Rozmowy o pieniądzach bywają bardzo trudne…

Bardzo mi się podobała eksploatowana w TV reklama ING Banku Śląskiego z Markiem Kondratem w roli głównej, w czasie której słyszeliśmy znaną chyba każdemu rozmowę:
Tato, a gdybym tak z wiosną odnowiła swoją garderobę – zwraca się do zaczytanego ojca piękna młoda kobieta. Ten ledwie odrywając wzrok od gazety wygłasza spokojnie, ale stanowczo swoją kwestię: 

– Jeśli chodzi o moje aktywa finansowe, to z przykrością informuję, że dokonałem właśnie alokacji moich środków finansowych na subkonto…
– Czy ja na pewno jestem twoją córką? – To mów do mnie jak mój tata – po prostu… dopowiada ze zniecierpliwieniem w głosie piękna dziewczyna.
Tu włącza się pan Marek, który oznajmia nam, że jego bank stworzył specjalnie dla nas obsługę używającą prostego i zrozumiałego  języka.
Ucieszyłem się z tego, że nawet tak szczególna troska pojawiła się w ofercie bankowej. Nic innego nie pozostaje jak tylko korzystać z usług tego banku, gdzie grzecznie i kulturalnie zostaniesz obsłużony i to w zrozumiałym przez ciebie języku. Nie musisz wiedzieć co to alokacja środków finansowych, albo jakieś dziwnie brzmiące pojęcie subkonto.
Przytaczam tę historyjkę mając na uwadze wciąż pokutujący wśród nas analfabetyzm ekonomiczny. Nie rozumiemy o czym do nas mówią i jakie będą konsekwencje tego, co nam obiecują i co nam ( a ściślej niektórym z nas) dają.
Przytoczony w reklamie tatuś mógł  przecież powiedzieć po prostu: NIE zaopatrując to słówko w kilka wykrzykników, albo w przypływie nadziei na zrozumienie wyższych celów rodziny uzasadnić swoje NIE jakimś komentarzem typu:
– Oszczędzamy na remont mieszkania, na nowy samochód, na wakacje w Chorwacji, na twoje studia, na twoje wesele i dlatego, z żalem(!) muszę ci odmówić córeczko…
Wybrał jednak uprzejmy, ale bardzo oficjalnie i fachowo brzmiący komunikat. Dlatego dziewczyna nie zrozumiała i swym komentarzem podniosła mu ciśnienie.
Wiem, że to jedynie zgrabnie napisana i jeszcze zgrabniej zagrana aktorsko reklama, ale wiem też jak trudno podejmować i prowadzić takie rozmowy, w czasie których trzeba odmówić  prośbom, czy nawet żądaniom wskazując na jakieś domowe, czy narodowe priorytety. Jesteśmy bardzo roszczeniowi. Jeśli mamy realne, czy też często bardziej wydumane potrzeby i kogoś, kogo możemy postawić pod ścianą, to żądamy i domagamy się nie patrząc na to, co będzie potem. Może przecież tata wziąć kredyt w tym banku i spełnić życzenie córki. Może wziąć chwilówkę w różnych firemkach pożyczkowych i bawić się dobrze na wakacjach, zorganizować za to wspaniałe święta i co tylko chce. Zadzwoń tylko i pieniążki za chwilę przyniosą ci do domu. O spłacie nie ma co mówić, bo to każdy rozumie, nawet jak nie rozumie podsuniętej do podpisania umowy. Spłacić trzeba, bo jak nie, to … Znamy te numery Bruner, gdy przyjdą nocą i łomem w drzwi załomocą… Ktoś musi tę chwilową słabość opłacić, z opóźnieniem co prawda, ale za to w znacznie podwyższonej o należny im procent kwocie.
Jakiś czas temu pisałem tu o badaniach przeprowadzonych przez firmę Provident. LINK . Wynikało z nich, że tylko 17 procent badanych Polaków dostrzegało szansę poprawy swojego bilansu rodzinnych finansów poprzez dodatkowe dochody, a cała reszta dążyła do ograniczania wydatków, których cięcie ma czasem i tak już ograniczone możliwości .  Podkreślano mocno inną naszą, typowo polską skazę polegającą na izolowaniu naszych dzieci od problemów związanych z zarabianiem, rozumnym wydatkowaniem i oszczędzaniem pieniędzy. Często dorosłe już dziecko stawia rodzicom żądania na zasadzie:
–  Nie prosiłem się na świat. Skoro tu jestem, to macie mi dać to wszystko  o czym marzę, lub to, co mają inni.
Mówiono jeszcze i o tym, że nasza szkoła zupełnie pomija tę problematykę, ale z tym ja się nie zgadzam. Uczyłem kiedyś podstaw ekonomii w technikum i podstaw przedsiębiorczości w LO i wiem jak duży procent młodzieży ma styczność z tematyką ekonomiczną w szkole. Inna sprawa to fakt, że to nie jest przedmiot maturalny, więc większość nie chce się zagłębiać w zagadnienia dające wiedzę potrzebną każdej gospodyni domowej.
Tak, czy inaczej, to uznajmy, że warto rozmawiać o tych zagadnieniach w domach, aby chociaż wcielać w życie zasadę naszych zupełnie pozbawionych edukacji ekonomicznej przodków:
Pamiętaj rozchodzie, żyj z przychodem w zgodzie

