Kamienie milowe…

Wymowne wyrazy twarzy…

   Przed 47 laty odbierałem w „Polmozbycie” Lublin wygraną szczęśliwie Syrenę 105. Nie miałem jeszcze prawa jazdy, bo nie planowałem, ani nie marzyłem o samochodzie. Trafiła mi się premia na założoną na nazwisko żony książeczkę oszczędnościową PKO, premiowaną udziałem w okresowych losowaniach jakiejś tam puli naszych rodzimych samochodów.
Gdy już przygotowano dla nas ten wylosowany egzemplarz i wydano go nam z przynależącym ekwipunkiem, to jakoś dziwnie wyglądała mi deska rozdzielcza z okrągłymi szkłami prędkościomierza i zegara, jakimś przełącznikiem i dużym placem wolnego miejsca. Postanowiłem kupić sobie jakąś naklejkę o tematyce motoryzacyjnej, aby to puste miejsce czymś przyozdobić. Wybór padł na kalkomanię przedstawiającą pędzący samochód i napisane po angielsku ostrzeżenie: Uwaga, Kamienie milowe…
Wtedy jeszcze nie wiedziałem co oznaczają te słowa, a gdy się dowiedziałem, to i poczytałem coś na ten temat. Kiedy utrwaliłem sobie tę prawdę, to myślałem o tych kamieniach milowych wielokrotnie, zwłaszcza siedząc za kierownicą. Studiowałem wtedy stacjonarnie i po części zaocznie w odległym o 120 km Rzeszowie i to był niewątpliwie Kamień Milowy mojego życia. Poza tym krótko po odbiorze samochodu przyszła na świat moja druga córka Ania, a w pracy pojawiały się coraz poważniejsze wyzwania z którymi musiałem sobie radzić
i to się udawało.
Każdy może swoje dokonania poszufladkować wynosząc na piedestał swoje „Kamienie milowe” – prawda?
Kamienie, od których wzięła się nazwa powstały w Cesarstwie Rzymskim. Były to starannie wykonane w dobrym i trwałym materiale słupy, ustawiane co milę na drodze z Rzymu do różnych miejsc. Dzięki trwałości i przydatności społecznej przetrwały wieki. Dały również początek dzisiejszemu systemowi oznakowywania dróg. Wszyscy widzimy podczas przejazdu tabliczki z numerem drogi, a na poboczach białe na ogół słupki ustawiane co kilometr. To dawne kamienie milowe pomiędzy którymi, co 100 metrów ustawiane są delikatniejsze, numerowane cyframi od 1 do 9 słupki hektometrowe.
W każdej chwili możemy sprawdzić to, czy jesteśmy na dobrej drodze do obranego celu i  w którym miejscu drogi się znajdujemy.
Słupki nie są trwałe, gdyż najczęściej wykonuje się je z plastiku, ale i to ma swoje praktyczne znaczenie, bo w razie zderzenia z takim znakiem uszkodzenia są minimalne.
Wszyscy to wiemy, a więc… do brzegu, jak mawia moja znajoma.
Pojęcie „Kamieni milowych” przeżywa obecnie w Polsce swój renesans za sprawą sporu pomiędzy polskim rządem, a Unią Europejską na tle stosowanych u nas metod reformujących polski wymiar sprawiedliwości. Nasz rząd stosuje swoje pomysły na uczynienie z sądownictwa narzędzi umacniających władzę,
a Unia stosuje swoje powszechnie uznane zasady państwa prawa służącego obywatelom, a nie władzy. Odwracanie „kota ogonem” stosowane przez nasze władze nie przyniosło uznania prawa do samostanowienia o wewnętrznych rozwiązaniach systemowych, a jedynie ten konflikt zaostrzyło. Znaleziono więc sposób na przecięcie „wrzodu” nieporozumienia poprzez uzależnienie wypłaty środków na Fundusz Odbudowy od praworządności. Tu zamiast przyjęcia do wiadomości nieuchronnej klęski forsowanego przez ministra Ziobrę sposobu zapewnienia nietykalności funkcjonariuszom koalicji rządzącej dalej uprawiano swoją taktykę „Odwracania kota ogonem”. Ziobro 07 utrzymał siebie i swoich paru prominentnych ludzi na stanowiskach za cenę upierania się przy swoim.
Doszło więc do rozstrzygnięć prawnych, które nasi władcy odrzucili.
Wstrzymanie przelewu środków z Funduszu odbudowy i nałożenie kary 1 mln euro za każdy dzień zwłoki w wykonaniu postanowień UE nie przyniosło jednak efektu i przepychanka trwa nadal. Władza potrafi liczyć i doskonale wie jaką kwotę kar sprowadzają na Polskę swym uporem, ale to jednak nie działa. Znacznie ważniejsze jest dla nich utrzymanie koalicji niż praworządność.
Żarna sprawiedliwości jednak mielą… Powoli, ale skutecznie.
Prezydent wysmażył projekt ustawy normujący drażniącą kwestię Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i proces legislacyjny wreszcie ruszył z miejsca. W Unii uznano to za dobry prognostyk i zatwierdzono opracowany przez rząd Plan Odbudowy i Pani Urszula przyleciała, aby to osobiście ogłosić w Polsce. Delikatna z wyglądu, ale twarda w negocjacjach pani Ula nie pozostawiła tym razem nawet cienia wątpliwości wytyczając Polsce drogę do celu (pieniądze) stawiając przy owej drodze owe Kamienie Milowe.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-batalia-o-sady/fakty/news-kamienie-milowe-czym-sa-i-czy-polska-rzeczywiscie-je-wypelni,nId,6066481#crp_state=1
Teraz każde wiadomości, audycje publicystyczne, wywiady prowadzone z oficjelami koalicji i opozycji, a także ekspertów pełne są pytań o drogę do pieniędzy unijnych. Słuchając wyjaśnień nasuwa się jeszcze więcej wątpliwości niż mieliśmy dotychczas.
Pozostaje też pytanie:
– Czy zasługujemy na taki rząd, który właśnie rozpoczyna kampanię wyborczą jeżdżąc po całym kraju aby wręczać miejscowym notablom tekturowe czeki na pieniądze, które nam blokuje ta „parszywa” Unia?

15 uwag do wpisu “Kamienie milowe…

  1. Obawiam się Tatulu, że pytanie powinno brzmieć, czy twardy elektorat PiS wciąż na niego będzie głosował. Póki co odpowiedz jest twierdząca. A przy opozycji przepełnionej liderami o ego wielkim jak cały świat…nie widzę tego w jasnych kolorach.

    Polubienie

  2. Koszty utraty praworządności będą wyższe, niż te pieniądze z UE, a dodatkowo takie dotacje z zewnątrz w dłuższej perspektywie nie doprowadziły żadnej gospodarki do rozkwitu. Więc być może lepiej, żeby je wstrzymano. Z drugiej strony to źle, że UE skuteczniej broni naszego państwa prawa, niż my sami.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.