Pogadali – jak premier z Premierem

Nasza władza świętuje półmetek. Właśnie wczoraj odbyła się przedziwna konferencja prasowa. Pani de nomie  premier Beata Szydło przybyła do siedziby de facto Premiera Jarosława Kaczyńskiego aby wysłuchać Jego (z całym uszanowaniem…) oceny dwulecia sprawowanej przez nią władzy i wygłosić na tej kanwie swoją ocenę rządu i jego dokonań. W obydwóch wystąpieniach odnotowano pasmo sukcesów i podziękowano sobie wzajemnie za kluczowy wkład w ten sukces tego drugiego(P)remiera. Premier Kaczyński dziękował Beacie, z ucałowaniem rączki, a Beata, co chwilę podkreślała wybitny w tym udział Premiera Kaczyńskiego, licząc już od samego nominowania na urząd. Spory tłumek dziennikarzy przybyłych na tę dziejową konferencję nie doczekał się szansy na zadawanie pytań. Pani premier szybciutko odjechała spod siedziby PiS. Dzisiaj każdy z ministrów będzie się publicznie chwalił swoimi sukcesami, a więc cały dzień będziemy mieli festiwal w stylu na jaki wskazali wczorajsi aktorzy głównej sceny. Kto ciekawy, ten może nie wychodzić do pracy tylko słuchać, słuchać, słuchać…

Ja nie chcę oceniać dokonań. Każdy ma swoją ocenę i to zależną w całości od tego jakich mediów słucha, a przed jakimi się wzdraga. Chciałem tylko wskazać na tytułomanię, która teraz przybrała zupełnie kabaretowy wymiar. Wszyscy politycy PiS walczą o to aby utrwalić w naszej obywatelskiej wyobraźni wizerunek samodzielnej pani premier, a ta do swego partyjnego szefa zwraca się używając tytułu jej tylko przysługującego.
Pisałem już o tym w 2011 roku, kiedy z woli Jarosława Kaczyńskiego zabudowano Polskę bilbordami o treści „Premier Jarosław Kaczyński”. Tamten tekst ukazał się w kilku miejscach i wzbudzał dyskusję zależną od punktu siedzenia komentujących. Minęło 6 lat. Jarosław Kaczyński zrealizował swój sen o potędze i już nie musi sięgać po bilbordy. Jest de facto Premierem, marszałkiem Sejmu, Senatu, szefem klubu parlamentarnego, każdym ministrem, a nawet wojewodą. Może więc wywołać wniesienie pod obrady stosownej ustawy o nadaniu mu dożywotniego tytułu Naczelnika Państwa i wtedy sytuacja będzie czytelna. Premier będzie wpadała do Naczelnika, a nie do Premiera.

Tę chorą sytuację komentują byli premierzy byli prezydenci, byli ministrowie tworząc jeszcze większe zamieszanie. Oto fragmenty mojego tekstu sprzed 6 lat:

Tytułomania – nie do wytrzymania  –  15 lipca 2011 LINK:

„W artykule pt. BILLBOARD PREMIERA K. jego autor podpisujący się nickiem @ młodytak, pisze m.in.: „…rozwieszono wyborcze billboardy z wizerunkiem prezesa w tonacji szaro-czarnej. Klimat funeralny. Z napisem ,,Premier Jarosław Kaczyński, a litery w zgaszonej czerwieni. Prezes nazywa siebie premierem, ale jakim? Premierem z Żoliborza? Byłem premierem, będę premierem, czy jestem premierem? Informacja żadna, ale za grube pieniądze…”

Ano właśnie. Co to literalnie oznacza dzisiaj hasło: Premier Jarosław Kaczyński? Jeśli do tego dodać wszystkich byłych premierów i wicepremierów, marszałków Sejmu wraz z wicemarszałkami, ministrów wraz z wiceministrami wobec których stosuje się te maniery, to tworzy się niezły galimatias i czasem zupełnie niepoważne widowisko.

Tkwimy wciąż, przynajmniej jeśli chodzi o szczyty władzy w okowach tytułomanii pochodzącej z kresów dawnej Rzeczpospolitej (zapożyczenie od braci Moskali, choć nie tylko od nich). Wystarczy wspomnieć twórczość Gogola. Ile tam radców, naczelników, nadkomisarzy, prezesów itp. funkcji przydających dawnego blasku postaciom szarych i zwykłych ludzi. Widocznie miło im było grzać się w ciepełku płynącym z pełnienia dawnych pozycji społecznych. Widocznie dzisiejszym politykom również miłe jest to ciepełko, skoro kultywują archaiczne maniery….”

