My starsi, wciąż jeszcze liczni, proekologiczni…

Klika dni temu ktoś wrzucił na Fb film zawierający opowieść o rozmyślaniach pewnego 5o – latka, któremu kasjerka w sklepie zarzuciła brak zainteresowania ekologią tylko dlatego, że poprosił o „reklamówkę” zamiast przynieść ze sobą torbę na zakupy. Oto ten film: KLIK
Obejrzałem i niemal przy każdym kolejnym przykładzie „ekologiczności z konieczności” nachodziły mnie własne wspomnienia. Nie będę ich opowiadał, gdyż każdy kto przeżył tamten czas ma  swoje wspomnienia. Zróżnicowanie wynikało z zasobności portfeli, zaradności, układów i kontaktów ułatwiających zdobycie potrzebnych dóbr nawet zamieszkania  gdzieś pomiędzy biegunami Miasto – Wieś.
Zgodnie z sugestią zamieszczoną na końcu tego materiału udostępniłem go na Fb czekając na jakąś dyskusję. Reakcji nie było, a polubienie tego materiału przez sześć osób przy mojej liczbie znajomych najlepiej określa stopień zainteresowania jaki zdołałem wzbudzić. Moi młodzi przyjaciele nie żyli w tamtych czasach, a wspomnień swoich rodziców czy dziadków nie chcą słuchać, no bo ile razy już opowiadano im jakie to były czasy. Było… Minęło. Koniec. Żyją w innych czasach. Liczy się TERAZ.

Moje wspomnienia, to nie tylko obrazki z biednego i dość smutnego  dzieciństwa, ale również z pierwszych lat pracy w wiejskiej spółdzielczości handlowej. Monopolista na rynku wiejskim jak było w moim przypadku otrzymywał przydziały towarów  w ilościach, które dzisiaj byłyby zbyt małe dla jednego małego wiejskiego sklepiku. Zawsze był problem jak podzielić karton cukierków (10 kg) na 30 sklepów i co zrobić aby te cukierki pojawiły się w sklepie. Jak przed świętami podzielić beczkę śledzi na te wszystkie sklepy, albo miesięczny przydział papieru pakowego wynoszący np. 20 kg dla calej spółdzielni pomiędzy te sklepy aby wystarczyło do pakowania towarów sypkich (sól, cukier, kasze, mąka) sprzedawanych luzem. Wtedy nikt nie wymuszał na klientach przynoszenia własnych toreb, sami o tym wiedzieli.
Ucząc przedmiotów zawodowych związanych z handlem miałem okazję nawiązywania do doświadczeń przeszłości. Gdy było to dowcipnie podane to jeszcze jakoś trafiało do wyobraźni, ale co z tego pozostało w głowach? Tego się już nie dowiem.
Podobnie było z ekologią. Realizując kilka tematów związanych z ochroną środowiska miałem okazję zaobserwować jak mało uczniowie wiedzieli o sposobach możliwego włączenia się w domowe przedsięwzięcia służące poprawie środowiska, a przy okazji poprawiające budżety rodzin. Tak się wtedy złożyło, że któryś z tygodników zamieścił artykuł wskazujący na 10 sposobów mogących pomóc przyrodzie. Jakże odkrywczo brzmiały w kolejnych klasach czytane wciąż od nowa takie sposoby jak gaszenie zbędnego oświetlenia, wyłączanie z sieci urządzeń stand by, wymiana urządzeń domowych na energooszczędne klasy AAA, oszczędzanie wody (prysznic zamiast wanny). Oszczędzanie ciepła poprzez termoizolację, nie korzystanie z napojów sprzedawanych w puszkach i z torebek foliowych itd.
Rachunki płacą rodzice, nieprawdaż?
Ciekawe jakie refleksje nasuną się naszym czytelnikom i komentatorom

