Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich dzieci chowanie

Wakacje mają już kurs zstępujący. Już  pojawiają się reklamy sugerujące miejsce zakupu całego osprzętu dla uczniów. Okres nauki szkolnej tuż, tuż. Pora sięgnąć po tematy szkolne.
Chyba wszyscy znamy to słynne powiedzenie przypisywane Janowi Zamoyskiemu.  Każdy czytający chyba też  zauważył że pozwoliłem sobie zmienić podmiot w zdaniu przenosząc zarazem akcent ze słowa „młodzieży” na „dzieci”. Powiedział ktoś mądry: ”Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” mając na myśli to, że ujemne cechy nabyte w młodości nie dają się później wykorzenić. Skoro tak, to sensowne staje się kolejne powiedzonko: „Wcześniej wyjdziesz – dalej zajdziesz”.
Poranny przegląd nowości prasowych uderzył mnie śródtytułem i wstępniakiem:

„ Przedszkolaki grające na skrzypcach i znające języki obce, nauka od świtu do nocy, kary kilku lat więzienia za ściąganie podczas ważnego egzaminu, całkowite podporządkowanie się rodziców decyzjom nauczycieli. Tak, to wszystko prawda – edukacja w Chinach i Japonii różni się od tej znanej nam z Polski czy Europy. Jednak wśród tych jaskrawych kontrastów i, dla wielu, silnych kontrowersji, sporo jest też rozwiązań, których w naszym rodzimym systemie edukacji po prostu brakuje. http://kobieta.onet.pl/dziecko/male-dziecko/edukacja-dzieci-w-chinach-i-japonii/8se46r Z zainteresowaniem otworzyłem tekst opisujący podobieństwa i różnice pomiędzy systemem kształcenia stosowanego w Chinach i Japonii jako, że znajduję się w gronie tych, którzy z uznaniem i zazdrością patrzą w tamtą stronę świata , podejrzewając ścisły związek pomiędzy sukcesami gospodarek tych państw z chowaniem i edukowaniem ich dzieci. Dla porządku tylko dodam jeszcze, że nasze, polskie manipulowanie przy tym tak ważnym elemencie wychowania społeczeństwa jakim jest edukacja budzi we mnie grozę. Czytam więc m.in.:
W prywatnym gimnazjum to uczniowie dbali o czystość szkoły. Podczas przerwy na lunch każdego tygodnia inna klasa miała dyżur i sprzątała teren szkoły, np. odgarniała liście, zbierała papierki, odśnieżała. Nie musieli jednak czyścić toalet(…) Uczniowie  nie mogli mieć telefonów komórkowych ani żadnej elektroniki – także dostępu do Internetu. Weekendy gimnazjalnej młodzieży były wypełnione zajęciami wyrównawczymi czy prywatnymi lekcjami. – Kiedyś zapytałam ich, czy cieszą się na nadchodzące wakacje. Odpowiedzieli, że nie. Zdziwiona dopytywałam dlaczego. Usłyszałam, że muszą iść do szkoły letniej, która wygląda bardzo podobnie do tej, do której chodzą w roku szkolnym. Niekiedy mają jakieś wycieczki po mieście i trochę więcej czasu wolnego…
…Na pytanie, jakie jej zdaniem są chińskie dzieci, nauczycielka odpowiada: – Mitem jest to, że są zdyscyplinowane i posłuszne. To takie same dzieci, jak te mieszkające w innych częściach świata. Tak samo zakochują się w koleżankach i kolegach, biją się z rówieśnikami, słuchają muzyki, kochają w gwiazdach muzyki pop. Mają swojego Facebooka, YouTuba i Twittera…