Co Państwo sądzą na ten temat. Czy coś się zmieniło, czy jest tak jak było?

28 uwag do wpisu “Pogadali – jak premier z Premierem

 1. Tatulu, fenomen, skoro władzę realną ma, godność tytularną premiera od dawna ma, jest prezesem rządzącej partii, a za nic nie odpowiada, nie składa podpisów, nikt nie pociągnie do odpowiedzialności nawet, gdyby zdarzyły się nieczyste zagrania. Trzeba więcej ?
  Serdecznie pozdrawiam

  Polubienie

   • ~MariaR pisze:

    Wytrzymamy? A jakie mamy inne wyjście Tatulu niż jakoś wytrzymać? 🙂
    Tak naprawdę Kaczyński jest tylko „obrazkiem”, który sam mógłby zrobić niewiele, ale ma obok siebie „zakon” ludzi zdeterminowanych, lojalnych, „umoczonych”, a więc gotowych na wszystko i do końca, bo odwrotu może nie być. No i silne poparcie dużej części duchowieństwa, które skutecznie urabia „owieczki”. Znikąd pomocy. 😦

    Unia może się sprzeciwiać, napominać i to wszystko. Sankcji finansowych nie nałoży bo wymagana jest jednomyślność, a nawet jeśliby, to i tak uderzy to w naród a nie w rządzących. Ci wraz „z pociotkami” zajęli opuszczone przez poprzedników „koryta” i „chapią” jak nikt wcześniej. Tyle, że teraz to już nie są żadne koryta, teraz to są jak najbardziej zasłużone posady i stanowiska.

    Polubienie

   • Tatul pisze:

    Fakty są smutne. Opozycja nie istnieje, a kryzys przywództwa stale się pogłębia. Jeden jest wódz i to panujący niepodzielnie.
    Pewnie planując ten zamach przewidywał rozwój sytuacji i wiedział,że tak będzie bo znał naturę Polaków.
    Cóż począć ?
    Dziękuję za komentarz.
    Pozdrawiam serdecznie

    Polubienie

 2. To nieodpowiedzialne wyczyny doprowadziły do tego, że ludzie odwracają się od polityki, od współodpowiedzialności i współrządzenia, co w demokracji nie powinno mieć miejsca. Czarno to widzę, kiedy partyjni mogą wszystko, a katoliccy posłowie szukają wrogów do poniżania. I to boli najbardziej, ten jad na ustach.
  Pozdrawiam

  Polubienie

 3. Na pisowskie mordeczki mam zdiagnozowaną alergię w postaci swędzącej wysypki na mózgu, dlatego też, ze względów zdrowotnych, zamilczę na temat.
  Z tytułomanii już ochoczo nabijali się w międzywojniu, a brylowali w tym Tuwim i Słonimski.
  Najpiękniejsze perełki z tego okresu to Pani Dyrektorowa Wąskotorowa i Pani Dyrektorowa Szerokotorowa.
  Wybacz, że nieco Cię zaniedbuję, a Ty przecież tak często odwiedasz mnie na fb, za co Ci jeszcze raz najserdeczniej dziękuję!
  U mnie natomiast wróciłem do zwyczaju postów gościnnych, poprzedzonych wywiadem z Gościem.
  Serdecznie zapraszam Cię do lektury tego postu, bo warto!
  z młodzieżowym uściskiem dłoni

  Polubienie

  • Bywam, czytam. Wybacz że nie komentuję, ale to z obawy o narażenie się dość szerokiej grupie ludzi o obcych mi zwyczajach toczenia wojenek z gospodarzem albo z innymi komentatorami.
   Sama idea prezentowania sylwetek Gości jest bardzo ciekawa, gdyby nie ta zadyma jaka towarzyszy ostatniemu Gościowi.
   Ożywiłeś swój blog. Taka liczba komentarzy…” to nie w kij dmuchał”.
   Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

  • ~Marek Jan pisze:

   „Pisowskie mordeczki” fajny eufemizm,
   choć powiedzieć o nich : do cna załgane, ociekające obłudą i wazeliną ryje, to nic nie powiedzieć.
   TKM na całego i bez żadnych hamulców, to mamy na dzisiaj a sytuacja jest z cała pewnością rozwojowa, ja osobiście oczekuję poparcia 90 %, dla naszego zbawcy i nie kończącej się ilości kadencji, żeby wreszcie z Polski zrobić PISDOLAND. Taka jest wola polskiego ludu i jego pasterzy amen.

