Dzień blogów AD 2019

Dzień Blogów AD. 2019 przypada na 31 sierpnia (sobota) Nawet nie myślałem o innych świętach, rocznicach, obchodach, których w sierpniu jest szczególnie dużo. Ponieważ pisałem o tym w latach ubiegłych, a w kraju nic się nie zmieniło na lepsze, to zwróciłem się ku naszemu świętu. Obok wszystkich innych świąt warto zauważyć, że: – Dziś jest Dzień Blogów- pomyślałem.
Szybki przegląd czytnika WordPressa-a, jak i Facebooka`a , mocno mnie rozczarował. Nie znalazłem ani słowa na ten temat.
 – Może zlikwidowali ten dzień – pomyślałem, i postanowiłem sprawdzić w notatkach wujka Google.
Pierwsze źródło potwierdziło istnienie Dnia Blogów i przyniosło informację z której wynikało że:
Najbardziej znanym prekursorem blogerów był prawdopodobnie Doogie Howser, genialny nastoletni lekarz z popularnego serialu telewizyjnego, który każdego wieczora notował na swoim IBM-ie krótką refleksję na temat ważnych zdarzeń minionego dnia. Musiało jednak minąć około 10 lat, by internetowi pisarze pod koniec lat 90. mogli w prosty sposób publikować takie notatki w Internecie, w formach weblogów, które wkrótce ochrzczone zostały po prostu blogami. W ciągu kolejnej dekady blogi ewoluowały – nie były już tylko publicznymi pamiętnikami dla znajomych. W świecie artystów, polityków czy dziennikarzy stały się ważnym narzędziem marketingowym i miejscem głoszenia swoich przekonań. Światowa blogosfera liczy obecnie około 160 milionów blogów. Niektórzy autorzy prowadzeniem bloga zajmują się zawodowo, utrzymując się z wpływów z reklam.
Głównym założeniem Dnia Blogów, obchodzonego od 2006 roku, jest promowanie blogosfery i zainteresowanie czytelników innymi kulturami. Blogerzy zachęcani są tego dnia do wyszukania pięciu ciekawych blogów – najlepiej z różnych stron świata – i polecenia ich swoim czytelnikom. W ten sposób promowana jest również współpraca między autorami blogów blogów.
Wpis
Tak było, gdy zaczynałem pisanie bloga na platformie Onet.blog. Redakcja przeglądała codziennie blogową twórczość i promowała udostępnianiem na pierwszej stronie linków do ciekawszych tekstów. Owocowało to odwiedzinami dziesiątków, a nawet setek tysięcy czytelników. Były zabawy polegające na nominowaniu 5 ulubionych blogów, aby pomóc w ich promocji. Było… A z likwidacją onetowej platformy blogowej zniknęło bez śladu. Blogerzy rozpierzchli się po różnych blogach i rozpoczęli budowanie swoich marek od podstaw. Ja przeniosłem się do Platformy WordPress i tu poznałem nowych czytelników i nowych blogerów, dzięki którym mam dla kogo pisać i w ten sposób zapełniać w jakiejś części mojej potrzeby kontaktów ze światem i innymi blogerami. Jestem im wdzięczny za okazywane zainteresowanie i pozostawiane komentarze i chcę z okazji Dnia Bloga serdecznie ich pozdrowić i podziękować.
Mam świadomość tego, że jestem zachowawczy tak, co do formy, jak i treści wpisów. Przekonuję się o tym śledząc wpisy innych blogerów, jak i okresowo pojawiające się oceny tzw. blogosfery. Choćby taki jak ten poniżej:
Blogerzy i rząd dusz
To, że blogerów nazywa się dziś influencerami i są obecni niemalże w każdym zakątku internetu świadczy o tym, że opanowali niezwykle ważną rzecz – słuchanie własnych odbiorców. Dobry bloger to ten, który nie tylko potrafi społeczność wokół siebie stworzyć, lecz także ją pielęgnować…
Ja tego nie potrafię, ale nie zamykam się na problem i nie rezygnuję z prób dostosowania bloga do oczekiwań współczesnej „Czytelni”. Pociechę znalazłem choćby w słowach takiego blogera jak:
Kruczkowski z Halo Ziemia, zapytany o to, co by zrobił, gdyby pewnego dnia obudził się bez bloga, odpowiada: „Nigdy nie zaczynamy od początku, bo blog to – obok treści, domeny, miejsca na serwerze i kont w mediach społecznościowych – autor i czytelnicy. Teraz, kiedy Halo Ziemia ma swój wyraźny profil i mogę cieszyć się pewną sympatią i zaufaniem w Internecie, byłoby łatwiej. To trochę jak z utratą telefonu. Razem z nim nie znikają znajomi z książki adresowej”. Dlatego dziś – w Dzień Bloga, gdy tak wielu chwali się liczbą odsłon i unikalnych użytkowników – szczególnie warto pamiętać, że blogosfera będzie istniała tak długo, jak będą istnieć jej odbiorcy. http://www.proto.pl/artykuly/dzien-bloga-jak-sie-maja-blogi
   Pozdrawiam wszystkich blogerów i czytelników. Mam nadzieję, że podzielicie się uwagami na ten temat, bo jeśli nie Wy, to kto? Jeśli nie teraz, przy okazji święta, to kiedy?

