Wokół Dnia Dziecka

Tak się złożyło, że kilka dni przed świętem dzieci odwiedziliśmy nasze dzieci i ich dzieci. Mogliśmy więc uczestniczyć w przygotowaniach do obchodów tego wielkiego wydarzenia. Dowiedzieliśmy się od wnusi, że oto nadchodzi i budzi niemałe emocje, że miło jest dostawać prezenty, a święto może trwać nawet tydzień… Wiedzieliśmy od naszych dzieci o tym co mają w ofercie, a pozostało tylko czekać i obserwować.
Na Facebooku zamieśćiłem taką niewinną historyjkę bazującą na doświadczeniu tych dni:
Ośmioletnia dziewczynka poprzypominała swojemu tacie o nadchodzącym Dniu Dziecka podpowiadając, że liczy na prezenty. Tatuś zapewnił ją o tym, że pamięta, ale prezenty zależą od jej sprawowania się, a z tym nie zawsze jest tak jak potrzeba. W odpowiedzi usłyszał:
– Tato, to jest Dzień Dziecka, a nie tylko grzecznego dziecka…
Pomyślałem, że ona ma chyba rację, co?
Post uzyskał 12 polubień, a Iza będąca młodą mamą odpowiedziała:
-Miała rację 🙂 dziecko to dziecko każde coś ma za uszkami 😀
Dziecko ma swoje własne postrzeganie świata i ufa, że świat o tym wie i przyłączy się do miłej atmosfery po stronie oferenta. Bywa, że tzw. świat rzeczywiście coś robi dla dzieci. Ot, weźmy dla przykładu naszą władzę. W przeddzień święta usłyszałem w Polskim Radio informację o tym ,że w Dniu Dziecka wchodzi w życie ustawa mająca poprawić sytuację dzieci, których rodzice się rozwiedli, a tatusiowie zapominają o płaceniu alimentów. Ten problem dotyczy w Polsce 1 miliona dzieci, a zaległości wobec nich przekroczyły miliard złotych. Nie podali szczegółów dotyczących nowych rozwiązań, ale wnoszę, że będą one skuteczne i poprawią los bardzo licznej grupy dzieci, które pozbawiono beztroskiego dzieciństwa spędzanego w pełnej i szczęśliwej rodzinie.