W tegorocznych doniesieniach prasowych nt. gaokao (egzamin końcowy po szkole średniej) przewijały się informacje o tym, że za ściąganie podczas trwającego trzy dni egzaminu grozi 7 lat więzienia, nad arkuszami z zadaniami czuwają antyterroryści, w niektórych prowincjach kraju tożsamość uczniów jest sprawdzana przez odciski palców i skany siatkówek oka, a samych zdających egzamin pilnują drony, które wykrywają fale radiowe z podpowiedziami. Mimo rozbudowanych systemów zabezpieczeń i niemałych konsekwencji oszustw nie brakuje tych, którzy rzucają wyzwanie ograniczeniom…
Wynotowałem jeszcze parę zdań na temat edukacji realizowanej w Japonii
w Japonii na poziomie formalnym system edukacji nie różni się znacznie od tego, który mamy obecnie w Polsce. Typy szkół są te same. Co jednak ciekawe, rok szkolny rozpoczyna się 1 kwietnia i trwa – z dwoma przerwami – do połowy marca. Wolnego jest znacznie mniej niż w Polsce. W Krainie Wschodzącego Słońca żyje się, żeby zdobywać wiedzę, a potem – żeby pracować.
– W Japonii edukacja jest wciąż oparta na dość tradycyjnej formule. Na poziomie klas 1-3 uczy się dzieci etyki. Ale to nie jest etyka, którą znamy z Polski jako zamiennik religii. To nauka o tym, żeby szanować drugiego człowieka, żeby czuć respekt względem nauczyciela. Bo podstawową różnicą między edukacją w szkole polskiej a japońskiej jest to, że nauczyciel ma zawsze rację – mówi Yamaguchi. Dodaje: – W Japonii dzieci chodzą „pod linijkę”. Rodzice nie mają żadnych możliwości wyrażania swoich opinii – jeśli chodzi o prowadzenie lekcji czy system edukacyjny. Po prostu trzeba wszystko zaakceptować z pokorą i uniżeniem.
…Dzieci mają dużo wolności, mnóstwo wolnego czasu, mogą się bawić – ale pozostają pod opieką szkoły – opowiada moja rozmówczyni. W głowach polskich rodziców może budzić to lekkie przerażenie, ale takie są fakty: w Japonii dzieci bardzo wcześnie uczą się samodzielności i już od pierwszej klasy podstawówki same chodzą do szkoły. To powszechnie obowiązująca zasada, nie można najmłodszych do niej zaprowadzać. Nawet jeśli mają do przejechania kilka stacji metrem lub pociągiem. – To wszystko jest zorganizowane w miarę bezpiecznie. Jest system GPS-ów i ochrony, do którego dzieci są podłączone przez nadajniki. Rodzice dokładnie wiedzą, w którym miejscu jest ich pociecha…
Wybrałem tylko niektóre aspekty tego artykułu ale zapraszam do przeczytania całości wraz z dyskusją pod tym materiałem. Pierwsza wypowiedź komentatora brzmi następująco:
~SAS : W Polsce rodzice powiesiliby natychmiast każdego nauczyciela za takie zasady. Takiego zdyscyplinowania nigdy nie osiągnie się z naszymi uczniami nawet w 10%. Zaraz przybiegnie zdenerwowany rodzic i będzie straszył co najmniej kuratorium i zwolnieniem z pracy. Bo jego dziecko jest wyjątkowe i należy mu się szczególne, czyt. pobłażliwe traktowanie i szczególna opieka. Nawet jeśli odbywa się to kosztem innych dzieci.
Dalej jest tyle ostro, co i pouczająco. Polecam

