Porachunki w świecie dziewczyn bywają samcze

Na szokującą wiadomość o tym w jaki sposób dziewczyny w gdańskiego gimnazjum dokonują porachunków w swoim gronie http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,21805128,wstawaj-k-a-wstawaj-trzy-gimnazjalistki-z-gdanska-brutalnie.html   zareagowałem wpisem:
-Już wkrótce problem zniknie wraz z likwidacją gimnazjów… Spodziewałem się ataku przeciwników likwidacji (wygaszania)gimnazjów, a z drugiej strony pochwał od tych, którzy w likwidacji gimnazjów widzą remedium na wszelkie zło jakie występuje u dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym gimnazjalistów. Niestety, nic takiego nie nastąpiło. Byłem trochę zawiedziony, ale co chwila pojawiające się udostępnienia tego materiału nie pozwalały mi się wyciszyć.
– Przecież nie tak dawno pisałem o takim właśnie problemie agresji w świecie gimnazjalistek – pomyślałem i zacząłem szukać w archiwum bloga. Dość szybki znalazłem tamten tekst: https://tatulowe.wordpress.com/2011/04/11/dziewczyny-dzisiaj-z-byle-kim-nie-tancza.
Tytuł pochodził z piosenki Lady Pank określający nowe dla mnie, a chyba nie tylko dla mnie zjawisko agresji wśród młodziutkich dziewczyn. Słowa piosenki nazwać można prowokującymi, bo w dyskusjach na forach mocno podkreślały zwłaszcza panie: https://www.youtube.com/watch?v=HLJ4onzjvOM
Dziewczyny dzisiaj z byle kim nie tańczą
Nie wiem czy o tym wiesz
Naturę mają coraz bardziej samczą
Więc Ty się lepiej strzeż!

Sobota wieczór, klub
Stadami stoją bryki wypasione
Ktoś kopie sobie grób
Bo go nie wpuścił durny selekcjoner

Wreszcie podłączasz się
Z pozoru całkiem miła z niej kobietka
I nawet nie wiesz, że
Ona jest alfa, a Ty przy niej betka …
   Przeczytałem jedno i drugie wraz z komentarzami, obejrzałem filmiki i przyszło mi na myśl, że odświeżę tamten mój tekst sprzed 6 lat i uzupełnię go w kilka dzisiaj zamieszczonych pod materiałem komentarzy. Zacznijmy od gorących wypowiedzi młodych (chyba) ludzi:
– Czyli jakaś męska cipcia zamiast stanąć w obronie kobiety i rozdzielić te harpie, to wolał nagrywać to telefonem.
– Przemek –  Lepiej, sam chciał swoje dołożyć…
-Mateusz – To jakieś dwie grupy są i on kolega tych napastniczek.
– Adam – teraz te chłopaki z gimnazjum to się po prostu dziewczyn boją.
– Filip – w latach 90 nie miało to znaczenia, czy chłop lubił dziewczyny, czy nie. Po prostu stawał w obronie i tyle. Nie miało znaczenia czy akurat podpadnie, bo po prostu kobiety się broni zawsze. Świat się zmienia i coraz więcej męskich cipci co boją się kobiet i tyle. Za ciasne spodnie jajka uciskają. Fryzury się popsują i co wtedy będzie tragedia.
– ch**e w leginsach leją, a c**y w rurkach sie przyglądają… patologia!
– Justyna – za mordy i po ziemi wytarzać. To jest dzisiejsza młodzież??? Oczywiście nie wszyscy. Znalazły sobie ofiarę i oczywiście zawsze w grupie bo same by spieprzały. Wielkie cwaniary w grupie.
– Małgorzata – Dzisiejsza zawsze była taka sama i zawsze się takie szm……. znalazły.
Pod kolejnym udostępnieniem nagrania: zhttp://trojmiasto.onet.pl/gdansk-policja-zatrzymala-gimnazjalistki-ktore-pobily-kolezanke/h3h8jx2 znalazłem taką wypowiedź:
-Angelique de Berg – smarkule maja w głowach siano, bo im wszystko wolno. traktowane jak księżniczki, nie potrafią zawiązać własnych butów, nie mówiąc już o dawaniu czegokolwiek od siebie. Pokolenie roszczeniowe, bo im sie należy. Należy im sie edukacja, telefony, szmaty, właściwie to wszystko. A jak nie dostana to reagują w jedyny znany sobie sposób: agresja i złością.
Nie wszystkim spodobała się taka wypowiedź. Oto taki właśnie głos::

