Z rodziną, to… najlepiej do fotografa…

– Gdzie spędzasz święta? Pytano najczęściej w mediach różnych sławnych ludzi w czasie poprzedzającym święta. Najczęstszą odpowiedzią było stwierdzenie:  – U rodziców, u rodziny, chociaż zdarzały się i takie:  – My całą rodziną spędzamy święta z dala od domów, suto zastawionych stołów, od rytuałów powtarzanych przez całe wieki…

Tak, czy inaczej, to wszyscy w tym szczególnym czasie świąt pragniemy być wśród swoich, lub ze swoimi, chociaż nie zawsze jest to łatwe i możliwe do zrealizowania. Rozsypało nas po świecie, a tego często nie daje się pokonać. Tęsknimy wtedy i to jest widoczne po obydwóch stronach ekranu smartfonów, tabletów, czy laptopów nie wyłączając zwykłych telefonów. Obiecujemy spotkanie w następne święta uznając słowa autora „Małego Księcia”
Najważniejsze jest, by gdzieś istniało to, czym się żyło: I zwyczaje. I święta rodzinne. I dom pełen wspomnień. Najważniejsze jest, aby żyć dla powrotu. Antoine Marie Roger de Saint-Exupéry
Słowo Rodzina nabiera wtedy szczególnego znaczenia i chociaż nie mamy jakiegoś szczególnego dorobku, to przynajmniej mamy RODZINĘ.
Idealizuję, nieprawdaż? Przecież każdy ma jakąś rodzinę, bo zawsze jest tak, że ktoś go spłodził i wychował. Nie ma innej drogi i to jest w dodatku zwyczajna biologia. Tak było od zarania ludzkości i tak będzie nadal, aż jakaś zagłada zniszczy życie na Ziemi. O co tu kopie kruszyć?
W ostatnich napotkałem na Fejsbuku sentencję następującej treści:
Rodzina jest jak gałęzie drzewa, wszyscy rośniemy w różne strony, ale korzenie pozostają te same https://www.facebook.com/372180069636081/videos/641299272724158/

Zaopatrzyłem tę mądrość sugerowaną akceptacją , bo się zgadzam z takim postawieniem sprawy. Dopisałem w komentarzu słowa: – Oczywista oczywistość…
Pomyślałem jednak, że nie każdy w taki sam sposób rozumie i interpretuje tego typu złote myśli. Ja, mający m.in. wykształcenie rolnicze zaraz widzę ten pień i korzenie, które nie mogą żyć bez asymilatów powstających dzięki fotosyntezie w liściach i przesyłanych poprzez gałązeczki, gałęzie i konary do pnia i korzeni. Tak samo i liście nie miałyby szans na życie bez wody i składników odżywczych pobieranych z gleby przez korzonki i grube korzenie , a następnie transportowanych przez wiązki sitowe kory w górę aż do ostatniego listka na wierzchołku najwyższego nawet drzewa.
A przecież i same drzewa nie zawsze rosną tak jak warunki pozwalają. Dla przykładu jabłonie są formowane przez ogrodników tnących niemiłosiernie ich gałęzie tylko w tym celu aby jabłka miały odpowiednie warunki naświetlenia słonecznego, bo od tego zależy ich wielkość, wykolorowanie skórki i smakowitość.
Czy każdy podpisujący się pod cytowaną sentencją bierze pod uwagę te zależności? Przypuszczam, że wątpię – jak mawiał pewien mój znajomy.
Gdy dzisiaj szukałem tej sentencji, to dotarłem do dyskusji jaką kolejni czytelnicy pozostawili pod tą życiową mądrością. Tak na oko sądząc proporcje wypowiedzi zawierających pełną akceptację prawdy o rodzinie do wypowiedzi wątpiących w wartość rodziny układała się jak  5:1. Nie dziwi mnie ten odsetek ludzi wątpiących w wartość rodziny, bo przecież różni ludzie mają różne doświadczenia jakie wynieśli ze swoich domów. Nawet gdy były one szczególnie przykre, to chyba przyznamy, że nie zawsze wynikało to z winy rodziców, czy rodzeństwa, bo my sami też mieliśmy udział w kształtowaniu relacji wewnątrz rodziny.
Przeglądając sentencje dotyczące rodziny wynotowałem tylko kilka charakterystycznych i godnych przemyślenia:

 • Wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne, a każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób. Autor: Lew Mikołajewicz Tołstoj.
  * Dzieci niechże uczą się najpierw pieczołowitości względem własnej rodziny i odpłacania się rodzicom wdzięcznością. Jest to bowiem rzeczą miłą w oczach Bożych. Autor: 1 Tm 5,4
 • Możesz nauczyć się od swoich dzieci o wiele więcej, aniżeli one nauczą się od ciebie. Poprzez ciebie poznają świat, który już przeminął, ty w nich natomiast odkrywasz świat, który właśnie się rodzi. Autor nieznany
 • Jaką wdzięczność okażesz rodzicom, takiej spodziewaj się od swoich dzieci. Tales z Miletu
 • Dom się budować zaczyna od dymu z komina. Autor nieznany

Jest jeszcze znane wszystkim IV przykazanie, nad którym szczególnie warto się pochylić  Klik

13 uwag do wpisu “Z rodziną, to… najlepiej do fotografa…

 1. Stokrotka pisze:

  Piękny tekst.
  To ja może jeszcze dodam:
  1. Dom buduje się na podstawie marzeń o nim.
  2. Bywają rodziny z którymi nawet na zdjęciu nie wychodzi się dobrze.
  Z przykrością … ale nie zgadzam się ze stwierdzeniem Talesa z Miletu – czasami bywa na odwrót. I znam taki przypadek.
  Pozdrawiam serdecznie

  Polubienie

  • Dziękuję Stokrotko za taki komentarz.
   Co do wypowiedzi Talesa, to ona jedynie nawiązuje do tego co mamy w Dekalogu. Współczesne poglądy preferują raczej odejście od tego sposobu myślenia. Stąd coraz więcej DPS -ów.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 2. Podoba mi się zdanie z Fb, gałęzie rosną w różne strony, choć korzenie pozostają.
  Przez pamięć i sentyment do tychże korzeni jednoczymy się, szczególnie w czasie świąt czy innych okoliczności rodzinnych. Ale na co dzień każdy żyje swoim życiem, swoimi radościami czy problemami. Na nich się skupiamy. A one zazwyczaj różnią się. Pozdrawiam 🙂

  Polubienie

  • Różnią się tak w przyrodzie jak i w naszym życiu. Każdy człowiek już od dziecka jest indywidualnością, a rodzina nie zawsze bierze to pod uwagę. Stąd wiele pretensji i życie w poczuciu krzywdy.
   Trudny temat… Przyznaję

   Polubienie

 3. „Rodzina jest sobą, jeżeli buduje się na takich odniesieniach, na wzajemnym zaufaniu, na zawierzeniu wzajemnym. Tylko na takim fundamencie można też budować proces wychowania, który stanowi podstawowy cel rodziny i jej pierwszorzędne zadanie”. To słowa Świętego, Papieża Jana Pawła II, z homilii we Wrocławiu z 1983 r.
  Dla mnie Rodzina jest największą wartością w życiu. Doświadczyłem i doświadczam tego aż nadto.
  Pozdrawiam. 🙂

  Polubienie

 4. Świeżutkie spojrzenie na polską rodzinę:

  „Jak wygląda współczesna rodzina? – Mówiąc o polskiej rodzinie, możemy wymienić kilka modeli. Pierwszy to tzw. rodzina nuklearna (złożona z rodziców i dzieci). Wedle tego modelu partnerzy powinni być formalnie małżeństwem i razem mieszkać. Takich związków jest coraz mniej – podkreśla dr Sikorska.

