu dnia na Facebooku zwróciłem uwagę na dwie znaczące wypowiedzi osób duchownych. W pierwszej ksiądz Kaczkowski  wypowiedział się w temacie dlaczego broni WOŚP i Owsiaka Zobaczmy co powiedział:
Ks. Jan Kaczkowski: Nie wolno drugiego człowieka nigdy skreślać. Retorykę obrony pana Jerzego Owsiaka opanowałem już do perfekcji. Katolicy nie mają monopolu na dobro. Nie wszystkie inicjatywy lidera WOŚP muszą mi się podobać. Ale jeśli jest oskarżany o kradzież, na co nie ma dowodów, to bronię go do upadłego. Komu jak komu, ale katolikom nie muszę tłumaczyć zasady domniemania niewinności. WOŚP to armia młodych ludzi, którzy organizują się, żeby wspólnie zrobić coś dobrego. To jest godne podziwu…
W ostatnim akapicie znajdziemy jeszcze takie słowa:  … Urzeka mnie beztroska katolickich krytyków, którzy chcą prześwietlać, prześwietlone przecież przez organy kompetentne, finanse WOŚP, a jednocześnie nie widzą najmniejszych problemów z transparentnością finansów kościelnych, nawet gdy chodzi o kościelne organizacje charytatywne. Polskie standardy są dalekie od tych, w których kościelna kasa nie budzi zastrzeżeń, jak niemieckie czy szwajcarskie. W naszym Kościele po prostu nie ma przejrzystości finansowej. Dopiero na końcu widnieje napis:

Fragment pochodzi z książki: Życie na pełnej petardzie, Nie jest to więc wypowiedź zdobyta na świeżo, ale bardzo interesująca.
Druga wypowiedź pochodzi od ks.  Rafała Kowalskiego rzecznika archidiecezji wrocławskiej i nosi tytuł: WOŚP to lekcja zaufania . Sam tytuł wywiadu już wiele mówi, ale kończy go ważne stwierdzenie:
 … Badania pokazują, że jesteśmy na szarym końcu wśród krajów europejskich, jeśli chodzi o poziom zaufania społecznego. Warto spojrzeć na WOŚP jako na inicjatywę, która może to zmieniać. Ta akcja opiera się właśnie na zaufaniu: wrzucam pieniądze do puszki i ufam, że wolontariusze przekażą je do sztabu. Wolontariusze ufają, że sztab przekaże je dalej, a ostatecznie, że za te pieniądze zostanie sfinansowany sprzęt dla chorych dzieci.
Mamy już wystarczająco dużo w Polsce nieufności i podejrzliwości. Lepiej zastanowić się, jak uczyć ludzi zaufania do siebie. I tę lekcję zaufania może dawać WOŚP oraz inne organizacje charytatywne.
Wrzuca ksiądz pieniądze do puszki WOŚP?
– Nie chciałbym, żeby ktoś to odebrał jako nakaz, że katolik musi wesprzeć WOŚP. Każdy ma prawo wybrać organizację, która w jego imieniu będzie pomagała potrzebującym. Ale na pytanie odpowiadam: tak, wrzucam. Jezus uczył, że mamy korzystać z każdej okazji do czynienia dobra.
W duchu tej wypowiedzi zachęcam do przejrzenia tego materiału promocyjnego udostępnionego na Fb tuż przed „Światełkiem do nieba” https://www.facebook.com/gazetapl/videos/10153860140074583/?theater
Jutro zapewne posłuchamy dalszych podsumowań, dalszych ocen i opinii, ale mam nadzieję, że nie odbierze ona wiary w to, że zbierając pieniążki, jak i wrzucając je do puszek trzymanych w zmarzniętych rączkach wolontariuszy czynimy dobro. Uczestnikom debaty dedykuję tego mema:
Rozmawiać

26 uwag do wpisu “24 zbiórka na rzecz Pana Jurka…

 1. Teraz mój udział sprowadza się do wrzucenia dostępnej kwoty do puszki. Fizycznie nie nadaję się do czynnego uczestnictwa. Cel szczytny, mnie starszemu trudno jedynie zaakceptować te decybele. No ale to dla młodych, no a kiedyś też przecież młodym się było. Twoja piękna Bogoria ma na tym polu niezłe osiągnięcia, Tobie też chwała. Dziś już w sieci trochę o Was się ukazało. Jako pedagog dajesz dobry przykład. Pozdrawiam. 🙂

  Polubienie

  • Dzięki za przychylną ocenę moich poczynań. Dobrze, że widujemy się na Facebooku, to mamy całościowy ogląd spraw.
   Wśród dzieci, którym co roku robię zdjęcia zauważyłem w tym roku tę sama buzię co w 2010 r. Gdy dzisiaj rozmawiałem o tym z panią dyrektor GOK, to dowiedziałem się, że jest stałym wolontariuszem od 8 lat. Miejscowi harcerze wykupili na aukcji różne słodycze przeznaczając na to łącznie 800 zł. Takie są te dziecięce i młodzieżowe porywy. Jak można tego nie doceniać?