   Tak a propos ostatnich tarć na linii prezydent vr. minister od partyzantki. Chyba moje dociekania się sprawdzą, Macierewicz coś musi mieć w zanadrzu na Kaczora, inaczej by tak sobie nie pozwalał. A ten miłośnik kotów i innej drobnej zwierzyny na pewno nie jest miłośnikiem Polaków, chyba jedynie tych, co mu bez wazeliny włażą do d…, choć raczej myślę, że o wiele bardziej nimi pogardza niż ich miłuje.
   Z emigracji wewnętrznej pozdrawia MJ.

   Polubienie

 4. Jesteś.. To się cieszę.
  TKM to był temat na akcję wyborczą, a po wyborach już TKJ.
  Tak jak chciał tak i zrobił, bo my lubimy dzierżymordów. Teraz odpłacamy wzrostem poparcia w sondażach, a w kolejnych wyborach zagłosujemy tak jak on sobie życzy. Samorząd, sejmiki wojewódzkie miasta i gminy dołączą na zasadzie śnieżnej kuli i będzie poparcie ponad 100 proc.
  Wtedy już przyszłość będzie jasna. Erdogan pokazał jak się to robi

  Polubienie

  • ~MariaR pisze:

   Poparcie ponad 100 % ? Czy Ty Tatulu aby czegoś nie sugerujesz? 🙂

   Wydaje mi się, że emigracja wewnętrzna czyli „wypięcie się” na rzeczywistość, w tym nie branie udziału w wyborach jest czymś niewłaściwym w czasie, gdy „dzieje się historia”. Bo to jest oddawanie przeciwnikowi pola bez walki, a przecież właśnie wtedy powinno się mobilizować w demokracji.
   Zaś na to, żeby nie było fałszerstw w wyborach są przecież jakieś sposoby – można zaprosić obserwatorów zagranicznych, no i koniecznie obstalować w każdej komisji mężów zaufania (z opozycji), którzy będą bez przerwy patrzeć „na ręce” komisji i zespołu liczącego głosy (może nagrywać?).
   Ja tam z wyborów na pewno nie zrezygnuję. W ostateczności oddam głos zdecydowanie nieważny na znak protestu.
   Natomiast w czasie poza wyborczym ważne są różne akcje protestacyjne, wspieranie działań ukazujących błędy, arogancję, zagrożenia i słabe strony partii rządzącej (dopóki jeszcze można), a nie usuwanie się w cień. Bo taka postawa, nie mam złudzeń, niewątpliwie zostanie uznana za milczącą aprobatę dla działań władzy.

   Polubienie

   • Tatul pisze:

    Ja piszę o swoich obawach i odkrywam się przed myślącymi inaczej z poczucia patriotyzmu i obywatelskich powinności nie po to aby się poddawać bez walki.
    Przeżyłem taaaamte czasy i wiem, że wielu było takich ludzi, którzy zrezygnowali z aktywności obywatelskiej lub ograniczali ją do maksimum.
    Współczesne czasy są szansą dla tych, co walczyli w już kolebce lub w wieku wczesno-szkolnym. Tych będzie przybywać, tak samo jak kiedyś ZBOWiD-owców przybywało.
    Oni wszystko wiedzą lepiej i oceniają surowo tych co przeciw.
    Nie wiemy kiedy, nie wiemy jak to się stanie, ale na pewno nie damy sobie narzucić dyktatury

    Polubienie

   • ~MariaR pisze:

    Z tą dyktaturą Tatulu to nie taka łatwa sprawa. Jak to mówią „i Herkules d..a, kiedy ludzi kupa”. 🙂 Ale coś trzeba robić, oczywiście możliwie w ramach prawa, protestować, przekonywać innych itd.
    I fajnie, że czasami zamieścisz taką bardziej polityczną notkę, bo można wtedy przedstawiać swoje racje, i może dałby Pan Bóg kogoś przekonać. A nawet tylko zobaczyć, że są jeszcze ludzie, którzy myślą podobnie. To też jest jakaś wartość.
    Pozdrawiam

