Rozmowy zaczęte trzeba zakończyć wnioskami…

Zapowiedziałem kontynuację tematu zaczętego jeszcze w czasie pobytu w Swoszowicach Zdroju. Te kilka dni po opuszczeniu uzdrowiska przebywałem z rodziną w Wieliczce spełniając się w roli ojca, teścia i dziadka. 

W czasie pobytu u dzieci obserwowałem komentarze wnoszone do poprzedniego tekstu i nie było w tym niczego intrygującego aż do dzisiaj, kiedy <Ewa> milcząca od jakiegoś czasu komentatorka napisała:
~Ewa – Powinni Cię, drogi Tatulu, zatrzymać w tym sanatorium na dłużej w roli terapeuty. Terapia przez rozmowę
Poczułem się zdemaskowany odkryciem moich intencji, ale i zadowolony z takiej oceny. Odpowiedziałem więc:
Ja sam wchodziłem w taką rolę grając zadowolonego kuracjusza, tak wobec personelu, jak i współtowarzyszy , Propozycji pracy w roli terapeuty nie otrzymałem, ale przynajmniej przykłady z mojego życia będą dostępne kuracjuszom i sympatykom Swoszowic na ich stronie internetowej. Oto link do tej strony http://www.uzdrowisko.krakow.pl/uzdrowisko/wyjatkowi-goscie-swoszowic-o-uzdrowisku Tekst o mnie już wcześniej przeczytałem i go zaakceptowałem w całości mimo, że przedstawia on głównie moją przygodę z prowadzeniem bloga, a nie całą dość skomplikowaną przygodę z życiem. Ponieważ jest tam kilka odsyłaczy do moich blogowych wynurzeń, to jednak można zaryzykować twierdzenie, że moje przygody mogą być inspirującym przykładem dla innych. Zwłaszcza dla ludzi podobnych wiekiem, rodzajem talentów w jakie nas Bóg wyposażył, cierpliwością i pracowitością w poszukiwaniu prawdy, wiedzy, doświadczenia, otwartością na innych… Ludzi poszukujących nowego sposobu na siebie i swoje życie w warunkach gdy przechodzą na emeryturę, gdy zawalił im się świat po odejściu bliskich, albo zostali dotknięci opuszczeniem i samotnością przez bliskich uważających, że nie ma żadnych podstaw aby oddać rodzicom to, co się od nich wzięło, czyli troskę i opiekę w postępującej niedołężności i chorobach.
Rozmawiałem tam z wieloma ludźmi, którzy sami w sobie mogliby inspirować innych gdyby dano im szansę wypowiedzenia się na ten temat. Musiałby ktoś jednak to zorganizować, choćby w postaci ogniska, jakichś spotkań w szerszym gronie, śpiewu pieśni biesiadnych itp. imprez. Jak wiemy z tym nie jest łatwo.
W moich wspomnieniach na długo pozostanie rozmowa z panią N. – jak nieznana. Nie znam jej imienia i nazwiska. Widziałem jednak, że mimo niemal całkowitej ślepoty i podeszłego już wieku nie siedziała w kącie, by rozpaczać nad swoim losem. Garnęła się do ludzi, nawet gdy były zajęcia z terapii tańcem to ona była tam jedną z najbardziej aktywnych pań. Gdy pewnego wieczoru wyszedłem po kolacji przed budynek, aby zrobić parę zdjęć parku w zachodzącym słońcu to zauważyłem jak Pani N. spacerowała z kijkami po niewielkim parkingu. Cieszyła się słońcem, ciepłem i przyrodą, która  jak kwitnące ponownie swoszowickie kasztany nic sobie nie robiła z jesieni.
-Trzeba chodzić – mówiła. Trzeba się ruszać aby zachować sprawność jak najdłużej.- -Święta racja – odparłem. Ruch zastąpi prawie każdy lek, podczas gdy żaden lek nie zastąpi ruchu, jak mawiał mędrzec. Tym razem pani N. chętnie zgodziła się z tą definicją i tak zaczęła się jej opowieść.
– Zawsze starałam się być aktywna, nawet ponad moje zwykłe potrzeby. Okazji było aż za wiele. Dowiedziałem się o tym, że urodziła się w latach 30 tych w Warszawie, jednak wobec biedy rodzina musiała wyprowadzić się na wieś, gdzie chociaż o jedzenie było łatwiej. Ciężko pracowała jak i pozostali członkowie rodziny, ale jakoś wiązali koniec z końcem. Mając własną rodzinę doświadczyła bardzo bolesnej utraty syna mającego zaledwie 38 lat i wydawało się że świat się dla niej skończył. Szukała dla siebie jakiejś przestrzeni pozwalającej wypełnić czas. Ponieważ miała za kogo się modlić, to za podpowiedzią proboszcza postanowiła odwiedzać kościoły Krakowa, klasztory i inne obiekty sakralne i odwiedziła w sumie ponad 100 takich miejsc. Każde odwiedziny dokumentowała zdjęciami, notatkami i innymi materiałami. Uczestniczyła w pielgrzymkach odwiedzając ponad 700 kościołów w bliższej i dalszej okolicy. Zgromadziła 7 segregatorów dokumentacji, której nie ma komu sprawdzić, skorygować i jakoś udostępnić ogółowi. Sama tego robić nie może, bo jej wzrok ulega stałemu pogorszeniu i nie ma szans na poprawę…
Wstyd powiedzieć, ale rozmowę przerwał postępujący wraz z mrokiem chłód. Ja byłem w t-szorcie i normalnie było mi już zimno, więc przeprosiłem i pożegnałem się życząc pomyślności w dalszym życiu. Spotkałem jeszcze raz tę panią na parkingu, gdy ładowałem swój bagaż do samochodu. Tuż obok stał samochód jakiegoś pana, który przyjechał po panią N aby ją zabrać do domu. Obiecałem że wspomnę o Jej historii , a Ona będzie dzięki jakiejś znajomej kontrolować <Tatulowe opowieści> w oczekiwaniu na ten wątek. Teraz spełniam obietnicę i serdecznie panią N pozdrawiam. Liczę na to, że jej opowieść, podparta przykładami z jej życia pozwoli komuś na przemyślenie swojej sytuacji i znalezienie rozwiązania nadającego jakiś sens życiu starego i nie zawsze sprawnego człowieka.
Tak się złożyło że dzień mojego powrotu do domu przypadł na 20 października, który jest nie tylko dniem rocznicy ślubu moich wielickich już dzieci, ale i Europejskim Dniem Seniora. Święto seniorów obchodzone jest w kilku wariantach na poziomie globalnym i lokalnym: 1 października jako Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 20 listopada jako Ogólnopolski Dzień Seniora oraz 20 października jako Europejski Dzień Seniora. Wszystkie daty mają jednak wspólny cel – kształtować społeczne postrzeganie osób starszych oraz podejmować wszelkie działania mające na celu zapewnienie im godnego życia. (podkreślenie moje)Do najważniejszych zadań należy więc walka z wykluczeniem osób w podeszłym wieku, ułatwienie dostępu do opieki medycznej, a także do pełnego życia kulturalnego i społecznego. Obchody zwiastują też nieuchronną rewolucję demograficzną . Obecnie na świecie żyje około 600 milionów osób powyżej 60. roku życia. Szacuje się, że w 2050 roku liczba ta wyniesie 2 miliardy. Znakomita większość z nich zamieszkiwać będzie kraje rozwijające się. Starsi ludzie będą zatem pełnić jeszcze większą rolę wychowawczą, a ponadto będą musieli liczyć się z późniejszym odejściem na emeryturę. Dlatego coraz częściej organizowane są rozmaite formy aktywizacji osób w podeszłym wieku: warsztaty, szkolenia, kursy czy koła zainteresowań. Takie inicjatywy na poziomie lokalnym pomagają seniorom nie tylko się rozwijać, ale również przeżywać drugą młodość…” – czytam w kalendarzu