Wszyscy mający dzieci wiedzą jak trudno wpoić im zasady wcześnie osiąganej samodzielności w ubieraniu się, utrzymywaniu higieny, sprzątaniu po sobie, a co dopiero mówić o obowiązkowości w zakresie wczesnego wstawania, odrabiania lekcji, czytania lektur itd. itd. Ja też to wiem pamiętając jeszcze swoje dzieciństwo, dzieciństwo moich dzieci i dzieciństwo dzieci moich dzieci. Dodam do tego ponad 20 letni staż pracy w szkołach średnich, gdzie ze strony uczniów sporo doświadczyłem.  Mimo emerytury nadal czytam wszystko co dotyczy szkoły starając się nadal utrzymywać kontakt z tą sferą ludzkiej aktywności. Dzisiaj też miałem szczęście, gdyż na Fecebook-u znalazłem ciekawy materiał uzupełniający wiedzę w temacie, który zdecydowałem się poruszyć. Oto artykuł dotyczący wychowania dzieci, w którym podejmowano próbę uzasadnienia potrzeby wyeliminowania z procesu wychowania specjalnego środka wychowawczego jakim jest klaps. Czytam w nim:
Aż 58 procent Polaków aprobuje klapsy jako element wychowywania dzieci. W Polsce stosowanie przemocy wobec dziecka (tak, klapsy to też przemoc) jest od 2010 roku prawnie zakazane. Najnowsza analiza badań pokazuje, że klapsy dają efekt odwrotny od zamierzonego – nie wywołuje posłuszeństwa i zgodności, tylko zachowania aspołeczne. Co więcej częstsze klapsy powodowały więcej nieposłuszeństwa wobec rodziców, związane były ze wzrostem agresji u dzieci i częstszym występowaniem chorób psychicznych w późniejszym wieku.” Czytaj TU  Tym razem skupię się jedynie nad dyskusją jaka wywiązała się pod tym artykułem:
– panzerfaust39  – Nie kop pana bo się spocisz
– polsilver99  – Dzisiaj nauczyciel nie daje sobie rady z bandą łobuzów a jak kogoś pociągnie za ucho to matka leci do adwokata
– basista – Klapsy są bez sensu – wystarczy szlaban na tablet 🙂
– polsilver99 – Dzisiaj co 5 dziecko w Niemczech jest hyperaktywne, a co 10 ma depresję. Ci ,,hyperaktywni” to po prostu łobuzy ,kiedyś ojciec przełożył go przez kolano i już był spokojny. Ten dobrobyt uszkadza szare komórki. Kiedyś matka nie mogła dziecka z podwórka do domu przywołać, a dzisiaj nie można ich z domu na dwór wypchać
– Elżbieta Plichta  – Jak się dziecko uczy od maleńkich to nie trzeba żadnych klapsów tylko my dorośli musimy być wobec dzieci konsekwentni.

– kocurxtr  – jak sie komuś kończą argumenty, jak nie potrafi rozmawiać, dyskutować, przekonać, kiedy nie słucha dziecka i nie rozumie jego potrzeb, gdy nie traktuje dziecka jak człowieka, tylko jak przedmiot – zaczyna się przemoc słowna lub fizyczna. Klaps, wrzaski itp. to jest dowód na bezsiłę i kretynizm wrodzony rodziców …
– bluecolour  – Nie da się czytać niektórych komentarzy zwolenników bicia. Wasze myślenie zatrzymało się na poziomie troglodyty z jaskini. Macie poważne problemy emocjonalne, zaburzone racjonalne myślenie i w większości zapewne prymitywne relacje w waszych rodzinach i otoczeniu. Jakbyście choć przez chwilę pomyśleli, że można żyć inaczej to świat wokół Was będzie naprawdę lepszy, bardziej przyjemny, a Wasi najbliżsi będą wam wdzięczni za przemianę. Do tego nie trzeba wiele. Tylko trochę pomyślcie, można inaczej, Bez bicia przemocy, poniżania. Zrozumcie. Dziś bijecie wy dzieci, ale na starość to was będą bić. Jeśli wy poniżacie to i was będą poniżać. To wraca i role się odwracają.
– Dorota Szutowicz  – skoro klapsy są takie wychowawcze, to dlaczego by ich nie wprowadzić w życie? Mąż chce wychować żonę.. klaps, żona męża… klaps. Wszyscy sie zacznijmy okładać. Dlaczego jak mężczyzna uderzy kobietę to wszyscy są oburzeni, a na trzepanie dzieci po tyłkach dajemy przyzwolenie. Dziecko też człowiek tylko nie potrafi się bronić i dlatego to jest najgorsze świństwo!!!!
– tempo.rary  – Do przedmówców (jeśli mają dzieci, a nie tylko się mądrzą): A nie jest skuteczniejsze zabieranie dzieciom czegoś, co lubią, na jakiś czas niż klaps? Zgadzam się z artykułem, ja pamiętam każdy raz kiedy mnie zdzielono i mam problemy z agresją. Nie wiem, na ile to jest powiązane.
– homeini78 do @tempo.rary – A czy zabieranie czegoś dziecku nie jest również metodą siłową ? Jaka jest różnica, w jaki sposób pokażesz, że ty tu jesteś silniejszy i decydujesz. Generalnie dziecko musi czuć respekt przed rodzicem, a żeby to sie stało, to rodzic musi pokazać kto rządzi. Klaps, zabranie czegoś, izolacja na jakiś czas, to wszystko są podobne metody. Metody zbudowania poczucia w dziecku, że stoi w hierarchii rodziny niżej niż rodzic i to ono ma się naginać do woli rodzica a nie odwrotnie. Naturalna struktura stada to taka, w której każdy zajmuje jakąś konkretną pozycję. Trzeba wiedzieć kto przewodzi a kto musi się podporządkować. Dziecko naturalnie walczy o jak najwyższą pozycję w stadzie i trzeba naturalnymi metodami je odpowiednio ustawić. Jak nie ma hierarchii, to jest naturalny konflikt i walka o pozycję.

