Przemoc nie ma płci, ona jest w nas wszystkich

Nie dawno przewaliła się przez Polskę fala oburzenia wywołana wyczynami gimnazjalistek z Gdańska, które zastosowały rozwiązania siłowe we własnych prawdziwych, czy też wyimaginowanych problemach. Napisałem niesiony tą falą wspomnieniowy trochę tekst, któremu dałem tytuł z piosenki  zespołu Lady Pank „Dziewczyny z byle kim nie tańczą”.        Nie ja jeden o tym pisałem. Poszerzało to zakres dyskusji o wychowaniu, czy też o jego braku, jako o jednej z głównych przyczyn przemocy i agresji nie tylko wśród młodych, bo oni przecież dorastają, zakładają rodziny i żyją tak, jak się nauczyli w dzieciństwie. Mamy więc w mediach codzienną porcję okrucieństwa, chamstwa, przemocy, złodziejstwa i czego jeszcze ludzie nie wymyślą.

W połowie maja mieliśmy lokalną imprezę zwaną majówką. Program przygotowany zdecydowanie dla młodzieży widocznie trafiał do ich gustów skoro zjechały skądś tłumy młodzieży o średniej wieku mieszczącym się w przedziale gimnazjalno -licealnym. Udostępniając na Fb zdjęcia z imprezy w muszli koncertowej napisałem: Jest młodzież? Jest zabawa!!!
Tak przecież faktycznie bywa. To dla młodych organizuje się tego typu imprezy. Muszą się gdzieś poznawać, przebywać ze sobą, bawić się, śpiewać, tańczyć. Postulujemy spotkania w realu, a nie w wirtualu, prawda? Jedno drugiemu zresztą nie przeszkadza skoro zabiera się ze sobą gadżety IT, aby nie przerywać istnienia w obydwu uzupełniających się przestrzeniach. Młodzi się bawią, tak jak lubią, jak chcą. Ochroniarze niby pilnują porządku, ale w rejonie imprezy, a poza tym terenem może stać się wszystko, co tylko ludzie mogą wymyślić. Nikt nikomu nie przeszkodzi w zażywaniu wszelkich polepszaczy humoru i przeprowadzaniu różnych transakcji i porachunków. Są młodzi – jest zabawa. Bywa jednak i mało zabawnie, kiedy temperament góruje nad rozsądkiem, kiedy w ruch idą pięści i nie tylko.

W czasie wspominanej imprezy majowej znajomego chłopaka – maturzystę pobito tak, że wylądował na chirurgii szczękowej szpitala wojewódzkiego, gdzie mu składano szczękę. Nie on jeden tak właśnie zakończył tamtą majówkę. Kilku nieszczęśników czekało na podobne, poniedziałkowe zwykle zabiegi. Jak się to dla niego skończy tego nie sposób przewidzieć. Mamy w pamięci podobny przypadek sprzed kilku lat, kiedy podobnego wiekiem chłopaka tak skopano, że stał się kaleką i jego życie, a także całej jego rodziny zupełnie się zmieniło.
W końcu maja poznamy wyrok w bulwersującej nas od roku lokalnej sprawie pobicia człowieka przez grupę dużo od niego młodszych, a nawet nieletnich chłopców. Pobicie ze skutkiem śmiertelnym nie wynikało z jego winy. Bili z nudów. Dla rozrywki. Bili dotąd aż nasycili się poniżaniem i upokarzaniem swojej ofiary, aż zabili. Zapewne media poinformują nas o szczegółach, które jednymi wstrząsną, a dla innych będą instrukcją postępowania w podobnych sytuacjach.

Czy to jest tylko statystycznie uzasadniony „margines marginesów” problemów z zakresu psychologii społecznej, czy szersze zjawisko?

12 uwag do wpisu “Przemoc nie ma płci, ona jest w nas wszystkich

 1. Napisałeś: „Nikt nikomu nie przeszkodzi w zażywaniu wszelkich polepszaczy humoru i przeprowadzaniu różnych transakcji i porachunków”. Od tego się zaczyna.
  Jeżeli nie na majówce, to znajdą inną sposobność. Dawniej bywało podobnie, polepszaczem był wtedy alkohol. Masz rację, przemoc jest w nas. Na pewno nie we wszystkich jednakowa. Bo przecież niejednej żonie zdarzy się użyć wałka czy patelni. Co więc czynić? Myślę, od dziesięcioleci wprowadzają różne programy, efekty znikome. Można jednak ograniczyć to zjawisko. Szczególnie Wy, pedagodzy dobrze o tym wiecie. Dom rodzinny, szkoła, wiara, środowisko itp, wszystko wpajane w należyty sposób. Co jeszcze? Nie wiem, gdybym potrafił, daliby mi nagrodę. A jeśli już, jestem za karaniem. Resocjalizacja? Ponoć jeszcze „doskonali”. Patrzę przez okno, z Biedronki wyszli, ich czworo z zakupami, prosto do samochodu. Pewnie na majówkę, każdy po dużej reklamówce. Śmiało napiszę: „Oj, będzie się działo !”. Tyle, mnie coś w tym temacie wiadomo. Kiedyś i mnie się oberwało … to skutek „dobrego wychowania”. Przyjacielu, uważajmy na siebie. Pozdrawiam. 🙂 🙂

  Polubienie

  • Mamy swoje lata, a więc i spore doświadczenie. Porównanie warunków panujących w tzw. naszych latach i obecnie jest trudne, bo młodzi ludzie wywalczyli sobie prawo decydowania o sobie na długo wcześniej zanim osiągną pełnoletniość . Myśmy takich swobód nie mieli.
   Masz rację. Uważajmy na siebie

