Koronawirus – czy zmusi nas do zastanowienia się nad sobą i światem?

To już są nasi

W minioną niedzielę z zainteresowaniem obejrzałem w TVN 24 program Ewy Ewart: „Czy grozi nam globalna pandemia? „Koronawirus – cichy zabójca”.
Nie było to moje pierwsze spotkanie z tematyką skażeń i zakażeń, w tym również z tym niezwykle mobilnym i ekspansywnym „chińczykiem”.
Tematyka epidemii i pandemii była mi znana z przedmiotu, jakiego uczyłem w szkołach. Było to przysposobienie obronne (PO), zamienione później na edukację dla bezpieczeństwa. Omawiałem tam zagadnienia zagrożeń czasu pokoju i czasu wojny, a wspólnym zagrożeniem były właśnie zakażenia np. ptasią grypą, groźnym S.A.R.S, wirusem ebola i skażenia, na jakie możemy być wystawieni w razie pokojowych awarii (katastrofa elektrowni atomowych w Czarnobylu, czy w Fukushima – Japonia, awarie w zakładach chemicznych, czy w transporcie niebezpiecznych substancji).
 Dla czasu wojny zarezerwowano informacje o broni masowego rażenia ABC – jak Atomowa z niezwykle groźnym skażeniem promieniotwórczym, Biologiczna z zagrożeniami wynikającymi z celowo użytych zarazków chorób zakaźnych i Chemiczna z bojowymi środkami trującymi o różnym sposobie działania na organizmy żywe.
Przy okazji omawiania tych zagadnień wyciągałem z magazynu odzież ochronną, jak płaszcze OP 1, kombinezony, rękawice, pończochy ochronne, no i maski przeciwgazowe, jakie pozostawił mi w spadku poprzedni nauczyciel tego przedmiotu. Zapoznanie się ze sprzętem ochronnym polegało na przymierzaniu tej odzieży oraz na założeniu maski i koniecznym wykonaniem przynajmniej kilku oddechów przez połączony z maską pochłaniacz. Oceniając sprawność nakładania na siebie odzieży, czy maski pytałem zawsze o to, jak się w tym czują, czy łatwo jest oddychać w masce i czy w kombinezonie nie jest zbyt
gorąco. Uczniowie otrzymywali dobre na ogół oceny i zdobywali doświadczenie, które może się im teraz przydać, chociaż na szczęście kombinezony i maski są teraz lekkie, zgrabne i zupełnie inne niż tamte, z wojskowego demobilu.
Oglądając cytowany na wstępie film rzuciło mi się w oczy niezwykłe zdyscyplinowanie Chińczyków w dostosowaniu się do wymogów kwarantanny i izolacji przestrzennej. Spokój i cierpliwe znoszenie niewygód, to chyba narodowe cechy ludzi tamtego rejonu świata. Nam tego niestety brakuje i cały czas prześladowała mnie myśl o tym, jak by wyglądały nasze ulice i miasta gdyby to nas spotkało takie doświadczenie.
Jest się nad czym zastanowić, bo przykład Włoch, gdzie w ciągu 3 dni dziesięciokrotnie powiększyła się liczba chorych i ona nadal rośnie, jest dobrym tego przykładem. Tam służby jak na razie zdają egzamin, a ludzie również gładko wchodzą w ograniczenia, do jakich się ich przymusza. Zdjęcia ze sklepów, które pustoszeją też stają się wymowne. Przy okazji trzeba by znaleźć odpowiedź na pytania o to, jakie robić zapasy na dwa tygodnie potrzebne na wylęgnięcie się choroby, a z telewizji można się najwyżej dowiedzieć jak myć ręce śpiewając piosenkę „Wlazł kotek na płotek”.
Trzeba zrozumieć politykę informacyjną rządu, mającą na celu przygotować społeczeństwo do zagrożenia i nie wywołać przy tym paniki, ale i nam trzeba pomyśleć o sobie, gdyby ochrona zapewniana przez rząd nie była skuteczna.
Na rynku maseczek ochronnych już jest panika. Ceny maseczek poszybowały ostro w górę, a w aptekach już ich nie uświadczysz. Nawet chińskie miasto partnerskie Kielc zwróciło się do partnera o pomoc w produkcji i udostępnianiu maseczek http://www.em.kielce.pl/miasto/35666-koronawirus-miasto-partnerskie-z-chin-prosi-kielce-o-pomoc

Co dzień dochodzą do nas nowe informacje o postępie w ataku koronowirusa na Europę. Wczoraj przeczytałem, że są już przypadki zachorowań w Chorwacji i Austrii, a już dzisiaj dołączono do tego Hiszpanię i Szwajcarię. U nas też pod obserwacją są podejrzani o chorobę w Krakowie, a dzisiaj również w Kielcach. Trzeba również odnotować postęp w zawalczeniu epidemii w Chinach, gdzie podobno spada tempo nowych zachorowań i zejść śmiertelnych.
Spokój rządu ma również uzasadnienie w doświadczeniach zdobytych w zwalczaniu poprzednich pandemii przez poprzednie rządy. Dzisiaj usłyszałem, słowa uznania kierowane pod adresem byłej premier, pani Kopacz, która nie uległa panice i nie zakupiła setek tysięcy szczepionek, jak to robiły inne państwa.
Miejmy nadzieję na to, że „agresywny Chińczyk” sam się wyluzuje i da odetchnąć chyba wszystkim rządom na świecie.

