Jędrek by ich naucył…

Ratownicy GOPR- Rzeźba na Cmentarzu „Na Penksowym Brzyzku” w Zakopanem

Ktoś może pamięta lipcową opowieść o spotkanym w Zakopanem Jędrku, który dla nas był przewodnikiem ale tak w ogóle, to z racji rozległości zainteresowań nazwałem go wielozawodowcem i taki tytuł dałem całej opowieści:https://tatulowe.wordpress.com/?s=J%C4%99drek+wielozawodowiec

Kto nie cytoł, tyn powinien to przecytać, co bymy się mogli lepiyj zrozumić przy cytaniu tego, cok dzisiok napisoł.
Wspominałem Jędrka w czasie Święta Zmarłych, bo tam zrobił nam prawdziwy pokaz tego jak powinno się oprowadzać wyciecki młokosów z Czikago po starym smyntorzu „Na Pęksowym Brzyzku”. Pokazał też, jak podać im treści, które jemu wydały się najważniejsze w kształtowaniu tożsamości i związków młodzieży polskiego i góralskiego pochodzenia urodzonych w obcym kraju z tutyjsom góralscyznom.

Drugi raz pomyślałem o Jędrku, który przy nagrobku tatrzańskich ratowników (zdjęcie) objaśniał rolę kurierów tatrzańskich, którzy w czasie wojny z narażeniem życia przenosili wiadomości z okupowanego kraju poza jego granice. Nagrobek poza stałymi elementami typowymi dla tutejszych nagrobków ma jeszcze jeden ciekawy element. Jest to grupa pięciu ratowników górskich wspinających się ze sprzętem aby ratować jakiegoś nieszczęśnika zaskoczonego złą pogodą, czy kontuzją, o jaką tu nie trudno. Idą pod górę spięci liną i dźwigający niezbędny w takich razach sprzęt.
Scenka sama w sobie narzucająca prostą interpretację tego co rzeźbiarz miał na myśli, posłużyła Jędrkowi do upoglądowienia sytuacji przeniesionej w czasy, gdy nie było helikopterów, lekkich a mocnych lin, sanek ratowniczych zwanych toboganem itd. Ponieważ sam jest ratownikiem górskim, to wiedział jak się do tego zabrać. Po wyjaśnieniu co się składało na wyposażenie takiej grupy podał przybliżoną wagę ekwipunku i zademonstrował na jednym z silnych chłopców to obciążenie wywierając odpowiedni nacisk  na jego ramiona. Chłopak aż jęknął pod tym ciężarem. Jędrek uzupełnił ten pokaz uświadomieniem zagrożeń jakie czyhały na ratowników w drodze powrotnej. Nikt nie miał wątpliwości, że ratownikiem górskim może zostać nie tylko silny i sprawny wspinacz i narciarz, ale również dobry, wrażliwy na cudzą niedolę człowiek. Sporo grobów na tym cmentarzu ma dopisek Ratownik górski.
Wspomnienie tego aspektu Jędrkowej edukacji nasunęło mi się przy okazji komunikatu o pierwszych tej zimy opadach śniegu w naszych górach. Jednymi z pierwszych ofiar nagłego (?) ataku zimy był jakiś tata, który wybrał się z dwoma synami w góry i nie miał siły wrócić. Ktoś musiał narazić się na wychłodzenie, urazy aby ratować tatusia wraz z synami. Przy okazji poczytałem sobie jak to wygląda od strony ratowników górskich, którzy nie są usprzętowieni i odpowiednio wynagradzani. Oni dyżurują, pracują, ratują ale wciąż narzekają na lekkomyślność turystów. Różne są przejawy tej beztroski, a nawet głupoty. Od letnich pantofelków zakładanych na szlak górski, przez brak elementarnej wiedzy o górach i zmienności warunków tam panujących do przeceniania delikatnie mówiąc swoich możliwości kondycyjnych.
Bywa, że głownie liczą na ratowników jakby co nie daj Boże się stało zamiast liczyć przede wszystkim na siebie.

