Wesele z niespodzianką

Bywamy na weselach, ale z racji wieku częściej bawimy z obowiązku niż dla przyjemności. Scenariusz jest na ogół znany. Po ślubie, składaniu życzeń i wręczeniu prezentów para młoda, a za nią wszyscy goście udają się do domu weselnego, gdzie w progu oczekują ich rodzice i reszta gości. Każdy wchodzący otrzymuje kieliszek szampana, aby wznieść toast za młodych z obowiązkowym odśpiewaniem rytualnego Sto Lat. Później pierwszy taniec młodych, obiad, a dalej już tylko rundka tańca, konsumpcja, rundka tańca i znowu konsumpcja… Ktoś wznosi toast, młodzi słodzą gorzką wódkę i dość długo ją dosładzają, a gdy już mają dość tego słodzenia, to uwaga przenoszona jest na innych.

Bywa, że na początku organizowana jest sesja zdjęciowa, a o północy tzw. oczepiny, również według utrwalonego zwyczaju. Dalej już zwyczajnie trwamy, oczekując na planowane zakończenie lub po angielsku urywamy się gdy jeszcze jest najpiękniej. Końcówka jest już smutnawa, bo bohaterowie – w tym najbardziej my sami jesteśmy zwyczajnie zmęczeni.
Wspominam o tym, gdyż w miniony weekend byłem na weselu byłego ucznia i sąsiada w odległym mieście, w którym nigdy wcześniej  nie byłem. Młody, którego znałem jako ucznia LO, dorósł w międzyczasie i bardzo dbał o rozwój. Ukończył  studia magisterskie, a na wiosnę będzie bronił pracy doktorskiej. Poniosło go również w stronę muzyki i to w tzw. ciężkim wydaniu Heavy Metalu, w którym gra na perkusji i śpiewa. https://www.facebook.com/blackvelvetbandpl/
Gdy usłyszałem  strzępy rozmowy gospodarzy weselnych o przygotowanej niespodziance, to przyszło mi na myśl, że pewnie zrobią nam mały koncert, jako że koledzy z zespołu i ich partnerki wyróżniali się wśród gości chęcią do zabawy i żywiołowym temperamentem. Nie pomyliłem się.
Zaczęli dość łagodnie i od razu utworzył się wokół podium wianuszek ludzi kołyszących się w rytmie piosenek i nagrywających na telefony ten jak i kolejne utwory. Ja pierwszy raz oglądałem taki występ będąc w zasięgu głośników, od których drżały ściany. Panowie już po trzecim utworze podziękowali za uwagę i przeprosili babcie za znacznie większe natężenie hałasu. Jako dziadek też byłem adresatem tych przeprosin, ale nie miałem żalu, a wręcz przeciwnie, byłem zadowolony z takiej niespodzianki w takim samym stopniu  jak niemal wszyscy młodzi duchem uczestnicy zabawy.
Wróciliśmy do poprzedniego rytmu – rundka tańca, jakieś danie itd. Myślałem, że to koniec niespodzianek kiedy pani młoda ogłosiła, że wzorem swoich mężów i partnerów ona z koleżankami też nam zademonstrują swoje pasje taneczne. Na pokaz składały się układy choreograficzne spotykane na ćwiczeniach aerobiku i tańca. Piękne dziewczyny zainteresowały wszystkich,  tak że nie musiały przepraszać babć ani dziadków za hałas, czy inne emocje.
Oczepiny również miały nieco bogatszą od powszechnie spotykanych formę, a dzięki aktorskim zdolnościom  przyjaciół młodego wprowadzały powiew świeżości zarówno formy jak i treści programu.
Byłem przed paru laty na weselu w okolicach Dobczyc, na którym w trakcie wieczoru wpadła do nas, niby okazyjnie, grupa artystów ludowych ze Słowacji dając pokaz strojów, śpiewu i tańca z tamtej strony Tatr. Ledwie zakończyły się występy muzyków i tancerzy, a na salę weselną wtargnęli przebierańcy aby śpiewem, żartem, psikusami podnieść atmosferę zabawy na wyższy poziom.
Na kilkanaście przeżytych wesel, w tym również swojego i moich córek, nie odnotowałem takich jak opisane incydentów i niespodzianek. Nie ma dobrych wodzirejów, zespoły muzyczne nie zawsze mają dostosowany do upodobań weselników repertuar, nagłośnienie jest na ogół przesterowane uniemożliwiając rozmowę z sąsiadem obok, nie mówiąc już o tym z przeciwka.
Takie to obserwacje poczyniłem w oparciu o własne doświadczenia. Ciekawe czy dyskusja jakiej się spodziewam wniesie coś nowego do tematu: Polak się bawi?