 

18 uwag do wpisu “Rozmowy o pieniądzach bywają bardzo trudne…

 1. Choć wydaje mi się, że jestem jakoś tam rozgarnięty, to przyznaję, że „cienki Bolek” ze mnie z ekonomii. W technikum uczyła nas „ekonomiki przedsiębiorstw przemysłowych” ładna, kompetentna Pani, ale nic z tego, niewiele mi z tego pozostało, tuman i już. Na studiach ekonomia kapitalizmu i socjalizmu to było dla mnie za trudne, choć z tym większym problemów nie miałem. Co innego jest się uczyć dla oceny, co innego dla siebie, tak myślę. A tak później przecież to w życiu potrzebne, szczególnie w obecnych czasach! No może nie mnie teraz, emeryturę przeleją i to tylu to liczyć potrafię. Podzielam zdanie, że się tego uczyć powinno. Ta reklama jest super, szczególnie gdy pyta czy jest aby jego córką, przy tym tak fajnie rusza nóżką. Daję sobie jakoś radę, oby gorzej nie było. Pozdrawiam. 🙂 🙂

  Polubienie

  • Ekonomia polityczna to była szczególna nauka. Byłem zmuszony przerabiać to dwa razy, a po tym jeszcze uczyć tego młodzież, którą to odrzucało.
   Ta dzisiejsza jest już bardziej obiektywna chociaż co ekspert to inne opinie ferują. Podobnie jak z opiniami społecznymi. Zależy kto zamawia i płaci, no może jeszcze ważne jest ile płaci.
   Przyznasz jednak że to jest użyteczna wiedza i warto się na tym znać choćby na poziomie potrzebnym każdemu w zarządzaniu swoim domem i życiem.
   Pozdrawiam

   Polubienie

   • Właśnie tak napisałem: „Podzielam zdanie, że się tego uczyć powinno”, choćby tylko najbardziej użytecznych tematów. Wiesz, że miewam czasami przewrotne pomysły? Otóż uważam, że każda zdrowa dziewczyna powinna odbyć przeszkolenie wojskowe, takie skoszarowane, choćby trzymiesięczne. I na wesoło: każda kobieta powinna choć raz w życiu „dać sobie w gaz”, by wiedziała jak to chłopy cierpią, jak wygląda kac. Pozdrawiam. 🙂 🙂

    Polubienie

   • A ileż to by trzeba później po takim „dziurawego wojska” skoszarowaniu żłobków, przedszkoli i szkół?
    A ileż 500+? A tu ledwie na podwyżki uposażeń, diet i premii radnych, posłów i senatorów starcza. Fakt, że – być może – nakręciłoby to koniunkturę gospodarczą w obszarach porodówka – cmentarz… Ale tylko być może…

    Wzmiankowana reklama to – jak dla mnie – przykład zawodowej prostytucji [coraz powszechniejszej wśród aktorów]. Pecunia non olet…
    – Ekonomia… – źle prowadząca się jej mamusia!…

