Czytając dziecku codziennie sami wiele możemy się nauczyć…

W dniu, w którym świętujemy Światowy Dzień Książki warto popisać się tekstem, który tego tematu dotyczy.
Zapraszam

Tatulowe opowieści

Popularyzowałem w szkole, jak i tu na blogu szeroko zakrojoną akcję: Cała Polska Czyta Dzieciom, bo naprawdę wierzę w to, że czytanie rozwija i to nie tylko dzieci. Rozwija także nas, czytających dzieciom, ich rodziców i dziadków. Uzasadniałem to szeroko i wskazywałem na ideę przemycenia niejako w czytanych dzieciom starannie dobranych książkach, ważnych treści wychowawczych i edukacyjnych.

View original post 1 358 słów więcej

10 uwag do wpisu “Czytając dziecku codziennie sami wiele możemy się nauczyć…

   • CyryliMetody1 pisze:

    Szanowny Tatulu, dobrze ża zwracasz uwagę na życie płodowe. Tak, jest odrębna gałąź nauki: psychologia prenatalna. Marginalnie o tej dziedzinie mówie na tej prelekcji. Nie na całej prelekcji, tylko od 27 minuty. Proszę posłuchać. Pozdrawiam,

    W rozwoju dziecka to bardzo ważne. Pozdrawiam, Andrzej J

    Polubione przez 1 osoba

 1. Martinus pisze:

  Jedna uwaga. Warto się zastanowić nad doborem lektury. Najlepiej czytać dziecku coś, co już się samemu przeczytało. Wtedy unikamy zaskoczenia treścią, na którą natykamy się w książce, a której z jakichś powodów nie chcemy przekazać dziecku. Czasem ze względu na to, że znamy jego braki i wiemy, że bez wcześniejszego przygotowania nie zrozumie. Czasem dlatego, że nie chcemy, aby o czymś dowiedziało się za wcześnie. Albo wiemy o jego lękach tudzież wyjątkowej wrażliwości na pewne treści i wolimy oszczędzić mu zbyt silnych emocji, zakłócających np. sen. Ewentualnie wychowujemy dziecko w zgodzie z pewnymi ideałami i wartościami, z którymi kłóci się wymowa tekstu. Przesłanki mogą być różne, niemniej sugerowałbym najpierw zapoznać się z książką – nawet wówczas, gdy wybierając jakąś, kierowaliśmy się przedziałem wiekowym dziecka, do którego jest adresowana przez wydawcę.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.