Fake news wszechmogący…

Słuchałem dziś, tak jak co dzień swojego radia i ze szczególnym zainteresowaniem czekałem na zapowiedziany temat dnia dotyczący fake newsów właśnie.
Prowadzący podjął się przybliżenia tematyki i zapoznał słuchaczy z wszechobecnym teraz w tzw. obrocie publicznym face newsem, posługując się niewinnym przykładem niedawnego zablokowania Kanału Sueskiego przez olbrzymi kontenerowiec dowodzony rzekomo przez kobietę. Ktoś to puścił w obrót, inni natychmiast podchwycili temat i poszło w świat powtarzane we wszystkich ważniejszych językach stereotypowe wyjaśnienie przyczyn kryzysu. Dlaczego tak się stało? Wszystkiemu winna była kobieta. Może nawet blondynka? Ach te baby…
Dopiero po jakimś czasie ktoś sprawdził, że to nieprawda i typowy fake news.
Podobno w kawalkadzie uwięzionych statków był i taki, którym dowodziła kobieta, ale nikt nie zwracał uwagi na jej straty duchowe i wizerunkowe.

Zaproszeni eksperci wypowiadali się w temacie, słuchacze telefonowali, prowadzący to wszystko okraszał swadą i humorem i poszło…
W tzw. międzyczasie trafił mi się kąsek nie lada . To artykuł OKO.press , który opisuje układ wrocławski skupiający polityków o znanych nazwiskach i to z kręgu tych, którzy na sztandarach mieli wypisaną walkę z układami właśnie.
Zachęcam do przeczytania: https://oko.press/uklad-wroclawski-hofman-cba-r4s/?fbclid=IwAR3vTZag_NcgTbPkXQHOHxLFfmy1r7hjJbb5p5nxr8ruhRerto-6Nu5i2QI  
Zaczyna się tak: Biznesowa grupa powstała wokół byłego rzecznika PiS Adama Hofmana obsadziła państwowe spółki tak gęsto, że zajęło się nią CBA i prokuratura. Z naszych ustaleń wynika, że operację służb spalił przeciek. A „układ wrocławski” ma do dziś rozległe wpływy…
Dalej jest coraz ciekawiej i mroczniej. Wielka polityka, służby specjalne i wielkie, wielkie pieniądze.
Myślałem, że redaktor dotknie choć trochę naszej polityki i stąd weźmie przykłady do swojej audycji, ale gdzieżby tam. Wie przecież w jakim radio pracuje i kto w nim wyznacza kierunki. Ten KTOŚ mógłby krzywo patrzeć na złe przykłady, podburzające do niemiłej rządowi reakcji. Przekonali się o tym koledzy z „Trójki”, których już dawno się z radia pozbyli…Różnymi metodami zresztą.
– Ile takich afer już zanotowała na swym koncie „przewodnia siła narodu”?
– Ile fake newsów wyprodukowano tylko po to, aby odwrócić uwagę od bulwersujących opinię publiczną faktów?
– Ile wysiłku włożono, aby podtrzymywać w swoich wyborcach prawdę objawioną im przez przywódców przewodniej siły??
– Ile takich zabiegów zostanie podjęte w przejętych już przez Orlen tytułach gazet papierowych i wirtualnych ???

   Poczytałem wiele o tym, co mieści się pod hasłem Fake news z przyległościami i dopiero wtedy uświadomiłem sobie jak rozległe są strefy stosowania technik zakłamywania prawdy, manipulowania opinią społeczną, przemilczania faktów z równoczesnym kreowaniem pożądanej „prawdy”. Jeszcze bardziej przeraża fakt „fake newsowej pandemii” jaka w tym względzie ogarnęła świat. Mimo deklarowanej przez wiele państw walki z tą plagą i tworzeniem prawa anty fake newes nie osiągnięto w tym względzie żadnych, albo prawie żadnych efektów.
Ciekawe, czy obecnie prowadzona reforma nauczania i nowe do niej podręczniki będą zawierały wiedzę potrzebną do tego, aby uczniowie potrafili zrozumieć napływające w nadmiarze informacje, odpowiednio je zweryfikować i odrzucić ziarno od plew.
Czy jest zapotrzebowanie na taki stan świadomości wyborców?
Do rozmyślań nad tematem przydatny będzie tekst jaki dzisiaj zamieścił mój internetowy znajomy bloger: Oto ten wpis, a pod nim ciekawe komentarze:
https://widzianezekwadoru.wordpress.com/2021/04/14/manipulacja-wg-chomskyego/

