Czy wszyscy lubimy słuchać jak o nas mówią?

Dzisiaj chcę przypomnieć tekst napisany przed kilku laty, bo uważam że jest nadal aktualny, a na polu zjednywania sobie ludzi mamy nadal ogromnie dużo do zrobienia

Tatulowe opowieści

„Nawet siedząc na ławie oskarżonych lubimy słuchać o sobie” – powiedział niegdyś Albert Camus. Zapisałem sobie tę sentencję i mam ją pod wierzchem – jak to się mówi. Zwłaszcza gdy zdarza mi się słyszeć czyjeś świadectwo o drugim człowieku, to sięgam do niej zastanawiając się nad tym, czy zasłużenie go chwalą oraz nad tym, co on by na to powiedział, gdyby usłyszał to na własne oczy.

View original post 297 słów więcej

10 uwag do wpisu “Czy wszyscy lubimy słuchać jak o nas mówią?

 1. Andrzej MrAB0604 pisze:

  Bywało, że kiedyś mówili, na szczęście teraz zapominają, jest ciszej. To mi odpowiada. Uważam to za normalne, nie rzucam się w oczy, dali sobie spokój. Czy przykładam do tego wagę? Zależy kto mówi, bo to co mówi dla mnie mniej istotne. Wiedząc kto mówi, mam pogląd na daną sytuację.

  Polubienie

  • Andrzejku, ja odkąd Cię poznałem i zaschnąłem obserwować to co piszesz, to widzę że nie masz problemu z wyrażaniem uznania dla innych osób, a oni rewanżują się tym samym. To m.in o Tobie ten tekst. Piszę to z przekonaniem, bo od nikogo tylu miłych słów uznania jak od Ciebie nie otrzymałem. Mam okazję to napisać i podziękować publicznie za taką postawę. Pozytywnych przykładów na budowanie relacji międzyludzkich potrzebujemy jak nigdy wcześnie

   Polubienie

 2. Myślę, że chwalić publicznie, a dziękować za przysługę czy pochwalić pomysł face to face to dwie różne sprawy. po drugie, co innego przyjmować pochwały, co innego samemu chwali innych.
  Ja wolę chwalić, przyjmowanie pochwał mnie zawstydza, bo czasem uważam coś za zwykłe czynności, pomoc, współpracę, bez potrzeby chwalenia mnie.
  Ale lubię pochwalić koleżankę, ucznia, syna…bo wiem że to dowartościowuje, motywuje, ośmiela.
  Pamiętam takie powiedzenie: jeśli chwalisz rób to publicznie, jeśli krytykujesz, to tylko w cztery oczy.

  Polubione przez 1 osoba

 3. Mieszczka.com pisze:

  Przypomniało mi się stare powiedzenie: Matulu chwalą nas, wy mnie, a ja was.

  Wyrosłam już z potrzeby słuchania pochwał, bo nie one mnie motywują, a z krytycznych uwag nic sobie nie robię, bo każdemu wolno mieć własną opinię. Wystarcza mi, że znam swoją wartość, wiem na co mnie stać, a na co nie.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.