Uchodźctwo – to wielki problem ludzi żyjących na terenach objętych wojną

Unia Europejska już dość dawno rozwiązała problem napływu poprzez Morze Śródziemne imigrantów z Afryki, jak i z krajów arabskich trafiających tam, gdzie najbliżej, czyli do Włoch i Grecji. Cena za jaką zgodzono się na utrzymanie ich w bezpiecznej odległości od pozostałych krajów to znaczące wsparcie finansowe tych krajów buforowych i decyzja o solidarnym rozwiązaniu problemu poprzez relokację uchodźców z Grecji i Włoch do wszystkich krajów Unii. Długo nad tym pracowano aż wreszcie wszystkie kraje , ustami swoich premierów  ( nas reprezentowała premier Ewa Kopacz) zgodzili się na przyjęcie do swoich krajów zaproponowanych „kwot” uchodźców i przynależny ryczałt unijnych środków pieniężnych. Urzędnicy Unii odtrąbili sukces, bo mając w ręku swoistą umowę uważali, że sprawa została rozwiązana. Nic bardziej mylnego. Niektórzy uznali, że nie ma ciągłości istnienia państwa i podpis byłego już premiera nie zobowiązuje jego następcy. Pacta sunt servanda (łac. umów należy dotrzymywać) – jest tylko zapisem, ale nie zobowiązaniem. Przepychanka trwa. Naciski płynące z Unii aby przystąpić do realizacji umowy o relokacji uchodźców zbywane są deklaracjami pomocy uciekinierom tam gdzie dzieje sie im krzywda, czyli u nich na miejscu zamieszkania lub przebywania. Coś się robi w temacie, ale jakby tak na uboczu unijnego problemu. Konflikt się zaostrza. Padają wzajemnie oskarżenia i pogróżki. Unia straszy konsekwencjami, a rząd zwala wszystko na poprzedników.
Była Premier RP pani Ewa Kopacz powiada: „nie można jednocześnie być i nie być w UE”, czy „być w Unii wtedy kiedy sami UE potrzebujemy, a odwracać się plecami, kiedy są problemy”. – Jesteśmy w UE. To my, Polacy, w sposób szczególny znamy znaczenie słowa solidarność. Często czekaliśmy na pomoc i wsparcie innych krajów, wtedy kiedy u nas było ciężko. I dziś kiedy inni zwracają się o pomoc do nas, my nagle udajemy, że to nas nie dotyczy. Zastanawia mnie dlaczego akurat rząd pani Beaty Szydło jest tak niewrażliwy na nieszczęście, szczególnie małych dzieci i matek, które uciekają przez Morze Śródziemne – zaznaczyła b. premier. http://wiadomosci.onet.pl/kraj/kopacz-polska-powinna-wypelnic-zobowiazania-ws-uchodzcow/fhms1d7

Ma rację jako polityk, obywatel, katolik, ale i druga strona też ma swoje racje i zaciekle ich broni oświadczając, że nie chce nad Wisłą tego, co zafundowali sobie nasi unijni partnerzy, bo bezpieczeństwo Polaków jest im najdroższe, a kar za złamanie umowy się nie obawiają…
Tak sobie rozmyślając postanowiłem zapytać moją młodą znajomą, bywałą w zachodnim świecie, gdzie mogła zaobserwować czym grozi nam nawiązanie do francuskich, holenderskich, czy belgijskich standardów emigracyjnych. Oto nasza rozmowa na ten temat:
Kasiu, zabieram się do napisania na blogu o naszym problemie z imigrantami. Możesz powiedzieć jakie zdanie masz na ten temat jako przedstawicielka świata młodych?

