Świeto Dziękczynienia w Polsce

Kolejny rok za nami. Po raz kolejny przy rodzinnym stole spotkają się amerykańskie rodziny, aby celebrować to jedyne w swoim rodzaju, prawdziwie amerykańskie święto.
Każdy ma za co dziękować Bogu.
Łączymy się z naszymi krewniakami i przyjaciółmi zamieszkującymi tę wielką krainę za wielką wodą, aby wspólnie przeżywać ich rzeczywistość

Tatulowe opowieści

Dziś Amerykanie obchodzą tradycyjne Święto Dziękczynienia (Thanksgiving Day). Niegdyś religijne, dziś głęboko zeświecczone, nadal pozostaje jednym z najważniejszych świąt w USA obok Bożego Narodzenia. W Stanach Zjednoczonych Thanksgiving przypada na czwarty czwartek listopada. Jest to pamiątka pierwszego Dziękczynienia założycieli angielskiej kolonii w Plymouth, którzy przybyli do Nowej Anglii na statku Mayflower 21 listopada 1620 r. jako grupa 102 purytanów z Anglii (tzw. Pilgrim Fathers, ojcowie pielgrzymi). Ponieśli oni tej pierwszej zimy wielkie straty i wielu z nich zmarło z głodu. Żniwa 1621 roku były już obfite. Pozostali przy życiu koloniści zdecydowali uczcić to świętem, wraz z 91 Indianami z plemienia Wampanoagów, którzy pomogli pielgrzymom przetrwać trudny okres.

View original post 878 słów więcej

Jedna uwaga do wpisu “Świeto Dziękczynienia w Polsce

  1. Przeżyłem kilka tych Thanksgivings. Słusznie zauważyłeś, że jest to jedno z dwóch świat, które Amerykanie celebrują jak całość. Independnce Day i właśnie Thanksgiving w tych dnia byłoby nietaktem nie spędzić z rodzina bez względu na przekonania. Chociaż w filmie Zapach Kobiety coś takiego miało miejsce.

    Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.