Wokół wirusa z koroną…

Przeglądam dzisiaj Internet, aby zobaczyć, co nowego u znajomych z Facebooka i blogosfery i widzę, że temat zagrożenia wirusem wciąż jest wszechobecny. Jedni się boją i chętnie sięgają po ratunek poprzez modlitwę, inni wyżywają się snując przypuszczenia na temat kolejnych wersji „spiskowej teorii dziejów”. Jednym słowem jest o czym pogadać i nad czym się zastanowić. Ulegając tej psychozie czytam niemal wszystko, co mi wpadnie w ręce i słucham wypowiedzi notabli pracujących nad tym, abyśmy jako naród, a także w wymiarze jednostkowym ponieśli jak najmniejsze straty i ostro zaczęli dźwigać się z kryzysu w jaki nas ten potwór wpędził.
Dzisiaj pan premier pochwalił się sukcesami wyrażającymi się w tym, że odsetek zachorowań jest u nas bardzo mały, a wyleczeń wprost odwrotnie, Ustanawiając, jako niemal pierwsi w Europie „Tarcze ratunkowe” na ogromnym – jak na nas poziomie uchroniliśmy podobno 2 miliony osób przed bezrobociem i uratowaliśmy ileś tam firm przed bankructwem…
Przyjmuję te deklaracje jak dobrą monetę i co najwyżej mam pretensję o to, że ci sami, którzy ogłaszają sukcesy nie zająkną się nawet na temat czyim kosztem to osiągnęli. Niezależne i zewnętrzne źródła informują w tych samych dniach, że zadłużenie zewnętrzne Polski skoczyło z bezpiecznego jak dotąd poziomu ok. 3 % PKB, do poziomu ponad 11% PKB, a to jest już ogromny wzrost długu zapisywanego na konto przyszłych pokoleń. Czy to jest tylko sprawa rządu? A społeczeństwo nie ma tu nic do powiedzenia? Czy procedura nadmiernego deficytu nam nie grozi? A cięcia w przyszłym budżecie, to „bułeczka z masełkiem”.
Mnożę kolejne pytania wiedząc o tym, że nie otrzymam odpowiedzi – powiecie.
Mimo tego pytam, a na dokładkę postanowiłem udostępnić jeszcze więcej pytań, jakie znalazłem na profilu Fb jednej z moich znajomych. Czytając je weźcie pod uwagę znane powiedzenie:
To, czy człowiek jest inteligentny poznaje się po odpowiedziach, to czy jest mądry – po pytaniach. –  Nadżib Mahfuz

A teraz zapowiedziany tekst:

” – Wyobraź sobie wirusa tak zabójczego, że można go zabić mydłem i wodą. -Wyobraź sobie wirusa, który nie może przeskoczyć 3 stóp nad szybą w sklepie spożywczym, ale może zabić wszystkich na siłowni….. Ale w żaden sposób nie zabije nikogo w sklepie monopolowym.
– Wyobraź sobie wirusa, który nie zaraża dzieci, ale zaraża starszych ludzi, ponieważ potrafi myśleć i oczywiście nienawidzi osób starszych.
– Wyobraź sobie wirusa, który może zabijać z odległości mniejszej niż 6 stóp, a nie 7, a nie 8 czy 6.
– Wyobraź sobie wirusa, który zaraża wszystkich w telewizji, ale nie zaraża nikogo, kogo znasz osobiście… Chyba że jesteś na Facebooku, a następnie ktoś, kogo nie znasz, zna inną osobę, której nie znasz, która zna przyjaciela ciotki Betty, która miała wirusa.
– Wyobraź sobie wirusa, który może przyjść z tobą do sklepu spożywczego na torbach, które zabierasz z domu, ale te same wirusy nie pojawiają się na ubraniach, które przywiozłeś z domu…Ponieważ wirus lubi tylko stare torby spożywcze, a nie ubrania.
– Wyobraź sobie wirusa tak inteligentnego, że nie infekuje urzędników państwowych, podpisując ustawodawstwo rządowe dotyczące wirusa zabijającego wszystkich natychmiast w odległości mniejszej niż 6 stóp.  – ——— Wyobraź sobie wirusa, który rozumie, że może zabijać tylko społeczeństwo, a nie polityków, którzy stłoczą się ramię w ramię przed kamerami.
–  Wyobraź sobie wirusa, który infekuje kraje niekomunistyczne, ponieważ może widzieć granice za pomocą specjalnych okularów.
–  Wyobraź sobie wirusa, który powinien unosić się w powietrzu, ale nie wychodzi z boków żadnej maski, ponieważ maska ​​jest taka magiczna. Wirus jest tak inteligentny, że wie, że może pozostać wewnątrz maski i nie wyciekać jej boków resztą powietrza.
– Wyobraź sobie wirusa tak inteligentnego, że zabije cię natychmiast w parku, na plaży lub na ścieżce rowerowej podczas ćwiczeń (z nikim w pobliżu przez milę), ale pozostawi cię samego w sklepie monopolowym.
– Wyobraź sobie wirusa tak zabójczego i tak śmiertelnego, że jedynym sposobem na ochronę przed nim jest wstrzyknięcie go pod skórę.

