Stare jabłonie

P1070705.Facebook przypomniał mi dzisiaj udostępniony przed laty tekst o starych jabłoniach. Odżyły wspomnienia, wzmocnione komentarzami ludzi rozumiejącymi sens trudu ogrodnika. Tekst stał się inspiracją do napisania wiersza, który znajduje się w komentarzach.
Od kilku lat w miejscu starego ogrodu rośnie już tylko trawa i coraz częściej pojawiają się krzewy tarniny, z którymi muszę walczyć.
Stare jabłonie, mimo że do końca urokliwe przestały rodzić, a ja nie miałem już siły dokonywać corocznego cięcia jedynie dla urody drzew. Pan z piłą spalinową dokonał ostatecznego cięcia, a inny pan z koparką usunął pnie z korzeniami. Tak się kończy życie… Nie tylko drzewP1070715.

Tatulowe opowieści

Mam kilka starych jabłoni i jest to jedynie pozostałość po sadzie założonym przez teściów jeszcze w latach sześćdziesiątych. Rosło tam kilka starych odmian jabłoni, grusz, śliw, czereśni dobranych tak, aby mieć owoce zarówno odmian wczesnych, średniowczesnych i późnych – zimowych. Odkąd dołączyłem do rodziny, to zająłem się również pielęgnacją tych drzew uformowanych wcześniej przez kogoś innego, kto uchodził za znawcę tematu.

View original post 403 słowa więcej

3 uwagi do wpisu “Stare jabłonie

  1. Pamiętam, jak byłam dzieciakiem, a moi dziadkowie mieli duży ogród z drzewami owocowymi, oj uwielbiałam tam chodzić do babci na owoce, pamiętam ten smak aż do dziś 🙂
    Natomiast mąż posadził 2 lata temu 4 drzewka owocowe:jabłoń, czereśnię, gruszę i śliwkę. Szczerze mówiąc byłam zła, bo miałam w planie posadzić coś innego, zwłaszcza, że działkę nie mamy jakąś specjalnie dużą. Dwa drzewka kwitły, zobaczymy co się z tego wykluje.

    A jeśli chodzi o stare drzewa, to moja babcia zawsze mówiła, że starych ludzi i drzew się nie przesadza, bo one potem obumierają.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.