Bajka jest dobra na wszystko

W ubiegłą niedzielę słuchałem rankiem w Jedynce Polskiego Radia cyklicznej audycji „Familijna Jedynka”. Tematy raczej poważne jak to w katolickiej rozgłośni bywa, aż tu nagle usłyszałem: – A teraz zapraszamy do odbiorników naszych najmłodszych słuchaczy. Wysłuchamy wspólnie bajki o poszukiwaniu szczęścia. 

Zastanowiło mnie to, że to dzieciom będą czytać, a cóż one wiedzą o szczęściu, czy o jego szukaniu. Chcą mieć wszystko, a gdy to jest spełnione, to czy przyjdzie na myśl przeciętnemu dziecku aby nazwać ten dobrostan szczęściem?
Robiąc swoje słuchałem jednak z rosnącym zainteresowaniem:
W pewnej krainie żył sobie człowiek, który był wyjątkowym pechowcem – rozpoczął swoją opowieść lektor.
Wszystko co najgorszego mogło się komuś przytrafić przytrafiało się właśnie jemu. Był tym tak bardzo zgnębiony, że postanowił udać się do pewnego pustelnika poradę i pomoc. Ten wysłuchał go uważnie i powiedział: –
Ja nic ci nie pomogę, bo tylko Pan Bóg może ci pomóc.
Nasz biedaczek podziękował za radę i postanowił bez zwłoki udać się po ratunek na wysoką górę ,gdzie już ponad chmurami mieszkał Pan Bóg. Wędrówka była długa i w drodze naszego wędrowca spotykały różne przygody. Pewnego dnia spotkał na drodze tygrysa. Wystraszył się ogromnie, ale postanowił błagać go o zaniechanie swoich zwyczajów i oszczędzenie mu życia. Tygrys wysłuchał prośby i odpowiedział:
Nie zjem cię , bo jakoś nie mam apetytu i bardzo mnie to martwi. Niedługo pozostanie ze mnie skóra i kości. Ale coś za coś. Jak będziesz u Pana Boga to zapytaj go o radę dla mnie. Zapytaj co może przywrócić mi apetyt?
Wędrowiec podziękował za oszczędzenie mu życia i obiecał przekazać prośbę Bogu.
W dalszej wędrówce, gdy odpoczywa pod samotnym drzewem usłyszał jego zatroskany głos opowiadający o złym losie jaki go trapi.
– Inne drzewa są dużo większe i bardziej okazałe, a ja jestem słabiutkie i małe – utyskiwało drzewo. Gdy wędrowiec zaofiarował się zanieść pytanie do Pana Boga również i w jego sprawie ,to drzewo ucieszyło się na szansę poprawy swego losu.
W dalszej wędrówce napotkał na swojej drodze dom, w którym zamieszkiwała piękna i bardzo gospodarna kobieta, której tak doskwierała samotność, że straciła radość życia. Gdy dowiedziała się, że nasz wędrowiec idzie do samego Pana Boga ze swoimi troskami, to poprosiła o zaniesienie prośby o radę również w jej sprawie. Wędrowiec chętnie przyjął je prośbę i wyruszył dalej.
Gdy dotarł do białej groty, w której mieszkał Pan Bóg i znalazł się przed jego obliczem, to opowiedział o wszystkich swoich nieszczęściach, które go tam doprowadziły i prosił gorąco o radę. Bóg go wysłuchał i odpowiedział:
– Nie martw się więcej, wkrótce znajdziesz swoje szczęście. Wędrowiec ucieszył się, ale przed powrotem postanowił przekazać prośby nieszczęśników spotkanych po drodze . Pan Bóg go wysłuchał i dla kobiety przekazał radę:
– Powinna wyjść za mąż aby nie była więcej samotna i aby mąż pomagał jej we wszystkich życiowych sprawach.
Porada dla drzewa brzmiała następująco:
– Korzenie tego drzewa są uciskane przez skrzynię złota, która jest zakopana pod tym drzewem. Jak skrzynia zostanie usunięta, to problemy miną bez trudu. – Porada dla tygrysa brzmiała następująco:
– Gdy tygrys zje najgłupszego człowieka pod słońcem wtedy apetyt mu powróci i problem zniknie .
Nasz wędrowiec wraca podśpiewując z radości jaka będzie jego udziałem, gdy już spotka swoje szczęście. Po drodze wstępuje kolejno do miejsc gdzie przyjął na siebie pośrednictwo w przekazywaniu próśb.
Kobiecie powiedział dosłownie to, co usłyszał od Boga. Powinna wyjść za mąż, a jej problemy znikną. Kobieta przyznała, że to mądra rada, ale… Skąd ma wziąć męża? Zapytała wędrowca:
– A ty wędrowcze nie zechciałbyś zostać moim mężem?
– Nie mogę – odpowiedział wędrowiec, muszę wracać do siebie, tam czeka na mnie obiecane szczęście
. Poszedł w dalszą drogę
Gdy dotarł do samotnego drzewa przekazał mu informacje :
Twoje problemy wynikają z uciskania korzeni przez skrzynię złota jaka jest zakopana pod tobą – powiedział. Drzewo skierowało do niego dalszą swoją prośbę.
– Czy mógłbyś wykopać tę skrzynię złota i zabrać ją sobie?
– Nie mogę – odparł wędrowiec. Nie mam czasu. Muszę wracać do siebie, bo tam czeka na mnie szczęście
– odpowiedział i poszedł w dalszą drogę.
Gdy dotarł do miejsca gdzie żył cierpiący na brak apetytu tygrys, to również jemu przekazał diagnozę :
Gdy zjesz najgłupszego człowieka pod słońcem, to odzyskasz apetyt…
– No tak, ale skąd go wezmę? A jak ustalę , że ten którego zjem jest tym właśnie największym głupcem? –
rozmyślał głośno nad nowym dylematem, a wędrowiec opowiedział mu jeszcze jak załatwił prośby drzewa i samotnej kobiety. Tygrys wykazał zainteresowanie opowieścią i zaczął dopytywać.