5 uwag do wpisu “My starsi, wciąż jeszcze liczni, proekologiczni…

 1. Wszystko jest ważne, łącznie z opakowaniami, świadomością itp.Według mnie, nie mniej ważne to zachowania młodych, ale nie tylko. Obserwuję to przed swoim blokiem. Stoi kosz na śmieci, idzie, rozpakowuje loda i … w bok opakowanie. Jedzie samochodem, otwiera okno i … wiadomo. Stąd m.innymi mamy takie „czyste” lasy, ulice. Wystarczy. To o czym piszesz to trochę wyższa półka. Te proste sytuacje, o których wspomniałem wyglądają beznadziejnie. Życzę Tobie Przyjacielu i sobie, by się poprawiło. Pozdrawiam. 🙂 🙂

  Polubienie

 2. ~Marek Jan pisze:

  Temat ekologii jest wałkowany przy każdej okazji, ale chyba na wszystko jest już za późno. Nasza planeta została tak zgnojona i zapaskudzona, że chyba już niewiele da się zrobić, tym bardziej, że najwięksi truciciele w skali globalnej mają to wszystko głęboko w tyle, powodowani chciwością i chęcią zysku za wszelką cenę. Jest oczywiste, iż być może w dającej się przewidzieć przyszłości planeta zareaguje takimi kataklizmami, których gatunek „homo” może nie przetrwać, gdy trwale zostanie naruszona delikatna równowaga ekosfery.
  To nie kasandryzm , czy chorobliwy katastrofizm, ale zdanie wielu naukowców, którzy wiedzą o czym mówią.
  Próbę tego mieliśmy niedawno i u nas w Polsce centralnej. Czegoś podobnego o wymiarze armagedonu najstarsi ludzie nie pamiętają.
  A to być może dopiero preludium tego co będzie dalej.
  W takiej sytuacji „problemy reklamówkowe” zdają się blednąć wobec tego, co nas może czekać w skali globu.

  A za jakieś kilka milionów lat pewnie wszystko wróci do normy gdy planeta otrząśnie się z gatunku rzekomo rozumnego, który przez krótki czas ją zasiedlał. W końcu istnienie tego gatunku to przy jej wieku jakiś drobny, choć dość nieprzyjemny, epizod.

  Polubienie

  • Nie dziwi mnie Twój ton wypowiedzi Marku. Ja też tak myślę. Bogaci i potężni mają w nosie ustalenia z Kioto, czy późniejsze, bo to się kłóci z ich interesem. Jest kilka krajów trzymających fason i pewnie doczekają się profitów z tytułu dzisiejszych ograniczeń.
   Czarny scenariusz też wydaje się możliwy.
   Reklamówki i plastikowe butelki są jak pryszcz na d…e. Tu przywołałem je tylko ze względu na treść mema i ataku młodej osóbki na nas pełnoletnich

   Polubienie

 3. ~Marek Jan pisze:

  Świadomość ekologiczna i związana z tym edukacja zaczyna się od spraw niewielkich, to fakt.
  Pakowanie zakupów do toreb papierowych tak powszechne na Zachodzie u nas jakoś słabo się przyjmuje, to też fakt. Wszechobecne są za to plastikowe reklamówki, które zapełniają śmietniki i nieraz walają się po parkingach i ulicach.
  Ale niewątpliwie jakiś tam postęp jest, choć stan zaśmiecenia naszych lasów, paskudzenie i wywożenie śmieci byle gdzie jest nadal dość powszechne. Bardzo nam jeszcze daleko do czołówki proekologicznej jakimi są choćby kraje skandynawskie. Nie wiem tylko czy polski naród zdąży się radykalnie wyedukować ekologicznie, bo być może wcześniej i nas dosięgną klimatyczne klęski o jakich nam się nie śniło w żadnym, nawet najgorszym śnie. Przyszłość raczej napawa mnie strachem i jakoś na nawet na szczyptę optymizmu nie potrafię się zdobyć.

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.