Jestem członkiem Towarzystwa Wzajemnej Adoracji…

Niedzielę przesiedziałem w domu śledząc wydarzenia pokazywane w „Wieczorze francuskim” serwowanym przez TVN 24 oraz na stronie Onet. Mieliśmy wszak wieczór wyborczy. Kompetentny jak zawsze, ładnie ubrany, ale nie ogolony( nie do twarzy mu z tym zarostem) Piotr Kraśko zapraszał do wypowiedzi wielu znających się na tematyce francuskiej ludzi i dzięki temu mieliśmy co posłuchać i nad czym się zastanowić. Tak się złożyło, że ogłoszone po godz.20-tej pierwsze wyniki exit poll podtrzymały wcześniejsze przewidywania co do zwycięzców pierwszej tury i oto otworzyła się przestrzeń do kolejnych spekulacji na temat jaka będzie po wyborach Francja, a jaka będzie Europa utożsamiana ze zrozumiałych względów z Unią Europejską.

Wszyscy interesujący się jako tako polityką wiedzą, że pewna epoka już się skończyła i czas zastanowić się nad czekającymi nas scenariuszami wydarzeń. Wyjście Francji z Unii Europejskiej nie jest przesądzone ale czekająca nas dwa tygodnie ostrej kampanii wyborczej mogą sporo zmienić w nastrojach i poglądach tamtejszych wyborców. Ostateczny wynik wyborów nie jest przesądzony.
Gdy tak sobie słuchałem, czytałem i dodatkowo przeglądałem blogosferę, to natrafiłem na tekst zaprzyjaźnionej z nami autorki na tematy dalekie od polityki. Dyskusja jaką wywołał zahaczyła o mój niegdysiejszy tekst dotyczący Powstania Warszawskiego. Pewien komentator wygłaszający wyraźnie i zdecydowanie zakreślone oceny tamtego zdarzenia zniecierpliwiony brakiem mojej odpowiedzi zdenerwował się okropnie i obrażony zakomunikował wszem i wobec, że opuszcza to miejsce, gdyż został zlekceważony. Bolałem okrutnie nas tą decyzją, jako że z poziomu wypowiedzi wynikało, że ów pan jest przynajmniej historykiem i publicystą, a jego udział w dyskusji podniósłby wartość bloga.
Jak zapowiedział tak i uczynił. Nie pokazał się więcej.
Ja coraz mniej zajmowałem się polityką wobec powtarzających się wypowiedzi moich komentatorów, którzy często podkreślali to, że polityka ich nie interesuje, nuży, albo po prostu milczeli, gdyż mieli inne od moich dość centrycznych poglądów. Podejmowałem tematykę dość zróżnicowaną, ale nie odnotowałem ani jednego polecenia przez Onet – co niegdyś dość często się mi przytrafiało. Traciłem i tracę komentatorów, a licznik odwiedzin wskazuje dość umiarkowane zainteresowanie.
Otóż wczoraj właśnie dowiedziałem się dlaczego tak się dzieje. W komentarzach o których wspominam wcześniej znalazłem dotyczące mnie i całego zdarzenia opinie:
Ja przyznaję się, że niepotrzebnie wszedłem na blog, który okazał się TWA (Tow. Wzajemnej Adoracji), ale przecież nawet jeż się myli– powiedział ów obrażony komentator. Ktoś inny o Nicku <Klapacjusz> odpowiedział:
–  Rozumiem też, że Autorka i inni właściciele blogów mają prawo wyboru tematów, doceniania inicjatyw i materiałów – tworząc dobrą energię jakże potrzebną w naszym kraju… Autorka również ustosunkowała się do sprawy:
–  Klapaucjuszu, …ja czekam na odmienne poglądy, dodają postom przysłowiowego dziegciu, a pieprz i chili dodają smakowitości i wyzwalają pozytywne endorfiny. Ale spory mają dotyczyć moich wypowiedzi. Zaś wycieczkom osobistym zawsze będę mówiła NIE, ponieważ wzbudzają niezdrowe emocje, a także dlatego, że taka moja obyczajność.
   Zabolało mnie to określenie TWA. Co oznacza takie etykietowanie dla mnie, czy dla zaprzyjaźnionych i dlatego umieszczonych w linkowi mojego bloga autorów innych blogów?
Tego się od tamtego pana nie dowiem, ale liczę na głos tych z Państwa, którzy mają u siebie link do mojego bloga, którzy znają moją działalność i aktywność, zakres tematyczny i problematykę poruszaną u mnie jak i u nich na ich blogach.
Zapraszam do rozmowy

