Pogadać, dobra rzecz…

Chyba każdy człowiek lubi z kimś pogadać, wymienić poglądy czy tylko się wyżalić. Podobno w miastach już pojawiają się ludzie wyspecjalizowani w umiejętności słuchania. Zajmują miejsce przy kawiarnianym stoliku i oferują potrzebującym wysłuchanie. Ważne, że znajdują potrzebujących…

Tatulowe opowieści

Nie jestem chyba wyjątkiem odstającym od modelu przeciętnego Polaka, ale lubię rozmawiać, a nawet się nagadać, jak mawia się o niektórych paniach. Zajmowałem się już (jak się okazuje) tym arcyważnym tematem. Właśnie dzisiaj Facebook przypomniał mi tekst o tym problemie, a ja uważając go za wciąż aktualny ponownie go tam i nie tylko tam udostępniłem. Oto fragment: Pogadać, ale z kim, ale o czym?TU CAŁOŚĆ:
„Już wiele razy spotkałem się z wyrażanym na różne sposoby ludzkim marzeniem o spotkaniu z kimś, z kim można sobie tak od serca pogadać. Zawsze w takich razach rozumiałam o co im chodzi i za jakimi rozmówcami tęsknią, gdyż sam doświadczałem takiej potrzeby. Zwłaszcza po dłuższym pobycie z ludźmi, z którymi zwyczajnie nie daje się pogadać, bo to oni gadają i to o tym, na czym najlepiej się znają, a więc o sobie, o swoich chorobach, nawykach, smakach, swoim sposobie bycia i swoim…

View original post 428 słów więcej

6 uwag do wpisu “Pogadać, dobra rzecz…

 1. Andrzej MrAB0604 pisze:

  Ty nie masz z tym problemu, rozmawiasz ze wszystkimi i o wszystkim.Są to blogi, fb, u siebie … tematy z radia, internetu, z ulicy, sklepu itd…. dawne i świeże … pozazdrościć. Kiedyś i ja byłem ruchliwszym, teraz skapcaniałem, lenistwo pierwszej klasy. A tematów, problemów wokół co niemiara Powodzenia w Nowym Roku 2019 !

  Polubienie

 2. Całkowicie się zgodzę z panem Andrzejem, Ty nie masz Tatulu problemu z rozmową na jakikolwiek temat i to się ceni zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdzie ludzie chcą być podziwiani i wyróżniać się z tłumu. Znam takie osoby, które uważają się za bardzo inteligentnych, a porozmawiać z nimi jest ciężko, bo niby na wszystkim się znają, a tak konkretnie to na niczym. Nie wiem co to jest, ale mam coś takiego w sobie, że gdziekolwiek się nie ruszę, to zupełnie obcy mi ludzie opowiadają o swoich problemach, rodzinnych sprawach. Natomiast ja nie jestem taka wylewna i nie opowiadam nieznajomym swoich osobistych spraw. Najczęściej jestem tą słuchającą, chociaż też są chwile kiedy chciałabym się wygadać, lecz nawet rozmawiając z koleżankami, to one nawijają o sobie, a gdy spytają mnie co tam u mnie, zdążę wtedy powiedzieć jedno zdanie i one od nowa swoje 🙂 Myślę więc, że spokojnie mogłabym być takim słuchaczem, tylko, że ja mam ten problem iż potem myślę i przeżywam te wszystkie historie, nie umiem zrobić reset i przejść nad tym do porządku dziennego.

  Polubione przez 1 osoba

  • Dziękuję za tak łaskawą ocenę.
   Co do rozmów, to po pierwsze trzeba chcieć, a najważniejsze to mieć coś do powiedzenia, a przynajmniej mieć ciekawość tego, co inni chcą powiedzieć. Ja bazując na własnych doświadczeniach uznałem za swoją zasadę” Wiedzieć cokolwiek o wszystkim i wiedzieć wszystko o czymkolwiek”. To wymaga pracy nad sobą i czytania, i słuchania, przemyśleń i szukania okazji aby się skonfrontować z innymi.
   Tego uczyłem w szkole a w domy starałem się dawać dobry przykład swoim córciom, a teraz wnukom.
   W sytuacji nagłej wizyty nie ciekawej cioci, gdy wypadnie pełnić rolę gospodarza wypada zabawić gościa rozmową. Ja to zrobić? Pytać o sprawy dobrze gościowi znane i zgrabnie kontynuować taki swoisty wywiad aż do przybycia odsieczy. Gość będzie zachwycony twoją inteligencją a ty dowiesz się czegoś wartościowego w rozdziale: „Wiedzieć cokolwiek o wszystkim”.
   Uczniowie śmiali się ale i przyswajali to co im sugerowałem.
   Prawda jakie to proste?
   Podobno mamy dwoje uszu i tylko jedne usta aby stosować w życiu tę proporcję . Słuchać więcej niż mówić

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.