    Polubienie

 2. Tak na marginesie – dzisiaj w tv holenderskiej mówili o wprowadzeniu do szkół programu o oszczędzaniu. Wiadomo ,że Holendrzy umieją liczyć ale też uczą się od małego…to tyle o ekonomii.
  Z dziećmi się powinno rozmawiać – bo jak sam słusznie zauważyłeś – potem rośnie pokolenie żądająće wszystkiego …
  A co do reklam – aktor to nie twórca . Może sobie grać gdzie chce – nawet w reklamach bo niby dlacego nie. Reklamy z uznanymi aktorami mają pewien smaczek. Niektóre są nawet zabawne.
  Osobiście mi to nie przeszkadza. Każdy orze jak może – reklama to pewne żródło dochodu i dlaczzego aktor sobie nie może dorobić jak ma taką propozycje…

  Polubienie

  • Pragmatyczni są ci Holendrzy. U nas jest to raczej zadaniem własnym rodziców i powinni się postarać zrobić to dobrze.
   Świadomość tego skąd się biorą pieniądze, jak trudno je zarobić, a jak łatwo wydać powinna być kształtowana od najmłodszych lat.
   Co do reklam pełna zgoda pod warunkiem, że są etycznie bez zarzutu.
   Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

 3. Jeśli o pieniądzach uczyć nie będziemy młodych, to nie ma liczyć na zmiany. Obowiązkowo należy uczyć rozumienia języka banków, bo sama czuję się, jakbym polskiego nie znała.
  Pozdrawiam serdecznie

  Polubienie

 4. Ale jestem wściekła i sprawdzam Tatulu, czy i Ciebie na blogu pozbawiono ikonek polubień, Twittera, Wykopu. Blogi są okradzione z możliwości promocji na Facebooku.
  Napisałam do Redakcji i cisza! Chlip!

  Polubienie

  • Witaj Kalino. Pisałem o tym przed rokiem. Moje interwencje też nic nie pomogły. Rankingi blogów w danej kategorii ustalone przed prawie dwoma laty nadal obowiązują.
   Promocja blogowej twórczości na stronie Onet dotyczy na ogół żarcia.
   Pora chyba zmykać stąd

   Polubienie

 5. Reblogged this on Tatulowe opowieści i skomentował(a):

  W przedświąteczny czas odwiedź nas – zapraszają banki i pomniejsi pożyczkodawcy…
  Jedna z takich firm oferuje pożyczkę, której RRSO ( Rzeczywista roczna stopa oprocentowania) wynosi ponad 360 proc. Tylko brać… K…a mać

  Polubienie

 6. Marek Jan pisze:

  RRSO to najistotniejsza wiadomość dla kredytobiorcy, ile w istocie wybuli za udzielony mu kredyt. Zgadzam się z tym, że edukacja Polaków w zakresie podstawowych zasad wolnego rynku nadal jest dalece niewystarczająca, stąd skłonność dawania wiary obłudnym i zakłamanym populistycznym obietnicom wyborczym.
  Korzystają z tego politykierzy, którzy mamiąc lud owymi obietnicami, zupełnie się nie liczą z rachunkiem ekonomicznym, byle by tylko wygrać wybory i zaspokoić swoją chciwość na rządowych i państwowych synekurach, czyli robić dokładnie to, co piętnowali u konkurentów w kampaniach wyborczych.

  Wrzaski straSzydła w sejmie, są dobitnym przykładem tego, że ich władza to skok na kasę i nic poza tym. Sowite nagrody im się należą jak psu zupa, choćby byli zdymisjonowanymi ewidentnymi szkodnikami. Trzeba być nie lada zakłamanym szubrawcem , by samemu sobie przyznawać nagrodę za rzekomą „ciężką pracę”. A głosujący na nich lud roboczy niech nadal wytrzeszcza oczy…

  Polubienie

  • Czytałem dzisiaj że „Szef wszystkich Szefów” zabrał głos w sprawie i potwierdził słuszność wypłat. Się należało za ciężką pracę. To chyba zakończy sprawę wynagrodzeń, do czasu uregulowania płac ministrów, czyli znaczącej podwyżki ich pensji i dodatków specjalnych.

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.