Co tam panie w polityce…

Uhahany
Uhahahany

Nigdzie poza moim blogiem nie znajdziesz już ani słowa o świętach. Było, minęło, było minęło. Ktoś mądry skwitował to słowami:
Nie płacz że było i się skończyło, ciesz się że ci się to przytrafiło… To o czym chcę napisać nie wskazuje na to kto powinien się cieszyć, a kto pocieszać.
Na razie jest to gdybanie. Czy pamiętają państwo to pytanie?
Cóż tam, panie, w polityce?
– Chińcyki trzymają się mocno!?
Postać: Czepiec
Opis: do Dziennikarza;  w pierwszych słowach dramatu
Źródło: akt I, scena 1
Znaczenie: nawiązuje do powstania Bokserów w Chinach na przełomie XIX i XX wieku a więc  w czasie gdy działa się akcja Wesela Stanisława Wyspiańskiego.
Dzisiaj, tematem rozmów na weselach są zupełnie inne problemy, gdyż żyjemy w zupełnie innych czasach. Można jednak dopuścić taką sytuację, że pierwsze z pytań pada dość często, a jaka może być odpowiedź?
Ja podpowiadam jedną z możliwych:
– Pisiory trzymają się mocno!?
Tu dopuściłbym już luźną interpretację. Zwolennicy zgodzą się ochoczo, bo karmieni propagandą szczerze wierzą w to, co oficjalne przekaziory rządowe piszą i głoszą w każdej formie. A że równolegle są utrzymywani w napięciu jakie daje polityka „Oblężonej twierdzy”, to broń boże nie zaglądają do pozostałych przekaziorów głoszących krytykę wobec poczynań partii rządzącej. Może więc dojść do sporów, przekomarzań aż po awanturę kończącą dobrą weselną atmosferę.
Spójrzmy tu: Klik Koryto wylało –  Daniel Passent

Prawo i Sprawiedliwość może już rywalizować z drużyną piłkarską AS Roma. W meczu przegranym z FC Barcelona 1:4, Rzymianie strzelili sobie samym, do własnej bramki, dwa gole! Drużyna PiS jest jednak nie gorsza i w ostatnim okresie strzela sobie jedna za drugą bramki samobójcze…
   Nie będę robił streszczeń, ani cytował całości aby nie ranić tych co zaufali rządzącym i bezkrytycznie wierzą w Jarosława jako męża opatrznościowego, który pojawił się aby oczyścić Stajnie Augiasza urządzoną przez poprzedników. Może  on już coś oczyścił, ale przecież wszyscy wiemy o tym, że czyszcząc też można sobie raczki pobrudzić i to w sposób rzutujący na efekt całości.
To pewnie stąd taki gwałtowny spadek zaufanie społecznego jakim darzył PIS tzw. twardy elektorat. To dlatego gwałtowne wycofywanie się z błędnych decyzji jak choćby ustawa o degradacjach byłych oficerów, czy ostatnia – z przyznanych sobie potężnych nagród. Nawet w tym wycofywaniu się widać interesowność i chęć zachowania choćby części kwot nagród  kwestionowanych przez LUD . Wpłata do Caritas daje szansę na odliczenia tych kwot od podstawy podatku PIT.  Drugi wariant odpowiedzi na pytanie o nowości w polityce to :
– Opozycja trzyma się mocno, a nawet zyskuje. SLD w ostatnich badaniach przekroczył 10 proc. poparcia a to co PiS owi spadło umocniło opozycję…
Uczono mnie kiedyś o „Efekcie śnieżnej kuli”, który w słowniku określany jest następująco: sytuacja, kiedy jakieś zjawisko, proces najpierw ma stosunkowo małe natężenie, ale stopniowo jego natężenie rośnie aż do bardzo dużych rozmiarów.
Ja myślę, że ten proces już się rozpoczął. Ta „śnieżna kula” już się toczy, nabiera na siebie nowe warstwy śniegu, przybiera na wadze i objętości aż kiedyś stanie się lawiną …

Mistrz Wyspiański zakończył swoją powieść słowami:

Miałeś, chamie, złoty róg,
miałeś, chamie, czapkę z piór:
czapki wicher niesie,
róg huka po lesie,
ostał ci się ino sznur,
ostał ci się ino sznur.

Postać: Chochoł
Opis:  Ostatnie słowa dramatu.
Źródło: akt III, scena 38
Znaczenie: złoty róg symbolizuje utracone szanse

 

10 uwag do wpisu “Co tam panie w polityce…

 1. Gdy brakuje mi mądrych słów ochoczo zanurzam się w fale tekstów tworzonych przez piękne osoby (duchem) wśród nich odnalazłem taki, którego autorką jest Manuela Gretkowska, oto on: „To co się odbywa w Polsce to bezwstydny patos etosu kutasa. Patriarchalny wzwód zwany wstawaniem z kolan, sarmackie erekcje idiotyzmu. Kogucie napinanie klaty przez zwiędłego politycznie fiutka, który musi jechać na viagrze faszyzmu bez prawa i recepty.” I zawiera on w sobie wiele prawdy. Nie wiem czy Manuela przeprowadziła kiedykolwiek i jakiekolwiek badania socjologiczne dotyczące mieszkańców Polski, lecz uważam, że kobiety powinny podnieść wysoko głowę, dumnie i roztropnie przyglądając się jak upada przestarzała forma patriarchatu. Jak pękają mury. Przypomniała mi się pewna scena z filmu The Wall. Kiedy mur już runął, ulica wyglądająca jak po terrorystycznym ataku na nowo wybucha życiem! Dzieci zbierają popękane cegły, chłopczyk wylewa z butelki benzyna i… kadr się zatrzymuje i pojawia lista płac. Nastanie nowy porządek i nowe prawo, a przede wszystkim NADZIEJA, że jeszcze nie wszystko stracone…

  Polubione przez 1 osoba

  • Witaj. Dostrzegłem gdzieś wypowiedź Manueli ale ograniczoną do wstępu o owym „fiutku” Pełne brzmienie zyskuje na głębi.
   Tak czy inaczej trzeba zauważyć, że śmiech zawsze był groźną bronią. Skoro teraz zaczyna się pojawiać i coraz szerzej szczerzy zęby, to może coś znaczyć…
   Wiosna idzie

   Polubienie

  • dlaczego miałoby nie być? pytanie brzmieć powinno: kiedy będzie normalnie? trzeba się obudzić, działać i przede wszystkim widzieć co dzieje się dookoła, czytać, myśleć, reagować… TILT zaśpiewał: Widziałem domy o milionach okien // A w każdym oknie czaił się ból // Strach nie pozwalał głośno o tym mówić // Strach nie pozwalał kochać się i śmiać – ale przecież – jeszcze będzie przepięknie // jeszcze będzie normalnie…

   Polubione przez 2 ludzi

   • Nie tylko można, należy! Miło jest czasem powrócić, jak za dawnych lat 🙂 tak mi się skojarzyło, lecz to prawda, tekst dzisiejszy. Gdy „narodowy kraj” budzi się z ręką w nocniku gdy wydymał go inny przywódca z bogatszym doświadczeniem w obsadzaniu posad przez członków rodziny, gdy „narodowy kraj” nie wyciąga wniosków z przeszłości gdy falanga dochodziła do głosu, gdy głowa „narodowego kraju” po roku od ogłoszenia pandemii odzywa się w mediach trzykrotnie, to można napisać, że jest to tekst dzisiejszy.

    Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.