Międzynarodowy Dzień Kobiet A.D. 2022

Wyjątkowy rok i wyjątkowe jest to święto.
Zbyt wiele kobiet zostało dotkniętych skutkami wojny w Ukrainie, a później w czasie ucieczki z niej. Wiele nie zdołało uciec, bo Rosja wyznacza im tereny do ewakuacji na swoim terytorium, albo u „ciepłego i sympatycznego Batiuszki” w sąsiedniej Białorusi. Strach pomyśleć.
Podoba mi się inicjatywa zwrócenia się do kobiet rosyjskich z apelem o powstrzymanie swoich synów przed służbą wojnie zamiast pokojowi. Podobno udało się to w czasie wojny w Gruzji, więc może i tym razem zadziała? Tym bardziej, że z tym hasłem wystąpiła nasza Pierwsza Dama, dorównująca teraz aktywnością mężowi
Nasza Maryla śpiewała adresując piękne słowa do kobiet właśnie:
„…Niechaj każda w progu stanie,
Swoich chłopców na spotkanie śmierci nie dajcie, nie dajcie!!!”

Kobiety wiedzą, aż za dobrze, jak wojna pustoszy życie kobiet i ich rodzin.
Nie darmo w propagandzie antywojennej używa się symboliki rodzinnej właśnie, jak choćby na  zdjęciu, które otwiera poprzedni tekst „Wojenko, wojenko…”
Nasze media społecznościowe, a zwłaszcza Facebook traktuje to święto jakby po staremu. Należy się przesłać kwiatuszki, czy ciepłe słowo do piękniejszej połowy ludzkości. Jednym z życzeń jest tekst zamieszczony pod zdjęciem Sigmunta Frouda:
Ja dziś Paniom życzę,
Aby Przestało się Paniom śnić,
A zaczęło się przytrafiać

Pomyślałem, że to jest zabawne, ale pośród podziękowań znalazłem i takie:
A ja bym nie chciała spełnienia moich snów
Ma rację ta pani – pomyślałem i z udostępniania zrezygnowałem.
Sny bywają różne i lepiej po obudzeniu powiedzieć sobie:
Sen – mara
Bóg wiara
… – jak babcia mawiała, a ona na życiu się znała…
Ja życzę Paniom odwiedzającym ten blog spełnienia swoich indywidualnych marzeń, w których będą nasze rodziny i my sami.
Wasi partnerzy życiowi, mężowie, synowie, a nawet sąsiedzi, bo dobrze mieć sąsiada, który jak w piosence: Wiosną się uśmiechnie , jesienią zagada…

Wszystkim Paniom dużo siły
Tańcz, jakby nikt nie patrzył…
PS.
Boże Jedyny spraw, aby żadna kobieta nie musiała stawać przed dylematem niejednej Ukrainki poszukującej odpowiedzi na dramatyczne pytanie:
Jak spakować w małą walizkę życie swoje i swojej rodziny???

18 uwag do wpisu “Międzynarodowy Dzień Kobiet A.D. 2022

 1. Martinus pisze:

  Jako przedszkolak śpiewałem piosenkę, która szła jakoś tak:

  Dzień Kobiet, Dzień Kobiet
  Niech każdy się dowie,
  że dzisiaj święto dziewczynek.
  Uśmiechy są dla nich,
  zabawa i taniec,
  piosenka z radia popłynie.

  I gdy próbuję przyłożyć te słowa do codziennej rzeczywistości, brzmią nie tyle infantylnie, co gorzko. Szczególnie w obliczu wojny, którą najczęściej wywołują i prowadzą mężczyźni, a najdotkliwiej przeżywają kobiety i dzieci. W sytuacji zagrożenia życia typowe życzenia, jakimi obdarowuje się Panie, zakrawają o trywialność. A pompatyczne na pozór życzenie pokoju dziwnie nabiera wymiernego sensu.
  Właśnie ta dziecięca piosenka uświadamia, jak zmienna bywa ocena tego, co jest ważne. Kobiety uciekające przed wojenną pożogą mają inne priorytety. Może jeszcze te „uśmiechy dla nich” jakoś się bronią, ale „zabawa i taniec” – to raczej im nie w głowie. Zwłaszcza, że z radia, obok piosenek – często ukraińskich – płyną pełne grozy komunikaty. Jak tu więc życzyć szczęścia, zdrowia, pomyślności, spełnienia marzeń, sukcesów zawodowych… Jasne, to też ma znaczenie. I aby mogło się urzeczywistnić, potrzebny jest między innymi pokój. Ale aktualnie spojrzenie się zmienia. Bardziej przyda się życzenie spokojnego snu i czystego nieba, z którego nie spadnie bomba. Żeby można było wrócić do domu i czuć się bezpiecznie. Aby było co zjeść i nie zabrakło nikogo z bliskich przy stole. By nie było powodu do strachu i łez.
  Tego życzę z okazji Święta Dziewczynek.

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Ultra pisze:

  Niewiele rząd i nasi dobrze zarabiający partyjni dają od siebie. Wstyd i tyle. A dama to już niech lepiej milczy i nie pokazuje kartek, jak myśleć samodzielnie nie potrafi.
  Dla Pani Eli mam życzenia stu lat w zdrowiu i radości.
  Zasyłam serdeczności

  Polubione przez 1 osoba

 3. Rosjanki są odcięte od mediów. bo tam wszystko cenzurują, a więc apel niemowy poszedł w próżnię. Może lepiej by zrobiła, aby wspierała silne kobiety w Ukrainie i dodała im otuchy. Nie wiem, kto jej to podpowiedział. Niech już milczy lepiej.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.