Wiele dzisiaj słyszałem w Jedynce PR o tym narastającym problemie społecznym. Ludzi starszych – czyli 60 + nieustannie przybywa, a Państwo nasze poprzez agendy rządowe, jak i organizacje pozarządowe próbuje coś zrobić z tym problemem. Powstają nowe i rozszerzają swoją działalność już istniejące Uniwersytety Trzeciego wieku, działają Klubu Seniora, świetlice dziennego pobytu itp. Miejsca mające służyć uaktywnieniu staruszków i nadania ich życiu nowego sensu. Przykłady ludzi, którzy sobie z tym radzą mogą bardzo pomóc, i stąd ta sanatoryjna inicjatywa .

9 uwag do wpisu “Rozmowy zaczęte trzeba zakończyć wnioskami…

 1. ~alik pisze:

  — pewne sprawy trzeba zakończyć, by rozpocząć nowe…. wróciłeś do domu, pozostawiając w sanatorium po sobie ciepłe wspomnienia, czy nie o to w życiu chodzi, by człowieka zapamiętali z tej pozytywnej strony… życzmy sobie, aby było jak najmniej takich sytuacji, jak w moim wierszu, który przed chwilą czytałeś…

  Polubienie

  • Podkradłem u Ciebie wiersz noblistki, która jak wiemy dożyła słusznego wieku.
   Dziękuję Aliku za ciepłe słowa.
   Staram się, po prostu staram się…
   Niektórzy to dostrzegają, a inni za dziwactwo mają…
   Miłego…

   Polubienie

 2. Ciekawe, czy Pani N zna wierszyk W. Szymborskiej?
  Oda do starości – Wisława Szymborska

  Co to za życie bywa w MŁODOŚCI !?
  Nie czujesz serca …wątroby …kości …
  Śpisz jak zabity, popijasz gładko …
  i nawet głowa boli cię rzadko.

