Ucieka nędza przed tym, co oszczędza…

Wydarzeniem ostatnich dni w polskiej polityce jest  drobna kobieta, będąca koalicyjnym ministrem cyfryzacji w rządzie PiS – Anna Streżyńska, powszechnie uznawana za najjaśniejszy punkt rządu Prawa i Sprawiedliwości. …Zna się na tym, co robi. Nie zadłuża państwa na potęgę. Nie osłabia pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Jej działania nie są spełnieniem marzeń Rosjan. Nigdy nie sięga po mowę nienawiści. A jednak nie powinno dziwić, gdy to ona będzie pierwszą ofiarą rekonstrukcji rządu. Frontalny atak na Streżyńską od środowego poranka przepuszczają bowiem najważniejsze twarze PiS(… )     A wszystko dlatego, że minister cyfryzacji pozwoliła sobie na szczerą ocenę polityki rządu. I oceniła, że „filozofia socjalna wypełniania wszystkich obietnic wyborczych w pierwszym roku jest trudna do akceptacji”.
– Powinniśmy najpierw zarobić na te wydatki i decyzje korzystne dla społeczeństwa i dopiero później ich dokonywać – mówiła Anna Streżyńska we wtorek w Radiu ZET.
– Nie możemy jako rząd dawać sygnału, że najważniejsze jest zrealizowanie obietnic wyborczych, a mniej ważne prowadzenie racjonalnej gospodarki finansowej – dodała.
Szefowa resortu cyfryzacji przyznała też, że jest w sporze z Antonim Macierewiczem
, http://natemat.pl/206813,pis-pokazalo-prawdziwa-twarz-minister-cyfryzacji-skrytykowala-socjalne-rozpasanie-partia-zaatakowala-ja-jak-opozycje  (…) Wygląda na to, że dobrze oceniana minister cyfryzacji Anna Streżyńska jest bliżej wylotu z rządu niż np. skompromitowany Antoni Macierewicz.  A wszystko dlatego, że minister cyfryzacji pozwoliła sobie na szczerą ocenę polityki rządu.
Szefowa resortu cyfryzacji przyznała też, że jest w sporze z Antonim Macierewiczem, bo MON chce rozszerzać swoje wpływy na obszarach, na których ona zamierza bronić przeciętnego obywatela.
Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości biorą za te słowa stanowczy odwet. W środowy poranek mówili o Annie Streżyńskiej takim tonem, jakby była ona z opozycji. – Jestem przeciwnikiem polski resortowej. Uważam, że rząd jest jedną drużyną, jednym zespołem – oznajmił minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak na antenie TVN24. I ostro skrytykował minister cyfryzacji za rzekomą walkę o „szersze władztwo”. – Nie odbieram kompetencji, nie będę oceniał poszczególnych ministrów. To ocena, która należy do premier – dodał wymownie. I po kilku chwilach przedstawił też przykład „dobrego ministra”, za który posłużył… Antoni Macierewicz.
Bardzo wymowny był też krótki komunikat, który w Radiu ZET przekazała Annie Streżyńskiej rzeczniczka prasowa PiS Beata Mazurek. – Jeżeli pani minister nie akceptuje tego, co robi rząd to nie musi być twarzą tego rządu – wypaliła bez żadnych zahamowań. – Uczciwość nakazałaby zastanowić się, czy w tym rządzie być. Można mieć różnice zdań, ale niekoniecznie trzeba z tym chodzić do mediów – podkreśliła posłanka.Chyba każdy zna treść opowieści jakich używa się ostatnio dla skomentowania spadku notowań partii rządzącej. Najwyżsi urzędnicy jak i zwykły poseł powołuje się na świetne wskaźniki gospodarki jakie ogłosił GUS. Wszystko rośnie w pożądanym kierunku (globalny popyt, produkcja przemysłowa, średnia płaca, zatrudnienie, PKB) lub spada w jeszcze bardziej słusznym kierunku jak poziom biedy, bezrobocie…)
