Ja was urządzę – zapowiedział prezes…

W lutym br. pisałem o Nowym Polskim Ładzie TU LINK – jaki dopiero zapowiadała partia rządząca. Działając w zasadzie w ciemno, porównywałem współczesną sytuację Polski z sytuacją USA w 1933 roku, kiedy to ich prezydent D. Roosevelt ogłaszał program ratunkowy dla USA, a więc i całego świata pod nazwą New Deal – czyli nowy ład właśnie. Amerykanie mieli wtedy zapaść gospodarczą wywołaną krachem giełdowym i przeżywali skutki wielkiego kryzysu i to nie tylko w sferze ekonomii, ale i w relacjach społecznych. U nas, w czasie opracowywania nowego ładu mieliśmy i mamy kwitnącą gospodarkę, co potwierdzają wskaźniki rekordowego eksportu i minimalnego wskaźnika bezrobocia, jednego z najwyższych w Europie wskaźników wzrostu wynagrodzeń, ogromny popyt na mieszkania i nieruchomości. Teraz właśnie  podniesiono wartość szacunkowego wskaźnika wzrostu PKB na rok bieżący i lata następne.
Wprowadzający nas w problematykę Nowego Ładu na konwencji PiS odbywanej wirtualnie  w dniu 15 maja prezes Jarosław Kaczyński przyznał,  że jego nazwa nawiązuje do słynnego amerykańskiego „New Deal”, ale jednocześnie ma podkreślać polskie wartości.
– Program to obszerny, a można powiedzieć nawet wielki. Został sformowany niedawno, a dzisiaj po różnych przygodach, będzie przedstawiony Polakom. Czemu teraz? Otóż wszystko wskazuje na to, że się kończy pandemia – stwierdził.
Polacy są głęboko przekonani, że należy im się taki poziom życia, takie życie, jak na zachód i po części na południe od naszych granic. Chcemy te słuszne aspiracje zaspokoić – tłumaczył Kaczyński. Dodawał, że zaspokojenie tych aspiracji „możliwe jest w ciągu dziesięciolecia”.
Mamy więc perspektywę czasową. Nie do końca tej kadencji, ani nawet kolejnej, jeśli PiS wygra kolejne wybory, ale na znacznie dłuższy okres.
Nie ma w tym nic złego, bo planowanie długo i średnio okresowe jest odwiecznym i raczej pomijanym postulatem we wszystkich krajach rządzonych przez partie polityczne, których najbardziej interesuje czas danej kadencji. Teraz rzecz ma się inaczej.
 To nic, że Nowy ład nie został jeszcze ratyfikowany przez Senat, że dopiero zaczyna być konsultowany z ludźmi (na ogół sympatykami PiS) w terenie. Nie ma do niego żadnych ustaw wykonawczych i nawet szacunków kosztów jego urzeczywistnienia. Jest za to dużo obietnic, chciejstwa, przy założeniu, że Unia nie sięgnie po groźne narzędzie wymuszające stosowanie się Polski do zasad praworządności, że uzna to, co PiS Polsce zafundował i pieniądze wynegocjowane przez rząd przydzieli, bo należą się nam „Jak psu zupa”…
Nowy Polski Ład jest tylko założeniem do pre-kampanii wyborczej wypróbowanej i realizowanej w poprzednich wyborach parlamentarnych i prezydenckich.
Autobusy w stosownej co do koloru i treści grafice rozjadą się po całej Polsce, a tam liderzy partii i rządu spotkają się z aktywem partyjnym PiS danego terenu i będzie odpowiednie tło, żywiołowy spontan i wszelkie poparcie.
Kampania wyborcza trwa. Premier odwiedził już Ryki, Stalową Wolę i parę innych ośrodków.
Komentatorzy polityczni rozbierają nowy Polski ład na czynniki pierwsze i porównują ze Strategią Odpowiedzialnego Rozwoju, a zwłaszcza z namacalnymi i wymiernymi jego skutkami, jak podniebne drony bojowe, miliony samochodów elektrycznych, Mieszkanie +, Promy budowane w polskich stoczniach itd. itp.
PS.
Czy wiecie, że na planszach ukazujących plany rozbudowy dróg i kolei przy jakich premier omawiał perspektywy Nowego Ładu  nie było nadzwyczajnego zagęszczenia tych obiektów w okolicy planowanego Centralnego Portu Lotniczego?

20 uwag do wpisu “Ja was urządzę – zapowiedział prezes…

 1. mrfoobaar pisze:

  Jak widzę zapowiedzi polityków to przypominają mi się fragmenty historii. NSDAP podzielono społeczeństwo na klasy. Sporządzono listę wrogów narodu. Na początku pokazano określonym grupom drzwi. Przez media tłumaczono narodowi, że ci, tamci i owamci to zdehumanizowan jednostki. Powoli podnoszono temperaturę aby wrogowie narodu niepołapali się, że będą gotowani.