Więc ty odmówiłeś dobrej, pięknej i gospodarnej kobiecie gdy zaproponowała ci małżeństwo? Drzewo też pozostawiłeś bez pomocy gdy prosiło abyś wykopał i zabrał ze sobą skrzynię złota? Nie rozumiem tego. Miałbyś wszystko czego potrzebujesz, a ty porzuciłeś to wszystko i wędrujesz dalej w poszukiwaniu szczęścia…
Już wiem kto jest najgłupszym człowiekiem w świecie. Zaraz skończą się moje i twoje kłopoty
– powiedział i…
To już koniec opowieści. Ja też byłem zdziwiony brakiem mocnego akcentu. Nie dziwiłem się jednak brakiem finału, w którym byłoby słychać odgłosy mlaskania i trzask gryzionych kosteczek.
Katolicka rozgłośnia stawia na wyobraźnię słuchaczy, a poza tym warto postawić sobie pytanie:
– Czy to była bajka dla dzieci?

24 uwagi do wpisu “Bajka jest dobra na wszystko

 1. Lepiej przemilczeć.Tak wygląda edukowanie. Dotyczy wszystkich jej form. Na tym zakończę, mógłbym dużo na ten temat. Mam jednak wyniesiony z dzieciństwa szacunek dla nauczycieli, nie będę więc doświadczonego pedagoga denerwował. Tylko sympatycznie pozdrawiam. 🙂 🙂

  Polubienie

  • Pozwól Jędrku że wskażę na kluczową zasadę w pedagogice.
   „Słowa uczą, a przykłady pociągają”. Będąc wierny tej zasadzie starałem się podbudowywać teorię przykładami z życia. Tu też sięgnąłem po przykład. Przyznasz że sugestywny.
   Poczekajmy jeszcze z oceną na komentarze innych czytelników.
   Myślę właśnie, że nie tylko ja lubię baśnie..
   Pozdrawiam

   Polubienie

   • Ja tutaj gwoli kolejnego komentarza. Nie polemizuję. Nie do zaakceptowanie jednak dla mnie jest : „Gdy tygrys zje najgłupszego człowieka pod słońcem wtedy apetyt mu powróci i problem zniknie”, to miał powiedzieć Bóg? Odsyłam do Pisma Świętego. To jest dopiero sarkazm! By uczyć o drogach do szczęścia trzeba takich bajek? Koniec polemiki z mojej strony. Pozdrawiam. 🙂

    Polubienie

 2. Podziwiam pana pamięć . Panowie jak widzę niewiele zrozumieli z bajki ale ona dla dzieci przecież . Piszę panowie bo notatka,komentarz powyżej i sarkazm jaki czytam,podobne.Uprzedzając ripostę….Tak tak ,to mnie zjadł tygrys by poprawić sobie apetyt….Stare zrzędy,rzucę znikając w paszczy .