22 uwagi do wpisu “Koronawirus – czy zmusi nas do zastanowienia się nad sobą i światem?

 1. Prawda jest taka, że we wszechświecie nie znaczymy absolutnie nic jako ludzie. Może nas zamieć w nicość jakiś wirusek… a co dopiero ci co żyją pośród 300 miliardów galaktyk niedaleko nas w przestrzeni kosmicznej… daje to do myślenia i uczy pokory.

  Polubione przez 1 osoba

 2. Obawiam się że nie jest do końca, jak Pan pisze. Są znane przykłady użycia siły przez policję wobec cywilów, którzy z uwagi na ubóstwo nie mogli dopasować się do wymogów wprowadzonych zasad bezpieczeństwa. Policja bijąca starsza kobietę bo nie miała pieniędzy na maseczkę które tam osiągają już horendalne ceny. Więcej informacji w dzisiejszym odcinku Today in focus przygotowanym dla kanału The Guardian. Można posłuchać na ich stronie a także w podcastach Apple i innych firm. Porkznuja oni działania rządu chińskiego i prezydenta Xi jak działania ZSRR po katastrogmfie w Czarnobylu. Mówią i wielkim braku zaufania obywateli do rządu.

  Polubione przez 1 osoba

   • Mi nie chodzi o sam strach. Fakt, że Corona w przeciwności do eboli zabija mniej osób i tym samym szybciej się szerzy bo nosiciel żyje dłużej i spotyka więcej nowych osób, ale sensem zagrożenia obecnie jest rząd Chin, który długo twierdził ze corona nie jest groźny. Że nie przenosi się z człowieka na człowieka. Że nie ma ofiar. Kłamali na każdym kroku udajC że mają to pod kontra. Tak samo robili z Sars. Lekarze, którzy zgłosili w mediach społecznościowych że istnieje zagrożenie, że są chorzy, byli zwalniani z pracy. To działania dokładnie takie same jak w ZSRR.

    Polubienie

  • Slyszałem tę wersję zaraz na początku epidemii. Ktoś twierdził, że to wyciekło z laboratoriów, gdzie być może pracują nad bronią biologiczną.
   Podobne teorie krążyły w przypadku wirusa ebola.
   Trudno się do tego odnieść, ale faktem jest, że spiskowa teoria dziejów prawie zawsze towarzyszy katastrofom.
   Lepiej będzie, gdy zajmiemy się jakimś , choćby psychicznym przygotowaniem do nieznanego

   Polubienie

 3. Dzisiaj w wiadomościach porannych poinformowano, że z polskich aptek wykupiono wszystkie rodzaje masek i maseczek. Jak znam Polaków to niektórzy już się wybierają do Wuhan z tonami masek do sprzedaży (cena wzrosła do 1800%). Oczywiście będą handlować na targach, i w tp. miejscach publicznych.

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Ultra pisze:

  Od początku lutego tylko na grypę zachorowało już 600 tys. Polaków, wielu umrze z powodu powikłań, ale to takie niemedialne…
  Znam panią, która już wybrała się do Włoch z maseczkami, bo przebicie rewelacyjne, a inną, bo miała wykupione wczasy. Nieodporni zawsze na coś muszą umrzeć wcześniej, a i reszta też umrze, niestety, mimo że zdrowi byli.
  Przeżyłam ptasią, świńską bez maski…
  Serdecznie pozdrawiam

  Polubienie

 5. świechna pisze:

  Wiadomości na żywo, analizy, spiskowe teorie, a tak prosta i absolutnie elementarna informacja, że maseczki nie chronią przed wirusem nie może się przebić do ludzkiej świadomości. Jakież to typowe 🙂

  Polubione przez 1 osoba

   • świechna pisze:

    Tak, ludzi niesamowicie bawi przypominanie, że na nic maski, jeśli ściągają je w domu rękami, których nie mają zwyczaju myć. Dotykamy nieświadomie twarzy i pocieramy oczy wiele razy w ciągu godziny. Mądrale i tak najwyraźniej z tego koktajlu zapamiętują wyssaną z palca bzdurę o wirusie wyprodukowanym w laboratorium.

    Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.