Świat nie słucha naszych żali

Czy apel pisany przez dzieci w postaci rysunków do możnych tego świata o zaprzestanie wojen i rozlewu krwi może osiągnąć jakiś efekt?
Pisałem o tym 8 lat temu, gdy kończyły się demonstracje na Kijowskim Majdanie. Piękną dyskusję wywołał tamten tekst, ale nie wszystko zostało tam powiedziane.
Jeden z czytelników wyraził się następująco:
@grzechol
Ach, jak wspaniale by było, gdyby świat słuchał naszych żali… Niestety nie słucha. Nie słuchał mordowanych w obozach zagłady i umierających w Gułagach, nie słuchał umierających na dżumę i czarną ospę, nie słuchał płonących na stosach „heretyków” i „czarownic”. Nie słucha głodujących dzieci ani zwierząt, nad którymi znęcają się właściciele. Taki już jest ten okrutny świat, niestety tak się składa, że to jedyny, jaki mamy 😉
Zapraszam do rozmowy

Tatulowe opowieści

W czasie niedzielnego śniadania usłyszeliśmy w Jedynce PR piosenkę Andrzeja Sikorowskiego pod tytułem List do świata.
Znana mi piosenka i tym razem przeniosła mnie do świata wspomnień jako, że przed laty zainspirowany jej słowami napisałem na blogu jedną ze swoich opowieści „Gdyby piosenek słuchał świat”. https://tatulowe.wordpress.com/2009/01/25/gdyby-piosenek-sluchal-swiat/
Teraz też podśpiewywałem sobie wraz z wykonawcą…
Na moim podwórzu jest ściana łaciata
na ścianie tej dzieci list piszą do świata
ogromny zbiorowy list
w tym liście są żale i skargi dziecięce
pisane niedbale bazgrane naprędce
gdy z okien nie patrzy nikt

 Gdyby te listy czytał świat
to pewnie by się zmienił
a mędrcy mądrzy że aż strach
milczeli zawstydzeni…
Polecam do posłuchania, bo warto: http://www.youtube.com/watch?v=PrYTnP7rC-0
Dyskusja jaką wywołał tamten tekst jest i dzisiaj aktualna, gdyż nic się nie zmieniło w świecie muzyki, ani tym bardziej w świecie polityki. Muzyka, w tym ta szczególna jej forma jaką jest piosenka nadal jest środkiem wyrażania…

View original post 377 słów więcej

11 uwag do wpisu “Świat nie słucha naszych żali

 1. Klik dobry:)
  Jest takie powiedzenie „pisz na Berdyczów”. Tak jest z żalami do świata. Co/kto to jest świat? A może… Wzywać/karać/obalać konkretne osoby mające nazwiska i do nich żale/oskarżenia kierować?
  Pozdrawiam serdecznie.

  Polubienie

 2. Ultra pisze:

  Świat nie słucha, bo nie musi. Nie opracował zasad, które zakazywałyby napaści, zmiany granic, sądzenia agresora itp. Napastnicy czują się bezkarni, bo te pozorne działania wobec Rosji śmieszą tylko, a podobno jest jeszcze Trybunał… I nic się nie zmieniło, niektórym wolno wszystko. Świat się zbroi zamiast rozbrajać, bo wojna to nie tylko krew, ale także pieniądz, niestety.
  Serdeczności

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.