Brama weselna w górach

Zakopane 395Pisałem już kiedyś KLIK o starym zwyczaju organizowania nowożeńcom w drodze do kościoła tzw. bramy. Nie wszyscy to akceptują, ale zwyczaj wciąż trwa, a organizatorzy jednak zabierają ze sobą butelki wódki aby wykupić się z kłopotu. Wspominam tamtą opowieść dlatego, że przed paroma dniami uczestniczyłem w takim wydarzeniu. Było to w górach, w okolicy Zakopanego. Jechałem autobusem, który przewoził zespół młodych tancerzy z Fundacji Kultury Tatrzańskiej w Chicago, odbywających podróż szlakiem swoich góralskich przodków w Polsce. Odwiedzą także „Łukiem Karpat” podążając – rejony o podobnej kulturze w Rumunii i Ukrainie.

W pewnej chwili na podjeździe pod stromą górkę pojawił się weselny korowód, w którym było kilka powozów konnych i spora liczba samochodów. Wyglądało to bardzo malowniczo, zwłaszcza dla ludzi z równin, albo i z gór, ale nie tak wysokich jak Tatry. Nasz przewodnik Jędruś natychmiast zareagował podpowiadając kierownikowi wycieczki zorganizowanie tak na chybcika weselnej bramy. Odpowiedź była błyskawiczna. Decyzja do kierowcy: Zajeżdżoj! Autobus zagrodził drogę orszakowi weselnemu, a uczestnicy wycieczki wysypali się na szosę z aparatami fotograficznymi lub innym sprzętem. Nasi artyści zaśpiewali:
Górole, Górole
Góralska muzyka
Cały świat obejdzies
Ni ma takiej nika…

Młode głosy sprawiły, że śpiew niósł się daleko.
Weselnicy nie pozostali nam dłużni i w tym samym stylu odpowiedzieli nam śpiewem jakiejś innej góralskiej przyśpiewki. Odśpiewali nasi: Hej tam spod Tater, spod siwych Tater… Zrobiło się miło i przyjaźnie gdy przystąpiliśmy do składania młodej parze życzeń, ale nie mogliśmy przedłużać tego nieoczekiwanego spotkania bowiem auta jadące za nami zaczęły się gromadzić za autobusem, a ich właściciele wychodzili zobaczyć co się dzieje.
Dla nas było to spore przeżycie i to nie tylko folklorystyczne.

Po powrocie do domu obejrzeliśmy udostępniony na Facebooku filmik wykonany aparatem telefonicznym przez woźnicę powozu wiozącego parę młodą. Wynika z niego, że i dla nich było to miłe spotkanie
FILM

14 uwag do wpisu “Brama weselna w górach

 1. Pięknie ! Nie zapomną do końca życia ! I Wy też ! Podziękowanie dla Pana Jędrusia, że zaskoczył, bo górale to naród muzykalny, wesoły, Im w to graj ! Zwyczaje należy kontynuować, oj miałeś fajną przygodę. Pozdrawiam. 🙂

  Polubienie

 2. Niewiele jest już terenów, gdzie tradycja jest kultywowana, a przecież jeszcze nie tak dawno robienie bram było powszechne.
  Dla wszystkich była to ciekawa przygoda.
  Zasyłam serdeczności

  Polubienie

 3. To jednostkowe, konkretne wydarzenie było, jak rozumiem, miłe i sympatyczne… I tylko pozazdrościć, bo moje experiencyje z owemi bramami są zwykle takiego rodzaju, że pierwszą, pięknie zdobioną, szykują jacy dalsi krewni czy przyjaciele, którzy później do orszaku dołączają i bawią się pospołu z weselnikami… I to jeszcze jest jakiś względem tradycji ukłon i dawnego obyczaju, zasię za tą pierwszą nagle wyrastają następne, już coraz bardziej bez fantazji i byle jakie, aż do jakiej ordynarnej deski dzierżonej przez jakich gówniarzy, czy miejscowych obszczymurów próbujących na flaszkę kolejną naciągnąć… I rzeknę tak: za weselem syna mego tom się na pierwszej, drugiej i trzeciej opłacił, na czwartej rzucił nieparlamentarne słowo, na siódmej nieledwie rozjechałem moczymordów miejscowych, a na dziesiątej, co ustąpić nie chciała, wysiadłem, by przyłożyć po mordzie… szczęśliwie powstrzymali tak mnie, jak i ich, bo pewnie bym przyodziewy cokolwiek uszargał…
  Kłaniam nisko:)