A jeśli chcesz wiedzieć, jak bardzo twój rząd oszukuje cię liczbą zgonów i infekcji CV-19, po prostu kliknij ten link”

21 uwag do wpisu “Wokół wirusa z koroną…

 1. Elżbieta Pruska pisze:

  Panie Czesławie, zgadzam się z tekstem powyżej. Niestety nie możemy wiele zrobić z postanowieniami naszej obecnej władzy. Być może strajki, liczne listy do władz itd. coś zmienią lecz w tak niepewnym czasie możemy nie mieć na to siły i ochoty.
  Tak jak wiele osób musiałam zmienić branżę i dostosować się do panujących warunków. Miałam to szczęście, że mogłam. Wiele z moich przyjaciół i rodziny takiej sposobności nie miało.
  Podpisuję wszelkie apele, petycje akcji demokratycznych i namawiam do tego przyjaciół bo być może nasz głos coś zmieni.

  Wierzę, że mimo zła jakie panuje i dzieje się w naszym kraju w chwili obecnej pozwoli nam docenić w przyszlości to co mamy i mocniej walczyć o to aby tego nie stracić. Przecież lepiej zapobiegać niż leczyć, tak jak to było napisane w Pana sali klasowej PO.

  Życzę dużo zdrowia, uśmiechu i woli walki o nas, o siebie i o lepsze jutro.

  Polubione przez 1 osoba

  • Jak to miło, że tu zaglądasz Elu, Dziękuję za komentarz. Nadzieja umiera ostatnia. Dużo sentencji wprowadzałem do obiegu. Chyba należałoby dodać jeszcze jedną, pochodząca od Ruskich .
   Dłużej cerkwi niż popa…
   Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do częstszego komentowania

   Polubienie

  • CyryliMetody1 pisze:

   A ja uważam że Rząd działa dobrze, nie czuję się wprowadzany w błąd. Z Prezydenta jestem dumny. Jarosława Kaczyńskiego uważam za wybitnego polityka. W dzisiejszych czasach – najwybitniejszego. Być może ten wpis będzie dla kogoś niewłaściwy. A ponieważ, jak od kilku lat zauważyłem, Tatul zamieszcza również odpowiedzi szydzące i judzące, dlatego obiecuję, że wszelkie inwektywy do mnie będę miał … Serdecznie wszystkich pozdrawiam,

   Polubienie

 2. Ariadna Nemezis pisze:

  Im więcej wiem, tym mniej…. – to powiedziałabym ja. Dlaczego? Przeciętny zjadacz chleba jest bombardowany taką masą informacji, często zupełnie przeciwstawnych, że zupełnie traci orientację w rzeczywistości.
  Liczby chorych na pewno są zaniżone. Jak można ocenić skalę chorych, skoro tylko nikły procent ludności, miał zrobione testy.
  „Farmaceutka ze Śląska podejrzana o zakażenie koronawirusem chciała skorzystać z szybkiej ścieżki dostępu do testów. Stacja sanitarno-epidemiologiczna odmówiła jej skorzystania z niej, twierdząc, że farmaceuci nie są nią objęci. Interweniowała izba aptekarska…” – zacytowałam Ci fragment artykułu na stronie dla farmaceutów. Nie byłam jeszcze w takiej sytuacji, ale mogę być, skoro kontakt z chorymi, to moja codzienna rzeczywistość. Jak widać nawet farmaceuci mają problem z przebadaniem się na obecność wirusa. Podejrzewam, że przeciętny Kowalski ma jeszcze gorzej. Stąd jestem 100% pewna, że liczby chorych są zaniżone…

  Dużo zdrowia dla Ciebie i rodzinki 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  • Smutne, ale tak jest chyba wszędzie. Władze celowo zaniżają dane, aby nie wywoływać paniki i chyba nie tylko w tym celu.
   Musimy sami o siebie dbać. To zgodne z zasadą: Obywatelu, ulecz się sam…

   Polubione przez 1 osoba

 3. Andrzej Jendryczko pisze:

  Szanowny Panie, nie jestem epidemiologiem, nie jestem lekarzem, nie jestem statystykiem, mało wiem o wirusach i chorobach zakaźnych. Nie mam podstaw do przyjmowania polskich statystyk jako nieprawdziwych. Wiem natomiast, że każde dane liczbowe mogą być podane różnie, życzeniowo, chociaż zawsze prawdziwie. Banalny przyklad: idzie pan z psem. Dwa organizmy. Z których każdy ma statystycznie trzy nogi.
  Moje stanowisko: po pierwsze nie mam na to żadnego wpływu. Po drugie – życie po pandemii będzie inne. Po trzecie – coś mi globalnie nie gra, coś smierdzi, chociaż zupełnie nie wiem co i nie widzę tzw drugiego dna. Chociaż bardziej czuje niz wiem, że ono jest.
  Czas odosobnienia, samotności, nie jest dla mnie czasem straconym. Znacznie więcej zyskuje, ale o tym – cicho.
  Serdecznie pozdrawiam,