24 uwagi do wpisu “Jestem członkiem Towarzystwa Wzajemnej Adoracji…

 1. ~Piotr Opolski pisze:

  Bloga nie pisze sie dla jakiegoś klapałcjusza czy innego ciulasa. Jak mu sie blog nie podoba to tam są drzwi !.
  Każdy ma wybór co do blogów i komentowania.
  Nie przejmuj sie i rób swoje a jak nas się dość duzo tych TWA nazbiera to im nakopiemy do szmat.
  Przepraszam za język mało pedagogiczny.
  Pozdrówka
  ps.
  Czy nie uważasz że właśnie to jest trolling soft aby takich jak Ty zniechęcić do pisania……. my nie, mynie mymie mynie my nigdy nie pddamy sie !!!

  Polubienie

  • Liczyłem na Twoje wsparcie Piotrze. Dziękuję.
   Widzę, że bywasz tu chociaż nie komentujesz, co jest zupełnie przystające do mojej sytuacji.
   Ta okresowa wymiana opinii przyniesie znaczące korzyści.
   Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

 2. Każde nasze działanie, powinno być poddane ocenie, przede wszystkim przez nas samych. Sami, dla siebie jesteśmy bezlitosnymi krytykami, więc kiedy dopuszczamy do pokazania efektów swojej działalności szerszemu gronu, muszą być one na najwyższym poziomie, na jaki nas oczywiście stać. Inaczej bowiem kasujemy je w zarodku, nie dzieląc się z nikim.Tylko my wiemy, dlaczego coś robimy, co chcemy przekazać, a co osiągnąć? Ta reguła dotyczy wszelkiej działalności człowieka, między innymi pisania i zamieszczania swoich przemyśleń na blogu. Kiedy upublicznimy swoje teksty i myśli w nich zawarte, musimy liczyć się z tym, że trafimy na grono zwolenników i przeciwników naszych teorii. Osoby z zewnątrz odnoszą się do naszych czynów, według własnych poglądów, oceniają pozytywnie lub krytykują. Czasem można spotkać się z drastycznym komentarzem, zbliżonymi do hejtu. Ważne jest,by wierzyć w to co się robi, akceptować różne zdania i wypowiedzi. Dla mnie najcenniejsze są komentarze rozwijające moją myśl. Mogą całkowicie odbiegać od tematyki poruszonej w tekście, a inne, własne spojrzenie czytelnika na problem może tylko całość wzbogacić i uzupełnić.
  Drogi Tatulu, nie przejmuj się słowami krytyki, brakiem poleceń w Onecie swoich tekstów, spadkiem ilości wejść i komentarzy. Rób swoje, bo to co masz do powiedzenia jest ważne, a każdy Twój tekst jest przemyślany, wyważony, napisany profesjonalnie. Nie jesteśmy Kółkiem Wzajemnej Adoracji, a grupą ludzi, którzy potrafią ze sobą rozmawiać, w sposób kulturalny, szanujący odmienność zdań i poglądów. Twój blog jest właśnie takim miejscem, gdzie z przyjemnością się przychodzi i z niecierpliwością czeka na kolejny wpis.
  Pozdrawiam serdecznie Tatulu:)