W innej informacji usłyszałem sporo o Wioskach Dziecięcych, o rodzicach zastępczych, o porzucanym w Polsce, średnio co 10 godzin dziecku, o liczbie dzieci oczekujących na adopcję… Sporo można wyczytać z artykułu omawiającego wyniki badań sytuacji dzieci w świecie jakie w tych dniach udostępniono w Raporcie. Czytamy w nim o tym, że:
Ponad 730 mln dziewczynek i chłopców na świecie jest pozbawionych dzieciństwa. Przy okazji  Międzynarodowego Dnia Dziecka organizacja „Save the Children” zwróciła uwagę na zastraszające, dziecięce losy. http://wiadomosci.onet.pl/swiat/zrabowane-dziecinstwo-druzgocacy-raport-save-the-children/486q8rz
Najbardziej zagrożone jest dzieciństwo dziewczynek i chłopców w Zachodniej i Centralnej Afryce – wynika z raportu na rok 2017: „Stolen Childhood – zrabowane dzieciństwo”. W rankingu 172 krajów naszego globu na ostatnich miejscach plasują się Niger, Angola, Mali, Republika Środkowoafrykańska i Somalia. Najbardziej beztroskie dzieciństwo mają dzieci w Norwegii, Słowenii, Finlandii, Holandii i Szwecji. Niemcy zajmują dziesiąte miejsce, Polska dwudzieste szóste. W swoim raporcie „Save the Children” definiuje dzieciństwo jako okres życia, „w którym czas spędza się przede wszystkim na zabawie i nauce, i w którym w pełni może się rozwinąć osobowość dziecka”. Każda dziewczynka i każdy chłopiec zasługują na dzieciństwo „wypełnione miłością i ochroną”.
Pozwoliłem sobie podkreślić definicję dzieciństwa przyjętą do badań, ale jeszcze raz to zacytuję: dzieciństwo to okres życia, „w którym czas spędza się przede wszystkim na zabawie i nauce, i w którym w pełni może się rozwinąć osobowość dziecka”. Każda dziewczynka i każdy chłopiec zasługują na dzieciństwo „wypełnione miłością i ochroną
To jednak, pod czym w Europie bez zmrużenia oka podpisałaby się większość ludzi, w skali globalnej wcale nie jest oczywistością… – o czym codziennie nam przypomniano w materiałach dotyczących wojen, wypędzeń, przesiedleń i innych nieszczęść dzisiejszej ludzkości.
W Onecie spotkałem materiał o losach dzieci na terenach objętych wojną. W materiale znalazłem taką oto zachętę do przeczytania całości.  „ Jakaś dziewczynka (o egzotycznie brzmiącym imieniu) miała szczęście, bo czworo jej rodzeństwa zabiła bomba, a jej tylko urwało nogę…” Mnie to nie zachęciło, bo nie otwarłem całego materiału. Bez tego wiem o czym napisano.
Jedna z moich znajomych zamieściła w Dniu Dziecka wiersz traktujący o dziewczynce żyjącej w bezpiecznym kraju, gdzie słowo wojna nie jest dzieciom znane, która szczerze współczuje swojej rówieśnicy jej losu i życzy radości jakie niesie szczęśliwe dzieciństwo. Poruszający wierszyk. Użyłem tego przykładu w rozmowie z moją wnusią. Zapytałem ją czy słyszała o wojnach niosących nieszczęście ludziom, o Syrii, o mieście Aleppo, gdzie już nie ma domów tylko morze gruzów, gdzie również mieszkają dzieci oczekujące na prezenty… Nie słyszała. Jej tatuś zmienił temat na bardziej bezpieczny dla dziecka, bo po co go obarczać takimi problemami? Jeszcze o nich usłyszy jak będzie starsza.

Tu chciałem dotknąć jedynie tematu z zakresu sposobów rozmowy z dziećmi. Napotkałem w tych dniach interesującą rozmowę na ten temat. Oto link: http://kobieta.onet.pl/dziecko/starsze-dziecko/trudne-tematy-jak-rozmawiac-z-dzieckiem/hdynvkh
„Dzieciom często wystarczy prosta odpowiedź i to je satysfakcjonuje, dlatego warto dopytywać, co dokładnie chcą wiedzieć. Tematy są trudne dla dorosłych, nie dla dzieci”. O tym, jak rozmawiać z dzieckiem na tak trudne tematy jak śmierć, przemoc czy seks, co dzieci naprawdę chcą wiedzieć i jak dostosować odpowiedź do ich wieku oraz potrzeb, opowiada psycholog dziecięcy Natalia Wierońska-Saternus.  Rozmowę kończą następujące pytania i odpowiedzi:
– Obawiamy się tych wszystkich trudnych pytań, a często okazuje się, że dziecko nie chce nawet znać szczegółów, zadowala się ogólnikami. Strach ma wielkie oczy?  – zapytała dziennikarka
– Dokładnie tak jest. Dzieciom często wystarczy prosta odpowiedź i to je satysfakcjonuje, dlatego warto dopytywać, co dokładnie chcą wiedzieć. Wracamy do tego, co powiedziałam na początku: tematy są trudne dla dorosłych, nie dla dzieci.
A więc jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy?- brzmiało ostatnie pytanie
– Prosto, otwarcie i szczerze – brzmi odpowiedź fachowca

 