Wszystko za sprawą partii rządzącej oczywiście, która …więcej zrobiła przez rok niż poprzednia koalicja przez 8 lat…
Drobny szkopuł w tym, że zadłużenie Polski wzrosło w tym czasie o 100 miliardów złotych – jak to podnosi opozycja wskazując na ciekawe zjawisko:-  23 miliardy wydano (słusznie) na program 500 + a na co wydano resztę?
Mało tego . Wydano – to już historia. Były w tym samoloty dla VIP – ów (nareszcie), samochody dla ministerstw w liczbie około 250, w tym 40 limuzyn (zbiorowy zakup daje oszczędności). Głośne stają się projekty centralnego lotniska pomiędzy Łodzią, a Warszawą za 25 miliardów, budowa kanału w Mierzei Wiślanej, ogromne wydatki w ramach Planu Zrównoważonego Rozwoju znanego bardziej jako Plan Morawieckiego.
W sferze finansów czeka nas jeszcze likwidacja PIT i inne słuszne posunięcia przynoszące spadek przychodów do budżetu . Takich pomysłów jest wiele, a wszystkie dla dobra Narodu, bo Naród zasługuje, bo jest tego wart itd. itd…
Jest więc dobry pan, który szczodrze daje i paskudna opozycja sypiąca piach w tryby, a jakby tego było mało, to nawet w gronie rządzących pojawiają się tacy nieodpowiedzialni ludzie jak bohaterka mojej dzisiejszej opowieści. A do tego  – O ZGROZO!!! lecą z tym do mediów podkopując zaufanie do Drużyny i drużynowego oczywiście !!!
Tytuł dzisiejszej notki pochodzi z sentencji naszego Aleksandra Fredry i w całości brzmi następująco:
Ucieka nędza przed tym, co oszczędza,
A kto trwoni, wkrótce ją dogoni”
Nie jest to jednak wyłącznie polski dorobek intelektualny, gdyż i w innych nacjach i epokach myślano podobnie. Oto parę próbek takiego myślenia:
-„Strzeżcie się drobnych wydatków, mała dziurka bywa często przyczyną zatonięcia wielkiego statku.” – Beniamin Franklin
– „Łatwiej jest wydać dwa dolary niż zaoszczędzić jednego.”– Woody Allen.
– Pieniądze są dobrym sługą, ale złym panem – przysłowie francuskie.
– Inteligencję człowieka można zobaczyć w tym, jak zarabia pieniądze. Jego mądrość w tym, jak je wydaje – przysłowie greckie. Na marginesie… Grecy mający tak mądre przysłowia dopuścili do bankructwa swojego państwa poprzez bezmyślne rozdawnictwo właśnie.
– Sposób na to, by każdy miał pełne kieszenie: – wydawaj zawsze grosz mniej, niż zarabiasz – Benjamin Franklin.
– Kto wydaje więcej niż zarabia, wpada w pułapkę niepotrzebnych zachcianek, z której szybko dostaje się na dno kłopotów i upokorzenia – Robert Kiyosaki. – ”
– Pieniądze są dobrym sługą, ale złym panem – przysłowie francuskie.
Tu też warto poczynić dygresję. W trwającej właśnie we Francji kampanii prezydenckiej ujawnia się fakt ogromnego zadłużenia sięgającego ponad 100 procent osiąganego tam PKB ( u nas ciągle jeszcze poniżej konstytucyjnego bezpiecznika 60 proc.) Tamtejsi komentatorzy podkreślają, że naród nie rozumie prostej zależności i wciąż wybiera tych, co najwięcej obiecują, a potem się dziwi, że rosną podatki i zadłużenie zaciągane na realizację tych programów.

