Rób to, co kochasz, w czym jesteś dobry i za co ludzie chcą ci płacić…

Rankiem 1 Maja a więc w Dniu Święta Pracy usłyszałem w Jedynce Polskiego radia zapowiedź audycji poświęconej pracy. Pani redaktor zapowiedziała to następująco:
Dla jednych jest sensem życia, dla innych koniecznością, nielubianym zajęciem. PRACA. Czy nawet z takiej, która nie jest szczytem marzeń, da się czerpać przyjemność i satysfakcję? O tym w „4 Porach Roku” po 9.00 porozmawiamy z psychologiem biznesu, dr Pawłem Pawłowskim. Czy inni doceniają Państwa pracę?  

Po wysłuchaniu tych słów postanowiłem włączyć się w rozmowę i zadałem pytanie:
– „Jeśli kochasz to, co robisz, to nie pracujesz” . Tak myślał Konfucjusz. Czy dzisiaj nadal się to sprawdza?
Przy śniadaniu poinformowałem żonę o tym pytaniu i odtąd już oboje śledziliśmy przebieg audycji. A było co posłuchać, zwłaszcza, że wypowiedzi psychologa biznesu, jak i ludzi pytanych o ich własne doświadczenia zawierały samą prawdę. Nie każdy z nas przeżył spadającą jak grom z jasnego nieba decyzję o zwolnieniu z pracy, a później starał się za wszelką cenę znaleźć jakieś zajęcie. „Przyszła nowa miotła i mnie zmiotła” – powiedział rozmówca i opowiedział o swoich zmaganiach ze zdobyciem nowej pracy, bo trudny to czas i gorzkie piguły trzeba połykać gdy się słyszy same odmowy.
Psycholog, do którego trafiają przede wszystkim tacy pacjenci nie prowadzi przecież pośrednictwa pracy, a jedynie może pomóc zgnębionemu człowiekowi zrozumieć jego własną sytuację, aby pomóc mu przeżyć kryzys i wyjść na prostą. W dalszej części audycji przybliżono słuchaczom wyniki badań społecznych oraz statystyki wskazujące na to, że praca stanowi jedną z najważniejszych wartości człowieka, a satysfakcja z pracy nie zależy wcale od pieniędzy. Ważne są relacje międzyludzkie, szef i jego metody zarządzania, satysfakcja z wykonywanej pracy, dowody uznania, możliwość rozwoju.
Po tych informacjach i przewie na piosenkę śliczna pani redaktor odczytała na antenie treść postawionego pytania i zapowiedziała : – Zaraz to sprawdzimy…
Czekałem, czekałem i odpowiedzi wprost nie otrzymałem. Gdy zajrzałem na stronę Facebooka poświęconej Jedynce PR to zrozumiałem dlaczego tak się stało. Poza mną jeszcze trzy inne osoby zadały podobne pytanie, a wypowiedzi ludzi usatysfakcjonowanych z własnej przygody z pracą wskazywały na to, że sentencja Konfucjusza jest nadal aktualna. Oto kilka charakterystycznych wypowiedzi:

– Jadwiga – Lubiłam swoją pracę, bo kto z nas po ukończeniu szkoły nie chciał pracować? To prawda, że troszkę w innych czasach przychodziło nam podejmować decyzje. ..ale każda praca , to nowe wyzwanie…bez niej nie potrafiłam żyć. Dziś, już nie pracuję zawodowo, ale praca w domu, to również ciężka praca ,Domownicy doceniają i to podnosi na duchu
– Sławomir – Praca pracą,  ale najważniejsza jest atmosfera i dobry klimat  :
— Krystyna – Dzień dobry Pani Redaktor . Jedną z podstawowych działalności dorosłego człowieka jest praca. To właśnie ona wypełnia nam prawie połowę życia i decyduje o jego kształcie oraz o nas samych. Moja praca była zgodna z moim wykształceniem , którą wykonywałam z przyjemnością . A dziś na emeryturze realizuję marzenia. Udało mi się po prostu.
– Monika – mam dobrą prace, doceniam ją i czuję się też doceniana, atmosfera cudowna , wspaniali ludzie , zarówno szefostwo jak i współpracownicy  🙂 dziękuję Bogu za to każdego dnia
– Jadwiga – U mnie jest podobnie. To wielkie szczęście gdy się do pracy chodzi z radością
– Piotr Mam ponad 60 lat  🙂 i wiele zawodów , oj wiele , i zmiana pracy nigdy nie była dla mnie stresem , zawsze zmieniałem pracę na własne żądanie . Nawet teraz nosze się z zamiarem przestania być pracodawcą i zatrudnić się w spokojniejszych rewirach życia , aby na emeryturze móc dalej w pełni sił realizować plany, których mam zawsze więcej chyba niż siły  🙂  Pozdrawiam jak zawsze z uśmiechem  🙂
– Zofia – Dzień dobry  Ja, jak kobieta pracująca, żadnej pracy sie nie boję i mam za sobą wiele profesji. I każda dawała mi zadowolenie, tak długo, jak długo mogłam się rozwijać i wnosić coś nowego w miejscu pracy. A kiedy przychodziła rutyna – szukałam nowych wyzwań.
– Marek – Dzień dobry. Wiele osób za młodych lat swojego życia marzy o tym by osiągnąć swój cel i spełniać się w danym zawodzie. Niestety albo i też i stety, życie potrafi nam taki scenariusz napisać iż musimy wybrać inna drogę, co nie raz jest to też przymusem. Ja cenię sobie to, co robię obecnie, choć kiedyś miałem inne plany i marzenia. Trzeba cieszyć się z tego co się ma, bo mogłoby nawet tego nie być. Pozdrawiam serdecznie.
– Tadeusz – Parę wyuczonych zawodów mam (radiowiec, matematyk, inżynier automatyk) – duża część prawie 40 letniego okresu pracy, to w tych zawodach technicznych, ale cały czas równolegle praca dydaktyczna, której też uzbierało się ponad 25 lat. Ostatnie lata pracy to wyłącznie praca nauczycielska i chyba właśnie ta praca sprawiała mi największą przyjemność. A zaczęło się jeszcze w technikum od korepetycji z matematyki – których udzielałem, a w miesiącach wakacyjnych praca na koloniach jako wychowawca – do końca studiów. Teraz trochę brakuje mi osobistych spotkań z młodymi ludźmi, które zastępuje mi kontakt internetowy i moja częsta na tym portalu obecność.  🙂
Tu zakończę cytowanie tych ze wszech miar pozytywnych wypowiedzi. Wnioski w nich zawarte aż biją w oczy swoją oczywistością. Jak niewiele potrzeba aby znaleźć sobie miejsce zgodne z własnymi oczekiwaniami i z własnym systemem wartości. Umieć pracować, chcieć pracować, mieć pozytywne nastawienie do świata i ludzi… Jak w powiedzeniu, które przed chwilą znalazłem na stronie sentencji o pracy:
Rób to co kochasz, w czym jesteś dobry, co jest zgodne z Tobą, z Twoimi wartościami i za co ludzie chcą Ci płacić.
Psycholog uzupełnił to jeszcze swoimi słowami:
Nigdy nie rezygnuj z oczekiwań i walcz z przeciwnościami.
W swoich planach zawodowych miej zawsze gotowy wariant B, a nawet i C
W sentencjach jakie dzisiaj znalazłem jest i taka:
Człowiek, który się nie uśmiecha, nie może otworzyć sklepu. – sentencja chińska .
Japończycy dodają: Uśmiech na ustach podwaja twoje szanse

 

 

14 uwag do wpisu “Rób to, co kochasz, w czym jesteś dobry i za co ludzie chcą ci płacić…

 1. Dorzucę swoje. Dla mnie warunki pracy były ważniejsze od płacy. Płaca owszem, w miarę godziwa, ale nie najważniejszą była. Dziwne? Miałem w pracy niezłe efekty, starałem się pracować rzetelnie, nawet mnie zauważano. Od czasu do czasu pomyślano o podwyżce. Nigdy w płacy aż tak zbytnio nie odstawałem. Moje zadowolenie z pracy znaczyło dla mnie dużo. Mój wywód, może trochę obok tematu, ale dla mnie istotny. Pozdrawiam. 🙂