  – Wzrasta za to liczba konkubinatów. Coraz więcej rodzin nie mieszka razem – z różnych powodów, np. ktoś pracuje w innym mieście albo za granicą. Rośnie liczba związków, w których nie ma dwójki lub większej liczby dzieci. Jest jedno dziecko albo w ogóle nie ma potomstwa. Jest też model rodziny zakładający wizję rodziny poszerzonej, wielopokoleniowej, gdzie są jeszcze dziadkowie, bliżsi i dalsi krewni. Wszyscy oni dość często się spotykają i mają intensywne kontakty. To jednak mit, za którym tęsknimy – dodaje socjolog.”
  Całość tu: http://kobieta.onet.pl/zdrowie/jaka-naprawde-jest-polska-rodzina/eemgqcw

  Polubienie

 5. Kiedyś słuchałam mądrej prelekcji pewnej pani psycholog. I ona powiedziała, że nasza starość będzie taka, jak wychowaliśmy sobie dzieci i jaki kontakt mamy z rodziną. To bliscy zapewniają poczucie bezpieczeństwa, opiekę i serce. Ludzie nie pamiętają, że miłość ofiarowana dzieciom wraca po latach, kiedy trzeba opiekować się rodzicami. Jak patrzę na te kłótnie w rodzinach, zapiekłe żale, wredne teściowe itd., to wiem, że samotność na stare lata mają na własne życzenie.
  Myślę, że model rodziny będzie się zmieniał, współczesna kobieta wykształcona nie będzie chciała być zależna od męża, więc praca i podział obowiązków konieczne. Szkoda, że kiedyś nie było takie oczywiste…

  Polubienie

  • Kościół używa pojęcia „rodzina sakramentalna” dla odróżnienia ich od „związków niesakramentalnych”, których mamy coraz więcej. Tego się już nie zmieni, ale związków damsko-męskich jako sposobu organizowania sobie życia nic nie zastąpi.
   Ja pisałem o tego typu podejściu do wychowania dzieci traktując je jako IV Filar zabezpieczenia na starość:

   ” Nasze dzieci starały się być miłe dla rodziców w Dniu Matki więc mają teraz prawo oczekiwać rewanżu. O to muszą zadbać w pierwszej kolejności mamusie spłacając dług wdzięczności za życzliwość i za to wszystko, co było ledwie przed tygodniem. Tatusiowie mający na względzie to, co będzie się działo w dniu 23 czerwca, czyli w Dniu Ojca muszą niejako wyprzedzająco zasłużyć sobie na podobne traktowanie. Oboje muszą jeszcze pamiętać o tym, że te przejawy życzliwości, przywiązania, a może nawet jeszcze bardziej gorących uczuć, to równocześnie poważna inwestycja w IV FILAR naszego systemu emerytalnego – czyli w dzieci. Oficjalny system emerytalny, który ostatnio chwieje się bardzo i nie wiadomo kiedy ostatecznie zbankrutuje, przy optymistycznym i łaskawym scenariuszu, poprzez ZUS będzie wypłacał im na starość głodowe emeryturki. Wtedy łaskawość naszych własnych dzieci może się przydać.”
   http://tatulowe.blog.onet.pl/2014/05/30/dziecko-nasze-przyszlosc-nasza/

   Polubienie

 6. Może o tym, tatulu, już tu napomknąłem, ale powtórzę jesze raz. Wychowano mnie w staroświeckim śląskim etosie, który realizuje się w sferach: „Rodzina – Praca – Wiara”. Jestem zatem człowiekiem zdecydowanie rodzinnym.
  Choć na pewno nie jestem takim ojciem i mężem (podobno jedna z mych najlepszych ról filmowych):

  Zacytuję Ci z pamięci inny aforyzm ( z pamięci, prawdopodobnie ayuorstwa M.Twaina):

  „Gdyby synowie byli zawsze podobni do swoich ojców, to do dzisiaj nie zeszlibyśmy z drzew.”.
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie na rodzinne sniadanie mistrzów

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.