Brzydkie słowo na "k"

Ekonomia przypomina się nam wtedy, gdy coś nam dają i transferami społecznymi to nazywają. Władza daje z tego, co wszystkim zabierze, bo skąd ma wziąć? Jaśnie Wielmożny Pan Bank chętnie pożyczy, ale później upomni się o swoje. Rządy spłacają kredyty powiększone o koszty obsługi długu, na co zaciągają nowe kredyty. Tak trwa taniec chochoła, który różnie się dla nas kończy. Tak narasta kolejny kryzys, który już puka do wrót Europy i Świata.
Warto sobie to przypomnieć na przykładzie poprzedniego kryzysu.
Zapraszam

Tatulowe opowieści

Wyjaśniam od razu, że chodzi tu o kryzys, a nie o słowo – przerywnik nadużywane powszechnie w potocznym języku. Nie wiem kto po raz pierwszy tak trafnie ujął problem nieszczęścia, jakie spłynęło tzw. efektem domina na nasz kraj, z samych wyżyn światowego biznesu, czyli z USA. Nazwał ten problem krótko i w domyśle dosadnie. Przeczytałem już wiele opinii ekonomistów na temat przyczyn obecnego kryzysu ekonomicznego, jaki dotknął cały świat i potrwa pewnie jeszcze wiele lat. I odtąd stała, wyniosła i twarda, jak skała, z której powstała…Rozmawiałem też z wieloma ludźmi znającymi się na finansach na tyle, aby ogarnąć problem i wszyscy przyznają, że ci którzy zorganizowali ten przekręt wszech czasów byli geniuszami. Sprzedali z niewyobrażalnym zyskiem marzenia, i to milionom ludzi w wielu krajach jednocześnie. Dodajmy jeszcze, że sprzedali te marzenia biednym, których nie było stać na ich realizację i na koszt ludzi bogatych, jak również inwestujących wolne pieniądze w…

View original post 1 020 słów więcej

9 uwag do wpisu “Brzydkie słowo na "k"

   • To zależy od stanu. Wydaje mi się, że do poziomu sprzed 2008 jeszcze nie wszędzie te ceny wróciły. Są jednak miejsca gdzie nigdy tak nie spadły jak na przykład na Florydzie gdzie całe osiedla zajęty były przez banki. Kto wtedy miał pieniądze mógł tam kupić dom niemal za bezcen. To się napewno już skończyło. Dzisiaj jednak banksterzy już tak nie pożyczają w ciemno i na wariackich papierach jak wtedy. Ale banksterzy pozostanie banksterem. Np. Oferują mi w związku z pandemia zwolnienie z opłacenia karty kredytowej. Ale odsetki jak najbardziej naliczą. Tacy ludzkie paniska.

    Polubienie

 1. Na szczęście jest szansa, że ten kryzys będzie, nawet jeśli głęboki, to mocno krótszy. To na świecie, bo naszą gospodarkę, oprócz wirusa, będą przygniatać te wszystkie „plusy”, i po kryzysie może nas czekać stagnacja.

  Polubione przez 1 osoba

  • Przy okazji rozważania możliwości ogłoszenia stanu klęski żywiołowej z okazji pandemii ujawniono że oznaczałoby to bankructwo państwa, bo nasze zasoby budżetowe wystarczyłyby na 3 miesiące.W sierpniu będzie nowelizowany budżet. Na dzisiaj mamy taką sytuację, że może upaść rząd i będą przedterminowe wybory. Prezydenta chyba jednak wybierzemy w jakimś bliżej nieznanym jeszcze terminie. Żyjemy w ciekawych czasach

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.