Roztropność i przezorność

Przeczytałem dzisiaj rozważania popularnego w mediach społecznościowych zakonnika, który omawiając przesłanie płynące z „Kazania na górze” dużo miejsca poświęcił przezorności i roztropności.
Ja też pisałem o tym przed 10 laty jednak za kanwę opowieści przyjąłem zupełnie inny przykład z tzw. życia.
Myślę, że to się uzupełnia.
Zapraszam

Tatulowe opowieści

   Roztropność to cnota moralna, która wyraża się umiejętnością dobierania właściwych środków prowadzących do celu. Jest zasadą doskonalenia postępowania człowieka. Człowiek roztropny korzysta z rozumu, który powinien dostarczać elementów osądu czy też kryteriów oceny. Potrafi też zasięgnąć rady u innych – czytamy w Wikipedii.
 Przezorność to zdolność przewidywania, zapobiegliwość, a również to wszystko, co mieści się pod synonimami słowa przezorność, czyli także: ostrożność, rozsądek, rozwaga,  mądrość,  odpowiedzialność, dalekowzroczność ,oględność.

View original post 877 słów więcej

9 uwag do wpisu “Roztropność i przezorność

  1. Zbyt chętnie oskarżamy innych o wszystko co nas spotkało w sensie negatywnym, trudno się jednak dziwić skoro nawet politycy dla poparcia tych nieostrożnych i nieroztropnych, stają po ich stronie…taki model wysyłania sprzecznych informacji napewno nikogo niczego nie nauczy.

    Polubione przez 1 osoba

  2. Były premier po latach mówił red. Torańskiej w ”Dalej”: ”- Powiedziałem: ‚trzeba się ubezpieczyć, bo ludzie nieubezpieczeni nie mogą liczyć na odszkodowania. Ale mogą liczyć – powiedziałem także – na środki, jakimi dysponuje rząd.’ – Zdania rozcięto i pokazano ludziom pierwsze. ”.
    Dalej mówił, że ludzie naiwnie oczekują, że państwo rozwiąże wszystkie ich problemy życiowe, socjalne i inne, więc odpowiedzialność, własna inicjatywa są im niepotrzebne. Trudno się nie zgodzić, chociaż fanem Pana premiera nie jestem.

    Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.