Hawajskie spotkanie

   Podążając za wytyczonym schematem poszukiwania inspiracji wszędzie gdzie tylko można, wiele się spodziewałem po kolejnej wyprawie na sobotni wypoczynek nad jezioro Bass Lake, położone w pobliżu Knox w sąsiednim stanie Indiana. Zostaliśmy zaproszeni przez znajomą Małgosi, panią Betty (na zdjęciu po lewej stronie), która ma tam dom, na  spotkanie w kręgu znajomych i przyjaciół.
Szczególne emocje wzbudzała w nas przyjęta przez gospodynię konwencja uroczystości w stylu hawajskim. Ponieważ nie mieliśmy w domu niczego ze strojów co by odpowiadało takim klimatom, więc należało jeszcze pomyśleć o zakupie lub pożyczeniu od znajomych takich ciuchów. Wszystko udało się załatwić i wreszcie wyruszyliśmy w drogę. Tym razem też było blisko, bo tylko 3 godziny jazdy autostradą. Siedząc obok kierowcy mogłem obserwować świat za oknem. Nie był tak urozmaicony jak w drodze do Lake Carroll, przynajmniej jeśli brać pod uwagę uprawy rolne.

   Przed domem powitała nas zawołaniem Alloha ! cała w kwiatach i uśmiechach pani Betty niosąc naręcza wieńców i wianuszków wykonanych z barwnych, szyfonowych tkanin. Uzupełniliśmy nasze stroje i już bez zakłopotania mogliśmy dołączyć do licznej grupy gości. Na skutek spóźnienia nie zdążyliśmy już na ceremoniał podzielenia upieczonego prosiaka, co było podobno celebrowane niczym dzielenie tortu na przyjęciu weselnym. Szkoda. Nie ominęło nas za to konsumowanie tego prosiaka i wielu innych potraw, a także napojów serwowanych w sposób nazywany tu bufetem, a u nas szwedzkim stołem.

   Nie samym jedzeniem jednak człowiek żyje. Dla mnie taki wyjazd to głównie okazja poznania nowych miejsc i nowych ludzi. Tym razem miejsce spotkania okazało się urocze. Bazę uroczystości stanowił dom, położony nad jeziorem posiadający duży pokój zwany livingroom`em z przeszkloną ścianą i drzwiami wychodzącymi na duży kamienny taras. Z niego już tylko kilkadziesiąt kroków do pokonania i wchodzimy na molo. Jest tak niskie, że siedząc na nim można moczyć nogi. Brodząc po płytkiej i cieplutkiej wodzie można doznać relaksującego masażu stóp za sprawą drobnego piasku ustępującego pod naciskiem naszych stóp. Nic więc dziwnego, że wielu gości korzystało z tej przyjemności spacerując i rozmawiając.

    Spotkałem tam bardzo ciekawych ludzi, a rozmowy z nimi pozostaną na długo w mojej pamięci. Urocza gospodyni krążyła pomiędzy bawiącymi się gośćmi dbając o to, aby nikt nie czuł się zaniedbany. Bardzo interesująca okazała się rozmowa z polską rodziną  pochodzącą z Argentyny. Dowiedziałem się od nich, że Polacy i Argentyńczycy są bardzo do siebie podobni w podejściu do życia i  zabawy. Mają podobny temperament, są gościnni i serdeczni. Brzmiało to bardzo sympatycznie, ale wyprowadzanie podobieństw w  podejściu do rozwiazywania problemów rozwojowych przez  elity polityczne naszych krajów już mniej cieszyło. Podobno zbyt wiele zależy tak u nich jak i u nas w Polsce od układów w ramach politycznego establiszmentu i prywaty. Pytania o przybliżenie obrazu życia Polaków w Argentynie i o siłę tamtejszej Polonii pozwoliło mi zweryfikować moją wiedzę na ten temat. Rozmówcy urodzeni w Argentynie świetnie mówią po polsku i szczycą się tym, że zachowali język i tradycje polskie. Druga rozmowa, tym razem z p. Adamem pozwaliłaby postawić tezę, że jego życiorys mógłby posłużyć za bogaty materiał do scenariusza dobrego filmu. Ten starszy pan o sylwetce wojskowego, tłumiąc chwilowe oznaki wzruszenia opowiedział nam jak wiele przeżył. Urodzony w Nowogródku podlegał restrykcjom władz radzieckich  po 17 września 1939 r . Będąc 12 letnim chłopcem stracił ojca, a sam z pozostałą rodziną został zesłany na Syberię. Po 1942 r  zwolniony z zesłania na skutek amnestii dla Polaków trafił  po wielu dramatycznych przejściach do Anglii. Tam przez trzy lata pływał w marynarce handlowej. Porzucił jednak to zajęcie i po wielu perypetiach dotarł do USA, gdzie przyszło mu wszystko rozpoczynać od nowa, Wybrał zawód stolarza, bo to był zawód bardzo wtedy poszukiwany i od prostego robotnika, poprzez funkcje foremana aż po udziałowca fabryki drewna budowlanego budował swoje życie. Twierdzi, że człowiek jest twardszy od kamienia, bo tak wiele może przeżyć. I on jest tego przykładem. Nigdy się nie załamywał i zawsze wytrwale parł do celu. Posiadał zawsze naturę optymisty. Bardzo ciekawy i miły pan wprowadził mnie również w swoje przepisy na powodzenie w układaniu sobie życia na emigracji.