21 uwag do wpisu “Wesele z niespodzianką

 1. Trzy lata temu bratanica wychodziła za maż. Byliśmy zauroczeni zabawami młodych. Czego oni nie wymyślali, a wszystko w dobrym smaku, widzowie pękali ze śmiechu. Wiem jednak z opowiadań, że różnie bywa, od niespodziewanych atrakcji po totalna nudę. Myślę, że dużą role odgrywa muzyka, zespół czy didżej. Umiejętnie dobrana, rozrusza największych sztywniaków. Pozdrawiam :))

  Polubienie

  • To chciałem właśnie powiedzieć Ewie. Młodzi mają pomysły, niespożytą energię i chęć zabawiania innych. Trzeba to jednak przygotować i spełnić warunki, o których pisze Jędrek.
   Udane wesele wspomina się całe życie
   Pozdrawiam

   Polubienie

 2. Za młodych lat bywałem dość czynnym „weselnikiem”. Miałem zaszczyt być ok. 20 razy „starszym drużbą”, śpiew i taniec były mi bliskie, oczepiny także. Bywało się na weseliskach w różnych stronach kraju. Różne zwyczaje, różne zabawy, piękne zabawy. Aby wesele było udane, gospodarze i weselnicy zadowoleni potrzeba trzech rzeczy:
  1.dobry zespół muzyczny, dobre granie,
  2.przyzwoite trunki,
  3.zgrani, aktywni biesiadnicy.
  Wtedy bywa cudownie !
  „Oj zaśpiewajmy wszyscy, niech się głos uniesie,
  a gospodarz wesela, pół litra przyniesie” ………
  Pozdrawiam. 🙂 🙂

  Polubienie

 3. Ależ dlaczego się masz się bać Ewo? Dzisiaj trzeba dać młodym inicjatywę, a sama jak na Matkę Weselną przystało masz korzystać z uprzejmej troski dzieci i personelu.
  Będzie dobrze…
  Życzę szczęścia młodym i radości starszym

  Polubienie

 4. Anonim pisze:

  Czesiu drogi. Czynisz to co nam weteranom parkietu i desek estradowych leży na sercu a dosadniej na „uchu”. Jestem z pokolenia szarpidrutów – gitarzystów czasy the Beatles, Trubadurzy czy Czerwone Gitary.
  Nasze P D K -owskie występy były przy pełnej sali widowiskowej nawet
  1 -go maja. Jednak finezja grania nie polegała na decybelach a na treści zasłyszanych z radia utworach. Wesela mają specyficzny rodzinny układ. Często spotykamy się po latach – jest tyle wspomnień i doświadczeń życiowych, którymi dzielić się należy. Ale rozmowy milkną po zaproszeniu do tańca. Zespół muzyczny – panuje nad salą biesiadną. Porozumiewać się można tylko językiem migowym. Straszne, że młodzi tak lubią. Obserwuję to po relacjach z dyskotek czy Dysko polo. Ale również w kościołach – niektórzy kapłani nadużywają mikrofonów. Nie tędy droga nie moc a treść jest ważna. Czesiu kolejny raz chylę czoło przed Twoimi tekstami i super obserwacją czasów w których przyszło nam cieszyć się wnukami.

  Polubienie

 5. Bywałam na różnych weselach, ale tam, gdzie młodzież trzyma poziom, tam atmosfera najlepsza, bo co tu mówić, wesele jest dla młodych, a więc zabawy, tańce, niespodzianki: race, występy, puszczanie świeczek, wypuszczanie gołębi, balonów, iluminacje, bańki, co kto lubi. A jedzenie zwykle tradycyjne, czyli rosół i kilka dań mięsnych, gdyż starsi zwykle owoców morza nie jadają.A wszystko rzecz gustu zamawiającego.
  Pozdrawiam serdecznie

  Polubienie

 6. Jedno wiem na pewno. Wolę być na weselach gościem niż gospodarzem. Bo zorganizować wspaniałe weselisko to duże wyzwanie. Jedno wiem na pewno, dobrze jak przestrzeń jest tak zorganizowana, że mimo muzyki da sie rozmawiać.

  Polubienie

 7. ~Iwona Zmyslona pisze:

  Uwielbiam wesela, choć na niewielu byłam. Trochę żal, że teraz wesela czy miejskie, czy wiejskie, mają podobny przebieg. Brak mi folkloru. A może on jest, tylko mnie tam nie ma? Pozdrawiam.

  Polubienie

  • Racja, chociaż będąc w okolicach Zakopanego spotkałem orszak weselny złożony z zaprzęgów konnych i opisałem to spotkanie na blogu. W moim regionie już tego się nie spotka.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 8. — za miesiąc wesele córki.. jak na razie wszystko wydaje się pod kontrolą i na spokojnie… czy będą niespodzianki?, pewnie tak, bo większość gości to młodzież, a jak wiadomo, młodzi pomysły miewają różne… byle spokojnie i bezpiecznie …
  – serdeczności 🙂

  Polubienie

  • Jeśli myślą o tym aby urządzić wesele na miarę swoich marzeń, to dołożą starań i wszystko będzie pierwsza klasa.
   Matce Weselnej wypada tylko obserwować, bawić się i napawać dumą z córki
   Szczęść Boże młodej parze Alinko

   Polubienie

 9. Za niecały miesiąc będę na ślubie mojego syna (27) i nie spodziewam się żadnych zwyczajowych weselnych atrakcji.
  Toteż przynajmniej napiszę mowę weselną i chyba wymyślę parę toastów w stylu gruzińskim.
  Bo mnie już nosi!
  z młodzieżowym pozdrowieniem kłaniam się i niezmiennie zapraszam

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.