   Polubienie

 2. Obawiam się, że to szersze a i rosnące zjawisko. Przeważnie jedną osobę atakuje pokaźna grupa. Nakręcają się wzajemnie, nie wypada przecież odstawać. Pisałam kiedyś u siebie : dawniej, gdy mijaliśmy grupę młodzieży, uśmiechaliśmy się. Fajni, piękni, młodzi. Teraz inaczej, raczej z obawą, czy przejdziemy bezpiecznie. Koło naszego domu przechodzi dużo młodzieży, z lewej do szkoły podstawowe, z prawej do gimnazjum. Zachowanie bardzo nieciekawe, słownictwo także. Dziewczyny dominują.
  Pozdrawiam Tatulu 🙂

  Polubienie

  • Mamy podobne obserwacje An – Ulu z tym, że drastyczne nadużywanie swobód jest jednak jakimś ułamkiem całości.
   Wszędzie są kamery, ochroniarze, policja, straż miejska, a i tak nie ma i raczej nie będzie pełnego nadzoru nad zachowaniem się wszystkich uczestników zabawy.
   Uważajmy na siebie i najbliższych

   Polubienie

  • ~perła pisze:

   Kiedyś napadł mnie mężczyzna gdy wracałam z pracy. Udało mi się uwolnić. Na policji byłam winna, bo szłam tamtędy, bo jestem ładna, bo jestem kobietą. Na koniec zapytano mnie
   (4 godziny przesłuchiwał mnie mężczyzna w zamkniętym pokoju), co w mojej ocenie ów mężczyzna chciał mi uczynić?Zapytałam czy zadałby to pytanie swojej żonie gdyby była na moim miejscy. Później namawiano mnie bym nie wnosiła sprawy o ściganie z urzędu(wtedy gwałt nie był ścigany z automatu).Do dziś mam traumę. Boje się gdy ktoś za mną idzie, boję się gdy jestem zamknięta w pomieszczeniu z mężczyzną. Na studiach prosiłam,żeby podczas egzaminu były otwarte drzwi lub ktoś był jeszcze ze mną w pomieszczeniu z egzaminującym mnie mężczyzną. Tą krzywdę wyrządził mi dorosły i policjant który traktował mnie źle(sama sobie winna).Po latach, lęku co raz mniej. i jedna rada dla wszystkich nie wolno się bać . Ci co krzywdzą, Ci co mają taki zamiar wyczuwają nasz lęk. Nie pozwólmy się krzywdzić, nie bójmy się. Ja przed napadem się bałam..że ktoś mnie napadnie.

   Polubienie

   • Tatul pisze:

    Nasz lęk ośmiela do bardziej agresywnego ataku, bo strach paraliżuje i ogranicza naszą wolę walki.
    Przykład policjanta jest dość typowy, chociaż pisano o szkoleniach policjantów w tym zakresie i o konieczności zapewnienia odpowiednich warunków przesłuchań.
    Dziękuję za odwiedziny

    Polubienie

 3. ~Piotr Opolski pisze:

  Zaczynam podejrzewać, że w nas tkwi jakiś………cholera jak to nazwać…….może awatar, może coś genach, że kazy kurdupel powyżej 1.50 musi sie sprawdzić jako hjero /wiesz, że pisze się chero/ bo inaczej sie udusi. Człek poczciwina, przyjazny, spolegliwy nie jest w cenie. W cenie sa wiejskie Joanny D’arc czy Alki Macedońskie a jak jeszcze spotka sie 7 wspaniałych po kilku piwach to sa wazni jak magi w …………… .
  Nie dziwię sie tym ktorzy chcą trzymac za twarz……..
  Pozdrawiam

  Polubienie

 4. Dawno nie byłeś w szkole, więc nie wiesz, że tam też rządzi młodzież, a rodzice ustawiają po kątach nauczycieli. Dochodzi jeszcze alkohol i ziółka, a wiadomo, że dzieci mogą wszystko, każdy adwokat wybroni łobuza. Czują się bezkarni, bo wiedzą, że nikt im nie podskoczy. Są nieletni, więc nawet rączek nie muszą sobie ubrudzić, by przewrócony znak drogowy wstawić, czy popisane auto umyć. Mamy prawo ochraniające przestępców, niestety.

  Polubienie

  • To prawda. Już 6 lat mija odkąd odszedłem na emeryturę. Nie mam zatem bezpośrednich obserwacji, a tylko medialne lub przekazywane na żywo wiadomości o wyczynach niektórych z młodych ludzi.
   Prawo ma być zmodyfikowane, więc nadzieja na istotną zmianę zasad ochrony ofiary i sprawcy nie powinna gasnąć.
   Pozdrawiam niedzielnie

   Polubienie

 5. Miałam napisać mądry komentarz na temat „ach, ta dzisiejsza młodzież” . Ale wdałam się z sobą w dyskusję i nie mogę dojść do konsensusu. Bo agresja jest atawistyczna. Bo testosteron wywołuje wojny. Rzecz w tym, żeby nad tymi pierwotnymi instynktami zapanować. Od tego mamy rozum. Można młodzież tak wychować, by z niego korzystała. Ale to teraz takie niepopularne. Trzeba być przebojowym i po trupach dążyć do celu, kto tego nie robi ten ciota. Nie, absolutnie kultura i spokój nie mają dobrej prasy

  Polubienie

  • Otóż to ewo, otóż to, Tak się porobiło, że przestaje być miło.
   Znajoma z Fb przesłała mi tytułem komentarza mema, z którego wynika ze boimy się zarysować telefon, a nie boimy się zniszczyć komuś życia. Smutna perspektywa.
   A w sprawie wychowania mamy ten sam dylemat: „Ksiądz pana winił, pan księdza, a nam biednym zawsze nędza”.
   Zawsze są jacyś oni, nie my

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.