Blogi i piszący je blogerzy też mają swoje święto…

W roku 2022 Dzień Blogów przypada na 31 sierpnia (środa), czyli właśnie dzisiaj. W kalendarzu świat nietypowych wyczytałem, że…

  Najbardziej znanym prekursorem blogerów był prawdopodobnie Doogie Howser, genialny nastoletni lekarz z popularnego serialu telewizyjnego, który każdego wieczora notował na swoim IBM-ie krótką refleksję na temat ważnych zdarzeń minionego dnia. Musiało jednak minąć około 10 lat, by internetowi pisarze pod koniec lat 90. mogli w prosty sposób publikować takie notatki w Internecie, w formach weblogów, które wkrótce ochrzczone zostały po prostu blogami. W ciągu kolejnej dekady blogi ewoluowały – nie były już tylko publicznymi pamiętnikami dla znajomych. W świecie artystów, polityków czy dziennikarzy stały się ważnym narzędziem marketingowym i miejscem głoszenia swoich przekonań. Światowa blogosfera liczy obecnie około 160 milionów blogów. Niektórzy autorzy prowadzeniem bloga zajmują się zawodowo, utrzymując się z wpływów z reklam. Jednym z pierwszych polskich blogerów, którzy stali się popularni dzięki swoim blogowym notkom (nieraz dość kontrowersyjnym), jest Kominek. Zaczynał praktycznie od zera w 2005 roku, dziś prowadzi dwa autorskie portale, wydał książkę o życiu blogera, ale i on musi dorabiać w reklamie np. piwa Żubr.

Głównym założeniem Dnia Blogów, obchodzonego od 2006 roku, jest promowanie blogosfery i zainteresowanie czytelników innymi kulturami. Blogerzy zachęcani są tego dnia do wyszukania pięciu ciekawych blogów – najlepiej z różnych stron świata – i polecenia ich swoim czytelnikom. W ten sposób promowana jest również współpraca między autorami blogów – powiadają autorzy tego wpisu. Wynika z tego, że wpis jest skopiowany z tekstu zamieszczonego wiele lat temu, bo w tym roku nikt już takich inicjatyw nie zgłasza.

W przeddzień tego „niby” święta zamieściłem na Fb wspomnienie opowieści sprzed 3 lat licząc na jakąś dyskusję, ale oprócz kilku życzeń i polubień nikt nie chciał zabrać głosu.
Złożyłem więc życzenia kilku zaprzyjaźnionym blogerom z pytaniem, czy będą świętować”. Przykładem niech będzie ten blog: Klik
Rozmowa rozpoczęta przy innym temacie przebiegała następująco:
Świętuję Dzień Bloga, a Ty?
– Może też powinnam?
– Absolutnie tak…
– Ale gdzie impreza? Nie widzę nowego wpisu…
– Udostępniłem na Fb wpis sprzed 3 lat, ale szału nie ma…
– Czytam, że to jutro, więc może i szał pojawi się jutro?
– Racja. Zapędziłem się zbytnio. Proszę przyjąć serdeczności już dzisiaj, aby jutro świętować z przytupem
– To dobry pomysł świętować 2 dni! Wszystkiego dobrego, Tatulu! Oby pióro nie zapychało, a rzeka słów nie wyschła!
– O ile nie zapomnę, to poświętuję. Zastanawiam się jednak nad formą. Bo przecież nie może być tak, że po prostu wyskoczę z torta…
– Kiedyś Onet dbał o sensowny przebieg świętowania. Były łańcuszki linków polecających najciekawsze blogi, były konkursy na bloga roku…Teraz jesteśmy osamotnieni i sami musimy sobie radzić
Czy sobie radzimy?
Z tym jest bardzo różnie. Jedne blogi znikają, a inne w tym czasie powstają. Nawiązują się nowe, nie tylko wirtualne znajomości i serdeczne kontakty, ale nic samo się nie dzieje.
Przypomnę sentencję, którą wykorzystywałem w szkole:
Zdobędziesz więcej przyjaciół w miesiąc interesując się ich życiem, niż próbując przez lata zainteresować ich sobą.
Cytuję z pamięci ale sens jest właśnie taki.

Szukamy więc przyjaznych dusz, staramy się nawiązywać nowe kontakty, aby wymieniać poglądy, czy umacniać się w swoich przekonaniach, a nawet je weryfikować.

Piszącym i komentującym u innych blogerom życzę z okazji Dnia Bloga wszystkiego najlepszego. Zapraszam do @Tatulowych opowieści

30 uwag do wpisu “Blogi i piszący je blogerzy też mają swoje święto…

 1. Darz blog! Fajnie, że jeszcze ktoś pamięta o Blogerach choć to w kalendarzu Świat Nietypowych:)) Myślę, że najlepsze czasy blogowania już za nami. Teraz ludzie są bardziej aktywni na Fb i innych Tweet’ ach, które do mnie osobiście nie przemawiają. Żałuję, że blogowanie staje się nie modne i nikt już nie organizuje konkursów, nie poleca ciekawych postów itp. Cóż, w kolejnej dziedzinie życia stajemy się dinozaurami:)))
  Ale co tam, pozostańmy w blogosferze i czytajmy się!

  Polubione przez 1 osoba

 2. Ultra pisze:

  Masz ciekawy blog, piszesz mądrze i starannie dobierasz tematy, a mimo to i u Ciebie widać w oddali zmierzch czytania i komentowania blogów. Już pojawiły się informacje, że nic za darmo, więc blogerzy muszą znaleźć swoją niszę lub porzucić pisanie. Po wtóre zanika czytanie na rzecz oglądania, dlatego zapewne dostaniesz propozycje tworzenia memów, gdyż ta forma jest najbardziej popularna. I nawet mnie to nie dziwi, świat zmienia się na naszych oczach. Niechaj wena nigdy Cię nie opuszcza!
  Zasyłam serdeczności

  Polubione przez 1 osoba

 3. Ależ mi miło, że mogę razem z Tobą i innymi blogerami poświętować 🙂 Ty zacząłeś świętować dzień wcześniej, a ja dla odmiany w ogóle bym nie świętowała (bo nie miałam o tym pojęcia!).
  Lubię czytać blogi, lubię pisać, lubię te wszystkie historie i cały ten świat 🙂 Dla odmiany pochodzę z bloga, ale też tęsknię za tym, do czego przyczyniali się właściciele blogosfery- za polecaniem ciekawych wpisów, za ogólnym forum, za możliwością zorganizowania spotkań…

  Polubione przez 1 osoba

 4. A mnie nie przypomniałeś Tatulu o tym święcie, więc nie świętowałam.
  Może za rok> jak dożyjemy> złożę Tobie życzenia z okazji tego święta;
  dziś tylko serdecznie pozdrawiam Aisab/Basia
  P.S > dawniej tutaj często bywałam, ale Ciebie nie zapomniałam 🙂 .

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.