– @homeini78- Jednak naruszenie nietykalności to coś więcej. Zabranie czegoś pokazuje, że dziecko jest od rodziców zależne, samo nie może tego sobie zdobyć, musi na to zapracować. Uderzenie dziecka powoduje, że czuje się ono bezsilne, nic nie znaczy, a skoro nic nie znaczy i nic nie może (np. negocjować), to zacznie się tak zachowywać, jak się czuje – „po co mam być grzeczny, to nic nie da, oni mnie nie szanują, ja nie będę szanować ich.” Banalny mechanizm.
@tempo.rary – Chcesz dziecko psychicznie maltretować : O To, że pamiętasz każdy raz jak Cię zdzielono może oznaczać, że twoi rodzice mieli problemy z agresją i przekroczyli pewne granice. Klaps w dupsko to nie bicie kablem czy walenie pięścią po brzuchu. Ten klaps nawet nie musi boleć. Mi też zdarzyło się oberwać klapsa od rodziców. Problemów z agresją nie mam. A gdybym miał to jestem przekonany, że powodem tego nie były by klapsy tylko towarzystwo/okolica w jakiej się wychowywałem.
– Iguassu – @tempo.rary – A wszystko zależy od charakteru dziecka. Mnie matka (furiatka) lała gdzie popadnie głównie za pyskowanie. Nie było to miłe, ale nie przypominam sobie, żeby to skutkowało jakąś agresją. Chyba udało mi się wyjść na ludzi 😉 Miałam tylko żal, że moją siostrę traktowała inaczej, ale młodsza siostra zawsze była krucha psychicznie, zupełnie inny typ niż ja. Dzisiaj nie mam problemu ani z szacunkiem do innych ludzi, wiem że się wstaje, gdy ktoś starszy stoi w mojej obecności, wiem również że osobę starszą, kobietę, bądź osoba którą darzymy specjalnym szacunkiem powinniśmy mieć po..prawicy. Takie drobiazgi, ale czy ktoś o nich dzisiaj pamięta ?
a.k.traper – Najlepiej jak dziecko terroryzuje okolicę krzykiem, płaczem, kopaniem i gryzieniem, a gdy podrośnie to tatuś z mamusią pracują na jego zachcianki i bronią przed złymi opiniami, bo to niemożliwe, bo ma wszystko, nic mu nie brakuje, właśnie zabrakło autorytetu i porównania, że życie boli, dobrze jak dostanie klapsa w dziąsło zanim skrzywdzi kilka osób już jako dorosły. Ja byłem zmuszony użyć tej metody wychowawczej w okresie gimnazjum, dzisiaj niekiedy syn mówi, że gdyby nie to, to pewnie brnąłby dalej. W dzieciństwie potrafiłem inaczej przekonywać a do klapsów nie było okazji, no chyba, że taki rodzicielski w zabawie:)))Podobnie i na żonę nigdy ręki nie podniosłem a mimo jest dobrą kobietą, może aż za dobrą?:)))
kermit. -Tomciu plucie na ludzi jest be tak nie można
-yyyyyyyyyyy
-Tomciu nie ciągnij Monisi za warkocze bo to ją boli
-YYYYYYYYHHHHHHHHH
-Tomeczku nie można rzucać kamieniami bo komuś zrobisz krzywdę
-JESTEŚ GŁUPIA
-Tomeczku dlaczego wyrywasz skrzydełka motylkowi? Za kare zrób kolaż swych uczuć
-NIENAWIDZĘ CIE
-Tomeczku dlaczego kopiesz psa tak nie można to żywe zwierze Porozmawiajmy o tym
-SAMA SE ROZMAWIAJ
-Tomaszu piłeś alkohol a jesteś niepełnoletni ! Porozmawiajmy o tym
-SPADAJ
-Tomaszu brałeś narkotyki wiesz że to szkodzi zdrowiu? Porozmawiajmy o tym -WAL SIĘ
-Tomaszu dlaczego pobiłeś kolegę i zabrałeś mu pieniądze?
-SP*****LAJ  K**WO
– dorsai684 – Mam sąsiadkę, która nigdy nie uderzyła dziecka. Jak to nowoczesna matka, tłumaczyła, rozmawiała, wyjaśniała. Dziś dziewczę ma około 15 lat i często słyszę, że dyskusję z matką kończy gromkim „odpie…się ty stara ku…”. Zgadzam się więc, z twierdzeniem, że kary cielesne wzbudzają w dzieciach agresję. A zwłaszcza ich brak.
   To tylko próbka tekstów obrazujących stan naszych poglądów na sprawę wychowania. Chyba nikt nie ma wątpliwości w to, że znajdzie się jakieś modus Vivendi pozwalający na wypracowanie jednolitych zasad wychowania dzieci, bo gdy one przejdą do grupy społecznej młodzież, to już będzie za późno na jakieś korekty