  Polubienie

  • Myślimy zatem podobnie.
   Gdy wyszukiwałem ciekawsze wypowiedzi ludzi którzy chcieli wyrazić opinie na temat swojej pracy, to uderzyło mnie podobieństwo w traktowaniu przez nich pracy. Niemal wszyscy dawali świadectwo swojego zadowolenia wypływającego z przestrzegania tych samych zasad: Umieć pracować, chcieć pracować, mieć pozytywne nastawienie do świata i ludzi…
   Szczególnie podobała mi się wypowiedź Tadeusza. To jakby o mnie. Wiele zawodów i w każdym zawód. Wreszcie szkoła na dłużej, bo oznaczała przystań jakiej obaj szukaliśmy.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 2. Lubiłem swoją pracę. Z kilkudziesięciu jej lat tylko dwa uważam za nieudane – pierwszy rok, bo kierownik szkoły był alkoholikiem i picie z nim zbyt wyczerpywało psychikę, zdrowie i portfel, a odmowę traktował jak osobistą obelgę, powołanie do wojska odczułem więc jak zapowiedź zbawienia; ostatni – byłem już emerytem, a dyrektor szkoły, do której wróciłem po kilku latach, zachorował niezauważalnie lecz nieuleczalnie na własną doskonałość i nieomylność [ten były członek KM PZPR stał się tak zagorzałym obrońcą Wiary, że „wymiękały” przy nim nawet najgłupsze katechetki].
  Z pracą jest jak z alkoholem – pierwszy kieliszek [rok] i ostatni – zdecydowanie szkodzą.

  Polubienie

  • Tatul pisze:

   Witam kolegę nauczyciela.
   Bywa z tym różnie. Atmosfera w pracy jest bardzo ważna.
   Nie każdy nadaje się na szefa. Sam mam trudne doświadczenia w tym względzie jako pracownik i jako szef właśnie.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 3. Tatulu, prawda jest taka, że najważniejsza jest atmosfera w pracy i mądry szef, który jest nie tylko dobrym organizatorem, ale potrafi docenić starania pracownika. Miałam szczęście, lubiłam swoją pracę i miałam wszystkich szefów mądrych, co się rzadko zdarza. Niestety, wynagrodzenie marne, czyli nie można mieć wszystkiego.

  Polubienie

 4. Napisałem o pracy nawet nie myśląc o tym, że ten temat będzie przedmiotem tegorocznej matury,
  Oto o napisał na ten temat wytrawny nauczyciel i autor Belferbloga:
  „Temat pierwszy. Napisać parę zdań o pracy każdy potrafi. Pasja czy obowiązek? Doprawdy nie trzeba uczyć się sztuki argumentacji, aby odpowiedzieć na to pytanie. A tekst Exupery’ego, który trafił do arkusza maturalnego, sam się czyta. Ani on z lektur, ani z kanonu (był w czteroletnim liceum). Cały wywód można oprzeć na wiedzy pozaszkolnej, na oczytaniu w internecie, na dowolnych przykładach. Po tegorocznej maturze tylko głupek sięgnie po kanon. Po co uczniom klasycy? Bez znajomości lektur da się zdać egzamin dojrzałości. http://chetkowski.blog.polityka.pl/2017/05/04/czy-to-na-pewno-matura-z-polskiego/#more-8560
  Ciekawe, czy zdałbym ten egzamin?

  Polubienie

 5. Kiedy przeczytałam temat z matury, od razu pomyślałam, że trafiłeś w dziesiątkę. Egzamin zdałbyś, kiedyś oceniałam. Przykre jest to, że temat nie wymaga lektur, a przecież tematy wolne także powinny być poparte utworami, obrazami, filmami, przedstawieniami teatralnymi, wszak w ten sposób okaże dojrzałość umysłu. To jest matura, a nie bzdura.
  Pozdrawiam serdecznie

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.