24 uwagi do wpisu “Fake news wszechmogący…

 1. Zakłamywanie prawdy, półprawda, mit, wpadka, umyślny błąd, nieprawda, naciąganie, kłamstwo, białe kłamstwo, wymysł, wierutne kłamstwo, postprawda, oszustwo – taplamy się w stałym strumieniu drobnych kłamstw. Wciąż wprowadza się nas w błąd, politycy to uwielbiają, media sprzedają, a problem polega na tym, że to działa – jesteśmy frajerami podatnymi na wierzenie w podane bujdy, może dlatego, że nie chcemy lub nie potrafimy weryfikować tego co do nas dociera, a może jest inaczej? (Tatulu drogi, zajrzyj także do „Prawda. Krótka historia wciskania kitu.”)

  Polubione przez 2 ludzi

   • Nie udało mi się, ani troszeczkę. Może dlatego, że przystępując do lektury, już od początku zdawałem sobie sprawę, że fake news jest tak stary jak my? Trochę żartuję, prawda jednak jest gdzieś pomiędzy bowiem po zakończeniu „Prawdy. Krótkiej historii wciskania kitu” wciągnąłem się w coś jeszcze bardziej ponurego. „Wytępić całe to bydło” Svena Lindqvista. Pamiętasz może Józefa Korzeniewskiego „Jądro ciemności”, czyli Conrad’a, fundament anglojęzycznej literatury zachodu? Więc jest to dokładnie to samo, tylko z podanymi sucho faktami. Smutne. Przerażające. Więc oczekiwany spokój ducha obecnie nie jest możliwy. U Ciebie widzę mnóstwo komentarzy, zatem stawiam, że temat trafiony i z tego właśnie bardzo się dla Ciebie cieszę!

    Polubione przez 1 osoba

 2. Trudny temat, chociaż nie beznadziejny. Myślę, że duża rola w przeciwstawianiu się tym fake newsom przypada także dla nas odbiorców. Ja np., wszędzie tam, gdzie mogę, próbuję prostować oczywiste fakty. Oczywiste, bo przecież nie wszystkie fakty, szczególnie te jawnie historyczne, mają zerojedynkową ocenę, a rozwijanie wielowątkowej dyskusji mija się z celem. Niestety nie jest to rola przyjemna i satysfakcjonująca, bo w większości autorzy fake newsów obrażają się, uznając to za osobisty atak.

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Wojciech Wilanoski pisze:

  Fejki są wpisane w naszą świadomość. W przeszłości ten mechanizm służył mobilizacji gatunkowej. Mechanizm fejków opiera sie na wywoływaniu emocji. I tutaj leży sedno do zrozumienia metod zapobiegania . Emocje są naszym „pierwotnym mozgiem” Potrzebna jest wiedza: matka psychologii i psychiatrii : neurobiologia. Tragedia naszego życia politycznego , jest fakt ,że sami politycy aby sobie ułatwić elekcję nauczyli społeczeństwo odwoływać się do emocji . A szkoła ? Nie ma aż takich mozliwości dydaktycznych aby nadrobić te deficyty. Co gorsza mam wrażenie , że skretynienie społeczne jest w dużym stopniu zasługą naszych nauczycieli. Bo edukacja to część systemu.Wiem ze pisze nieco chaotycznie , ale ma być krótko.