– Joanna Skotnicka – Nie zgadzam się z Angelique de Berg, a przynajmniej nie do końca. Postawę, którą prezentuje, obserwuję od pokoleń. Tymczasem pod wyjściowym materiałem znajduje się prawie 18 000 komentarzy (nie licząc wtórnych), ponad 39 000 osób (nie licząc udostępnień wtórnych) udostępniło ten materiał, w tym Ty, Joasiu. Niezgodnie z prawem, ponieważ zapewne żadna z dziewczyn, poza ofiarą, nie wyraziła zgody na upublicznienie swojego wizerunku. I można się z tym nie zgadzać, ale to nie zwalnia nas z przestrzegania przepisów. Uwidocznione na filmie osoby (nie tylko dziewczęta, ale również chłopcy, przynajmniej operatora słyszymy) łamią prawo, a 18 000 pełnoletnich komentatorów i 39 000 pełnoletnich udostępniających pokazuje im, że mogą to robić, sami działając niezgodnie z prawem. Jaki więc dajemy tym dzieciom przykład i czego ich uczymy? Kto, oprócz mnie, spróbował zainteresować tą sprawą organy ścigania? Oburzanie się na fb czy nawoływanie do samosądu jest w pierwszym przypadku żenujące, a w drugim… hmmm… niezgodne z prawem. I znów zataczamy koło. Zatem – mniej bezproduktywnego, niezgodnego z prawem gadania, więcej realnych działań. Tylko one przynoszą skutek. Uczymy dzieci nie poprzez komentarze na fb, tylko własną postawą.

Trochę mnie zatkało – przyznam się bez bicia. Nie wolno upowszechniać wiedzy o bulwersującym wszystkich zdarzeniu, bo nie mamy zgody zainteresowanych, bo tylko pobita dziewczyna zgodziła się na upowszechnienie tych informacji, a napastniczki już nie?
Ciekawe, czy to policjanci podpowiedzieli agresorkom aby założyły kaptury?
Nie ważne są intencje. Prawo chroni łamaczy prawa, a prawo prawo znaczy…

Dura lexsed lex (łac. Twarde prawo, ale prawo) – rzymska zasada prawnicza wyrażająca absolutną nadrzędność norm prawa…- jak podaje Wikipedia

13 uwag do wpisu “Porachunki w świecie dziewczyn bywają samcze

 1. Moim zdaniem problem jest więcej niż poważny. To nie pojedynczy przypadek. Czy ktoś z nas starszych wyobraża sobie, żeby w naszych czasach nauczycielowi na głowę założyć wiadro? Nie tylko o dziewczyny tu idzie, także nie o gimnazja czy inne szkoły. Wszyscy wiemy, że o wychowanie idzie, zaś wychowanie ma ścisły związek z czasami w jakich teraz przyszło nam żyć. Czasy są takie, że inne preferuje się wartości, że inne mamy sytuacje materialne, że brakuje czasu na należyte wychowanie. Do tego osoby starsze, rodzice, opiekunowie, znajomi często też sami wymagają „naprawy”. Strach iść ulicą nawet w biały dzień. Wczoraj kolega sąsiad mi mówił, że nosi zapalniczkę, choć jest niepalącym by w razie czego nie dostać w „czapę” gdyby taki zapytał o ogień. Co robić? Przykładnie karać, ale co jeszcze, nie wiem. Pozdrawiam. 🙂 🙂

  Polubienie

  • A więc nie tylko mnie szokują takie zachowania?
   Sporo złego dzieje się w każdej minucie i media mają co obserwować i donosić, Rodzice i bliscy katują nawet maleńkie dzieci – o czym coraz głośniej, Co 10 godzin porzucane jest dziecko. Przemoc w rodzinach staje się coraz powszechniejsza… To wszystko nie jest bez wpływu na zachowania małolatów. Dokąd pędzi ten świat?

   Polubienie

 2. Świat pędzi. Kierunek, mam nadzieję, można zmieniać na ten właściwy. Lekarstwo – coś zaaplikować ludziom na obojętność. I pilnować nieuchronności kary. I jeszcze jedno – konieczność zadośćuczynienia, o której to powinności nie wolno zapominać. W całym tym ponurym zdarzeniu nie daje się zauważyć ani jednego dobrego gestu. nie ma próby pomocy. Prawdopodobnie dla jednych było to świetne widowisko, dla innych coś tak normalnego, że nawet tego nie zauważyli. Myślę, że najwięcej jednak było tych, którzy bali się zareagować, by nie stać się kolejną ofiarą. Mam nadzieję, że tych było najwięcej, bo jeśli dorośli pomogą im, stworzą zaplecze dające bezpieczeństwo, to w przyszłości nie będzie już okazji, by takie sceny nagrywać.