13 uwag do wpisu “Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich dzieci chowanie

 1. Wsród mych kilku wykonywanych zawodów, zdarzyło się też, że dawałem ciała…pedagogicznego! Moja praca nauczycielska nie trwała długo, ale w nader ciekawych czasach (przypomina mi się stare chińskie przekleństwo na ten temat): 1974 – 1993.
  Wyjątkowość tego okresu to początki ery gierkowskiej, poprzez stan wojenny do pierwszych lat transformacji.
  Takie polityczne zawirowania mogłyby sugerować wszelkie dyskomforty w relacjach z dziećmi i rodzicami.
  A tu nic z tego! Może jestem dzieckiem szczęścia, bo dzieciaki moje były kochane i wspaniałe, a ich rodzice rozumni i przyjacielscy.
  Wobec Twego postu i pewnych opinii, podejrzewam, że już teraz można mnie wystawiać w muzealnych ekspozycjach jako niewątpliwy wybryk – natury czy ciekawych czasów?!
  Co do ciekawostek pedagogicznych z Dalekiego Wschodu. Nie chcę uogólniać, lecz wydaje mi się, że u nich nawet ekstremalne formy autorytaryzmu są, w większości wypadków, społecznie akceptowane, w rodzinie i w państwie. Może to kwestia mentalności i wielowiekowekj tradycji?! Trudno mi dociec.
  Pozdrawiam i zapraszam

  Polubienie

  • Tatul pisze:

   Witaj Andrzeju, miło że wpadłeś.
   Okazuje się że obaj mieliśmy w bogatym życiu zawodowym podobnie długo trwające epizody związane z pracą w szkole. Moje lata to 1982-84 i ponownie 1989 – 2011. Ja w szkole znalazłem swoją przystań gdyż przestałem zmieniać pracę i doczekałem tam emerytury.
   Różnie bywało, ale ogólnie biorąc byłem bardziej zadowolony z kontaktów z młodzieżą niż z dyrekcjami. Pisałem o tych doświadczeniach wielokrotnie. Miałem czas na wyrobienie sobie zdania na temat podejścia do nauki, ściągania, korzystania z telefonów podczas lekcji itd.
   Zawsze zwalczałem ściąganie realizując zasadę: Każdemu według zasług i umiejętności. „Żadna ściąga nie podpowie ci jak żyć. Do tego trzeba wiedzy”.
   Miałem z tym kłopoty, bo nie zawsze moje zasady były akceptowane w środowisku szkolnym.
   W cytowanym przykładzie imponuje mi postawienie na samodzielność dziecka w zdobywaniu wiedzy i utrzymywanie w nim wysokiego poziomu motywacji.
   Nasi coś chcą zreformować ale liczą na to, że zwykły powrót do dwu stopniowego systemu coś da.
   Potrzeba pracy u podstaw, a to musi wyjść od rodziców

   Polubienie

  • Andrzeju nie jesteś wyjątkiem. Nie byłam nauczycielką, ale dzieciaki, które mam w pamięci, w podobnym okresie jaki przywołujesz, także były ułożone i kochane – wszystkie. Nie znam żadnego z nich, który zasługiwałby na ostrą krytykę. Wychowałam trójkę własnych dzieci i w latach 1982 do 2005 brałam regularnie udział w zebraniach rodziców. Żaden nauczyciel nie miał poważnych problemów wychowawczych z dziećmi i młodzieżą, które uczył. Nie wiem jak jest teraz, ale autorytet nauczyciela pewnie ucierpiał w wyniku wielu posunięć, które biorą w obronę ucznia, a pedagog czasem staje przed ścianą i jest bezbronny. Nie ma narzędzi, które pomogłyby mu zdyscyplinować grupę, kiedy sytuacja tego wymaga.
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Polubienie

 2. Czytałam tez ten tekst w Wyborczej. I też zadziwiła mnie odmienność podejścia do nauczania i wychowywania. Tego instytucjonalnego. Problem „klapsa” to temat rzeka. Chyba wszystko już powiedziano. I za, i przeciw. Przemoc fizyczna to coś, z czym nasz gatunek sobie nie radzi. Cudownie by było, gdyby tylko w postaci klapsów się przejawiała. A już naprawdę najtrudniej zrozumieć, dlaczego ci wychowani bez kar fizycznych, ba, bez klapsów, są mimo wszystko agresywni fizycznie. Oczywiście, między innymi dlatego, że szkół agresji jest mnóstwo. Jest kogo naśladować. I wcale nie muszą to być rodzice. Wystarczą interesujące dla dziecka kreskówki.
  Aby nie odlecieć w komentowaniu za daleko: nie powinno się karać dzieci agresją, czyli m.in. cieleśnie. Są inne sposoby. A jeśli zdarzy się klaps? To niech to będzie tylko klaps, i zadbajmy, by się nie powtórzył. I zastanówmy, czym sensownym ten klaps trzeba by w przyszłości zastąpić.

  Polubienie

  • Tatul pisze:

   Pełna zgoda Ewo. Stop przemocy wobec dzieci, ale to nie oznacza „Róbta co chceta” byle był spokój, bo rodzice nie mają czasu. Dziecko nie potrafi samodzielnie się ubrać, sprzątnąć po sobie zabawki, czy porozrzucaną po domu odzież. Nie wystarczy wywiesić na drzwiach pokoju wywieszki: Stop! Wchodzisz na własne ryzyko. Gdy jednak tam wejdziesz, to często nie ma gdzie nogi postawić. Lekcje… Później!!! Zawsze jednak jest czas na smartfon, tablet czy inny sprzęt nazywany przeze mnie zaklinaczem żmij. Wiem jak to wygląda w domach i jak jest w szkole. Magisterium nazywano kiedyś „kwitemm na inteligencję”. Teraz już nie jest to adekwatna nazwa bo obowiązuje zasada: „Ctrl C + Ctrl V i magistra będziesz miał”. I cieszymy się z wysokiego wskaźnika skolaryzacji, z ilości magistrów zdolnych pracować na zmywaku w Anglii lub przy opiece nad staruszkami w Niemczech.
   Smutno…

