

Rozmowa z byłym uczniem, pochodząca sprzed 8 lat odbyła się na Facebooku pod zdjęciem, które zamieszczam w tytule. Tłem była pieśń Leszka Wojtowicza pod tytułem „Moja litania” Link Postowi dałem wstęp z tej litanii właśnie:
Nie pragnę wcale, byś była wielka
zbrojna po zęby od morza do morza…
Po chwili zaczęła się interesująca dyskusja, którą właśnie dzisiaj przypomniał mi Facebook. Przeczytałem i zdębiałem. Jaki ja wtedy mądry byłem… -Pomyślałem. Przeczytajcie zresztą sami i ewentualnie dzisiaj, po doświadczeniach ostatniego miesiąca zabierzcie głos. Zapraszam…
– Mateusz – No niestety w UE nie ma niezależności, mówiąc Unii TAK powiedzieliśmy NIE naszej suwerenności 🙁
– Czesław – Tak rozumiana niezależność nosi nazwę autarkii
– Mateusz – No bo w takiej pseudo niezależności polski Sejm nie może uchwalić nic co jest nie zgodne z prawem UE, co jest ewidentnym narzuceniem obcego porządku prawnego, ale to tylko jeden z przykładów których można przytaczac wiele.
– Czesław – Mateusz, wskaż mi kraj niezależny od nikogo
– Mateusz – Ostatnie wydarzenia pokazują, że takim krajem jest choćby Rosja, bo nic sobie nie robi z tego co mówi zachód, ale może to nie najlepszy przykład, ale faktycznie jest to kraj politycznie niezależny od nikogo, bo nikt nie ingeruje w prawodawstwo i politykę wewnętrzną tego kraju.
– Czesław – To nie jest dobry przykład. Jeśli Unia znajdzie sobie inne niż rosyjskie źródła zaopatrzenia w gaz i ropę to co będzie z ich niezależnością ekonomiczną? Rosja zgłosiła zamiar tworzenia Unii Azjatyckiej . Jak myślisz w jakim celu to chce zrobić? Kraj niepodległy zabiera innym niepodległość ? To nie tak się mierzy
– Mateusz – To w takim razie czym się to mierzy?
– Czesław – Przemku, poezja służy wielu sprawom. Ten piękny wiersz kiedyś zagrzewał do walki, a dzisiaj??? Tobie dedykuję obiegowe dzieło satyryka.
– Czesław – Mateusz, to bardzo złożony temat. Luknij jednak na ten fragment prawa międzynarodowego tyczący suwerenności i odpowiedz sobie, czy Rosja spełnia te kryteria”: Uchwalona w 1970 roku Deklaracja zasad prawa międzynarodowego stwierdzała, że wszystkie państwa korzystają z suwerennej równości, która obejmuje takie elementy jak:
a) państwa są równe wobec prawa
b) Każdemu państwu przysługują prawa wynikające z pełnej suwerenności
c) Każde państwo ma obowiązek szanować podmiotowość innych państw
d) Integralność terytorialna i niepodległość polityczna państwa są nietykalne
e) Każde państwo ma prawo swobodnie wybrać i rozwijać swój system polityczny, społeczny, gospodarczy i kulturalny
f) Każde państwo ma obowiązek stosować się w pełni i w dobrej wierze do swoich zobowiązań międzynarodowych i pokojowo współżyć z innymi państwami.
– Mateusz – Żeby tak było jak jest napisane, to by było pięknie
– Czesław – Ano właśnie. Inne mocarstwa też nie są lepsze. Organizacje międzynarodowe też nie spełniają swoich statutowych zadań. Rada Stała ONZ z Rosją, Chinami i USA też jest karykaturą wobec swojej powinności. To tylko politycy potrafią nawoływać do niemożliwego byle tylko ich wybrać. Później już nie są tak wojowniczy. Przyszłość jest przed szerzącymi pokój, a nie wojnę
– Mateusz – No to jeśli nasz rząd nie przestanie „szczekać” w sprawie Ukrainy, to może Polsce napytać biedy niestety.
– Czesław – Popatrz jeszcze raz na te punkciki prawa międzynarodowego. Jeśli chcemy być niepodlegli, to mamy milczeć, gdy sąsiadowi odbierają niepodległość na oczach świata? Następni w kolejce możemy już być my.
Na tym rozmowa się urwała, ale dzisiaj możemy ją wznowić
Jest się nad czym zastanowić…
Te pytania straciłyby ważność, gdyby mocarstwa ustaliły niezmienność granic i rozbrojenie. Tylko tyle i aż tyle.
Zasyłam serdeczności
PolubieniePolubienie
Niestety rację miał Wegencjusz, twórca mantry ‚Si vis pacem para bellum’. Nie powinno to jednak oznaczać odrzucenia pacyfistycznych ideałów ani oparciu się o PO i pobór powszechny, bo to się kończy tak jak teraz w Ukrainie czy u nas wielokrotnie w ostatnich 200 latach.
PolubieniePolubienie
Przezorny był i dlatego wszedł do historii. Przy takim podejściu broń mogłaby spełniać swoją rolę odstraszającą
PolubieniePolubienie
Mocarstwa mogą to ustalić, ale tylko dla siebie, ale nie mogą nikomu narzucić jakichś własnych rozstrzygnięć. Świat nie ma takich instrumentów .
PolubieniePolubienie
Jedno wie, że gdyby Ziemia nie urodziła żadnych złóż, z których są produkowane samoloty i czołgi światy byłby spokojniejszy i bardziej pokojowy.
PolubieniePolubienie
A co z żarciem?
PolubieniePolubienie
Ziemia jest dobra dla człowieka i gdy posadzi i posieje, to ziemia urodzi! Widziałeś jak rozkopali ziemię w poszukiwaniu złota i diamentów? Zdemolowali lasy deszczowe i Alaskę, bo człowiekowi więcej i więcej się chce.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Tego już nikt nie zmieni
PolubieniePolubienie
I to jest zakała ludzkości!
PolubieniePolubienie
Klik dobry:)
Trudno o to, by integralność terytorialna i niepodległość polityczna państw była nietykalna, jeśli granice powytyczano na naradach przy stole w poprzek zamieszkujących dane terytorium narodów, granic językowych, kulturowych i etnicznych, a także „od linijki” albo na zasadzie „a Maroko na oko”. Zawsze znajdzie się ktoś, kto sprzeciwi się takim ustaleniom i weźmie się za siłową zmianę granicy, a na swoim przydzielonym mu terenie będzie brał się za wyżynanie niewinnej lecz „nie swojej krwi” ludności.
Pozdrawiam serdecznie.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Każdy konflikt ma swoje podłoże i na ogół długą historię. O każdym z nich napisano bardzo dużo różnych raportów i ekspertyz, których nie udało się wprowadzić w życie. Cierpią jak zawsze zwykli ludzie, bo nie mają środków aby załagodzić spory. Politycy nie mają w tym interesu, albo i mają, ale akurat odwrotne niż ludność.
Zamiast łagodzić spory podsycają je, aby skuteczniej prowadzić do osiągnięcia zamierzonych celów. Tak było zawsze i długo jeszcze tak będzie. Smutne…
PolubieniePolubienie
A dodatkowo, na wojnach można się wzbogacić…
PolubieniePolubienie
Wystarczy popatrzeć na zburzone miasta, które trzeba będzie odbudować, no i złom z czołgów i innych sprzętów wojennych, który trzeba będzie wymienić na nowy, aby było się czym naparzać w przyszłości.
Pomyślmy jak mądre jest powiedzenie, którego używał Wałęsa: Zając nie wie co to miedza…
PolubieniePolubienie