  Polubienie

  • W rozmowach z uczniami, ale nie tylko z nimi używałem czasami pewnego wybiegu. W czasie gdy mnie zarzucano coś do czego się nie poczuwałem, proponowałem rozmówcom:
   Wyciągnij przed siebie dłoń i palcem wskazującym wyceluj we mnie mówiąc : Ty jesteś winien…
   A po chwili. Spójrz na swoją dłoń, jeden palec wskazuje na mnie, a trzy pozostałe…
   Kończyło się to zwykle śmiechem, ale w klasie widziałem jak uczniowie wcelowują swoje paluszki w innych i powtarzają słowa: To twoja wina…
   Przykład działa:
   Do sentencji powyżej dodam jeszcze jedną:
   „Bez mistrza nie ma sztuki
   Bez przykładu nauki…”
   Wszyscy mamy czasem minę owego wędrowca, ale doświadczenie takiej nauki jest jednak lepsze niż stanie sie posiłkiem dla tygrysa.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 3. W uzupełnieniu bajeczki podsyłam jeszcze wierszyk:
  Asnyk Adam

  Siedzi ptaszek na drzewie…

  Siedzi ptaszek na drzewie
  I ludziom się dziwuje,
  Że najmędrszy z nich nie wie,
  Gdzie się szczęście znajduje.

  Bo szukają dokoła,
  Tam gdzie nigdy nie bywa,
  Pot się leje im z czoła,
  Cierń im stopy rozrywa.

  Trwonią życia dzień jasny
  Na zabiegi i żale,
  Tylko w piersi swej własnej
  Nie szukają go wcale.

  W nienawiści i kłótni
  Wydzierają coś sobie,
  Aż zmęczeni i smutni
  Idą przespać się w grobie.

  A więc, siedząc na drzewie,
  Ptaszek dziwi się bardzo,
  Chciałby przestrzec ich w śpiewie…
  Lecz przestrogą pogardzą.

  Polubienie

 4. a toś mnie Pan rozbroił z mojej złośliwości. Dziękuję pięknie.Tak łatwiej. Patrzę na Pana pamięć, cytaty…ja nie potrafię, nie mam, muszę brać z siebie.Biorę ale czy jest co , tego nie ocenię.

  Polubienie

  • Faktycznie dość często używam cytatów, bo uważam że na lepsze opisanie sprawy po prostu mnie nie stać. Nie zawsze to moje cytowanie jest przykładem dopełnienia praw autorskich, bo nie zawsze aforyzmy spotykane na różnych stronach w Internecie mają przypisanego autora.
   Muszę się za to zabrać .
   Mam jednak świadomość tego, że błędny jest pogląd mówiący o tym, że:
   „Cytat cyni Polaka cłowiekem ocytanym”.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 5. Dawno, dawno temu ludzie wymyślali baśnie po to, żeby uczyć odróżniać dobro od zła, wskazywać zasady życia w społeczeństwie. Nie były one przeznaczone dla dzieci, chociaż dzieci też tych bajań wędrownych pieśniarzy czy kobiet przy darciu pierza słuchały. Teraz dorośli już wiedzą wszystko, nie potrzebują takich przypowieści. Albo tak im się wydaje.
  A przy okazji- Jedynka jest rozgłośnią katolicką?

