Słowo musi być święte…

Parę dni temu, w ramach jakiejś audycji muzycznej Jedynki Polskiego Radia usłyszałem promocyjny materiał dotyczący wydanej właśnie płyty z wybranymi utworami Mariana Hemara, niezwykle płodnego autora tekstów piosenek, skeczy kabaretowych i twórczości zaliczanej do kategorii Lekkiej muzy. Tekst, do którego link podaję TUTAJ urozmaicono piosenką, której tytuł zawarłem w tytule dzisiejszej opowieści. Oto kilka słów wstępu:

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przygotowało szczególne wydawnictwo: Płytę „ODnowa” z muzyką do słów Mariana Hemara – wybitnego poety, niedościgłego satyryka, twórcy sztuk teatralnych, błyskotliwych skeczy i monologów, a także autora ponad 3000 piosenek do najlepszych międzywojennych kabaretów...
Zakończenie linkowanego artykułu brzmi następująco:
…Oddając Państwu ten album, pragniemy przedstawić reprezentatywny fragment muzycznego dorobku Hemara: zarówno ten znany, satyryczno-rozrywkowy, jak i ten mniej radiowy, a wciąż bardzo aktualny, liryczno-patriotyczny. Wszystko to w nowych, awangardowych aranżacjach, których nie powstydziliby się nawet przedwojenni kompozytorzy. Płytę promuje teledysk do utworu „Pamiętaj o tym, wnuku” nagrany na wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Piosenka z zasobów Kaberetu Dudek śpiewana przez W. Michnikowskiego
Słowo musi być święte

   Wybaczcie mi przydługi wstęp do tego, na co chciałem zwrócić uwagę, ale nie mogłem inaczej wobec…
Dzisiaj wieczorem, po raz drugi już oglądałem w TVN-24 bogaty i dobrze udokumentowany materiał na temat przejrzystości finansów o jakiej zapomniała nasza władza. Rzecz zaczęła się sądową sprawą jaką Sieć Obywatelska Watchdog Polska wytoczyła Zarządowi Luks Veritatis o unikanie udzielenia informacji o tym, na co wydali publiczne pieniądze w sumie 320 milionów złotych jaką łaskawie szafujący groszem rząd przyznał fundacji Ojca Rydzyka na jego dzieła wszelakie. Wstrząsający materiał pokazywał hasła pod jakimi PiS szedł do władzy zarzucając poprzednikom brak jasności w konfrontacji z tym, co teraz sami robią, aby tę jawność zagmatwać lub w ogóle przemilczeć. Konstytucyjny zapis o jawność życia publicznego jest powszechnie łamany. Terminy odpowiedzi na interpelacje i zapytania określone na 21 dni, są powszechnie lekceważone. Ponad 170 pytań nie doczekało się odpowiedzi mimo, że upłynęło ponad 400 dni. Pan Ziobro – prokurator i minister sprawiedliwości  w jednym ciele, przy pomocy dobranych pod potrzeby prezesek Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego bronią Ojca Rydzyka i zamierzają zdezaktualizować tamten przepis.
Czy oni nie znają tej piosenki???
To im przypomnijmy przynajmniej refren:
Bo słowo musi być święte,
bo słowo musi być święte,
przyrzekało się, to potem chciało się,
czy nie chciało się – jest mus.

Bo u mnie tak jest przyjęte,
że słowo musi być święte,
zachciało się,
zabrnęło się,
wypsynęło się – szluz!
PS.
Wicepremier od Kultury pan Gliński też jest na liście czekających na odpowiedź na zadane przez siebie pytania

12 uwag do wpisu “Słowo musi być święte…

 1. Świat się zmienia, więc może i spojrzenie na przyrzeczenie rozumiane jako „dane słowo” też powinno się zmieniać? Bo przecież inną wagę ma słowo dane we własnym imieniu i inne dane w imieniu jakiejś grupy społecznej, lub – nie daj Boże! – w imieniu całego narodu. Każdy odpowiada za siebie, ale niektórzy także za innych. Nie jest to mój pogląd, tylko zachęcenie do dyskusji.

  Polubione przez 1 osoba

  • Konstytucja przyjęta w głosowaniu powszechnym też jest danym słowem. Państwo ma odpowiednie środki, aby wymusić dotrzymanie tego słowa.
   Rodzi się jednak pytanie:
   – Czyje państwo?

   Polubienie

   • Konstytucja to zbiór praw podstawowych (nie obietnic!) ustalanych przez polityków, którzy siłowo przejęli władzę w państwie, i zrealizowali obietnice dane narodowi. Słowo to obietnica wykonania/dotrzymania czegoś, co nie zawsze ma związek z prawem. Dlatego ci co utworzyli konstytucję w imieniu całego narodu, ponoszą jakby mniejszą odpowiedzialność za jej łamanie niż obiecujący zwycięzcy wyborów.

    Polubione przez 1 osoba

 2. To nasze niedoczekanie, ich słowo takie święte, jak ci co nim szafują, na czele z Ojcem Rydzykiem i całą resztą ,”Wszyscy święci ” Nawet nie mają się zamiaru tłumaczyć przed gorszym sortem .A jeżeli nawet, to nie mam ochoty tego słuchać.
  Pozdrawiam serdecznie :))

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.