Sposób na cholernie szczęśliwe życie…

20 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szczęścia. Nie wiem jak długa tradycja wiąże się z obchodami tego ciekawego święta, ale czemu nie świętować właśnie takiej okazji, zwłaszcza gdy dzieje się to w przededniu WIOSNY. Gdy sięgnąłem po pierwszy z brzegu NEWS na ten temat KLIK , to znalazłem w nim oprócz komunikatu o święcie również 10 sentencji o szczęściu jakie wyszły spod piór sławnych ludzi. Po przeczytaniu pomyślałem sobie, że spotkałem już lepsze, a przynajmniej lepiej przemawiające do mojej wyobraźni, ale każdy może mieć w tym względzie swoją ocenę.
Uzmysłowiłem sobie jeszcze i to, że nie przypadkiem spotkałem przed paroma dniami  publikację World Happiness Report 2018 LINK  mówiącą o tym, które z narodów czują się najszczęśliwszymi na ziemi, które plasują się w środku peletonu, a które go zamykają. Warto przeczytać i sprawdzić przy okazji jak mają się w tym względzie Polacy. Dodam tylko, że …w klasyfikacji World Happiness Report 2018 uwzględniano wskaźnik PKB w przeliczeniu na mieszkańca, wsparcie socjalne, wolność społeczną, oczekiwaną długość życia w zdrowiu, jak również brak korupcji. W rankingu badaniom poddano 156 państw.    Czy ja po lekturze tych danych poczułem się szczęśliwszy? Czy fakt podniesienia się pozycji Polski o 4 lokaty w stosunku do poprzedniego roku daje nam poczucie trwałej poprawy swojego losu?
Być może jedynie wybrańcy spośród wybranych przez naród wybrańców otrzymujący milionowe pensje i odprawy poczuli się lepiej? Szara masa rencistów i emerytów, jak i przedstawiciele wielu grup zawodowych  nie mają z czego się cieszyć. Chyba, że przyjmiemy za prawdę mądrość innych niż tu przywołane sentencji i przysłów mówiących o tym, że … Bieda bardziej jednoczy ludzi niż bogactwo…  Zdrowy żebrak jest bardziej szczęśliwy niż chory król … Ludzie prości, żyjący prosto, należą do najszczęśliwszych…
   Gdy sposobiłem się do napisania notki o szczęściu, to kierowałem do różnych ludzi pytanie: Czym dla ciebie jest, a czym może być dla innych ludzi szczęście?
Zdawałem sobie sprawę z tego, że to jest trudne pytanie i nie każdy chce się wypowiadać zwłaszcza w pierwszej jego części. Najbardziej poruszającą mnie odpowiedzią była wypowiedź mojej wnusi, która po namyśle powiedziała m. in. takie zdanie:
… Szczęśliwymi mogą się poczuć ludzie, którzy coś otrzymują od innych ,  jak i ci, którzy innym coś dają
Słuchając tych słów w obecności  jej mamy weszliśmy w głębszą rozmowę na temat owego brania i dawania. Rozmowa potoczyła się w kierunku Siostry Małgorzaty Chmielewskiej, którą wszyscy w rodzinie znamy i bardzo szanujemy. Tytuł tej notki nie przypadkiem zaczerpnąłem z tytułu jednej z książek jaką Siostra Małgorzata wydała. Sposób na cholernie szczęśliwe życie…  jest dla mnie oczywisty, jako że od lat jestem czytelnikiem jej bloga . http://siostramalgorzata.chlebzycia.org/Blog/  Znajdziemy tam wiele przykładów mówiących o tym jakie znaczenie mają dla Siostry chrześcijańskie wartości zawarte w ewangelicznych wskazaniach mówiących o tym aby… głodnego nakarmić, nagiego przyodziać, chorego wyleczyć, bezdomnym zapewnić dach nad głową… Wielu o tym mówi, a nawet nakazuje tak postępować, tylko że najczęściej pozostają to tylko puste słowa… Siostra Małgorzata nie tylko o tym mówi, ona tak postępuje i jak widać znajduje w tym szczęście.
Chyba w styczniu 2018 pod jednym z tekstów napisanych przez Siostrę na jej blogu pojawił się komentarz, który objaśnia jak wiele znaczeń można przypisywać szczęściu. Przeczytajmy:

Aga. Mam 38 lat. Wynajmuje z mężem 12 metrowy pokój w domku, w którym mieszka kilka osób, godzinę od Paryża. Nie posiadam wielu rzeczy na własność, nie mam swojego mieszkania, bałam sie zobowiązać na lata i spłacać długoletni kredyt ale nie czuje sie przegrana, choć w paru kategoriach mogę być na szarym końcu. Kiedy spaceruje ulicami Paryża i mijam cale rodziny “mieszkające” na ulicach, dochodzi do mnie, że i tak mam dużo.
Myślę, że gdybym chciała wytłumaczyć, komuś kto ma dom i samochód, że mam za co dziękować, bo inni maja mniej, uznałby to za naiwne.
Jest jakaś szlachetność w minimalizmie, w prostocie, skromności, nawet w braku; nie mam dziecka, ale gdyby mnie nim Bóg obdarzył, chciałabym mu pokazać ile piękna jest w braku, w byciu “innym” ale nie gorszym.
Brak prowokuje do poszukiwań. Pisząc o nim nie mam na myśli braku najważniejszych elementów, takich jak posiłek i dach nad głową, drobnych przyjemności jak kawa, czasem kawa w milej paryskiej kafejce, książka, bilet do kina…
Od tamtego dnia minęło już ponad dwa miesiące, a na blogu powstało kilka kolejnych opowieści o Cerowaniu świata ( to tytuł innej z książek Siostry Małgorzaty). Aga, tą wypowiedzią nadal zaprząta moją świadomość i nakazuje brać ją pod uwagę przy wypowiadaniu się  o szczęściu

11 uwag do wpisu “Sposób na cholernie szczęśliwe życie…

 1. Przepis na szczęście? Bardzo chciałabym, żeby moim największym problemem był kolor pomadki, czy wielkość mieszkania (złe porównanie, wiem). Szczęście to ludzi, rodzina, ich obecność i ich zdrowie. Jeśli tutaj coś szwankuje, to cała reszta przestaje mieć sens. Ostatnimi laty niestety właśnie tego doświadczyłam.