    Polubienie

   • To wiem, że nie łatwa sprawa. Kiedyś mawiano,że Polacy są jak dynamit. Najsilniej eksplodują tak gdzie najtwardziej”. To mnie przekonywało. Może więc i tym razem tak będzie. Póki co mamy „wolność i swobodę…” Możemy gadać co chcemy ale robić to, co nam każą.
    Cieszy mnie Twoja opinia i podejście do spraw nazywanych ogólnie polityką. Mam dla kogo pisać by dzielić się swoimi przemyśleniami. Dziękuję

    Polubienie

   • ~Marek Jan pisze:

    Pójście do wyborów wtedy, gdy reżim narzuca swoje reguły tylko po to, by wygrać wybory, jest tym samym akceptacją tych reguł, z którymi się nie zgadzamy.

    Tak już było za komuny, też mieliśmy wybory: albo wybrać komuchów albo… komuchów.

    Tu szykuje się dokładnie to samo. Władza totalna wszędzie i w każdej dziedzinie życia społecznego i politycznego.
    Prezydenckie referendum konstytucyjne też zamierzam olać, bo nie mam żadnego szacunku dla obecnego łamiącego prawo i konstytucję prezydenta, który nagle się obudził z ręką w nocniku i usiłuje być ” prezydentem wszystkich Polaków”, choć jeszcze niedawno był lokajem na Nowogrodzkiej. Nie zasługuje na szacunek, bo jest niewiarygodny, a miał szansę się nie zeszmacić, lecz tego nie zrobił i dzięki niemu mamy teraz atrapę Trybunału Konstytucyjnego na usługach PiS u.
    Dlaczego? Ano dlatego, by w razie protestów wyborczych ów pożal się Boże trybunał orzekał tak, jak zostanie to ustalone na Nowogrodzkiej.
    Dlatego dla mnie jakiekolwiek wybory w takich partyjniackich układach jakie mamy, są wyborczą hecą nie mającą nic wspólnego z demokracją i nie zamierzam w tym brać udziału. Pozostają zatem działania pozaparlamentarne i ich intensyfikacja.

    Polubienie

   • ~MariaR pisze:

    Reżim reżimem ale mimo wszystko sytuacja jest inna niż było za komuny. Jesteśmy w UE (fakt, że nie wiadomo jak długo, ale póki będą profity do wzięcia to raczej przez jakiś czas jeszcze będziemy), są niezależne od PIS-u organy europejskie, które mogą przynajmniej werbalnie nawoływać rządzących do opamiętania, itd. Jest duża część społeczeństwa (ponad 50 %), która albo jest wyraźnie przeciw albo oficjalnie jeszcze nie zdecydowała po której staje stronie. I to o tych ludzi trzeba się „bić”, im pokazywać złe strony obecnej polityki. Bo betonu PIS-owskiego nic nie ruszy, ale on jest i jest zdyscyplinowany i do wyborów na pewno pójdzie. Absencja wyborcza w takiej sytuacji daje większy procent zwolenników w ogólnej ilości oddanych głosów. Teoretycznie można sobie wyobrazić kuriozalną sytuację, że PIS uzyskuje ponad 90 % poparcie (jak za komuny 🙂 ) w wyborach (i co z tego, że tylko z 40 % ogółu uprawnionych).
    Demokracja ma to do siebie niestety, że większość parlamentarna ma prawo zmieniać reguły gry, byle tylko robiła to z poszanowaniem ogólnych praw ludzi, takich jak wolność, równość, trójpodział władzy, niezależne sądy itd. Podstaw, na których została zbudowana UE.
    Pozdrawiam

    Polubienie

 5. ~Marek Jan pisze:

  Oczywiście że tak, jak się bowiem okazuje, w naszym nieszczęsnym kraju jest bardzo wielu zwolenników tzw. rządów silnej ręki pod hasłem, by ktoś wreszcie z tym wszystkim zrobił „porządek”, czyli z nami, którzy się na taki styl i sposób sprawowania władzy nie zgadzamy.

  Są też i tacy, którzy pod hasłem „My chcemy Boga” wykrzykują hasła całkowicie z tym pierwszym sprzeczne. Wynika z tego, że chcą oni boga, którego sobie już wcześniej wyhodowali na własny użytek.

