Szkło Kontaktowe – dla wielu jedyny kontakt ze światem polityki

Facebook przypomniał mi wczoraj tekst sprzed 5 lat poświęcony cyklicznej audycji TVN 24 pod tytułem „Szkło kontaktowe”. Nastąpiło to akurat w dniu gdy program świętował kolejną okrągłą 15 rocznicę istnienia. Wróciłem do ówczesnego tekstu i do komentarzy jakie wzbudził. Po przeczytaniu postanowiłem obejrzeć rocznicowy program, aby zaktualizować swoją opinię i krytycznie spojrzeć na jego formułę i treści jakie prezentuje. Nie jestem jakimś szczegółnym fanem programu, bo obserwując krajową politykę sam potrafię dostrzec różne wpadki i przegięcia, które nie zawsze są śmieszne. Przyprawianie tzw. gęby politykom nie zawsze bawi, a akcenty bywają zbyt tendencyjne. Przynajmniej jak dla mnie.
Sytuacja panująca na rynku mediów informacyjnych jest bardzo złożona. Z góry wiadomo czym nakarmią nas w TVP , a czym w TV Trwam, czy Republika. Polsat kierujący się wyłącznie zasadami rynkowymi coraz bardziej sprzyja władzy zbliżając się do linii programowej tych pierwszych przekaziorów. Kogo więc oglądać i słuchać dla równowagi?
W słusznie minionych czasach, dla propagandy płynącej z jednolitego rynku mediów krajowych, przeciwwagę stanowiła rozgłośnia Wolna Europa. Im ufano i na tej podstawie budowano pogląd na rzeczywistość.
Teraz na szczęście odstąpiono od zamiaru repolonizacji mediów, ale nie dałbym złamanego grosza za definitywne odstąpienie od zamiaru.Ta tendencja powróci, bo rządzący są bardzo przekonani, co do skuteczności medialnego wpływu na poglądy Polaków .
Akurat wczoraj obchodzony był Światowy Dzień Mediów Publicznych. Papież Franciszek napisał z tej okazji list do wiernych i nakazał odczytanie go w kościołach. Ciekawe na ile zgodne są poglądy papieża z tym co myśli o roli mediów obecna władza.
Jest nad czym pomyśleć…

Tatulowe opowieści

Przy okazji obchodzonego wczoraj szumnie jubileuszu 10-lecia Szkła kontaktowego nachodziły mnie różne refleksje przemieszane z własnymi wspomnieniami. Audycja jakich wiele już pamiętam jeszcze dwa lata temu zajmowała mnie tak, jak cały program telewizyjny. Oglądam go „plecami” bo tak siedzę przy komputerze, a więc wizja w zasadzie dla mnie nie istnieje. Wystarczy fonia, a to co słyszę i tak zależy od upodobań mojej małżonki, która trzyma w ręku pilota. Gdy już obejrzy to, co ją szczególnie interesuje, to przełącza kanał odbioru na TVN 24, a tam co?

View original post 608 słów więcej

10 uwag do wpisu “Szkło Kontaktowe – dla wielu jedyny kontakt ze światem polityki

  • Pokazano kiedyś na Fb wystąpienie Palikoita, w którym zwyzywał PO za to, że nie potrafiili rozliczyć Ziobry i Kamińskiego i zabezpieczyć Polski przed skutkami zwycięztwa PiS-u.
   Bardzo trafne.
   A kabaret Olgi bardzo lubiłem i nadal lubię

   Polubienie

 1. Ultra pisze:

  Od jakiegoś czasu nie oglądam telewizji, więc mam trochę spokoju. Na początku „Szkło” było ciekawe przez innowacyjność, a teraz jawi mi się jako rozmówki starych dziadków, którzy oczyszczają sobie wątrobę z żółci i tyle. Postękają, pojęczą, pooburzają się, ale nic z tego nie wynika, ponieważ żaden z nich nie jest władny, bo władza jest w rękach mediów, a media milczą. Jedna audycja niczego nie rozwiąże, niestety.
  Pozdrawiam serdecznie

  Polubione przez 1 osoba

  • Wiem że krytyka uprawiana przez jedną stacje tv niczego nie zmieni. W przeciwwadze jest kilka stacji TV i radiowych i każde nadaje dla swoich odbiorców.
   Dobrze jednak że jest, bo to też nie jest pewne

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.