Gdzie Bóg się zrodził?

Pierwszy dzień Świat Bożego Narodzenia w Bogorii. Jesteśmy z żoną w kościele na mszy odprawianej w naszej rodzinnej intencji. Mszę odprawia ks. Kanonik Andrzej, ten sam, który dziewięć lat temu zainspirował mnie do napisana tekstu, który dzisiaj ponownie udostępniam. To słowa A. Mickiewicza:

„Wierzysz, że się Bóg zrodził w betlejemskim żłobie,

lecz biada ci, jeżeli nie zrodził się w tobie”.

Zapraszam

Tatulowe opowieści

Czy czuję się wystarczająco przygotowany do przeżycie po raz kolejny tajemnicy narodzin Jezusa? Czy należytą uwagę przywiązujemy w naszym domu do tej duchowej właśnie strony bardzo lubianych i starannie celebrowanych świąt? Czy jesteśmy w tym świętowaniu bardziej zaangażowani w to, co nazywamy sacrum, czy też może hołdujemy bardziej tradycji z karpiem, pierogami, makowczykiem i prezentami pod choinką w tle?

Dużo takich pytań stawiam sobie gdy czytam lub słucham tych, którzy mają nas przygotować duchowo do właściwego przeżywania tak wielkich wydarzeń w kościele jak to, na które właśnie czekamy. Uważam, że trzeba stawiać sobie takie pytania, aby nie poddać się silnym już tendencjom i zachować właściwe proporcje pomiędzy tym, co wynika z wiary katolickiej; a tym, co utrwaliła w naszej świadomości i w praktyce tradycja. Nie tylko nasza rodzima i głównie ludowa, ale i tradycja innych narodów Europy. Często kultywowane zwyczaje świąteczne nie mają już niczego wspólnego z istotą świąt.

Mnie…

View original post 683 słowa więcej

4 uwagi do wpisu “Gdzie Bóg się zrodził?

  1. Niestety z moich obserwacji wynika, że ludzie częściej celebrują Święta komercyjnie i materialnie zapominając o najważniejszym solenizancie tychże urodzin bez którego tak naprawdę nie byłoby Świąt Bożego Narodzenia. Nie ukrywam, że lubię te nasze tradycje kulinarne i prezenty gwiazdkowe, ale coraz bardziej dojrzewam do tego by przygotowywać się duchowo na narodziny Bożej Dzieciny, bo chcę być tą stajenką, a moje serce żłóbkiem, w którym urodzi się Maluśki Jezusek 🙂

    Miłego dalszego świętowania życzę Tobie Tatulu i bliskim 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.