  Polubione przez 3 ludzi

  • Nie powielać to jedno, a ulegać manipulacji to drugie.
   Przedstawicieli władzy denerwują pytania o ciemną stronę rządzenia i przemilczają kłopotliwe pytania. Wrzucają też do obiegu bulwersujące wiadomości aby odwrócić uwagę od trudnych do wytłumaczenia wpadek swoich pomazańców.
   W przykładzie który zacytowałem, Hoffman może funkcjonować bez wsparcia swoich ?

   Polubione przez 1 osoba

 4. Cieszę się, że moja notka pobudziła Ciebie do napisania tego tekstu. Żyjemy w świecie zdominowanym przez taką ilość wiadomości, że rzeczywiście trudno oddzielić ziarno od plew. Jeśli do tego dodasz, że w tym ataku zmyślonymi informacjami bierze udział władza, vide MS KastaWatch, to już prawie niemożliwe żeby nie paść ofiarą tych wszystkich manipulacji. Powtórzę to co już mówiłem wielokrotnie, władzy nie zależy na jedności im głębsze podziały, im więcej różnic poglądowych nawet w drobnych sprawach tym lepiej nami rządzić.

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Jakiś czas temu do biegania miałam włączony audiobook Rok 1984 George’a Orwella. I co chwile miałam taki moment, ze „Zaraz! ale to się dzieje obecnie!”. To przerażające, że w szkole omawialiśmy tę ksiązkę jako przykład opisywania komunizmu bez podania nazwy komunizm ni razu a treści, a tymczasem teraz, ponad 20 lat później Polska właśnie w takim kierunku dzie. Jedyna i słuszna partia. Wojna z wrogiem, której początku i sensu nikt nie pamięta, obieranie na wroga ojczyzny kolejnych wygodnych dla siebie mniej lub bardziej istniejących jednostek bądź grup, robienie bezmyślnych rzeczy w imię walki z tym wrogiem ideowym, przeinaczanie faktów na swój użytek i niszczenie źródeł wcześniejszych wiadomości, które by przeczyły obecnej narracji, czy choćby usuwanie ludzi, którzy „pamiętają inaczej” dane wydarzenia i albo przekabacanie ich na swoją stronę, albo opisywanie jako sabotażysty i sprzeniewierzyciela dla wrogiej idei. Przecież to się dzieje na naszych oczach….

  Polubienie

  • Witaj Traszki. Dziękuję za przekonujące wsparcie moich odczuć i przeczuć. Jestem pełen obaw o przyszłość. My głosujemy kieszenią, a cały tzw. Fundusz odbudowy nakierowany będzie na ten właśnie efekt. Odbudowa odbudową, a tak naprawdę będzie realizowana permanentna kampania wyborcza PiS. Już teraz finansowo wspierane są tylko te samorządy, które są kontrolowane przez PiS. To się raczej nie zmieni. Podział na naszych i waszych będzie się jeszcze pogłębiał.
   Jaka będzie Polska?
   Czyja ona będzie?

   Polubienie

 6. Od wieków każda władza używała, używa i będzie używać manipulacji , a im głupszy lud tym łatwiej nim manipulować, więc wykorzystuje się wszystkie dostępne instrumenty i metody służące ogłupianiu i manipulowaniu społeczeństw i to za ich ciężko wypracowane pieniądze. A w dzisiejszej dobie najnowsze osiągnięcia techniczne i często naukowe (nie rzadko ukrywane przed społeczeństwem) wykorzystuje się właśnie, do tych niecnych celów, co tylko ułatwia władzy wszelką manipulację i to na ogromną do tej pory nie spotykaną skalę.Więc najnowsze osiągnięcia naukowe i techniczne zamiast wykorzystywać dla naszego dobra, dla dobra rozwoju ludzkości ,wykorzystuje się przeciwko nam, ,a my tylko to wszystko finansujemy. NIESTETY TAKA JEST PRAWDA .:))

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.