Jędrek miał swoje sposoby przemawiania do odpornych na wiedzę. Chłopakom, którzy nie słuchali jego opowieści klikając w klawiatury swoich telefonów mawiał: Słuchojcie, jo tys moge wom wysłać takiygo góralskiygo SMS-a. Robi się go ciupazkom w cółko.
Odpornym na wiedzę  taka Jędrusiowa  nauka powinna pomóc.

 

8 uwag do wpisu “Jędrek by ich naucył…

 1. Doskonały jest ten całkiem życiowy Jędrek. Podejrzewam, że mnie to nawet fizyki by nauczył, gdyby postraszył ciupazkom w cółko.
  Praca ratownika jest niezwykle odpowiedzialna, ale przede wszystkim niebezpieczna, bo pewnie zimą najwięcej „rozgrzanych” turystów. Jeden z takich po rozgrzewającej piersiówce niedawno stoczył się w dół.Zostało roczne dziecko, które nawet nie zapamięta ojca.
  Serdecznie pozdrawiam

  Polubienie

 2. Już kilka dziesięcioleci chodzą po Najpiękniejszych Górach Świata czyli po Tatrach.
  Oczywiście ostatnio już tylko po dolinkach.
  Ale kiedyś po szczytach i przełęczach. Zawsze w odpowiednich butach i kurtce nieprzemakalnej i z plecakiem w którym było to co powinien ze sobą zabierać turysta, który idzie w góry wysokie.
  Zawsze – powtarzam ZAWSZE byli tacy, którzy wchodzili na szczyty w klapkach i kostiumach kąpielowych.
  To prawda, że teraz jest ich coraz więcej. Teraz jeszcze zabierają ze sobą piwo.
  Głupota ludzka i brawura to rzeczy straszliwe.
  Zawsze uważałam, że przy wykupieniu biletu do TPN i przed wejściem na szlak każdy powinien podpisywać zaświadczenie, że bierze odpowiedzialność za siebie i swoje małe dzieci, które ciągnie ze sobą na szczyty.
  No i taki „Jędrek” o którym piszesz powinien stać na każdym trudnym szlaku. I wysyłać swoje esemesy.
  Dziękuję Ci za ten tekst.
  Pozdrawiam

  Polubienie

  • Dziękuję Stokrotko za to, że dziękujesz.Uczestnikom wycieczki młodzieży góralskiej z Czikago też się tekst podoba. Nie wiem jak to odbierze sam Jędruś przewodnik. Może dotrze do niego i się tu wypowie? Inni przewodnicy też mają wiele do opowiedzenia. Podkreśla się – jako najczęściej popełniany błąd- startowanie do zdobywania szczytów wprost zza biurka.
   Może to wpływ mediów społecznościowych ? Tu najczęściej trafiają zdjęcia zdobywców kolejnych szczytów.
   Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

 3. Nastały czasy rywalizowania ze sobą (w życiu i w pracy) i chwalenia się tym wszem i wobec (na fejsie). Dziwisz się, że potencjalni turyści nie liczą się z konsekwencjami swojej głupoty? A powinno być: mierz siły na zamiary 😉

  Polubienie

 4. Reblogged this on Tatulowe opowieści i skomentował(a):

  Opowieść o Jędrku, przewodniku górskim poznanym w czasie pobytu przed trzema laty w Zakopanem nasunęła mi się w związku z przeżywaną niedawno tragedią jaką wywołała burza w górach. Zaskoczeni turyści skarżyli się na brak ostrzeżeń ze strony Rządowego Biura Bezpieczeństwa podsyłanych przez SMS-y. Tak jakby ktoś zwolnił ich z myślenia i przewidywania skutków nagłego załamania pogody i burzy z piorunami – co nie jest rzadkie.
  Jędrek – bohater mojej opowieści uczestniczył w pracach przy renowacji krzyża na Giewoncie, co miało miejsce w 1975 roku. Ile wytargali siłą własnych mięśni tam materiałów, piasku, cementu oraz wody to łatwo sobie poczytać u wujka Google. Teraz też mieli mnóstwo pracy z udzielaniem pomocy zaskoczonym turystom…
  Przeczytajcie i porozmawiajmy o tym kto winien

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.