19 uwag do wpisu “Wokół Dnia Dziecka

 1. Wszystkie problemy tego świata odbijają się na bezbronnych dzieciach. Człowiek, niby istota rozumna do tego doprowadza. Dzieci umierające z głodu, dzieci wykorzystywane w pracy, w wojnach. Jak to nazwać. Istny obłęd, barbarzyństwo, nieludzkie. Piszesz, jak rozmawiać? Najpierw to trzeba rozmawiać, później w sposób najprostszy, ciepły, jaki powinien wynikać z właściwych relacji rodziców z dzieckiem. Wczoraj przypadkowo obserwowałem Dzień Dziecka w jednym z naszych przedszkoli. Wiecie co? Wczoraj chciałbym być dzieckiem, ale było pięknie i radośnie ! Tak myślę, dziękuję, pozdrawiam. 🙂 🙂

  Polubienie

  • Widziałem serię zdjęć z obchodów Święta Rodziny odbytych z udziałem władz miasta, na którym dzieci dawały oprawę artystyczną. Fotograf poświęcił im szczególnie dużo uwagi i miejsca. To był piękny fotoreportaż. Radość, gest, poza, kostiumy, przyjazna reakcja sali…
   Jest się czym cieszyć, bo w skali świata bywa różnie, o czym wspomniałem jedynie zachęcając do lektury raportu.
   My mieliśmy biedne dzieciństwo ale przecież radosne, prawda?

   Polubienie

   • Bieda niekiedy aż piszczała, a nam chciało się uczyć, w szkole nieco innej od dzisiejszej. Zabawy? W kluskę, jazda kółkiem z takim popychadłem z drutu, w chowanego, a przede wszystkim obcowaliśmy z domowymi zwierzętami na łące. I jakie mieliśmy łakocie ! Kromka chleba polana śmietaną z cukrem, niech się schowają dzisiejsze smakołyki. Było jednak to czego dzisiaj brakuje, myślę o więzi rodzinnej, o szacunku i autorytecie szkoły. Tyle, wystarczy. Szkoda mi dzieci, choć zachowanie niektórych „małolatów” mnie przeraża, widzę to często. Pozdrawiam. 🙂 🙂

    Polubienie

 2. Chciałoby się, aby dzieciństwo wspominane było z uśmiechem. Bywa okrutnie.Porażające są obrazki zagłodzonych, zaniedbanych dzieci, które chociaż maleńkie ,spojrzenie mają całkiem dorosłego człowieka. To nie jest nasza, dorosłych bezradność wobec takich sytuacji. To tylko brak dobrej woli, bo krocie pochłaniają zbrojenia i chora polityka.Za taki stan rzeczy odpowiadają głównie politycy i to jest zbrodnia. Nie wystarczą kwieciste mowy, gdy czynów za nimi brak.
  Dziecko przede wszystkim nie wolno okłamywać. Bo przestanie wierzyć. Gdy szłam z 5 letnim synem do szczepienia, pytał: nie będzie mnie bolało? Odpowiadałam : będzie i uszczypałam lekko rączkę z pytaniem : wytrzymasz ? Podobnie było z dentystą, zastrzykiem itp. Bo zasada jest najważniejsza, mówimy sobie prawdę.
  Bardzo podoba mi się rezolutne powiedzonko: to nie jest dzień grzecznego dziecka . pozdrawiam Tatulu 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  • Ja też tak myślę i w materiale o tym jak rozmawiać z dziećmi jest to mocno zaakcentowane. Dzieci są ufne i wiedzę o świecie biorą przede wszystkim od rodziców. Dlatego trzeba mądrze i odpowiedzialnie przygotowywać je do samodzielnego życia na własny rachunek.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 3. „Na zabawie i nauce”… Chyba ważne, czego się uczy. W Indonezji szkoły są obowiązkowe, ale płatne. Biedniejsze dzieci można posłać do szkoły przy meczecie. Czy to oznacza szczęśliwe dzieciństwo czy indoktrynację?