  Jeśli PiS wprowadzi nową ordynację wyborczą, to moja noga więcej nie postanie w żadnym z lokali wyborczych, bowiem nie zamierzam uczestniczyć w lokajskim wobec PiSu systemie wyborczym. Hasło : nie ważne kto i jak głosuje, ważne kto głosy liczy zdaje się mieć tu kluczowe zastosowanie.
  W ten sposób z kraju w miarę demokratycznego staniemy się krajem monopartii z wiodącą siłą klasy pisdolniętych, co jeszcze nie tak dawno mieliśmy, choć pod innymi hasłami. Kult jednostki Jarosława zbawiciela już mamy ugruntowany w kręgach pisowskiego wazeliniarstwa, więc należy tylko oczekiwać poszerzania się tego kultu na coraz to szersze kręgi społeczeństwa. Propaganda mediów państwowych i lokajskich względem reżimu dzielnie już nad tym pracuje od dłuższego czasu.

  Polubienie

 6. Nie dziwie się Markowi Janowi, bo prawidłowo odczytuje nasz system i tendencje zmian. Generalnie od dawna nie mamy prawdziwej demokracji, nawet partyjnej, ale partiokrację. Nasz system wyborczy preferuje duże organizacje polityczne i może nawet miałoby to jakiś sens, gdyby w tych organizacjach (partiach) była demokracja wewnętrzna i nadzorowany przez PKW system prawyborów. A tego nie ma. Tak wiec w efekcie wpływ na wystawianie kandydatur jest żaden, nawet dla członków tych partii. W prosty sposób pozbawiono więc obywateli NIEZBYWALNEGO BIERNEGO PRAWA WYBORCZEGO oraz ograniczono dość znacznie aktywne prawo wyborcze.
  Jednocześnie nasze konstytucyjne prawo do bezpośredniego wpływu na politykę, czyli REFERENDA zostało nam zabrane i to wcale nie przez PiS, aczkolwiek przy pisowskiej akceptacji i ich zadowoleniu. Nie mamy prawie żadnych konstytucyjnie zagwarantowanych praw wyborczych!
  Pewnym wyłomem w systemie były wybory samorządowe, gdzie w części gmin (tych mniejszych) wprowadzono system JOW, czyli jednomandatowe okręgi wyborcze. I system okazał się być niekorzystny dla partii – ludzie zaczęli się organizować w lokalnych komitetach wyborców, a nawet wystawiać samodzielnych kandydatów. Jaki skutek to miało, wykazały ostatnie wybory w Nowogrodzie, gdzie przewaga PiS była znaczna, a tymczasem burmistrzem został kandydat lokalny i niezależny. Tego się nasi politykierzy ze wszystkich ugrupowań obawiają, że obywatele zaczną się sami organizować i że to wcale nie będzie dla ich dobra, ale dla samych obywateli. Że taki Tusk, czy Kaczyński w konfrontacji z nieznanym kandydatem mogą przegrać z kretesem i żadne miejsce na liście niczego im nie zagwarantuje. I wtedy cała misterna konstrukcja oparta na konfliktowaniu wielomilionowych mas pójdzie na śmietnik, bo ludzie gdy są wkurzeni i się organizują, to się dogadają i bez partii.
  Natomiast argument, że system musi opierać się na partiach jest we współczesnych warunkach kompletnie „od czapy”, bo mamy już takie możliwości techniczne, że nawet pełna demokracja bezpośrednia jest możliwa do zrealizowania. I o tym to akurat każdy polityk wie.

  Polubienie

  • Dziękuję Zenonie za komentarz. Popatrz jak wiele odstępstw od tzw. normy zawarłeś w swej wypowiedzi. Wiele z tych norm jest omijanych jeszcze większym łukiem, co nie wróży nam dobrze. Ot weźmy ten :… gdyby w tych organizacjach (partiach) była demokracja wewnętrzna i nadzorowany przez PKW system prawyborów…
   Już to widzę, zwłaszcza po wprowadzeniu zmian w ordynacji wyborczej i przepędzeniu „Staruszków z PKW”, i obsadzeniu tam swoich „BMW”.
   Panta rhei…
   Do czego zmierzają te” pożądane przemiany”?
   Coraz częściej wypowiadana jest teza, że Premier zostanie jednak premierem i da swoją twarz przemianom. Obecna premier na Prezydenta…. Warszawy

   Polubienie

  • ~MariaR pisze:

   No i co z tego ciekawego wywodu na końcu ma wynikać? Żeby w ogóle walkowerem oddać wybory, bo są takie czy inne wady obecnego systemu wyborczego? I tym samym dać milczącą zgodę na to co jest? Podobno nieobecni racji nie mają.
   No bo inaczej dla dokonania zmian pozostaje tylko kryterium uliczne z bardzo nierównymi szansami (i niestety ofiarami), bo jednak po stronie rządzącej jest i jakieś prawo i zorganizowane, uzbrojone siły porządkowe. A w dzisiejszej sytuacji także aprobata KK. 😦

   Polubienie

   • MarioR, a jak myślisz? Może np. to, że należałoby nabrać dystansu do bieżących sporów politycznych? Nie dać się nabierać na kolejne, rozpalane konflikty o nic? Nie dać się konfliktować bez powodu? Wyjść na ulicę w proteście, gdy nam się ogranicza oczywiste prawa? Mówić prawdę bez względu na poglądy polityczne czy ideologiczne preferencje? Starać się zachowywać wiarygodność i godność?
    Bo nie jest tak, że w naszym narodzie są dwa ludki, które dzieli Wisła i sposób głosowania. Po obu stronach żyją ludzie, którzy chcą w spokoju żyć, uczciwie pracować, zarobić na godny byt i nie walczyć o przeżycie, często na krawędzi bankructwa. Ludzie są zmęczeni walką o wszystko, zmieniającymi się warunkami, ciągłymi zmianami przepisów, płynnymi regulacjami i interpretacjami w urzędach, bankach, czy nawet tak wydawałoby się oczywistych miejscach jak lasy czy rzeki!
    Radosna twórczość naszych „milusińskich” polityków powoduje, ze znikają rzeczy oczywiste od wieków, jak chociażby zapory, stawy i całe systemy ekologiczne.
    Jest miejsce, które uwielbiałem, bo płynęła tam malownicza rzeczka, z małym spiętrzeniem, stawkiem, zaroślami wodnymi, ptakami, rybkami…. i okazało się, że za wodę w stawku trzeba zapłacić, a poza tym brakuje na to wszystko dokumentów, pozwoleń, planów, oraz, że woda nie ma swobodnego przepływu. I przyszli panowie z powiatowego wydziały ochrony środowiska i nakazali wiekowe spiętrzenie rozebrać!!!! Że nie miał kto tego zrobić, to nakazali to panom od melioracji. I teraz nie ma malowniczej rzeczki, tylko zwyczajny ciąg wodny (rów), nie ma spiętrzenia odwiecznego, staw jest pusty, rośliny znikły, o ptakach i rybkach nie ma mowy, a i o przywróceniu stanu odwiecznego też nie ma co mówić, bo dokumenty, projekty, plany, opłaty i bóg wie co jeszcze, a to wszystko z powodu kompletnie bezsensownego prawa, które ma się nijak do rzeczywistości, ale za to zapewnia nam igrzyska i zapewnia „rozrywkę” na całe lata, aż do nędznego zakończenia życia. Ot perspektywa politycznych wyborów i głosowania na coraz to „mniejsze lub większe zło”.
    Bo to co jest wielką polityką, odbija się na nas, maluczkich, bez względu na poglądy i zapatrywania. A my skaczemy sobie do oczu z powodów zupełnie bzdurnych i preparowanych tylko po to, żebyśmy się przypadkiem swoimi sprawami nie zajmowali i żeby zapewnić kariery śmieciom bez sumienia i przyzwoitości.

    Polubienie

   • ~MariaR pisze:

    Ano właśnie Tatulu, ludzie nie interesują się polityką, więc trudno się dziwić, że potem tak łatwo dają się manipulować populistom i niektórym duchownym. Pierwszym w przewidywaniu potencjalnych korzyści, drugim z powodu zaufania i dla świętego spokoju.
    Jak wynika z tych badań „Ci, którzy polityką się interesują, to …. osoby między 55 a 64 rokiem życia i starsze, a także badani z wyższym wykształceniem, dobrze sytuowani, mieszkańcy największych aglomeracji; także przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści z wyższym wykształceniem, emeryci oraz osoby pracujące na własny rachunek.”
    W większości wypisz wymaluj – dzisiejsza opozycja 🙂 . Ludzie, którzy mają jakie takie pojęcie o TK, trójpodziale władzy, ekonomii itd.