Dokąd pędzi ten świat???

13 uwag do wpisu “Ucieka nędza przed tym, co oszczędza…

 1. Pani minister związana jest z partią Polska Razem. W rządach koalicyjnych często zgrzyta. Podoba mi się, że ma swoje zdanie, natomiast co do sposobu artykułowania swoich poglądów mam wątpliwości. No, chyba, że już to na posiedzeniach rządu mówiła, lecz nikt Jej nie słuchał, wtedy tak. Ważniejsze od tego są inne, poważniejsze sprawy w kraju. Z tym poradzą sobie, póki co już niby przycichło, a gdyby co, to dokonają zmian. Tyle razy już to przerabialiśmy, Pani będąc fachowcem, jest prawnikiem, znajdzie sobie nową posadę, weźmie niezłą odprawę itd. I co dalej? Karuzela się kręci, walka polityczna trwa 24 godz./dobę. Pozdrawiam. 🙂

  Polubienie

  • Dwie sprawy, owszem mające z sobą pewien związek. Jedno to ogół, drugie skarbonka. W tymże ogóle, każdy poprzez własne skarbonki, pracuje na tą jedną wspólną, gdzie wszyscy należą do tegoż ogółu. Jest tak, że w pewnym stopniu one się zazębiają. Dobrym rozwiązaniem jest, by znaleźć najlepsze. Jak jest naprawdę? Tego nie wiem. Nie potrafię zaufać medialnym doniesieniom. Rozumiem irytacje Pani minister. Powtórzę, jeśli coś nie jest tak, trzeba to załatwić jak w rodzinie. No chyba, że praca w tej „rodzinie” staje się już uciążliwą. My tu mówimy o Pani minister, ale w tym ogóle są właściciele innych skarbonek. Może tamtym należałoby się przyjrzeć? Co o tym myślę? Jeśli nie złoży dymisji, oznaczać dla mnie to będzie, że przyzna się do tego, że trochę „przesoliła”. Jeśli złoży, jest człowiekiem honoru. A może to komuś innemu należy podziękować, może po prostu nauczyć niektórych pracy? Czas pokaże, a ja będę kiedyś miał sposobność zweryfikować to wszystko kartką wyborczą, gdy Bóg pozwoli. Póki co, próbę konsolidacji „rodziny” uważam za logiczną. Pozdrawiam. 🙂

   Polubienie

   • Byłbym za Twoim podejściem do owej wspólnej „skarbonki”, gdyby istniał jeden naród i wyznawał zasadę :”Jeden drugiego ciężary noście”. Wiemy jednak że tak nie jest. Są dwa wrogie plemiona i obowiązuje zasada ” Kto nie z nami ten wróg”. Nic się nie robi aby to zmienić. Czekam Jędrusiu na dalszy rozwój dyskusji licząc na to, że nawiąże się jakaś rozmowa. Cisza jaka zapanowała jest deprymująca, ale cierpliwość jest potrzebna i mam okazję ją ćwiczyć.
    Pozdrawiam

    Polubienie

 2. Każda dobra gospodyni wie, że swojego domu nu=ie może zadłużać, więc kupuje tylko tyle, na ile starczy kasy. Tymczasem miliony Polaków przyglądają się zadłużaniu, kupowaniu, rozdawaniu i nic z tym nie robią. Jeden człowiek niewiele może, ale reszta niech myśli, skoro chce, by dzieci i wnuki miały lepiej, a nie przeklinały tych, co je zadłużyli.
  Pozdrawiam

  Polubienie

 3. Dziękuję Ultro za podobne podejście do tematu rozrzutności naszej władzy.
  Urządzają się jakby po wieczne czasy mieli rządzić. Nie pisałem o kosmicznych zarobkach, o „Misiewiczach” w spółkach Skarbu Państwa, o strasznym już wymiarze nepotyzmu i temu podobnych przywarach władzy.
  Jeszcze nie raz o tym usłyszymy…
  A babcia mawiała:” Pamiętaj rozchodzie żyj z przychodem w zgodzie”.
  Nie słuchali swoich babć, to i mnie nie usłuchają.
  Pozdrawiam

  Polubienie

  • ~MariaR pisze:

   A mnie się wydaje Tatulu, że oni tak się urządzają i zadłużają państwo, jakby zakładali, że nie będą długo rządzić, więc co „zachapią” to ich. A po nich to nawet i niechby potop, ktoś inny będzie sprzątał i zaciskał pasa. Im pozostanie jednak chwała za 500+, na które nie zarobili, ale ograbiają innych (inflacja już ponad 2 %, a jeszcze niedawno była deflacja), w górę idą opłaty za wodę, gaz, śmieci, ubezpieczenia już poszły, straszą wyższymi cenami leków itd. A „w rewanżu” kilkuzłotowa rewaloryzacja rent i emerytur ? I zdaje się 100 zł brutto wzrostu płacy minimalnej dla tych, którzy jeszcze pracują. Kolejne grupy społeczne niezadowolone, grożące strajkami. Może to dawać nadzieję na dłuższe „takie” rządzenie?
   Swoją drogą „dziwne” są te wskaźniki ekonomiczne. Bo z jednej strony pokazują jak to niby jest dobrze, bo bezrobocie spada, bo PKB rośnie, a z drugiej zadłużenie rośnie jak nigdy wcześniej. Więc jak to jest naprawdę z tym naszym krajem jako całością – jest lepiej czy gorzej?
   Pozdrawiam
   MariaR