  Polubienie

 6. Witaj Ewo. A więc baśnie są, a przynajmniej były dla dorosłych?
  Ja już kiedyś zajmowałem się bajkami dla dzieci widząc w nich również coś dla dorosłych: http://tatulowe.blog.onet.pl/2015/07/11/czytajmy-dzieciom-i-uczmy-sie-wraz-z-nimi/
  Jedynka nie jest rozgłośnią katolicką. Ma jedynie taką rozgłośnię nadająca w niedziele program Familijna Jedynka, która kończy się transmisją Mszy świętej nadawanej z kościoła Świętego Krzyża w Warszawie. Jest poza tym programem adresowanym do ludzi starszych. Dla mnie to rewelacja. Polecam

  Polubienie

 7. …moim zdaniem myli się Pan jeśli wziąć pod uwagę ,że ów chłopiec jest z mojej bajki i dla mnie. Wtedy musi pozostać jak jest i nie wolno zmieniać niczego ale jeśli, o czym banalnie zapomniałam, stworzenie, nie należy już do stwórcy a jest niezależnym, wolnym bytem, ma Pan prawo zrobić z tekstem i jego interpretacją, co zechce, nawet oddać cukierek mrówkom ,żeby zniszczyły sobie zęby i potrzebowały leczenia.

  Polubienie

 8. Jak zawsze jedynka ma w swojej ofercie programy mądre i skłaniające do refleksji. Najwięcej mądrości życiowych zawierają bajki dla dzieci. W nich można znaleźć prawdy dotyczące nas wszystkich.
  Pamiętam, kiedy byłam małą dziewczynką, mieliśmy wiszące radio na ścianie w kuchni. Telewizorów jeszcze nie było, więc właśnie audycje płynące z tego sprzętu były jedyną drogą do wiedzy. Nie zapomnę nigdy słuchowisk, których wraz z Mamą słuchaliśmy regularnie. Przeżywaliśmy losy bohaterów jak osób nam najbliższych. Nie rzadko któreś z nas popłakało się. Mama pilnowała żebyśmy wysłuchali jak najwięcej tych przedstawień radiowych. Wiedziała, że jest to ważne w życiu dzieci, uczy, bawi. Rzadko słucham Jedynki, ale widzę że niektóre programy emitują do dziś.
  Dziękuję Tatulu za przypomnienie o tym.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  Polubienie

 9. …przyglądam się , nie tylko tutaj, sposobie mówienia, pisania do siebie i zupełnie nie wiem jak do tego podejść. Większość tej uprzejmości , jest dla mnie dziwaczną, bardzo nieuczciwą manierą. Nie umiem uwierzyć w wiarygodność większości sformułowań. Przekładam wszelkie relacje na te realne i aż mnie cofa od myśli że ktoś pozwoli sobie powiedzieć do mnie zdrobniale, poufale.Dla Państwa to takie zwyczajne naturalne a ja od co najmniej dwudziestu lat jestem tym niezmiennie zdziwiona , że tak można.
  PS
  W związku z radiem. Nie wiem czy jeszcze ale drzewiej bywało ,że dwójka o ósmej rano w niedzielę, transmitowała innego niźli te o dziewiątej, wyznania , nabożeństwa. Dla mnie to bardzo poznawcze było przez dłuższy czas.

  Polubienie

 10. Bajka, jak to bajka: zawsze kończy się morałem. To jest jej rola. I chociaż zapowiadana, jako bajka dla dzieci, nas, dorosłych też winna skłonić do refleksji. Bo jesteśmy egoistami, widzimy koniec własnego nosa, kłopoty innych nie interesują nas. Najważniejsza jest miłość własna. I tak właśnie trafia się w paszczę tygrysa. Słusznie. Pozdrawiam Tatulu 🙂

  Polubienie

  • An-Ulu, jako pierwsza w tej dyskusji odnosisz się do meritum bajki. Ktoś natrudził się pisząc, a ja przecież nie oddałem tu wiernie całej treści, abyśmy mogli na czyichś błędach skorzystać. Nauka kosztuje i to na ogół dość drogo trzeba płacić za popełnione błędy. Ptaszek, z cytowanego tu wiersza też się trudził na darmo:
   Siedzi ptaszek na drzewie
   I ludziom się dziwuje,
   Że najmędrszy z nich nie wie,
   Gdzie się szczęście znajduje.

   Bo szukają dokoła,
   Tam gdzie nigdy nie bywa,
   Pot się leje im z czoła,
   Cierń im stopy rozrywa.

   Trwonią życia dzień jasny
   Na zabiegi i żale,
   Tylko w piersi swej własnej
   Nie szukają go wcale.
   Pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.