   Polubienie

 2. — pisałam już wcześniej… popieram i popierać będę, moje dziecko też brało czynny udział w tej akcji … reakcja ludzi ? różna najwięcej komentarzy było w okolicy kościoła właśnie, ale myślę, że za bardzo się tym nie przejmowali … popieram również księdza ks Kaczkowskiego, znaczy jego kierunek myślenia i jeszcze jedno choć jestem osobą wierzącą, to mam wrażenie, że kościół ostatnio coraz bardziej dzieli ludzi, niż łączy, a chyba to nie ten kierunek…
  — pozdrawiam

  Polubienie

  • ~ocist pisze:

   Kościół Święty nie dzieli ludzi tylko głosi Ewangelię Chrystusową, której ludzie nie chcą się podporządkować. Wszyscy chcą żeby Kościół się im podporządkowywał. Kościół nie ma iść za światem, ale świat za Ewangelią.

   Polubienie

  • Witaj ~aliku,
   Dzisiaj już przebrzmiała słynna muzyczka WOŚP, a lider leczy zszarpane gardło. Młodzi wolontariusze też pewnie rozgrzewają wychłodzone nóżki i rączki. Pierwsze podliczenia zdobytych pieniążków są bardzo obiecujące. Niech grają…

   Polubienie

   • — pierwsze podliczenia już zrobione i wiesz co?…. nie będę podawać liczb, ale w naszym rejonie są one wyższe niż w ubiegłym roku, niż dotychczas… dlaczego?… być może na przekór tej nagonce na WOŚP i Jurka Owsiaka…
    – 🙂

    Polubienie

 3. Też jak najbardziej popieram działalność WOŚP i chylę czoła przed wspaniałym Jurkiem Owsiakiem. Dokładnie tacy ludzie wspaniałomyślni z charyzmą, kreatywnością, odwagą są potrzebni naszemu krajowi, by uchronić go przed unicestwieniem. Więcej na temat WOŚP napisałam u siebie http://gabunia76.crazylife.pl/2016/01/11/jurek-owsiak-chluba-naszego-narodu/

  I zgadzam się z tym co napisała alik. Kościół pomylił role i robi wszystko by skłócić i rozdzielić wszystkich ludzi, a to już nie ma nic wspólnego z naszą wiarą katolicką i Bogiem.

  Polubienie

  • ~ocist pisze:

   Przed Bogiem Trójjedynym niech pani pochyli głowę, a nie przed obłudnym wyznawcą hinduistycznej hary kryszny popierającym mordowanie nienarodzonych dzieci i starszych ludzi. Pouczać Kościół Chrystusowy najczęściej chcą ci, którzy najmniej mają z nim wspólnego.

   Polubienie

   • ~Marek Jan pisze:

    Kościół liczy ponad miliard ludzi z czego hierarchia kościelna stanowi niewielki procent.
    Cóż to zatem oznacza” pouczanie” Kościoła?

    Jeśli umundurowany przedstawiciel Kościoła plecie bzdury, to krytyka mu się należy jak psu zupa.

    A „nieomylny” jest jedynie papież według kościelnej doktryny i do tego w bardzo ograniczonym i ściśle określonym zakresie.

    Polubienie

 4. Bardzo pięknie napisałeś. I takich księży ,których przytaczasz jestem w stanie zaakceptować.
  Orkiestra obrosła już tradycja. Bardzo piękna idea – mało tego – jak wiem ,że podobne na inne tematy odbywają się teraz w Holandii. Zbierała też młodziez na szkoły.Np.
  Nie rozumiem też dlaczego usiłuje się opluć i zniszczyć właściwie pomysłodawce i organizatora. Zwyczajnie nie jestem w stanie tego zrozumieć.
  Do – ocist- w ten sam sposób mówią islamscy fanatycy. Dokładnie tak samo

  Polubienie

  • ~ocist pisze:

   Właśnie porównała pani osobę konsekrowaną do morderców, którzy zarazili świat terroryzmem. Nie wiem tylko które to słowa nakłoniły panią do tego typu porównania? Zostawiam to do rozważenia we własnym sumieniu.

   ps. Ja natomiast nie jestem w stanie zaakceptować „tego typu księży”, gdyż przynajmniej jeden z nich głosi tezy sprzeczne z doktryną Świętego Kościoła Katolickiego.

   Polubienie

   • ~Marek Jan pisze:

    @ ocist

    Właśnie padł rekord ilości zebranych przez WOŚP pieniędzy a wredna i pełna obłudy nagonka tych mniej czy bardziej „konsekrowanych”, odnosi jak zwykle skutek odwrotny od zamierzonego. I Bogu dzięki.

    Sukces WOŚP dzieje się dzięki tysiącom młodych ludzi – wolontariuszy, którzy nie bacząc na parszywą w tym dniu pogodę w wielu częściach naszego kraju, właśnie na to dobro zapracowało

    Tak, właśnie na dobro, proszę osoby konsekrowanej, czy się to szanownej osobie podoba czy też nie.