  Polubienie

  • Elżbieto, dziękuję za to że znalazłaś czas aby tu zaglądnąć właśnie w takim momencie. Pozostawiłaś przy tym ważny dla mnie komentarz. Sama wiesz w jakie stany ducha możemy się wpędzić śledząc wymianę poglądów pod naszymi blogowymi tekstami. Nie wiem jak komu ale mnie potrzebny jest zwrotny komunikat. Gdy zaprzyjaźnieni ludzie nie odzywają się to zakładam, że odeszli tracąc zainteresowanie tematyką, czy też stylem bloga.
   Dziękuję.
   Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

   • Udostępniając swoje myśli szerszemu odbiorcy, między innymi zamieszczając teksty na blogu, każdy ich autor, ma nadzieję na jak największą liczbę czytelników. Przecież nikt nie pisze dla siebie, a nasze słowa i myśli nabierają życia dopiero wtedy, gdy je inna osoba przeczyta. Normalną więc reakcją każdego autora jest śletęGoścdzenie ilości odsłon i komentarzy zostawionych pod tekstem, a także czekanie na wizyi stałych. Liczbą zainteresowanych mierzymy wartość wpisu, bo jakby powiedzieć innej ,,wagi” jak dotąd nie znamy, przynajmniej jeśli chodzi o publikacje przeznaczone dla czytelnika sieciowego. Brak reakcji na zamieszczony wpis, może spowodować, że nabieramy wątpliwości co do wartości swojej pracy.
    Niepotrzebnie Tatulu się martwisz spadkiem zainteresowania stałych czytelników. Różne są powody tego. Przykładem jestem ja. Nie mam już tyle czasu co kiedyś, ale zawsze odwiedzam i czytam autorów których miałam przyjemność poznać i wybrać z wielu testowanych na początku mojej blogowej przygody. Tatulu, jesteś jednym z moich nauczycieli, a teksty i problemy, które poruszasz zawsze mają wartość i nie przechodzą bez uwagi z mojej strony, mniemam, że innych odbiorców także. Zawsze utrzymujesz wysoki poziom, a forma przekazu jest subtelna, mało agresywna Jako autor nie narzucasz czytelnikowi rozwiązań gotowych, teksty są otwarte, a każdy z nas może odbierać je według własnych potrzeb.
    Treść tego komentarza na pewno niektórych utwierdzi w przekonaniu, że należę do TWA. Tak chcę być jego członkiem, ale tylko u osób i w gronie ludzi Twojego pokroju Tatulu.
    Pozdrawiam serdecznie Tatulu:)

    Polubienie

   • Już kiedyś napisałem , że Elżbiety takie już są. Jak wybiorą to na dłużej, jeśli nie na zawsze.
    Bardzo miłe oceny i aż mnie duma rozpiera.
    Uspokoiłem się.
    Jeszcze raz dziękuję i serdeczności zasyłam

    Polubienie

 3. Pisz nadal swoje, ja klecę swoje. Każdy „orze jak może”, Masz wiedzę, doświadczenie, widzisz temat po swojemu, tak jego czujesz, więc tak piszesz. Mnie stać na tyle, takie też moje pisanie. To, że mam do pewnych osób zaufanie, zaś one do mnie, to sobie komentarze piszemy. Dla mnie to ponadto zabawa, cieszy mnie kontakt, czasem miłe słowo, także uwaga, to jest po prostu normalne! Ci wysokiego lotu, niech sobie poszukają siebie wartych i już. Na wiele spraw patrzymy podobnie, nieco różnimy się w poglądach politycznych, ale to nie oznacza, że ja „najadę na Twoją zagrodę, albo, że Ty przebijesz mi opony”. Przyjacielu, nienawidzę mądrali ! Gdyby co, zbieram swój oddział i przyjdę Ci w sukurs. Pozdrawiam. 🙂 🙂