 

22 uwagi do wpisu “Dzień blogów AD 2019

 1. „… blog to – obok treści, domeny, miejsca na serwerze i kont w mediach społecznościowych – autor i czytelnicy …” – to prawda. Ale jak poznać tych Czytelników o któych wiemy, że czytają, ale nie chcą, albo boją się komentować? Często znajduję fragmenty swoich tekstów na innych platformach (głównie salon 24), albo słyszę jak politycy odkrywają to co wcześniej pisałem (tak było, gdy przypomniałem, że sędzia po zawarciu umowy z innym pracodawcą poza sądem, traci uprawnienia sędziego). Przed Onetem pisałem na innych platformach, i pamiętam, że za mną szły kancelarie różnych polityków. Nie wiesz więc, czy piszesz dla chwały, czy dla odsiadki. 😉 😀

  Polubienie

   • Większość tych cierpkich, albo nawet wulgarnych komentarzy, płynie od osób, które śmiało można nazwać hejterami, i te spokojnie olewam. Ale zdarzają mi się komentarze spokojne, nawet łagodne, które wykazują moją nieznajomości tematu, i te – jak cierń ułamany w ciele – na długo pozostają w pamięci. Tak właśnie wiele lat temu jeden z blogerów wyjaśnił mi wątpliwości związane z nieuzasadnioną – jego zdaniem – ateizacją państwa. Musiałem mu przyznać rację, po latach okazało się, że był to … Józef Oleksy. No cóż nie jesteśmy idealni, i dobrze kiedy ktoś nam to przypomina.

    Polubienie

 2. Jeśli dobrze pamietam to poznaliśmy się na Perepele. Potem dzieliliśmy się swoimi poglądami na platformie Onetu. On jednak zdradził środowisko blogerskie i rozsypali się Onetowicze po całej sferze. My skończyliśmy na WordPressie i dalej utrzymujemy kontakt. Będzie to już pewnie kilka dobrych lat.
  Wszystkiego najlepszego, chociaż o jeden dzięki za późno. Niech ci klawiatura służy jak najdłużej.

  Polubione przez 1 osoba

  • Tak było. Wiemy jak jest, a jak będzie? Ja nie rezygnuję z uprawiania tej grządki w moim ogrodzie, więc jest nadzieja na kontynuację.
   Spełnienia oczekiwań Marku i dużo satysfakcji płynącej z blogowania

   Polubione przez 1 osoba

 3. BlogDay – gdzie te czasy? Kiedyś blogowe notki w tym dniu były obowiązkowe. W dodatku dzieliło się linkami do ciekawych blogów, szukało nowych….
  Dla mnie swoistą zapaścią blogosfery była likwidacja Bloxa w kwietniu br. – większość moich zaprzyjaźnionych blogerów właśnie tam publikowała. To był moment zwrotny, ale postanowiłam się nie poddawać i po przejściu na własną domenę, powoli staram się odtwarzać swoje blogi.
  Pozdrawiam.

  Polubienie

 4. Klik dobry:)
  Także zaczynałam na Onecie. Z sentymentem wspominam blogerów, którzy odwiedzali mój blog. W komentarzach wszyscy rozmawiali ze wszystkimi. Online bywało u mnie po 3 tysiące osób. Potem towarzystwo rozproszyło się, wyruszając na Wielką Onetową Emigrację. Niektórzy już nie żyją.
  Pozdrawiam serdecznie.

  Polubione przez 1 osoba

 5. Mieszczka.com pisze:

  Miła rocznica.
  Ojcem terminu „blog” oraz powstania blogosfery jest amerykański bloger Jorn Barger. W 1995 roku stworzył własną przestrzeń internetową aby komunikować się ze światem. Blogosfera zaistniała 2 lata później.

  Polubione przez 1 osoba

 6. Mieszczka.com pisze:

  Jak mniemam moja prośba o wykasowanie błędnego linka wylądowała w spamie. Ponawiam więc prośbę o jego wykasowanie, co można zrobić edytując mój komentarz. Z góry dziękuję.

  Polubienie

 7. Mieszczka.com pisze:

  Cóż link nadal dostępny na publicznym forum. Jeśli jego usunięcie stanowi problem, przepraszam. Pozostaje mi prosić Ciebie o usunięcie całego komentarza z błędnym linkiem, bowiem obecność linka uniemożliwia mi pracę na blogu o książkach.

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.