    I licz się z tym osobo, że z każdego plugawego i oszczerczego słowa, zdasz sprawę w godzinie Sądu, którym wszystkim grozisz i o którym ustawicznie pouczasz swych wiernych.
    I chyba dobrze wiesz o tym, że Bóg nie ma względu na osobę i jest z każdym czyniącym dobro.
    A z racji konsekrowania nie masz co liczyć na taryfę ulgową, wprost przeciwnie – więcej ci dano a więc więcej od ciebie wymagać będą. Mam nadzieję, że masz pełna tego świadomość.
    I nie nadymaj się tak, bo stajesz się groteskowy

    Polubienie

 5. Miało być Bardzo piękna tradycja, którą małpuja też inne kraje np. niedawno była tu akcja zbiórki na szkoły. Podobnie przebiegała. .
  Za błędy przepraszam – nie umiem poprawić..

  Polubienie

 6. Tatul – nie wiem , jednak sobie nie jestem w stanie tego wyobrazic…Wiesz – jak tak czytałam o konstytucji naszej ,teraz o zmianach w tv to sobie – patrząc z dalek trorszke myślałam ,że byc może niektórzy przesadzają. ALe skoro jest jak jest tzn, ,że jest fatalnie..
  Ze wstępnych wyników ,wychodzi jednak,że ludzie ,ci młodzi i ci starsi mają troszkę oleju w głowie. Wiem ,że jesteś człowiekiem wierzącym ale
  muszę tu u ćiebie ociscie odpowiedzieć.
  ocist
  Ponieważ jestem ciekawska to z czystej ciekawości preczytałam sobie Koran, żeby wiedziec czego mam się strzec.
  Sam Koran jak i Biblia w sumie mówią to samo.
  Między muzułamanami a chrześcijanami w zasadzie nie ma wielkich różnic. Obie religie mówią o miłości.
  Ci muzułmanie ,których znam nawet w sumie nawet szanują chrześcijan.
  Fanatycy natomiast to jest zupełnie inna broszka.
  Jeżeli pan Owsiak jest osoba niiewierzącą ( naprawdę nie wiem , ale w sumie to mnie nie intersuje) to nie znaczy ,że jest osoba godną potępienia za coś co robi dobrze. A takie sformuowania ja Twoje – ocist – w poście- pod Gabunia trąci właśnie fanatyzmem. I to jest dla mnie nie do przyjęcia – fanatyzm jakiejkolwiek religii… bo przecież Bóg jest miłościa. .Zależy mu na każdym człowieku podobno – więc na Owsiaku też…I na mnie byc może ….
  Tatul – przepraszam – pozwoliłam sobie na zbyt długi tekst. Tak mi śię troszkę wylało …

  Polubienie

  • ~Marek Jan pisze:

   Z każdej religii można zrobić karykaturę i nieraz religia była używana i nadużywana do celów politycznych i do zwalczania przeciwników czy też mniej lub bardziej wyimaginowanych wrogów.

   Tak się działo dawniej i tak się dzieje dzisiaj.
   Zawsze się znajdą nadgorliwcy, którym się wydaje, że swą obłudną i oszczerczą propagandą, czy wręcz bandytyzmem, tak jak w przypadku zbrodniarzy spod znaku państwa islamskiego, przypodobają się Bogu.

   W wypadku chrześcijaństwa faryzeizm ma się nadal całkiem dobrze i znajduje wielu zwolenników, nie brak ich również w Polsce.

   Polubienie

   • Ano nie brak. Mnie jest przykro gdy czytam lub słucham tak skrajne opinie płynące z tego właśnie kierunku.
    Widocznie trzeba będzie do tego przywyknąć i robić swoje

    Polubienie

 7. Prawie wszyscy dziś krytykujący WOŚP będą korzystali ze sprzętu w szpitalu, a ich dzieci i wnuki wszystkie bez wyjątku z badań przesiewowych, np słuchu. Mój wnuk urodzony w 26 tyg. ciąży korzystał z nowoczesnego sprzętu i przeżył. Jest za co dziękować.

  Polubienie

 8. Wrzucam do puszek i cała moja rodzina też. Dumnie nosimy na piersi czerwone serduszko. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym poszłyśmy z młodszą córką na światełka do nieba o godzinie 20.00, przyjrzeć się licytacji w CK Zamek. Przy nas zlicytowano rękawice prezydenta Jaśkowiaka, w których walczył z Michalczewskim oraz obraz podarowany przez tureckich pilotów naszemu prezydentowi miasta. Na koniec zlicytowano też młotek przybijający transakcje. Był czas, kiedy moje córki czynnie uczestniczyły w graniu z Owsiakiem. Czuje sentyment do tego przedsięwzięcia. Początek roku zawsze wiąże się z WOŚP i nic tego nie zmieni, nawet pomyje wylewane na jej dyrygenta.
  Pozdrawiam Tatulu:)

  Polubienie

 9. Kilka razy byłem wolontariuszem WOŚP. Myślę, że to świetna sprawa.
  A ci, którzy narzekają może po prostu są zazdrośni. Może zazdroszczą Owsiakowi sławy, a instytucje typu Caritas może zazdroszczą zebranych pieniędzy.
  Pozdrawiam:)

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.