– Moje zdanie jest podzielone na dwie części. Jestem zaprzyjaźniona z różnymi kulturami i krajami. Każdy naród jest inny. Każdy ma wady i zalety, tak samo jak my. I w każdym są złe i dobre osoby. Mądre i głupie… Dlatego nie możemy wrzucać wszystkich do jednego wora.
Jeśli chodzi o aktualny napływ imigrantów wyznających Islam, to moje nastawienie do tej społeczności jako religii jest bardzo sceptyczne i negatywne. Znam tę kulturę i sposób myślenia tych ludzi, którzy są nastawieni stricte na siebie. Wykorzystują ludzi do swoich celów. Natomiast jest tu mały wyjątek. Ludzie wysoko usytuowani finansowo są bardzo mili i chętni do pomocy. Natomiast wszyscy którzy muszą dla tych osób pracować są bardzo zmotywowani do osiągnięcia wysokich pozycji i uczestniczą w świadomym manipulowaniu głównie młodymi kobietami w bardzo kulturalny sposób.. W ten sposób dążą do zapewnienia sobie potomstwa w różnych kulturach …które chcą świadomie przysposobić do swojej religii. Jest to bardzo świadome i perfidne wykorzystywanie młodych kobiet, które są głupiutkie i chętnie słuchają komplementów oraz pięknych adoracji… Kończy się to potajemnymi randkami i seksem w hotelu. Wiec każda z nich czuje się wyjątkowo, a ich mózgi są uśpione. Na tym polega ich słodka tajemnica i bazujący na biedzie imigranckiej wspólny cel, którym jest wywalczeniu sobie Islamu na całym świecie. Bo tylko tak dają sobie radę. Oczywiście, że zdarzają się również te chamskie marginesy stosujące przemoc, dokonujące gwałtów lub popełniając samobójstwa w dużych skupiskach ludzi przy użyciu bomb lub przy pomocy podobnych do tego przedsięwzięć. Ten naród nie jest głupi wie kogo ma posłać na śmierć, a kogo wykorzystać do przedłużania rodu. Zazwyczaj odbywa się to w standardowy sposób dopóki kobieta jest chętna po urodzeniu dziecka wyznawać islam jest bezproblemowo. Ma dobrze… Problem pojawia się gdy chce by jej dziecko było np. chrześcijaninem. Dlatego jestem stanowczo przeciwna. Obserwowałam koleżanki, które jak „cielaki na rzeź” szły za mężczyznami… żonatymi, i utrzymującymi kontakty seksualne z wieloma kobietami. Pomimo posiadania świadomej wiedzy na temat czego mogą się spodziewać kompletnie głupieją. Myślę, że wynika to z niskiej samooceny oraz zaniku u mężczyzn w innych kulturach wysokiej kultury osobistej. Obcy mają przewagę nad naszymi, ale to idzie w złym kierunku. Jest to przykre, bo oni świadomie zabijają posiadane przez ludzi zasady zmuszają do porzucenia własnego ja.

– O…. Dziękuję za tak szerokie uzasadnienie swojej niechęci do islamistów. Ja też nie mam do nich zaufania, ale mam rozdarte serce, bo jako chrześcijanie jesteśmy przecież za ekumenizmem, a z drugiej strony nie chcemy pomóc uciekinierom z terenów objętych wojną. Premier Kopacz w imieniu Rządu RP, jesienią 2015 zobowiązała się do przyjęcia 7 tysięcy uciekinierów z Syrii, którzy uciekając przed wojną dotarli do Włoch i Grecji. Zmienił się rząd i teraz mamy całkowitą odmowę wypełnienia postanowień tamtej umowy z Unią