  ***
  Dopiero człeku twój wiek DOJRZAŁY!
  Odsłania życia urok wspaniały …
  Gdy łyk powietrza, z wysiłkiem łapiesz…

  Rwie Cię w kolanach …
  Na schodach sapiesz …
  Serce jak głupie szybko ci bije …
  Lecz w każdej chwili czujesz że ŻYJESZ !
  Więc nie narzekaj z byle powodu
  Masz teraz wszystko ,czego za młodu
  nie doświadczyłeś. Ale DOŻYŁEŚ!

  ***

  Więc chociaż czasem w krzyżu cię łupie
  Ciesz się dniem każdym!

  Miej wszystko w DUPIE!!!

  Polubienie

  • ~Marek Jan pisze:

   Szczera prawda, na starość odczuwamy „smak życia” – szkoda tylko, że przeważnie gorzki. Tym niemniej łapmy dzień i ciszmy się każdym przeżytym, bo tak czy owak smutnych konieczności losu nie jesteśmy w stanie odwrócić.
   Z drugiej strony przedłużanie starości nie ma chyba większego sensu i to że ludzie żyją coraz dłużej to chyba nie jest powód do jakiejś szczególnej radości.
   Przedłużyć młodość to rozumiem, ale starość? Bez sensu.
   W Biblii jest napisane, że miarą życia człowieka jest lat siedemdziesiąt a gdy zdrowy to osiemdziesiąt ( i wszystko to marność). Coś w tym jest, chyba jakiś głębszy sens.

   Polubienie

 3. Już dawno pisałem że „wszedłem w smugę cienia”. Zbliża się Święto Zmarłych, może więc tym razem…
  Staram się być duchowo przygotowany, ale jak to zostanie zakwalifikowane tam, na górze, to dopiero się zobaczy.
  Jesień wraz z mgłami rozsiewa smuteczki

  Polubienie

 4. Tatulu, skłaniam się do wypowiedzi Marka Jana. Skupieni wszyscy na przedłużaniu młodości (zresztą za unijne dotacje), zapominamy o przedłużaniu zdrowia. Geriatrów w Polsce mamy ok. 200, w kolejkach do reumatologa, kardiologa czeka się miesiącami, a nowoczesnych leków nie przepisuje się już po 60+. Na endoprotezę czeka się… W poważniejszych stanach leczymy się prywatnie, o domach dla starszych nie ma co mówić. Dopóki we dwoje, jedno drugiemu pomoże, ale gdy zostaje jedno, dramat w pełni. Te dzienne domy opieki nawet w dużych miastach nie są wystarczające, czyli radości mało, dlatego rękami i nogami dbajmy o przedłużenie zdrowia.
  Serdecznie pozdrawiam

  Polubienie

  • Ultro, to mało że geriatrów jest mało, bo niedawno nasz wysoko urodzony minister od zdrowia wypowiedział się, że geriatria jako specjalizacja medyczna jest zbędna.
   Jeśli ją zlikwidują, to przyszłość jawi się jako jeszcze bardziej dramatyczna.
   Hasło każdej ekipy : „Obywatelu ulecz się sam” jest wciąż aktualne, a i chyba w przyszłości również nie starci na aktualności.
   Zdrowia życzę

   Polubienie

 5. ~Colombo pisze:

  Może nie wprost, ale nieco związane z tym o czym piszesz. Z dzieciństwa pamiętam jak po wioskach wędrowali biedni „po prośbie”. Prawie wszędzie, choć „bieda piszczała” coś dostali, strawę, odzienie, odpoczęli. Moje babcie, praktycznie wszyscy ludzie starsi byli pod opieką swoich najbliższych. Owszem zdarzały się trudne sytuacje, ale wtedy generalnie ludzi starszych szanowano. Mam tu swoje doświadczenie. Dzisiaj inne czasy, inne warunki, inni ludzie. To tyle, ot tak dla porządku. Pozdrawiam. 🙂 🙂
  Przepraszam, ze względów osobistych przestaję być na blogu aktywnym. Na jak długo trudno mi dzisiaj powiedzieć. Dziękuję, przepraszam. 🙂 🙂

  Polubienie

 6. Nie skorzystasz z mojej podpowiedzi?
  Pani N, o której napisałem znalazła lekarstwo na swoje smuteczki i dołeczki.
  Wciąż liczę na to, że dotrze do tego tekstu i być może opowie coś więcej o sobie.
  Mnie też jesień źle nastraja, ale wiem że ona nie będzie trwać wiecznie. Przyjdzie kolejna pora. Niewinna biel przykryje ślady minionego i będzie ładnie i będzie ślicznie dopóki coś w śniegu nie przebłyśnie…

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.