   Wszystkich poznanych  w czasie tych wakacji ludzi, jak i wszystkich znajomych, z którymi spotkałem się po latach pytałem o ten sam problem:
Czy przyznawanie się do polskości pomagało, czy przeszkadzało im w podbijaniu Ameryki i budowaniu tutaj swojego miejsca na ziemi?

   Z uzyskanych odpowiedzi można by  zbudować bardzo ciekawe opracowanie, wiele mówiące o ludziach i ich losach, ale nie to było moim celem. Z ogółu wypowiedzi  wynika co następuje:

   Trzeba przyznawać się do polskości, bo to oznacza w istocie tylko przynależność etniczną i kulturową. Nade wszystko jednak trzeba być porządnym człowiekiem i rzetelnie wykonywać swoje obowiązki. Wtedy nie będzie miało znaczenia to skąd kto pochodzi, a będzie się liczyło tylko to, co w istocie składa się na obraz człowieka, z którym warto robić interesy, zatrudniać go, spędzać z nim czas i wchodzić we wszelkie relacje społeczne. W niezwykle zróżnicownym etnicznie społeczeństwie amerykańskim można spotkać się również z porównaniami do innych nacji. Tu jednak Polacy wypadają korzystnie. Dzięki swojej przedsiębiorczości i zapobiegliwości łatwo przyuczają sie do nowych zawodów, przyswajają język angielski i adaptują się do tutejszych warunków. Polacy prowadzą różnorodną działalność w ramach small businessu, ale spotykamy naszych również na wyższych szczeblach drabiny społecznej. Kupują domy, samochody i żyją godnie oraz jak wskazuje choćby to opisywane dzisiaj przyjęcie w stylu hawajskim, również z fantazją.

   Młodzież również nie wstydzi się polskości. Świadczy o tym choćby stale rosnąca liczba polskich szkół sobotnich oraz uczącej się w nich młodzieży.

Amerykańskie spotkanie, ale piwo nasze…
Na pomoście w ciepłym wietrze

10 uwag do wpisu “Hawajskie spotkanie

 1. ~Julita pisze:

  Tak radośnie wyglądacie na tym molo w hawajskich girlandach! Bardzo żałujemy z Bartem że nie mogliśmy w tym radosnym świętowaniu uczestniczyć. Pracując w weekendy skazaliśmy się na towarzyską banicję. Może przy kolejnej takiej okazji i my będziemy pląsać w rytmie Hula. Tym razem zadowolimy się Pana relacją i kolorowym zdjęciem. Dziękujemy.Julita

  Polubione przez 1 osoba

  • ~Tatul pisze:

   ~Julito, tak właśnie jest z tymi wyborami pomiędzy obowiązkami a przyjemnościami.Cieszę się z tego, że chociaż namiastkę tamtych klimatów dostarczam w tym tekście.Pozdrawiam

   Polubienie

 2. ~Brzoza pisze:

  Mile spotkanie. Zycze takich wiecej. Co do tego czy mlodzi nie wstydza sie swojej polskosci- moglibysmy dyskutowac. Nie jest to takie jednoznaczne jak nam sie wydaje.Pozdrawiam.

  Polubione przez 1 osoba

  • ~Tatul pisze:

   ~Brzozo, święta racja. Młodzież jest różna, bez względu na narodowość. Zapytałem o opinię w tej sprawie tutejszych nauczycieli i teraz wiem lepiej jak z tym jest.Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   luthien, nie sama rozrywka czlowiek zyje, ale przyznaje, ze jest fajnie. Opisuje najciekawsze zdarzenia po to, aby ci co cztaja mogli ze mna tu byc.Nie mam teraz dostepu do komputera z polska czcionka wiec trzeba poczekac na dalsze opowiesciPozdrawiam

   Polubienie

 3. ~Lena pisze:

  Widać po zdjęciach i po uśmiechu na twarzy, że jest Pan bardzo szczęśliwy :DOby jak najwięcej było takich chwil w życiu :DA jakie piękne widoki są :DJa się na przykład nie wstydzę kim jestem i jakiej jestem narodowości, bo każdy kraj ma swoje zalety jak i wady i trzeba to akceptować :DPozdrawiam wakacyjnie 😀

  Polubione przez 1 osoba

  • ~tatul pisze:

   ~ Lena, witam po dluzszej nieobecnosci. Tak, ciesze sie z kazdej okazji gdy moge cos nowego zobaczyc i przezyc. Aparat przydaje sie w takich momentach , bo utrwala ulotne chwile.Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.