  Polubione przez 2 ludzi

  • Ja też odczuwam wielki niepokój i dlatego się nim dziele z innymi. Faktycznie świat już jest inny, a jakim się stanie???
   Konieczne są dzisiaj nadzwyczajne rozwiązania, aby Polska przetrwała ten zamęt w możliwie dobrym stanie. Stąd tarcze antykryzysowe, nowe kredyty i wielkie zobowiązania obciążające nas i przyszłe pokolenia.
   To nie przeszkadza rządzącym w kupowaniu nowych limuzyn, czy wypłacaniu sobie potężnych nagród.
   Dzisiaj mamy Dzień flagi, więc może pomyślmy wreszcie o wspólnych, a nie tylko partyjnych celach – czego życzę rządzącym i pretendentów do stanowiska Prezydenta RP

   Polubienie

 4. Andrzej Jendryczko pisze:

  Dobrze, że nie pracuję jako szpieg. zdekonspirowalem się. Nie panuję nad logowaniami, wylogowaniami, w dodatku mam dwa komputery, WordPress też jest dla mnie za trudny. Kiedyś nawet probowalem na Wordpresie usystematyzować moje filmy dydaktyczne, z na YouTuba gdzie są nieskatalogowane, ale poległem. A teraz zdekonspirowaólem się. Pozdrawiam, AJ

  Polubienie

 5. Ultra pisze:

  Niedawno wróciłam ze szpitala, więc wiem, co piszę. Dużo ludzi w Polsce umrze, ale nie na koronawirusa, a z braku opieki, bo przez telefon i maila serca i innych chorób nie da się wyleczyć. Na onkologii też nie ma przyjęć, więc nieleczeni nie mają szans na przeżycie.
  Serdeczności zasyłam

  Polubienie

  • Smutne to. Mam nadzieję, że otrzymałaś potrzebną pomoc i będzie już dobrze.
   Ja sam mam parę wizyt odłożone w czasie na nieznane jeszcze terminy. Na szczęście nic złego się nie dzieje i kontynuacja leków załatwia sprawę.

   Dużo zdrowia nam potrzeba aby przetrwać ten kryzys
   Pozdrawiam wiosennie

   Polubienie

 6. Tak sobie rozważam – a gdyby tak pozwolić wszystkim rządzić, zwłaszcza teraz w czasie epidemii???
  Po co wieszać psy na rządzie, kiedy z góry wiadomo, że cokolwiek zrobi będzie ŹLE!
  jakąkolwiek podejmie decyzję zawsze będzie narzekanie, utyskiwanie i biadolenie;
  tak zawsze było, jest i będzie…bo „jeszcze się taki nie urodził coby wszystkim dogodził”.

  Przecież każdy z nas zna receptę, ma panaceum nie tylko na koronawirusa
  ale też zna najlepsze rozwiązanie na każdy problem, wszak tylko ja jestem
  doskonała, tylko ja….
  „Zdolna jestem niesłychanie, Najpiękniejsze mam ubranie, Moja buzia tryska zdrowiem, Jak coś powiem, to już powiem, Jak odpowiem, to roztropnie, W szkole mam najlepsze stopnie…”

  pozdrawiam serdecznie 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

  • Dzień dobry… Milo że wpadasz i to z takim komentarzem.
   Basiu, nigdzie nie ma tak aby wszyscy rządzili i przyjmijmy to za fakt. Wszystkie rządy i to we wszystkich krajach bardzo dbają o swój wizerunek i zapisują na swoje konto nawet rzeczy, które od nich nie zależały. Sukces, za sukcesem. W parę lat z kraju w totalnej ruinie uczynili kraj miodem płynący, w którym rząd, prezydent, prezes PiS (niepotrzebne skręcić) dają ludowi socjal, tylko nie mówią skąd to wzięli. Bajki o miliardach debranych złodziejom VAT dawno się skompromitowały i już się tego wątku nie porusza. Teraz mamy tarcze antykryzysowe i znów operujemy miliardami, które dobry rząd daje potrzebującym pracownikom i przedsiębiorcom. Daję, tylko że to my wszyscy przez pokolenia będziemy za to płacić. To chciałem podkreślić. Tak się dzieje na całym świecie. W teoriach spiskowych jest ziarno prawdy, bo poprzednie kryzysy wyraźnie tego dowiodły.
   Ten kryzys będzie szczególnie głęboki i długotrwały. Czy nie należałoby przygotować społeczeństwa do tego?
   Takie myśli chodziły mi po głowie gdy pisałem ten tekst. Odzewu jak widzisz nie ma. Tylko Ty poruszyłaś sedno sprawy

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.