– Ogólnie mimo, że aktualna polityka w naszym kraju mnie nie przekonuje… to jeśli chodzi o ten aspekt sprawy, to jako matka odczułam pewną ulgę i jestem szczęśliwa z tej odmowy. Nie bez powodu aktualnie z córką przebywam w Polsce. Cały czas mamy duży dylemat gdzie spędzić resztę życia. Nie chce aby moje dziecko było kiedyś zmuszone żyć z niechrześcijaninem. Może jest to nieodpowiednie myślenie, ale tak właśnie myślę. Mam dużą świadomość naszej wiary oraz wielkie do niej przekonanie. Tę świadomość nabywałam w Polsce, w niewielkim gronie ludzi innego myślenia. Liczne wyjazdy za granicę uświadomiły mi kim jestem. Jakie jest moje własne ”ja”, kim chcę być i jakie wartości wyznawać, bo za granicą mogłam poznać inne myślenie. Ale swój kręgosłup moralny miałam okazję kształtować w ciszy i spokoju. I wiem, że to właśnie wypływa z beztroski dzieciństwa. Prawdą jest także to, że przeżywam również problem rozdarcia. Mam wielu dobrych znajomych, którzy wyznają Islam, ale wiedzą, że jestem bardzo sceptycznie nastawiona do jakiejkolwiek rozmowy porównawczej na temat religii. Wiedzą, że nasze kontakty będą zachowane jeśli w grę nie będzie wchodzić religia. Dlatego jestem samarytaninem, który zna i broni granicy kiedy ktoś chce wejść pomiędzy mnie, a wyznawane przeze mnie wartości religijne. Jest to niestety temat bardzo kruchy.
Pomoc uciekinierom jako ludziom…Tak, chętnie pomagam każdemu. Ale zagrożeniu jakie wynika ze zorganizowanego myślenia i działania na moją niekorzyść – stanowczo mówię nie!.
– Myślę podobnie i generalnie nie ufam wyznawcom islamu, chociaż gdy robiłem modernizację mieszkania dla Irakijczyka w Chicago, to zwróciłem uwagę na to, że nigdzie nie częstowano nas jako robotników codziennie kawą i nie troszczono się o nas tak, jak w ich domu bywało. Wszędzie są ludzie i ludziska. Mam świadomość tego jak trudną decyzję starają się rozwiązać rządzący Polską i władze Unii i nie zazdroszczę im ani władzy, ani pieniędzy. Coś muszą zrobić z tym fantem . Będziemy obserwować i wyciągać wnioski. Dziękuję za pomoc i szeroką wypowiedź.
– To, że jako robotnicy byliście traktowani na wysokim poziomie, to też nie jest przypadek. Jak sam pan mówi dokonywaliście modernizacji. Jeśli on zadba o was, to wy zadbacie o niego. Tak jak mówiłam oni nie są idiotami. To inteligentny naród. Wiedzą jak postępować z ludźmi. Miałam możliwość poznania ludzi z wysokim wykształceniem reprezentujących ich narodowość. Wniosek jest jeden:  Świetni pedagodzy, inteligentni rozmówcy manipulujący rozmową w taki sposób aby dowiedzieć się wielu cennych rzeczy w bardzo okrężny sposób. I to ich wyróżnia, zwłaszcza na naszym tle. My nie mamy potrzeby tak wnikliwego poznawania ich, aby zrozumieć ich myślenie. Oni nas rozpracowują poznając i to daje im przewagę. Wiedzą jak nami manipulować. Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru.
Dziękuję Kasiu za interesującą rozmowę. Pozdrawiam i mam nadzieję do następnego pogadania
Jest o czym pogadać, prawda? To może pogadajmy. Może to coś da? Kto wie?
P.S.
Na koniec ubiegłego roku liczba uchodźców sięgnęła 65,3 miliona osób. To najwięcej w historii – czytamy w najnowszym raporcie Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) (za 2016 rok). Takiej fali przesiedleń nie było nawet po II wojnie światowej. W porównaniu z 2014 r. liczba osób przymusowo przesiedlonych wzrosła o 5,8 miliona. Po raz pierwszy w historii przekroczyła ona barierę 60 milionów. Co oznacza, że obecnie co 113 mieszkaniec naszej planety albo ubiega się o azyl, albo jest uchodźcą, albo wewnętrznym przesiedleńcem. http://businessinsider.com.pl/wiadomosci/ile-jest-uchodzcow-na-swiecie-liczba-wzrosla-do-65-milionow/ljcz0ww

