Kwestia życzeń świątecznych

Wspomnienie doświadczeń i przemyśleń związanych z czasem w jaki wchodzimy może przydać się każdemu, choćby do wymiany poglądów na ten temat. Zapraszam do lektury i rozmowy

Tatulowe opowieści

Kilka dni temu napotkałem na Fejsbuku udostępnionego przez kogoś tzw. mema mówiącego o tym, że nadszedł czas nieszczerych życzeń, spotkań z ludźmi których się nie znosi i coś tam jeszcze równie niemiłego. Początkowo spojrzałem na to bez emocji myśląc sobie: – Ot, mamy kogoś, kto nie lubi świąt, albo nie lubi, tak na bieżąco żyć w zgodzie z innymi i dlatego święta są dla niego dość męczące. No bo jak tu nagle zasiąść z wszystkimi do wigilijnego stołu, przełamywać się opłatkiem, składać sobie życzenia podczas gdy w sercu mrok, zadawnione żale, obraza?

View original post 761 słów więcej

6 uwag do wpisu “Kwestia życzeń świątecznych

 1. Andrzej MrAB0604 pisze:

  Najważniejsze by były szczere, od serca. Jestem tradycjonalistą, ale powoli korzystam też z innych możliwości. Szczęśliwych, błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia, Do Siego 2019 Roku życzę Tobie, uroczej Małżonce i najbliższym, tym z bliska i z oddali.

  Polubienie

 2. Dziękuję Andrzejku . Uświadomiłeś mi przy okazji to, że powinienem ten tekst zakończyć życzeniami dla czytelników Tatulowych opowieści. Poprawię się udostępniając jeszcze jeden tekst z życzeniami.
  Życzymy Ci Radosnych świąt spędzanych tak jak lubisz

  Polubienie

  • Znalazłem , tak na szybko taką odpowiedź:
   Łamanie się opłatkiem oraz składanie życzeń świątecznych to najważniejszy moment uroczystej wieczerzy wigilijnej. Ten piękny zwyczaj pojawił się w Polsce pod koniec XVIII wieku i dzięki sile tradycji przetrwał do dziś w przeważającej większości polskich rodzin – nie tylko wśród katolików, stanowiących prawie 87 proc. mieszkańców kraju, ale również wśród wyznawców prawosławia (którzy dzielą się prosforą – odpowiednikiem opłatka), niektórych protestantów, a nawet osób nie deklarujących przynależności do żadnego z kościołów.

   „Życzenia, słowa wypowiadane do drugiego człowieka – jak pisze zmarła niedawno wybitna świecka badaczka zwyczajów świątecznych prof. Anna Zadrożyńska – (…) są darem. Każde słowo, a nawet myśl skierowana do innych (…) posiada moc daru”. Dar nie może być zły, nieszczery, dlatego świąteczne słowa-dary muszą być najlepsze, dopiero wówczas mogą przynieść ich adresatowi pomyślną przyszłość i spełnienie marzeń.
   https://www.artnuvo.pl/sklep/skladanie-zyczen-zwyczaje-swiateczne/
   Pewnie można znaleźć znacznie więcej informacji, ale to według uznania.
   Miejmy nadzieję, że ktoś z czytelnictw podzieli się swoją wiedzą na ten temat
   POzdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.