  Polubienie

 4. Dzieci to dzieci… mam to szczeście mieć wszystkie dzieci i ich dzieci dosyć blisko siebie, i przez to szczeście często je widywać. A może to wcale nie jest takie dobre? Ale to cudowne patrzeć jak się zmieniają, jak rosną, i jak dobrze, że mają takie możłiwości, jakie mają…

  Polubione przez 1 osoba

 5. Stokrotka pisze:

  A moje wnuki /zwane przeze mnie Szczerbatymi/ akurat w Dzień Dziecka były niegrzeczne. Widocznie wyszły z założenia że i tak będą przeze mnie kochane. I miały rację, bo kocha się nie za coś, tylko pomimo…

  A w naszym kraju /nie tylko w krajach afrykańskich/ jest dużo dzieci bardzo nieszczęśliwych i biednych, tylko one nie zdają sobie z tego sprawy.

  Polubione przez 1 osoba

  • Masz rację Stokrotko. Prezenty nie są wyznacznikiem miłości rodziców, czy też miarą szczęścia dla obdarowanych. Jędrek wspomina tu o naszym dzieciństwie, które było bardzo siermiężne ale pamiętamy go jako szczęśliwe

   Polubienie

 6. Może i wiele dzieci ma dużo zabawek, markowe ubrania, ale ich dzieciństwo nie jest wspaniałe. Dzień Dziecka spędziły w galerii na zakupach lub w tym Mac Donaldzie. Smutne. Nie o to chodzi w wychowaniu. Brak czasu na wspólne rozmowy i brak kontaktu z naturą. Nie ma wspólnych wycieczek, więzi z rodzicami, dziadkami. Zostaje ta ogłupiająca sieć i samotność, a w przyszłości kozetki u psychologów będą gęsto okupowane pytaniami: Jak żyć?
  Pozdrawiam serdecznie

  Polubione przez 1 osoba

 7. ~Brzoza pisze:

  Ja rozmawialam ( I nadal rozmawiam – tylko teraz to sa nastolatki wiec jest trudniej , bo one ” wszystko wiedza” ) na kazdy temat. Bylo dokladnie tak, jak Pan napisal- proste odpowiedzi, ale prawdziwe. Kilka pytan mojego wtedy 5 letniego dziecka- zatrzymalo moja akcje serca, bo niestety nie zawsze wiemy jak odpowiedziec ( sklamac czy odlozyc odpowiedz na inny dzien lub rok …) . Odpowiedzialam od razu i nie bylo nigdy pozniej zdziwienia. Bylo to tak naturalne, ze dla nas doroslych – nienaturalne 🙂 Dzieci musza wiedziec. O wojnach tez. O przemocy i o tym, ze innym dzieje sie krzywda w tym samym czasie, kiedy u nas jest pokoj I mamy co jesc. W tym roku bylysmy w Oswiecimiu. Poprosilam, aby nie robily sobie zdjec. Nie sobie. Bo jest to miejsce szczegolne i szczegolnie mamy sie tam zachowac. Czy byla to dla nich lekcja historii ? Pewnie tak. Ale ja wich wieku przyzywalam to glebiej, mocniej, z wiekszym wyciszeniem … Bo babcia mi opowiadala, bo mama byla dzieckiem z 45roku …A teraz ? Wojna jest odlegla, chociaz dostep do informacji o niej bardzo latwy. Inna epoka. Zdziwialm sie tez, ze Amerykanie nie swietja Dnia Dziecka. Dlaczego ? Nie wiem. Pozdrawiam Panstwa serdecznie i informuje, ze jestem 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  • Dziękujemy Brzozo za to że jesteś. Miło, że zgadzasz się z moim poglądem na temat mówić – nie mówić.
   Dziecko to tylko przez jakiś czas mniejszy od nas człowiek.
   Co do prezentów, to ja optuję za przemyślaną strategią a nie zakupami na łapu capu.
   Pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.