20 uwag do wpisu “Uchodźctwo – to wielki problem ludzi żyjących na terenach objętych wojną

  • Tak i ja myślę. Rozdarcie jest jednak ogromne. Pomagać, bo sami otrzymaliśmy wiele pomocy od świata, czy zapobiegać ekspansywnemu Islamowi zamykając przed nim granice?
   Dużo dyskusji prowadzonych w mediach skupia się właśnie na tym temacie.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 1. Trzeba wypracować rozwiązania, ale to nie mogą być getta z socjalem, bo to dla socjalu niektórzy przyjeżdżają. Uczymy, że manna sama spada, nie trzeba pracować. Tak jest w wielu krajach, którym pomagają organizacje. Dzieci, których liczebnośc jest nieograniczona także wychowywane są w socjalu, czyli nikt nie daje im szansy uczenia, jak zarabiać i kierować swoim życiem. A problem będzie narastał, za chwilę ruszy Afryka.
  Pozdrawiam

  Polubienie

  • Skóra cierpnie wobec takiej perspektywy, ale to jest niemal pewny scenariusz. Bogate społeczeństwa Europy powinny posunąć się na ławce i zrobić miejsce uboższym, bo jeśli nie, to oni sami o to zadbają.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 2. Czarna Afryka już dawno ruszyła….
  Pracuję w Maximinie. Jest to organizacja przeznaczona dla kobiet – w zamyśle było, bu wyciągnąc kobiety z domu ,te o gruncie islamskiej religii.
  Stykam się na co dzień z przedstawicielmi tej religii. śąsiada z jednej strony mam z Maroko ,niżej młoda rodzina Syryjska.
  Z sąsiadami nie mam żadnego problemu..Ze znajomymi kobietami chodzącymi w swoich hustkach w większości też nie. Mieszkam niedaleko kościóla katolickiego z jednej strony a Meczetu z drugiej.
  Ostatnio jednak ograniczyłam moją działalność z głupiego powodu…Zorganizowano salę dla modłow dla kobiet – tylko o religii islamskiej. Więc się oburzyłam. przecież chodzą tam kobiety rózne – wyznawczynie buddyzmu, katoliczki, i dilbi jeszcze wiedzą jakich religii przedstawicielki. A tylko jedna religia jest uprzywilejwana.
  Osobiście jestem ateistką i nie powino mnie to obchodzić ale – tak jakoś się poczułam dotknięta. …..
  Integracja nie powinna iśc w kierunku – my do nich ale oni do nas…Tak mi się wydaje.
  W wywiadzie było przytoczone zdanie ,że oni są dobrzy manipulatorzy, że są problemy z rodzin mieszanych w jakiej religii dzieci mają być wychowane itd, itp….
  Sa być może… nie wiem ale skoro tak jest to nie powinniśmy z tego wyciągnąć wniosków???
  Gdy stykam się z przedstawicielem innej religii nie pozwalam sobie na dyskusje o niej. Ani o mojej ani o religii wyznawanej przez rozmówcę.
  Nigdy nie spotkałam się z agresją lub z niechęcią. Być może miałam szczęście :))
  Nie sądzę też, że jeśli w Ameryce ktoś pracował u Irakijczyka i ten był miły i grzeczny dla pracowników tzn ,że miał jakiś zamysł wysoce niebezpieczny….
  Ponieważ prawo zasiłkowe jest beznadziejne to nam się wydaje ,że wszyscy Syryjczycy czy inni beda siedzieć na mitycznych zasiłkach.
  Tutaj jest tak ,że są stałe zasiłki na dzieci,….I tak nawiasem mówiąć – osobiście znam więcej Polaków siedzących na zasiłkach niż muzułmanów.. ..Tu tylko w moim małym miasteczku w Holandii..
  Nawet te panie ,które prychodzą do Maximiny albo pracują jako vrij villige albo gdzieś na pół etatuu – nakczęściej w sezonie w polu itp.
  Interacja i pomoc powinna iść w parze na twardych zasadach. Przyjeżdżasz do mojego kraju ,masz się przystosować do praw mojego kraju. Religia jest każdego prywatną sprawą i tak trzeba ją traktowac a nie przyznawac specjalnych praw tylko przedstawicielom Islamu…
  Msze w meczetach powinny być w języku kraju ,w którym jest meczet – w Polsce po polsku. Tak na wszelki wypadek….
  Nie może być takiej ytuacji jak ostatnio widziałam w tv – policjantki w mundurze o religii islamskiej pod czapką jeszcze noszą hustki… Przesada – idąc pracować w policji wie, że słuzy w cywilnych służbach …..zostało to skrytykowane na szczęście i chyba jednak nie przejdzie….nie można faworyzowaćżadnej religii.
  Islam jako religia jest najmłodśza religią i własnie różni nawiedzeni wykorzystują ją do swoich celów
  Wojna chyba będzie i nie chodzi o religię…Jakby nie interpretować zakusy islmistów…oni sami nie za bardzo chcą żyć w regimach w/g praw swojego Koranu. Z tego co obserwuje to tak bardziej na pokaz a chodzi o władzę i macht. Przpraszam ,za zbyt dlługi komentarz
  Ostatnio jednak coraż gorzje mi być Polką…