  Polubione przez 1 osoba

 2. Bardzo ciekawy wpis Tatulu, zachęca bym zaglądnęła do siostry Małgorzaty na jej bloga. Od jakiegoś już czasu uczę się cieszyć i dziękować Bogu za jego Łaski. Za to, ze dał mi życie, rodzinę, dach nad głową, jedzenie i przede wszystkim za to, że codziennie otwiera mi oczy na piękno tego świata. Twoja wnusia, to mądra dziewczynka 🙂 Faktycznie szczęście jest wtedy, gdy dając coś innym, gdy pomagając bliźniemu odczuwamy radość, zadowolenie i satysfakcję. To piękne, że Pan Bóg dał nam taką prostą receptę na szczęśliwe życie, byśmy mogli robiąc niewiele dać tym samym aż tak wiele. Szkoda, że wielu ludzi szczęście porównuje tylko z rzeczami materialnymi, z mamoną, to niestety prowadzi do próżności i egoistycznego zatracenia się w samym sobie.

  Pozdrawiam serdecznie i życzę Tatulu Tobie oraz całej rodzince wiele takiego prawdziwego szczęścia w szczęściu 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  • Szczerze zapraszam do Siostry Małgorzaty. Ja tam bywam często, a i spotkało mnie wyróżnienie umieszczeniem linku do moich opowieści na blogu siostry. Wielu ludzi czerpie siłę z lektury tego co tam może przeczytać. Jest tam reklama Jej książek i całej działalności Fundacji Chleb Życia, której przewodzi.
   Pozdrawiam i dziękuję za piękny komentarz

   Polubione przez 1 osoba

 3. 14.04.12.Oława.

  “Wbij sobie wreszcie do głowy”

  Żeby szczęście przyciągnąć wystarczy szczęśliwym być

  I tak bez specjalnego powodu w dobrym nastroju tkwić

  Słuchać głosu serca swego cieszyć się z dnia każdego

  I z każdym dniem ze szczęściem swym oswajać się

  Aż poczujesz że bezwarunkowym szczęściem wibrujesz

  Bo to Ty i tylko TY

  Jesteś szczęściem lub nieszczęściem swym

  Nikt za ciebie twego szczęścia nie odkryje

  Nikt za ciebie twego szczęścia nie przeżyje

  TY i tylko TY

  Swojemu szczęściu możesz otworzyć serca i umysłu drzwi

  Więc wbij sobie wreszcie do głowy

  Że to TY i tylko TY jesteś swoim szczęściem bezwarunkowym

  Molekułka
  Szczęście nie zależy od stanu posiadania tylko od umiejętności jego przeżywania.
  Kto zdobędzie umiejętność bycia szczęśliwym bezwarunkowo ten na wieki wieków będzie szczęśliwą osobą
  Warto zdobywać te cudowne umiejętności by osiągnąć stan wiecznej szczęśliwości
  Więc zacznijmy trenować każdego dnia odnajdując coś co szczęście nam da
  Trening mistrza czyni wystarczy trwać wytrwale przy nim
  Pozdrawiam:))

  Polubione przez 1 osoba

 4. Jedna z recept na szczęście.
  27.06.15.Oława

  “Chcesz wiedzieć jak żyć by szczęśliwym być “

  Chcesz wiedzieć jak żyć by szczęśliwym być

  Żyj pełnią życia i każdego dnia ciesz się

  Z najmniejszego nowego odkrycia

  A że świat odkrywać można cały czas

  Zobacz ile jeszcze szczęścia do przeżycia masz

  Odkrywaj pilnie na nowo świat każdego dnia

  Zobacz ile jeszcze świat cudowności do odkrycia ma

  Każdy z nas w ciągu swojego życia

  Ma niezmierzone skarby do odkrycia

  Myślisz że nie każdy o tym wie

  Ja myślę że nie każdy odkrywcą zostać chce

  Nie wszyscy są szczęśliwi którzy skarby mają

  Szczęśliwi są ci co je odkrywają

  Więc odkryj skarby swego życia bo przez tyle lat

  Nie doczekały się jeszcze swego odkrycia

  Jak je zauważysz i docenisz natychmiast

  Ocenę życia swego zmienisz

  Molekułka

  Polubione przez 1 osoba

 5. Też tak uważam.

  06.03.13.Oława.

  „Naucz się po prostu szczęśliwym być’’

  Przestań się łudzić zacznij żyć

  Naucz się po prostu szczęśliwym być

  Bo szczęście nie zależy od stanu posiadania

  Tylko od umiejętności jego przeżywania

  Więc przeżywaj szczęśliwie każdy dzień

  I ciesz się tym co dobrego spotkało cię

  Bo nawet w najczarniejszym dniu

  Szczęściem było to

  Że przeżyć udało ci się go

  Molekułka Nawet te czarne dwa lata przeżyliśmy i nadal żyjemy, czy to nie cudowne ?

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.