Zamiast człowieka tylko religijnego wolę zwyczajnie przyzwoitego

Oto tekst jaki moja ulubiona blogerka ULTRA udostępniła w dniu obchodzonym w kościele jako Dzień Dobrego Pasterza. Ponieważ zgadzam się z nią we wszystkim o czym pisze to postanowiłem udostępnić jej tekst tak jakby był mojego autorstwa.
Zapraszam

bezpukania.eu

Tytułowe słowa padły z ust duchownego, o którym mówi się „ksiądz z ludzką twarzą”. O sobie mówi, że w liceum był pierwszym ateistą, a tamtym czasie ksiądz wywala go z religii, mówiąc: „Wyjdź szatanie”. Dopiero gdy pojechał na spotkanie wspólnot pod Poznań, pisze: „Dostałem w łeb od anioła albo poraził mnie prąd duchowy”.

Jan Kaczkowski to ksiądz odklejony od instytucji, gdyż jezuici nie przyjęli go do swego nowicjatu ze względu na niepełnosprawność, więc ma prawo napisać: „Przykro o tym mówić, bo Kościół ma usta pełne słów o człowieczeństwie czy godności ludzkiej”, a  przez jednego z przełożonych  nazwany został   „karykaturą księdza”. Zostać księdzem pomógł przypadek: „W szkole nie będzie mógł pracować, bo ma słaby wzrok, dzieci mu pouciekają” – pada argument. „A pieniądze widzi? Widzi. To święcić” mówi półżartem jeden z profesorów, rozładowuje sytuację, a Jan zostaje księdzem”.

Tymczasem  J. Kaczkowski zdaje egzamin nie z pieniędzy, a  z miłości chrześcijańskiej. …

View original post 903 słowa więcej

14 uwag do wpisu “Zamiast człowieka tylko religijnego wolę zwyczajnie przyzwoitego

 1. MariaR pisze:

  Nie zgadzam się z takim wyborem – albo człowiek tylko religijny albo zwyczajnie przyzwoity. Człowiek prawdziwie religijny w zasadzie nie może być człowiekiem nieprzyzwoitym, czyli jest przyzwoity. Oczywiście nie znaczy to także, że człowiek nie-religijny nie może być przyzwoitym.
  Problemem pozostaje rozstrzygnięcie co znaczy być prawdziwie religijnym, a nie tylko „na pokaz”. Jedynie w przypadku, gdy dla kogoś określenie „tylko religijny” znaczy „religijny na pokaz” taki „tytułowy” wybór ma sens, przynajmniej w moim przekonaniu.
  Pozdrawiam

  Polubienie

   • MariaR pisze:

    Może to i jest „temat rzeka”, ale dość trudny do obgadywania bez umownego, tj. na potrzeby tej dyskusji, zdefiniowania co znaczą określenia: zwyczajnie przyzwoity albo tylko religijny. Bo dla każdego może to znaczyć coś innego i wtedy każdy będzie gadał „swoje”.
    Jedni przykładowo widzą w papieżu Franciszku wielkiego przyzwoitego człowieka, a inni wręcz przeciwnie, co gorsze i jedni i drudzy są to ludzie wierzący.

    Polubienie

  • MariaR pisze:

   Tyle, że wyboru w przytoczonych przez Ultrę przykładach w zasadzie nie ma – wszyscy ci ludzie byli/są i religijni i przyzwoici. 🙂
   Kiedy chcemy coś „wybierać” powinniśmy raczej zestawiać przeciwności, np. przyzwoity i nie przyzwoity, religijny i nie religijny, młody czy stary, a nie wartości z różnych obszarów, np. młody czy zły.

   Polubienie

 2. Ultra pisze:

  Mario, coraz więcej w nas niedobrej emocji, różnic, podziałów. Marzy mi się, by ten proces zatrzymać. Wiem jednak, że bez udziału księży nie jest to możliwe, dlatego przytoczyłam przykłady wypowiedzi ludzi kościoła, którzy nie tylko o miłosierdziu mówią, ale i czynią. Niechże te kazania będą o konkretnej pomocy np. dla niepełnosprawnych i niech raz w miesiącu taca kościelna będzie przeznaczona dla nich lub na wykupienie leków dla biednych, bo i tacy są. Podaję taki przykład, bo znam parafię, która tak postępuje.
  Pozdrawiam serdecznie..

  Polubienie

 3. Aby nieco zagmatwać sytuację to wyjawię, że także zgadzam się we wszystkim o czym pisze Ultra. Problem w tym, że nie zgadzam się z samą blogerką. Ale to żart, nawet tynfa nie wart.
  Pozdrawiam wszystkich.

  Polubienie

  • Ultra pisze:

   Anzai, takie moje zwyczaje, że polemizować merytorycznie z tekstem trzeba, natomiast ataki personalne u mnie na blogu nie wchodzą w grę. To tak dla przypomnienia, choć nie ukrywam, że Twój pazur zawsze lubiłam.

   Polubienie

 4. Moje bardzo stare przemyślenia,ale wciąż aktualne.

  2003.Oława z lamusa

  „Był raz ksiądz”

  Był raz ksiądz co miał chyba z tysiąc żądz

  I te żądze rządzić chciały biednym księdzem

  Ale Bóg się ulitował księdza swego uratował

  No i ksiądz co się pozbył swoich żądz

  Bardzo dobrym księdzem był i o Bogu tylko śnił

  Włożył serce włożył duszę i w pielgrzymkę swą wyruszył

  Przeszedł w szerz i przeszedł wzdłuż cały świat nasz pielgrzym już

  I zrozumiał co to grzech poznał także wściekły gniew

  I porażki krwawy zew

  Poczuł bardzo gorzki smak to pogarda smakowała tak

  I dopiero poją ksiądz

  Jak to trudno samemu pozbyć się żądz

  Molekułka

  W co wierzą ludzie religijni w religię ,czy w Boga?
  W każdej religii są ludzie religijni,ale to nie przeszkadza się im nienawidzić i mordować na wzajem .

  Polubienie

 5. Urodziłam się w katolickiej rodzinie. Odebrałam katolickie wychowanie – jak pewnie 90% polskiego społeczeństwa. A jednak coraz mi dalej do polskiego katolicyzmu. Brakuje mi często takiej zwykłej przyzwoitości, takiej jak u księdza Kaczkowskiego czy choćby papieża Franciszka. Choćby troska Kościoła o niepełnosprawne, nienarodzone dzieci. Troska, która kończy się z chwilą narodzin. Niepełnosprawne, narodzone dzieci już tej uwagi i wsparcia Kościoła nie dostają…

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.