  Polubienie

  • Dzięki Reno za przybliżenie holenderskich realiów. Bogaty kraj może sobie pozwolić na więcej, ale przecież i tam są granice, których przekraczać nie wolno.
   Jak myślisz, za ile lat ludność miejscowa będzie w mniejszości?

   Polubienie

 3. Musze powiedzieć ,że już jest w mniejszości na moje rozeznanie. Wikipedia podaje inne dane ale nie biorą w tych danych pod uwagę Antyli Holenderskich.
  Oprócz Muułamnnów to przecież właśnie Chińcycy, Wietnamczycy, Tajlandia ,Suirname – które też rodne j jest, Hindusi i nawet nie zlicze nacji. W samym moim mieście mieszka , ,żyje i pracuje 120 nacji. Oficjalne miasto liczy 45 tysięcy ludności..
  Islam tu nie narzuc nikomu swojej religi – przynajmniej ja tego nie czuje.
  Do tego dochodzą emigranci zarobkowi z Europy w tym największą
  grupą liczbą są Polacy…..którzy też bardzo często siedzą na zasiłkach…
  Haga już liczy sobie większość alochtonów i emigrantów niż autochtonów..
  Pomimo wszystko jak dla mnie – Holanddia została Holandią….

  Polubienie

  • Dziękuję. Imponuje mi spokój jaki bije z Twoich relacji. Tak po prostu jest i już. Tyle nacji, kultur, religii dla naszego kraju i dla większości z nas jest egzotyką.
   Oby Holandia pozostała Holandią

   Polubienie

 4. Od wielu miesięcy żyjemy problemem uchodźców. Od początku uważam, że pomóc należy bezwzględnie. Jednak jestem przeciw sprowadzaniu imigrantów do Europy. Mam wrażenie, że to manipulowanie i uchodźcy w Europie wcale nie czują się jak goście. Już wyznaczają swoje prawa, twarde prawa. Oczywiście, nie dotyczy to wszystkich, oczywiście mamy i rodzimych bandziorów, oczywiście my, Europejczycy, nie jesteśmy bez skazy. Jednak dźwigajmy nasze własne problemy, nie obarczajmy się dodatkowymi. Bo sił może braknąć wkrótce. Niech mocarstwa i wielcy politycy znajdą inne rozwiązanie. A my będziemy partycypować w kosztach takich operacji.