  Polubienie

 4. Świetne 🙂 Folklor w tak pięknym wydaniu.
  Mam dwa skojarzenia.
  1/ Gdy 45 lat temu brałam ślub, na weselu zespół piesni i tańca, w którym parę lat tańczyłam, dał blisko godzinny popis tańców, czym zachwycił gości. To dla mnie także była niespodzianka i tańczyłam z partnerem w sukni ślubnej, oni oczywiście w strojach ludowych.
  2/ mieszkam w pobliżu kościoła. Gdy są śluby, widzę, jak ochlaptusy miejscowi robią bramy, co parę metrów sznurek. Od rana już drepczą niecierpliwie, a potem robią łapanki na każdy samochód. Gdy samochodom w końcu uda się odjechać, lumpy dzielą na przystanku łupy, po czym robią sobie imprezkę. A potem śpiewają lub biją się Wystrzelać.
  Pozdrawiam 🙂

  Polubienie

 5. Mam ogromny sentyment do kultywowanych dawnych zwyczajów i obrzędów. Na pewno Młodą Parę zaskoczyła ta nieoczekiwana sytuacja, a i wycieczka z Ameryki przeżyła ciekawe chwile. Nie z opowiadań poznali ślub w dawnym stylu. Uczestniczyli chwilę w uroczystości ważnej dla nowożeńców. Spontaniczne, nie reżyserowane przyśpiewki robią wrażenie. Swoją drogą potrafią śpiewać i oddać charakter nuty góralskiej.
  Zwyczaj robienia bram jest dawny i ciekawy. Niestety, tak jak pisze -An-Ula, często wykorzystują go amatorzy darmowych trunków, a to na pewno nie jest sympatycznym elementem uroczystości weselnych.
  Właśnie wróciłam z Krakowa, gdzie byłam przejazdem. Dziesiątki razy byłam na Rynku Głównym. Jest jedynym takim miejscem w Polsce. Wszystko ma tam magię. Ogromny, gdzie spojrzysz dziwy z przeszłości. Weszliśmy na kawę do słynnej Piwnicy Pod Baranami. Klimat wśród nierównych, ceglanych ścian niesamowity. Jakby czas się zatrzymał, a Skrzynecki miał za chwilę wejść i przywitać gości. Muzyka w tle, Grechuta, Demarczyk, Turnau i inni.
  Co jeszcze? Uwielbiam na to patrzeć długo z otwartą buzią jak dziecko. Dorożki, cały rząd. Białe, z złotymi elementami, zaprzęgnięte w parę wypielęgnowanych, rozmaitej maści, koni. ,,Ubranych” w strojną uprząż, z chomątem na szyi. Od niedawna na koźle, pojawiły się młode dziewczyny. Niektóre same powożą, inne siedzą obok woźnicy. Sukot podków przenosi nas w inny świat, dawny, z bajki.Ten obraz przypomina mi słowa z wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego: ,,zaczarowana dorożka, zaczarowany dorożkarz, zaczarowany koń”.
  Pozdrawiam Tatulu serdecznie:)

  Polubienie

  • Tatul pisze:

   Bardzo się cieszę z Twego powrotu do komentowania.
   Dziękuję za Twe wspomnienia. O wierności tradycji i kulturze góralskiej będę jeszcze pisał,
   Pozdrawiam

   Polubienie

 6. Na mym ukochanym Śląsku też były, tatulu, podobne zwyczaje, niestety, zanikły.
  Za parętygodni odbędzie się slub mojego synusia i co najwyżej ryżem sypną i drobniakami…
  pozdrawiam i niezmiennie zapraszam
  p.s teraz dopiero zorientowałem się, że często odwiedzasz mnie na facebooku; dziękuję

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.