Ach, co to był za ślub…

Rudy się żeniBędę jednym z wielu zabierających głos w sprawie, ale powtórzę za pieśniarką:
Ach, co to był za ślub(…)
ech, szkoda słów!
Panie, panowie, był to
wspaniały ślub,
to był ślub!

Wszystko było najjjj  i w dodatku jedyne w swoim rodzaju. Tylko Królowa Elżbieta była jakaś smutna… Może przytłoczona kolejnym życiowym wydarzeniem w rodzinie królewskiej, a może po prostu źle się czuła? Trochę się spóźniła, co się Jej podobno nigdy wcześniej nie zdarzało. W natłoku rewelacji towarzyszących temu mezaliansowemu związkowi już węszyłem jakąś kolejną sensację ale jak pokazali pojazdy, a potem wysiadające z nich dostojne towarzystwo, to kamień spadł mi z serca. Biedna Babcia…. Tyle już przeżyła … Nikt nie wie co tym razem wnuczek jej wykręci.
Coraz powszechniejsze są teraz związki kobiet z przeszłością i mężczyzn po przejściach, a może to trzeba rozpatrywać w odwrotnej kolejności. Czy wszystkie są szczęśliwe? Na pewno kolejne konfiguracje będą jedynie kolejnymi związkami kobiet z przeszłością i mężczyzn po przejściach. Żądać dzisiaj od kandydatki na żonę dziewictwa przed ślubem, to już zupełny archaizm – nieprawdaż?
Obecność byłych partnerek księcia rzuca światło na jego temperament i jest sprawą czasu pojawienie się na rynku czytelniczym nowych książek opisujących nieodległe wyczyny młodego.
Ja z zaciekawieniem śledziłem przebieg uroczystości i wyłapywałem podobieństwa oraz różnice pomiędzy obrządkami  ślubnymi w kościele katolickim i anglikańskim. Zaciekawiła mnie ta deklaracja : „Wszystko co do mnie należy jest twoje…” Nie spisali intercyzy? A może to wszystko dotyczy tylko majątku osobistego księcia i księżnej Meghan?
Ciekawe są też inne fragmenty przysięgi ślubnej. Dla przykładu: posłuszeństwo. Za jednym z kolorowych czasopism warto zauważyć, że:
Meghan Markle nie przysięgła mężowi posłuszeństwa. I nie jest pierwszą księżniczką, która tego nie zrobiła. Tę samą część zaślubin opuściła księżna Diana w 1981 r. kiedy ślubowała Karolowi.

Zarówno przysięga Harry’ego, jak i Meghan zabrzmi następująco: „Ja Harry/Meghan, biorę cię Meghan/Harry, na swoją żonę/męża. I będę z tobą w dni lepsze, gorsze, bogatsze i biedniejsze. W chorobie i zdrowiu. Przysięgam cię kochać aż do śmierci, zgodnie ze świętym prawem boskim. Przed Bogiem składam ten ślub.”
Daj im Boże dotrzymać tej przysięgi…
Dla mnie absolutnym objawieniem był biskup Curry – głowa kościoła episkopalnego z Chicago. Takiego przemówienia jeszcze nie słyszałem.
Do jego talentów należy doliczyć również geniusz tłumacza, który np. w TVN-24 tłumacząc wygłaszał samoistne kazanie o znacznie większym stopniu uniesień i egzaltacji niż sam autor mógł zaprezentować. Kazanie biskupa Curry wygłoszone na ślubie księcia: https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/energiczne-kazanie-podczas-slubu-w-windsorze,838450.html. Zwracam uwagę na te słowa:
– Wyobraźcie sobie dom, osiedle, miasto, świat gdzie miłość będzie wszystkim…
– Ten świat rządzony miłością będzie bez wojny. Usiądziemy nad brzegiem rzeki i złożymy broń.
– nastanie Nowa ziemia, nowy świat, nowa rodzina człowiecza…
– Ogień miłości, potęga miłości Power of love , który obejmie świat uczyni go lepszym…
– Ogień dał początek cywilizacji.
– Ogień to epoka brązu, żelaza, epoka przemysłowa, rozwój technologiczny…
– Musimy na nowo odkryć ten ogień, na nowo odkryć miłość, stworzyć podwaliny pod nową epokę rozwoju ludzkości..
Warto posłuchać ponownie tego biskupa i uświadomić sobie ten fakt, że przemawiał do ponad 3oo milionów ludzi oglądających ślub i jego wystąpienie. Nie wiem czy ktoś inny na świecie miał taką widownię i wykorzystał ją aby przekazać możnym tego świata jak i ludziom prostym tę ewangeliczną prawdę. Miłość jest potęgą i daj Boże aby tak pozostało : https://www.youtube.com/watch?v=-JGzvH-DdcY

10 uwag do wpisu “Ach, co to był za ślub…

 1. Nie oglądałam, takie rzeczy mnie nie ekscytują, to taki dzisiejszy odpowiednik igrzysk dla mas. No ale skoro jest publiczność, jest przedstawienie. Zniesmacza mnie przy takich wydarzeniach podawanie astronomicznych cen sukien ślubnych czy aut, którymi się nowożeńcy poruszają. To przerost formy nad treścią. Czy nie lepiej byłoby skromnie, a kasę przeznaczyć na poszkodowanych w wojnie, czy na chorych, których nie stać na leczenie?

  Oby udało się im dotrzymać przysięgi. Niechaj żyją długo i szczęśliwie w zgodzie, szacunku i miłości, niech się im rodzą zdrowe dzieci. Tego życzę wszystkim zakładającym rodzinę, więc książęcej parze też. 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 2. Ultra pisze:

  Nie oglądałam show, natomiast życzę miłości i szczęścia wszystkim nowożeńcom. Sam ślub choćby najpiękniejszy, nie gwarantuje trwałości, czego dowodzą mądre bajki, które zawsze kończą się na ślubie. A potem przychodzi proza i nie każdy umie wytrwać w postanowieniach.
  Serdecznie pozdrawiam

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Nie oglądałam, ale nie żałuję. Może i piękne to było, ale nie moje, nie nasze, inne, obce. Nie potrafię zachwycać się rodziną królewską. Chyba że w „Koronie królów”;-)

  Polubienie

 4. Udało mi się nie zerkać , nie patrzeć, nie być zainteresowaną. Możliwe,że nie jestem uczciwa ale nie chce nic wiedzieć o ludziach którzy nie zabrali głosu gdy ich bracia mordowali małego Alfiego.. Podobnie nie chcę już znać królowej , która mimo pięknej wojennej karty pozwoliła i pozwala na podobne morderstwa w swoim kraju.

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.