   Polubienie

 3. Kiedyś linijka była w ruchu, groch w kącie, „w kozie” się siedziało. Cisza była w klasie. Naprawdę nikt nauczycielowi wiadra na głowę nie włożył. Poluzowanie dyscypliny, liberalizacja życia, odchodzenie od tradycyjnych wartości zrobiło swoje. Nauczyciel do kąta, rodzic rządzi, synuś i córcia to paniska! Oczywiście nie można generalizować, ale to co się czyta, co się słyszy zatrważa. Na maturze pilnowano, myślę, że to wystarczy. Więzień by zabrakło, nie przesadzajmy. Chwała Bogu, jakoś tam wyedukowany w tamtych czasach, teraz serdecznie autora i wszystkich komentujących pozdrawiam. 🙂

  Polubienie

  • Rzeczywiście słabo się dba o autorytet nauczyciela. I to na każdym etapie nauczania. Na autorytet nieformalny, czyli szacunek dla siebie z uwagi na posiadane cechy i zachowanie, każdy nauczyciel musi zapracować. Ale o autorytet formalny, czyli szacunek dla nauczyciela, bo jest nauczycielem, powinno zatroszczyć się społeczeństwo i stosowne władze. No to sobie pomarzyłam. I starczy.

   Polubienie

  • Tatul pisze:

   Ja z takiej samej szkoły się wywodzę Andrzeju. Były łapy i pozostawianie w „kozie”. Gdy wezwano matkę, to w użyciu były jeszcze inne środki wychowawcze. Było jak było. Teraz nie ma o tym mowy, czego również doświadczyłem .
   Dom zawsze był najważniejszym środkiem wychowania dzieci i przyszłych odpowiedzialnych bardziej lub mniej za siebie, swoją rodzinę i kraj obywateli. Teraz mówimy – niech zrobi to szkoła! Dlaczego nie zrobi tego katecheta, bo cóż możemy my rodzice. Pracujemy po 12 godzin, albo wyjeżdżamy okresowo za granicę, a wiec kiedy i jak mamy kształtować charakter dziecka?
   Temat rzeka . „Jakoś to będzie, bo jeszcze tak nie było żeby jakoś nie było…”

   Polubienie

 4. Temat rzeka. Niby wiemy wszystko, co wolno, a czego nie można w szkolnictwie, a wciąż zaczynamy od zera i na etapie dyskusji zostajemy.
  Zmieniły się czasy, więc młodzież siłą rzeczy inna. Też jej ciężko, tym bardziej że pamięciowe opanowanie materiału pokutuje, a znerwicowany z powodu braku czasu (ach, ten Internet), żyje pośpiesznie i w nierealnej rzeczywistości. Szkoła nie przystaje do tej nowoczesności, a nauczyciel siedzi i pisze elaboraty zalecone przez kolejnych ministrów od udawania, że szkoła ma się dobrze.
  Serdecznie pozdrawiam.

  Polubienie

  • Systemy szkolnictwa o jakich mowa nie powstały jako coś narzuconego społeczeństwu przez totalitarne państwo, ale wypracowano je w uzgodnieniu i przy akceptacji wszystkich stron procesu edukacyjno-wychowawczego. Oni bazują na naukach Konfucjusza i mają efekty. Przykładów sprawnych systemów edukacyjnych jest znacznie więcej. Tylko naśladować i wdrażać po przystosowaniu dla naszych potrzeb.
   Miejmy nadzieję, że zapowiedziana reforma oświaty, a również i szkolnictwa wyższego będą skorelowane ze sobą i odpowiadające potrzebom gospodarki i ambicjom obywareli

   Polubienie

 5. A ja już przestałam mieć nadzieję na te dobre zmiany. Tym bardziej że słyszę o zmianach szkoły, o uczniach nic nie mówiono. A uczniowi jest obojętne, czy nazywa się podstawowa, czy gimnazjum. Ważne, czego i w jaki sposób będzie się uczył. Nikt teraz nie chce studiować bezrobocia.
  Serdeczności, Tatulu..

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.