Wielki Lao Tzu – mędrzec Wschodu nie podbije Zachodu

Jeśli czujesz przygnębienie, to dlatego, że żyjesz w przeszłości. Jeśli czujesz niepokój, to dlatego, że żyjesz w przyszłości. Jeśli czujesz spokój, to dlatego, że żyjesz w teraźniejszości. Lao Tzu (Laozi)Można by to samo napisać wprost:
Nie wspominaj przeszłości, nie dręcz się przyszłością, a żyj tym, co tu i teraz, a wtedy ogarnie cię błogi spokój…
   Nie trafiło do mnie to wyznanie i dlatego licząc na dyskusję udostępniłem je, ale z własnym dopiskiem: Ja żyję polską teraźniejszością i wcale nie jestem spokojny! –
Rankiem gdy zaglądnąłem do tego posta, to zastałem takie oto komentarze:
-Agnieszka – Taka ta dzisiejsza teraźniejszość, że nawet mądrości się nie sprawdzają – niestety
-Halina L. jak zwykle najlepszy jest „złoty środek”. Już starożytni Grecy wiedzieli co dobre  🙂
Ja –  Inne przysłowie, też chińskie głosi: Obyś żył w ciekawych czasach. To jest dla  nich przekleństwo, a dla nas?

Przybywa polubień, zdarzają się kolejne udostępnienia, co oznacza że jest się nad czym zastanowić. Może coś z tego wyniknie?
Na koniec dzisiejszej opowieści dodam jeszcze jedną złotą myśl Mistrza Lao:
Wiedzieć, że się nic nie wie, to szczyt wiedzy

Tu już nie mam wątpliwości. Tak trzeba stawiać sprawę i uczyć się, uczyć i jeszcze raz uczyć… albo pytać mądrzejszych od siebie, co niniejszym czynię

12 uwag do wpisu “Wielki Lao Tzu – mędrzec Wschodu nie podbije Zachodu

 1. ~Bryza pisze:

  To prawda Tatulu, że pod ta ostatnią mądrością trudno się nie podpisać. A najlepiej to było widać na egzaminach czy sprawdzianach. Im więcej umiałam tym bardziej się denerwowałam, że jeszcze tyle rzeczy nie umiem ha ha ha. Znajomo zabrzmiało? pewnie tak :P).

  Polubienie

  • To był skutek stresu. Ja też to miałem. Dopiero po wyciągnięciu pytań i zebraniu myśli okazywało się, że jednak coś wiem.
   Tu chodzi raczej o sentencję mówiącą o tym, że: Wiedza czyni człowieka skromnym… W tę samą sentencję wpisuje się nasze przysłowie o dzwonie, który jest głośny dlatego,że w środku jest pusty.
   Pozdrawiam

   Polubienie

   • ~MariaR pisze:

    Zdecydowanie bardziej mi się podoba ta sentencja o wiedzy i skromności. Bo ta o „niewiedzy” jest trochę niebezpieczna. W końcu „ciemny lud” chyba wie, że „nie wie”, bo skąd ma wiedzieć, skoro specjalnie nie czuje pędu do wiedzy, za to łatwo ulega podszeptom tych, którzy mu kadzą i przez to nim manipulują. No i nie lubi „wykształciuchów”, którzy jednak coś więcej od niego wiedzieć mogą.
    Szkopuł w tym, że rozwój kraju bardziej zależy od tych więcej wiedzących niż od tych mniej. 🙂
    Pozdrawiam

    Polubienie

   • Tatul pisze:

    Otóż to Mario, otóż to..
    Taki miluśki dziennikarz prawicy Rafał Ziemkiewicz – ten sam, co kiedyś nazwał papieża „idiotą” kamieniem filozoficznym dziennikarstwa nazwał tę zasadę:
    „Ludzie będą myśleć co im każesz, jeśli im każesz myśleć to, co wydaje im się że myślą”.
    On i nie tylko on stosują to w życiu.
    Pozdrawiam

    Polubienie

   • ~Marek Jan pisze:

    Rewolucja ( każda) ma to do siebie, że:

    1. Rozwala co było i to się na ogół udaje ( nazywa to głębokimi reformami, dobrą zmianą, itp). Budowanie czegokolwiek sensownego po rozwaleniu tego co było z reguły się nie udaje.

    2. Pożera własne dzieci im bardziej są gorliwe i rewolucyjne, tym szybciej padają jej łupem.

    3. Robi ludowi wodę z mózgu z uporem powtarzając kłamstwa, które owemu ludowi mają rzekomo służyć. Dzieje się to zwykle do wyczerpania nagromadzonych przez poprzedników zasobów . Jak się owe zasoby wyczerpią lub pogorszy się koniunktura, zaczyna się gorliwe poszukiwanie wrogów i dywersantów również we własnych szeregach i to się kończy jak w pkt.2.

    4.Po tym wszystkim rewolucja upada a lud popada w przygnębienie poprzedzoną głębokim zdumieniem i z desperacją stwierdza, że już w nic i nikomu nie wierzy.

    Polubienie

   • Tak było w przeszłości i to nawet najdawniejszej. Dzisiejsza rewolucja chyba już nie zagraża tym najbardziej aktywnym wyznawcom, bo ktoś musi później owoce rewolucji wcielić w życie i pilnować aby ich nie rozgrabiono .
    Będą się więc starać rwać to sukno, któremu na imię Polska

    Polubienie

  • Całe życie się uczymy i tak nie mamy pełnej wiedzy o czymkolwiek. A może nie o to już dzisiaj chodzi? Wystarczy wiedzieć gdzie szukać tego co nas interesuje i szukać…
   Popzdrawiam

   Polubienie

 2. A ja się po części mogę zgodzić z panem Laozi. Można odczuwać przygnębienie myśląc o przeszłości. Wszystko zależy od tego jakie mamy wspomnienia i co przeżyliśmy. Wydaje mi się, że bardziej rozpamiętujemy te przykre dla nas wydarzenia, one zostawiają największy ślad w naszej pamięci.
  Natomiast co do przyszłości, ona mnie przeraża, bo patrząc co teraz się dzieje na świecie myślę, że do niczego dobrego to nie prowadzi.
  A teraźniejszość, no cóż, staram się nie słuchać i nie nakręcać tymi wszystkimi wariactwami, którymi karmią nas media i żyć swoim życiem, bo i tak to, że się będę przejmować nic nie zmieni 😉

  „Myślę, więc jestem” – powiedział Kartezjusz i zniknął 😉

  Pozdrawiam

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.