Majowe święta

Jak co roku
w świąt natłoku
myśli parę
na mój użytek i moją miarę

Tatulowe opowieści

1, 2, 3 maja, to triada trzech świąt, jakie mamy okazję przeżyć w typowy dla siebie sposób. Wszystkie te święta są mocno kontestowane, bo w odbiorze społecznym nie zasługują na jakieś szczególne traktowanie.
Dzień 1 Maja zwany Świętem Pracy stracił sens wraz ze zmianą ustroju, a mimo tego jest nadal świętowany pod zastępczymi hasłami. Dzisiejszy świat pracy ma się o co upominać, bo prawa pracownika są często deptane, w tym np. prawo do godziwej pracy, czy ochrony pracy i płacy. Wielu pracowników jest zastraszanych utratą pracy i w ten sposób zmuszanych ze szkodą dla siebie do odstępowania od norm pracy, czy też norm obciążeń pracą. Dlaczego nie wykorzystują tego dnia, aby się upomnieć o swoje prawa? Trudno pojąć.
Dzień 2 maja uczyniono Świętem Flagi, co miało podnosić znaczenie symboli narodowych w jednoczeniu się społeczeństwa wokół sztandarów, hymnu i patriotycznych pieśni.
– Czy osiągnięto zamierzony cel?
– Czy jest w ogóle…

View original post 716 słów więcej

9 uwag do wpisu “Majowe święta

 1. 1 Maja to także rocznica naszego wstąpienia do EU. Już zapomniana i ignorowana. Wczoraj celebrowano tulipany, a zwłaszcza jedną ich odmianę imienia obecnej Pierwszej Damy. Nawet szampan lał się do doniczki:))

  Polubienie

  • Z tym jak ze wszystkim bywa różnie, ale jak obserwuję to udział w celebrowaniu tych rocznic biorą ci, co muszą, z racji pracy, nauki w szkole gdy mają wypełnić i odegrać jakieś role.
   Pozostali wybierają błogi spokój… Na dowolnie wybranym boku

   Polubione przez 1 osoba

 2. Kiedy wprowadzano Święto Flagi, uważałem, że to nie ma wiele sensu. Teraz jednak myślę, że lepiej, żeby nasz patriotyzm odnosił się bardziej do państwa (jak w USA), niż do narodu, a takie uroczystości być może temu służą. Czy taka była intencja pomysłodawców – nie wiem.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.