  Polubienie

  • Gdyby działał system kar i nagród…
   Gdybyśmy wychowując dzieci byli bardziej konsekwentni…
   Gdyby…
   Zobaczymy jak się to skończy. Małolatom, sprawczyniom pobicia nic nie zrobią, bo to dzieci…
   Zdjęcia i opisy przeczą temu wyraźnie.
   Zobaczymy.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 3. Zarówno mój mąż jak i młodszy syn uczą /też/ w gimnazjach.
  Powiem krótko – uważają, że dobrze… że ich już nie będzie.

  Ale jest to problem bardziej skomplikowany, bo dziewczyny aby dorównać chłopakom biorą z nich przykład – i to ten najgorszy i od tych najgorszych, najmniej wartościowych chłopaków.
  I jeszcze jedno – kiedyś nauczyciel mógł wszystko w szkole zrobić a teraz nie może niczego….Nastąpiło przegięcie w drugą stronę.
  Pozdrawiam

  Polubienie

  • Dziękuję za odwiedziny. Zdanie nauczycieli gimnazjalnych jest potwierdzeniem tezy mówiącej o tym, że ten okres życia młodych ludzi, który przypada na gimnazjum jest chyba najbardziej burzliwy . Trudno za nimi nadążyć i zrozumieć ich zachowania. Może dlatego znów sięgnąłem po ten temat?
   Rozstrzygnięcie sadowe w sprawie tych nastolatek już stało się faktem ale widziałem, że jakaś pani – chyba mama napastniczek (?) poszkodowanej (?)zapowiedziała apelację.
   Będzie zatem ciąg dalszy i kolejne odsłony tego serialu

   Polubienie

 4. Dyskutując na ten temat stałem się bohaterem (negatywnym) notki blogowej, zarzucono mi brak argumentów, zaapelowano o to żebyśmy „nie byli chujami płci obojga”, oraz że jesteśmy (ci co nie dbają o wizerunek przestępczyń) debilami. Prawdę mówiąc nie wytrzymałem i sam tekst o wychowaniu napisałem, pod którym dało się spokojnie rozmawiać, czyli że można.
  Z agresją wśród młodzieży spotykamy się w trakcie wychowywania dzieci często. To rzecz dosyć normalna w pewnej grupie wiekowej. Doszły jednak teraz nowe elementy, jak chociażby bardzo poszerzona grupa akceptująca takie agresywne zachowania, bo mamy media elektroniczne, w tym społecznościowe. A czy dziewczęta stały się bardziej agresywne? Też chyba niespecjalnie? Po prostu dawniej takie zachowania były mniej akceptowane. No i wreszcie reakcje wychowawców i rodziców były szybsze i bardziej zdecydowane.

  Polubienie

  • Byłem na Kneziowisku i czytałem Twój tekst wraz z komentarzamihttp://www.kneziowisko.pl/o-wychowaniu-w-kontekscie-agresji/
   Przeczytałem również wpis na blogu obrończyni tych małych. Miałeś – mieliście mocną przygodę, która pozostawiła sporo przemyśleń i refleksji, również w nas czytelnikach i komentatorach.
   Ten incydent zmierza już do wygaszenia, Sporo młodych ludzi obejrzało filmiki i również jakoś tam się do nich musieli odnieść. Ta akcja coś jednak dała. Na jak długo???
   Tego nikt nie wie.
   Pozdrawiam

   Polubienie

   • Jeżeli pojawi się trochę osób, które będą potrafiły się przeciwstawić czynnie takim sytuacjom, to rzeczywiście te dyskusje coś dadzą. Jeżeli nie, to znaczy że tracimy czas.
    Co do dalszej dyskusji, to do tekstu na swój miedzy innymi temat, nie zostałem zaproszony, więc i nie czuję takiego obowiązku. 🙂

    Polubienie

 5. Jak dobrze, że napisałeś o tym, że nagłaśniasz. Najgorsze co może się zdarzyć, to udawać, że sprawy nie ma i jeszcze chronić wizerunek przestępców, jak chce ta bezmyślna obrończyni. Ona i zabójcę potrafiłaby usprawiedliwić. Szkoda słów.
  Pozdrawiam

  Polubienie

  • Śledziłem ten spór z udziałem Knezia i byłem na blogu obrończyni wizerunków tych dziewcząt. Widziałem też kilka filmików o agresji dziewczynek wobec swoich znajomych i koleżanek. Jest się nad czym zastanowić

   Polubienie

 6. … często czytam pytanie, może stwierdzenie, „dokąd pędzi ten świat, dokąd biegnie”…nie biegnie nigdzie gdzie my nie biegniemy i nie robi nic na co same nie przyzwalamy.Świat to my i to jaki jest świadczy o tym jakie same jesteśmy. Tak tak …z naciskiem napisałam , my kobiety bo panom zaczyna poważnie brakować testosteronu, poważnie….a nam przybywa w zastraszającym tempie nawet bez naszej na to zgody.

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.