    Polubienie

   • Tatul pisze:

    Stare łacińskie powiedzenie „noblesse oblige” obowiązuje również nas, tych starszych i rozumiejących ekonomię i zasady rządzące światem. Dlatego mówmy, piszmy, zabierajmy głos , byle z kulturą i umiarem.
    Obecna władza buduje swoje zaplecze na umiejętnie tworzonych mitach sączonych z wszelkich możliwych środków przekazu. Trzeba umieć to czytać i odbierać w sposób krytyczny wiedząc do kogo są kierowane podrasowane ideologicznie wiadomości o paśmie sukcesów, wskaźnikach wzrostu rosnącego bogactwa Polaków itd. Czy te wzrosty są jedyną zasługą obecnie panujących? Czy poprzednicy wykazywali się jedynie kumoterstwem, złodziejstwem, serwilizmem wobec Mocarzy tego świata?
    Nie wiem czy akurat blogowe rozmowy mogą coś tu zmienić, ale … noblesse oblige

    Polubienie

   • ~MariaR pisze:

    Ależ ja się całkowicie Kneziu zgadzam z tym co piszesz odnośnie jakości naszej klasy politycznej i stanowionego prawa. Tyle, że pokojowo tę klasę możemy odsunąć od władzy (zmienić ,zamienić) na inną tylko i wyłącznie w wyborach.
    Absencja przeciwników obecnej władzy w wyborach może spowodować tylko większe zwycięstwo przedstawicieli tej władzy, co bezpośrednio przełoży się na większą ilość mandatów, a w konsekwencji może nawet uzyskanie większości konstytucyjnej (matematyka jest tutaj nieubłagana).
    Tego naprawdę byśmy chcieli? Ja na pewno tego nie chcę. I dlatego do wyborów zdecydowanie pójdę.

    Demonstrować na ulicach to sobie możemy nawet na okrągło, tyle, że nic z tego nie wynika, no może jakieś konsekwencje wynikną, bo policja zacznie nachodzić w domu albo wzywać na przesłuchania czy karać mandatami.
    Emigracja wewnętrzna jest sensowna wtedy, gdy jesteśmy na tyle znani i ważni, że ktoś to zauważy, komuś będzie z tego powodu gorzej. Inaczej jest tylko i wyłącznie naszą sprawą, a rządzący z zadowoleniem to przyjmują, bo mają z takim „emigrantem” mniej problemów.

    Polubienie

 7. Niczego nie uzyskamy od żadnej opcji politycznej, jeżeli nie będzie dla niej groźby „ulicy”. Głosować trzeba – świadomie, z rozmysłem i wyrachowaniem – warunkowo, nie z wiarą w dobre intencje. I pilnować to towarzystwo, nie odpuszczać i domagać się praw ograniczanych przez lata. Praw wyborczych, praw obywatelskich, prawa głosu bezpośredniego i jawności, bo bez tego nie ma demokracji.
  A „ulica” to nie tylko demonstracje i okazywanie głośnego niezadowolenia, bo to jest także impuls do organizowania się przeciwko systemowi władzy i jej patologiom. To nieprawda ze demonstracje to zamieszki i przemoc. Demonstracje to okazja do poznawania się i oddolnego organizowania struktur poza partyjnych. Ta opozycja, która teraz się liczy, ta autentyczna, to jest opozycja stworzona z niczego, z ulicy – to KOD, to Obywatele RP, to spontaniczne akcje protestacyjne, marsze, pikiety – często organizatorzy dopuszczają do nich przedstawicieli partii, ale proszą o zwinięcie partyjnych symboli i haseł.
  Owszem, wybrać z wyrachowaniem i cały stwarzać groźbę odsunięcia przynajmniej w następnych wyborach od władzy i profitów. I bez złudzeń, tak jak PO stworzyła warunki do tego cop teraz mamy, tak i następcy (szczególnie PO) nie cofną tego co wypichcił PiS – oni z tego radośnie skorzystają, co najwyżej stwarzając pozory, że coś chcą naprawić.
  Ten stały nacisk i groźba jest konieczny także dla mediów, których częścią (czy chcemy, czy nie chcemy) jesteśmy my, blogerzy. Naszym psim obowiązkiem jest mówić prawdę i nie oglądać się na nasze ideologiczne czy polityczne preferencje. A gdy widzimy łagarstwa, to trzeba je dementować, na spokojnie i bez chowania głowy w piasek, bo „naszym” możemy zaszkodzić – jak łżą to nie są nasi!!!

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.