  Polubione przez 1 osoba

  • Właśnie dzisiaj ktoś udostępnił na Fb fragment artykułu prasowego o tym jak ta partia realizowała swój pierwszy program nazwany tak jak nasz. To był ich nowy ład. Ludzie im uwierzyli i poszli za malarzem Adolfem

   Polubione przez 1 osoba

 2. Nie przywiązuję większej wagi do tego nieładu, to po prostu początek kampanii wyborczej. Słusznie zauważasz, że sytuacja nie uzasadnia takich długofalowych projektów. Nie ma żadnego obudowania strukturalnego, ekonomicznego i inwestycyjnego, aby w ogóle poważnie myśleć o czymś takim.

  Polubione przez 2 ludzi

  • mrfoobaar pisze:

   Z jednej strony spółka dyrektory w firmie z którą współpracuje dowiedzieli się o nowym ładzie z międzynarodowej gazety finansowej. W niedzielne popołudnie zwołano nadzwyczajne posiedzenie. Nakazano wstrzymać przenoszenie projektów IT z Azji do Polski. Tłumaczenie, że to wybory, że temat jest przerysowany, że nie ma ustaw, że to retoryka Trumpa. Ich zdaniem takie zapowiedzi wprowadzają nadmierne ryzyko do planów. Efekt taki, że wciskamy hamulec i czekamy na rozwój sytuacji.

   Z drugiej strony jak poczyta się raporty firm consultingowych to wręcz oczekiwane jest dołożenie kolejnych podatków aby do budżetu płynęło więcej pieniędzy. Zabieg ten uspokoi też naszych wierzycieli.

   Z trzeciej strony bank centralny sporo dodrukował. Wzięliśmy też udział w paneuropejskim programie odbudowy pocovidowej, co z resztą jest krokiem w stronę federalizacji całej unii. Wzrost podatków dołoży do pieca inflacyjnego co jest po mysli bankierów centralnych, wierzycieli oraz rządzących.

   Polubienie

   • Gdzieś to już pisałem, że rządzący nami idą na „rympał”, a prezes z narodem wali na ścianę, to taka ruska ruletka. Tutaj nie ma żadnej logiki, reakcje neandertalczyków. To chyba jest początek jakiegoś wiekszego krachu (Bicoin, Fundusz Odbudowy, i te slajdy premiera …).

    Polubione przez 1 osoba

 3. Klik dobry:)
  Ale… Czyż nie zrobiło się pięknie? Nowy ład ogłoszony, uciążliwe obostrzenia zniesione, umiera mniej ludzi, majowa zieleń wybuchła i pan premier przechadzający się po kraju bez maseczki. Jakież to optymistyczne i budujące. 😉 🙂
  Pozdrawiam serdecznie.

  Polubione przez 2 ludzi

 4. CyryliMetody1 pisze:

  Szanowny Panie, to nie jest komentarz, to jest moje pytanie do Pana. Zamierzam stworzyć własny blog. Taki jak Pana. A oto pytania:
  1. Czy utrzymanie strony ,kosztuje? Nie mówię o koszcie utworzenia, ale koszty domeny i jeszcze czegoś tam. 2. Czy jest to proste. Widząc ilość blogów, myślę że tak, ale ja ze stroną internetową utworzoną przez informatyka nie dałem sobie rady. Bawet nie potrafiłem na nią wejść.
  Za inne uwagi z góry dziękuję. Pozdrawiam, Andrzej Jendryczko, Katowice, tel 508 126 168. andrzejjen@gmail.com

  Polubienie

 5. Wojciech Wilanoski pisze:

  „””Programy, to my zawsze mieliśmy wspaniałe, gorzej było z ich wykonaniem.”””
  wszystkie pozytywne zmiany w naszym otoczeniu są zasługą sytuacji geopolitycznej, wejscia do Unii , napływu inwestycji. Chiny włożyły tu 1 mld inni nie mniej. Dokonują się nowe przetasowania w walce o przyszość światowej gospodarki. Ale tak naprawdę niewiele od nas zależy , ważne aby w walce o wpływy nie szafowano naszą bezpieczną przyszłością

  Polubione przez 2 ludzi

  • mrfoobaar pisze:

   Może to dziwnie brzmi niemniej w wielu przypadkach wystarczy zasiąść przy stole, umieć słuchać, zrobić dobre wrażenie, powiedzieć tak i nie przeszkadzać. Tymczasem naszych miłościwie panujących nie interesuje nawet aby włożyć nogę w drzwi przed takim spotkaniem.

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.