   Polubienie

   • ~Agniecha pisze:

    Zgodzę się z MariąR.
    Nachapią się, zrobią syf. Sprzątać i ponosić konsekwencje będzie ktoś inny. Ktoś inny będzie musiał oszczędzać, zaciskać pasa, wprowadzać niepopularne rozwiązania, odkręcać. A Ci tutaj, będą mędzić, że za ich czasów to było dobrze. Za następne osiem lat – niech im ziemia lekką będzie – znowu wygrają wybory. I znowu rozpierdolą wszystko. I nie będzie już czego sprzątać.
    Sorry za słownictwo, ale żem rozgoryczona.

    Polubienie

   • Tatul pisze:

    No właśnie….
    Przy okazji chcę dodać że witam na blogu i że chyba po raz pierwszy przepuszczam komentarz z tym brzydkim, ale mocnym słowem.
    Pozdrawiam

    Polubienie

   • ~Agniecha pisze:

    A bo ja dość dawno tu podczytuję, że aż zapomniałam, że nigdy wcześniej nie komentowałam. Gospodarza jeszcze raz przepraszam za wulgaryzm.

    Polubienie

   • Tatul pisze:

    A w poprzednim wpisie żaliłem się na utratę czytelników i komentatorów…
    Dziękuję Agniecho, zapraszam częściej.
    Pozdrawiam

    Polubienie

 4. Może i racja? Już raz odchodzili więc wiemy jak to zrobili i co po sobie pozostawili. Teraz pewnie będzie inaczej, bo doświadczenie uczy, tak własne jak i tych z PO+PSL.
  Co do ekonomii to użyte w tekście pytanie o to, gdzie się podziały pieniądze ze wzrostu zadłużenia o 100 mld pomniejszone o 23 mld wydane na program 500+ dotyczyło nominalnych kwot.
  Rząd twierdzi, że wzrost zadłużenia mieści się w bezpiecznych granicach(zadłużenie nadal utrzymuje się poniżej 60 % PKB), gdyż jednocześnie rośnie wartość PKB. Pokazują też inne kraje gdzie te wskaźniki są przerażające i nic się nie dzieje.
  Jak w prawie tak i w ekonomii każdy ma swoich ekspertów i nie zawsze 2×2 jest 4. Bywa że ekspert pyta: – A ile ma być?
  To samo zdarzenie dla jednych jest sukcesem, a dla innych porażką. Nawet wycofanie projektu ustawy metropolitalnej dla Sasina to sukces.
  Słynny pojedynek o wyniku 27:1 też był sukcesem rządu
  Pozdrawiam

  Polubienie

 5. Jak tylko sięga moja pamięć, to nasz biedny kraj zawsze stał na długach. Pewnemu Towarzyszowi wszyscy ofiarnie i usilnie pomagaliśmy, a nie uniknął legendarnych wonczas długów.
  A dziś?! Niejednemu niewinnemu dziecięciu, ogladającemu oficjalną tv i podsłuchującemu rozgowory rodziców, tzw. dług publiczny może być tożsamy z… domem publicznym.
  Migawki z domu wariatów są już dla niego dostępne właśnie w tej oficjalnej i narodowej tv.
  Wie już kto komu rzepkę skrobie, ale nie wie jeszcze, komu ma być za to wdzięczny?
  A dług pieniężny można spłacić sto ra­zy prościej niż dług wdzięczności.
  serdeczności
  p.s. była żona byłego posła M.A. Kamińskiego proponuje wprowadzenie w sejmie zaostrzonego reżimu moralnego; nie chodzi tu bynajmniej o uczciwość czy prawdomówność posłow, ale o… nogę i jej okolice.

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.