  Polubienie

  • Im dłużej trwa ta dyskusja tym bardziej przychylam się do stanowiska rządu. Szlachetnie jest pomagać i dotrzymywać umów, ale doświadczenie innych państw uczy, że to nie jest gest jednorazowy, a raczej zgoda na przyszłe zmiany, których nawet nie możemy przewidzieć
   Pozdrawiam

   Polubienie

 5. Żyję w Indonezji, największym kraju muzułmańskim, do niedawna bardzo tolerancyjnym. Teraz obserwuję radykalizację i ekspansję. Gubernator Dżakarty (chrzescijanin) został skazany za bluźnierstwo polegające na tym, że powiedział, że jego przeciwnicy nie powinni wykorzystywać Koranu w walce wyborczej. Ten sam sąd, który go skazał jest łagodny wobec przywódcy Frontu Obrońców Islamu oskarżonego o pornografię.
  Muzułmanie przyjmują bez wdzięczności wszystko co oferują im rządy europejskie, bo uważają, że to haracz, do którego zobowiązani są niewierni.
  Uchodźcom oczywiście pomagać należy, ale z daleka najlepiej. Bogata Australia dzierżawi (o ile pamiętam od Papui Nowej Gwinei i Fidżi) w tym celu wyspy i tam sobie uchodźcy żyją.

  Polubienie

  • Dzień Dobry Pani Ewo. Nie miałem jeszcze tak egzotycznego gościa. Teraz już wiem dlaczego do imienia w avatarze stosuje Pani dopisek (Ind). Dziękuję za tę opinię o naturze muzułmanów, bo po raz pierwszy się z nią spotykam. Już podzieliłem się tym zdaniem ze znajomymi na Facebook -u. To wiele wyjaśnia.
   Zapraszam do odwiedzin

   Polubienie

   • Jak dobrze, że Ewa nas informuje o problemie w kraju, w którym żyje. Trzeba poznać wszystkie problemy, aby móc wypracować system pomocy, bo jak wiemy, zamknięte getta w Europie się nie sprawdziły.
    Zasyłam pozdrowienia

    Polubienie

 6. Jeszcze sobie pozwolę. Doświadczenia innych narodów należy brać pod uwagę.
  jak najbardzie się zgadzam. Nic jednak nie zmieni faktu ,że Ci ludzie już są w Europie , problem będzie narastał, i czym bardziej będziemy się burzyc i odwracać plecami od problemu ,tym bardziej w przyszłości będziemy na gorsze problemy narażeni.
  Koegzystencja jest trudną sztuką – Polacy ustawiają się zawsze jako ofiary jakiś ciemnych sił (broń boże własnej głupoty), albo meesjaszem narodów i przedmużem, ostatnim bastionem katolicyzmu…
  Trochę przyzwoitości i empatii by się nam przydało….

  Polubienie

 7. Od bardzo dawna nie dostrzegam w dyskusjach,m o zalewie islamem,jednej kwestii jak gdyby ona wcale nie istniała. W krajach które zostają zaanektowane, przez najeźdźców nie działa wobec nich prawo. Nie działa coś co zawsze winno być oczywistym ochrona własnych obywateli. Zmyślnie wykorzystane przez islamistów , żałośnie sprzedajne partie ich zapraszające, mają przecież sto procent pewności do czego doprowadzi zalew obcą kulturą , religią i to taką która nie klęka przed gospodarzami. Ktoś od czasu do czasu wspomina o nas, że jesteśmy , powinniśmy być zobowiązani…czyżby ?…Myśmy drogo za tę gościnę zapłacili i płacimy.
  W odniesieniu do komentarza powyżej…przyzwoitość i empatia ma polegać na oddaniu własnego domu ?. Istnieje w Polsce prawo pozwalające na osiedlenie się z różnych względów…trzeba przejść procedurę itd…dlaczego nagle ma to nie obowiązywać…dlaczego ktoś ma mieć prawo do omijania kolejki i dlaczego ?
  Świat wywołał wojnę w Afryce…Nie Polska. a mimo tego nie uchyla się od pomocy tam na miejscu bo to jedynie ma sens.

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.