  Polubienie

  • Dziękuję za tę deklarację Jędrusiu.
   Dla mnie ten rodzaj kontaktu z ludźmi jakiego doświadczam poprzez blog ma duże znaczenie. Staram się moderować skrajne opinie, a napastliwych wypowiedzi ludzi, których nie stać na zalogowanie się po prostu nie wpuszczam na stronę i w ten sposób chronię ludzi i cały blog przed osobistymi napaściami i zwykłym hejtem.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 4. Na swoim blogu nie umieszczam listy TWA. Mam taką listę w głowie, ale nazywam ją zupełnie inaczej – jest to BNP /blogi na poziomie/.
  Nie lubię jak się ktoś ze mną „całkowicie zgadza” ani też neguje to co napisałam. Cenię sobie ludzi, którzy mają własne zdanie – czasami jest ono takie jak moje, czasami zupełnie inne.
  A tak w ogóle to nie trzeba się takimi sprawami za bardzo przejmować.
  „Róbmy swoje” – jak mawiał Pan Wojciech, który nas niedawno opuścił.
  Pozdrawiam serdecznie.

  Polubienie

 5. Każdy pisze, co mu w duszy gra. Mamy prawo do własnych ocen sytuacji, do własnych poglądów. W każdej dziedzinie. To o czym piszesz przypomina mi dyskusje /często chore/ w programach tv. To brak szacunku, forsowanie własnych idei.
  Polecanie przez Onet bardzo mnie męczyło. Odpowiadanie na 300 komentarzy, z czego spora ilość nie dotyczących tematu, to koszmar. Z tego powodu trzykrotnie zaczynałam blogowanie, aby zejść z linii frontu.
  Teraz to ja wybieram, z kim mam przyjemność wymiany zdań.

  Polubienie

  • Dziękuję za te uwagi.
   A przy poleceniach miałem jednak poczucie, że tekst trafił do szerszego grona czytelników i jakoś tam spełnił moje oczekiwania. Naloty komentatorów faktycznie przypominały tornado i miały mało wspólnego z treścią. Komentatorzy nie pozostawali na dłużej bo następnego dnia otrzymywali nową pożywkę.
   To już minęło bezpowrotnie.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 6. ~MariaR pisze:

  No to ja przesyłam Tatulu ten „zwrotny komunikat” 🙂 – jestem na Twoim blogu regularnie i czytam, choć mało się odzywam. Sama nie prowadzę bloga, więc nie mam takiej linkowni z linkami TWA, ale w tym wyręczył mnie sam Onet, bo „okienko” z adresem do Ciebie „robi” mi automatycznie, i co więcej, Twoje okienko jest w czołówce i „na pierwszej linii” odwiedzanych przeze mnie stron. 🙂 Nawet za Onet Pocztą , blogiem S. Małgorzaty i Kneziowiskiem.
  Więc jeśli możesz, to pisz, ja od lat (tak, od lat, bo na Twój blog trafiłam „od S. Małgorzaty”, a do Niej z programu „Religia TVN” , albo jakoś podobnie, gdzie raz w miesiącu prowadziła taki fajny program z udziałem widzów) czekam na Twoje notki.
  Pozdrawiam
  MariaR

  Polubienie

  • Tatul pisze:

   Bardzo się cieszę MarioR i dziękuję za ten nasz wirtualny kontakt.
   Chwalisz Onet więc i ja nie będę go krytykował. Daje szansę pisania i utrzymywania kontaktów z czytelnikami. To już dużo.
   Dziękuję jeszcze raz i niezmiennie zapraszam do komentowania, choćby co jakiś czas.
   Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

 7. ~Iwona Zmyślona pisze:

  Nie bardzo wiem, o co chodzi z ty polecaniem przez Onet. Pierwszego bloga prowadziłam w latach 2009-13 na Blogomanii. Roczna przerwa w pisaniu sprawiła, że straciłam bloga i parę lat pracy(Blogomanię zamknięto). Nie wierzyłam, że założę kolejnego bloga na innej platformie(tak to się chyba nazywa), jednak potrzeba pisania była silniejsza i oto jestem. Uwielbiam gdy odwiedza mnie dużo osób i to zarówno tylko tych czytających jak i komentujących. Każdy człowiek jest próżny(choć każdy w innej mierze) i lubi być doceniany i chwalony. Dlatego w różnych miejscach, środowiskach tworzą się TWA. Lepiej być w towarzystwie, niż więdnąć w samotności. Kiedy wiemy, że możemy liczyć na wzajemność, to adoracja lepiej nam wychodzi. Pozdrawiam wszystkich blogujących, komentujących i czytających(malkontentów również). Do miłego zobaczenia Tatulu.

  Polubienie

  • Na stronie Onet jest zakładka „Blogi i recenzje”. To w niej pokazywano wyłowione w gąszczu blogowej twórczości ciekawe teksty aby je promować. Taki wyczyn potrafił napędzić kilkadziesiąt tysięcy wejść i setki komentarzy. U mnie na dole strony jest zakładka Popularne notki. Pierwsza z nich :” Sesja zdjęciowa młodej pary” osiągnęła 28,235 odsłon.
   To nadal działa ale redaktorom Onet najbardziej podobają sie teksty o żarciu i te są promowane.
   Podzielam zdanie na temat zainteresowania poziomem czytelnictwa właśnie naszego bloga pośród milionów innych, które też liczą na to samo. Staramy się i oczekujemy, a jak zainteresowanie nie nadchodzi to przychodzi zniechęcenie i frustracja.
   Tacy jesteśmy…
   Pozdrawiam

   Polubienie

 8. Tatulu, nie ma czym się przejmować. Typowy trolling. Usuwać i zgłaszać. Pozwolisz, że będę dumna z tego, jeśli przyjmiesz mnie do swego TWA, a ja Ciebie chętnie przyjmę do swego TWA. A troll niech myśli, co chce. Jego święte prawo, ale bruździć u siebie nie pozwolimy W dobrym towarzystwie zawsze chciałam być, a troll zwykle z tego towarzystwa będzie konsekwentnie usuwany, a nawet z hukiem wyrzucany. Pozdrawiam Ciebie i Twoich Komentatorów, trollom mówimy: nie.
  Serdeczności zasyłam

  Polubienie

 9. Tatulu, tak sobie myślę, że troll wszystko to pisze ze zwykłej zazdrości. Wsadza kij, miesza i cieszy się, że komuś dołożył. Jaki to musi być samotny człowiek, którego raduje oskarżanie innych blogerów o wyimaginowane konszachty, zamiast spierać się merytorycznie, atakuje osobowo. Ja tam zawsze będę z ludźmi kulturalnymi, dobrymi i mądrymi.
  Serdeczności zasyłam

  Polubienie

  • Przyjmuję Twoją deklarację przynależności, a będąc na Twoim blogu już dawno zauważyłem, że Twój staż członkowski trwa już spory czas.
   Do miłego spotkania przy kolejkowych tekstach.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 10. Nie ma się czym przejmować. Ludzkie oceny są bardzo różne i to zależy od tego, czy ktoś czyta teksty ze zrozumieniem!
  Nie wszystkim da się dogodzić.
  Onet na pierwszej stronie promuje jedzonko. Ludzie poruszający ciekawe tematy już Onetu nie obchodzą i tym sposobem spada liczba odsłon i komentarzy! Szkoda wielka.

  Pozdrawiam 🙂

  Polubienie

  • Tatul pisze:

   Dziękuję za odwiedziny i komentarz. Już przywykłem a nawet przestałem zaglądać na miejsce gdzie promowano nasze teksty.
   Widzę ruchy licznika no i komentarze.
   Wielu blogerów i na to nie zwraca uwagi.
   Pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.